Справа № 591/188/26 Провадження № 3/591/130/26
20 січня 2026 року м. Суми
Суддя Зарічного районного суду м. Суми Сибільов О.В., за участю секретаря Бабич Ю.О., прокурора Чухно А.В., особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від СУ ДВБ НП України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , працюючого (на момент вчинення дій) тимчасово виконуючим обов'язки начальника Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області»
за скоєння правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
Згідно протоколів, ОСОБА_1 несвоєчасно подав без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 та за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), шляхом заповнення електронних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства, за минулі роки. Декларацію при припиненні діяльності за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, зобов'язаний був подати до 16 травня 2024 року (тобто останнім днем подання декларації при звільненні була дата 15 червня 2024 року), однак подав о 15 год 28 хв 14 листопада 2025 року та декларацію після звільнення за минулий 2024 рік, зобов'язаний був подати до 31 березня 2025 року включно, однак подав її об 15 год 17 хв 14 листопада 2025 року, чим порушив вимоги ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та вчинив адміністративні правопорушення передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
За цими фактами 09 січня 2026 року відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП було складено протоколи про адміністративні правопорушення № 9-2026 та № 10-2026, які об'єднані в одне провадження (а.с. 246).
В судовому засіданні ОСОБА_1 провину визнав в повному обсязі, підтвердив обставини зазначені в протоколах, зазначив, що не мав на меті умисно приховати свій майновий стан та не знав, що зобов'язаний був подавати зазначені декларації перебуваючи на посаді тимчасово виконуючого обов'язки.
Прокурор у висновку просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні наведених адміністративних правопорушень та накласти на нього адміністративне стягнення.
Окрім визнання своєї провини, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами, а саме: протоколами про адміністративні правопорушення № 9-2026 та № 10-2026 складеними відносно ОСОБА_1 від 09 січня 2025 року за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (а.с. 1-13, 134-146), а також матеріалами долученими до них стосовно роботи ОСОБА_1 в Державній установі «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області», звільнення та подання декларацій, які підтверджують обставини наведені в протоколах.
Так, Наказом МВС України в Сумській області від 23 липня 2000 № 104 о/с призначено ОСОБА_1 на посаду лікаря-терапевта дільничого поліклініки лікарні (з поліклінікою) служби охорони здоров'я при УМВС і на 0,5 ставки лікаря-лаборанта санітарно-епідеміологічної станції цієї ж служби (а.с. 52).
Відповідно до наказу МВС України від 21 березня 2024 № 295 о/с «Про особовий склад» тимчасове виконання обов'язків начальника Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області» покладено на ОСОБА_1 (а.с. 54).
Відповідно до наказу МВС України від 16 травня 2024 № 529 о/с визнано таким, що втратив чинність наказ УМВС від 21 березня 2024 року № 295 о/с «Про особовий склад» (а.с. 55).
Також встановлено, що відповідно до наказу Міністерства внутрішніх" справ України № 530 о/с від 16.05.2024 ОСОБА_2 призначено на посаду начальника Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області» з 16.05.2024. Тобто, з 21.03.2024 до 16.05.2024 посада начальника Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області» була вакантною.
Тобто, 16.05.2024 ОСОБА_1 припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави.
Відповідно до вимог НАЗК, подання декларацій тимчасово виконуючими обов'язки на вакантній посаді передбачено Законом України «Про запобігання корупції», зокрема частиною 3 статті 45, згідно з якою така особа стає суб'єктом декларування і має подавати декларацію, якщо виконує обов'язки за вакантною посадою, а не тимчасово заміщує відсутнього працівника. На неї поширюються ті самі вимоги, що й до постійних працівників.
У відповідності до відповіді на запитання 29 Роз'яснень НАЗК № 4 від 13.11.2023 щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, зі змінами, якщо особа виконує обов'язки за вакантною посадою, на неї поширюються всі вимоги Закону саме за цією посадою, крім вимог, передбачених ч. З ст. 46, ч. 4 ст. 52, ст. 56 Закону.
Тобто, відповідно до підпункту «а» пункту 2 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 з 21 березня 2024 до 16 травня 2024 відносився до суб'єктів на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Відповідно до абзацу 1 частини 2 статті 45 закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"- "ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Отже, ОСОБА_1 перебуваючи на посаді тимчасово виконуючого обов'язки начальника Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області» є суб'єком декларування та зобов'язаний був подати електронну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при припиненні діяльності за період не охоплений раніше поданими деклараціями з 23 березня 2024 по 16 травня 2024. Останнім днем подання декларації при звільненні була дата 15 червня 2024 року, а останнім днем подання щорічної декларації після звільнення за 2024 рік була дата 31 березня 2025 року.
Згідно публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» ОСОБА_1 , подав декларацію за 2024 рік о 15 год 17 хв 14 листопада 2025 року та за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) о 15 год 28 хв 14 листопада 2025 року, що є недотриманням зобов'язань фінансового контролю, передбаченого ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
Таким чином, факт скоєння ОСОБА_1 правопорушень суд вважає доведеним, а його дії кваліфікує за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки він, всупереч вимогам Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 та при припиненні діяльності за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні).
Обставиною, що пом'якшує відповідальність є визнання своєї вини. Обставини, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, суду не зазначені.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення та особу ОСОБА_1 , стосовно якого відсутні відомості про притягнення раніше до відповідальності, суд вважає за необхідне накласти адміністративне стягнення у виді мінімального розміру штрафу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з особи, що притягується до адміністративної відповідальності необхідно стягнути судовий збір.
Керуючись ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», ч. 1 ст. 172-6, ст.ст. 40-1, 283, 284 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в сумі 665 гривень 60 копійок (р/р UA908999980313111256000026001; отримувач - ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; код за ЄДРПОУ- 37993783; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), найменування коду класифікації доходів бюджету - Судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України).
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через 15 днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених ст.ст. 300-1, 300-2 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання, в порядку якого з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Зарічний районний суд м. Суми протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя О.В. Сибільов