Справа № 464/6640/25
пр.№ 2/464/940/26
12.01.2026 Сихівський районний суд міста Львова
у складі: головуючого - судді Дулебка Н.І.,
за участі: секретаря судового засідання - Михайлів О.Т.,
представника позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Процюк О.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Львові цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Комунальної установи змішаного типу «Львівський міський центр соціальних послуг та реабілітації «Джерело», за участі третьої особи - Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, про скасування наказу та поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, -
встановив:
Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до відповідача Комунальної установи змішаного типу «Львівський міський центр соціальних послуг та реабілітації «Джерело» про скасування наказу Комунальної установи змішаного типу «Львівський міський центр соціальних послуг та реабілітації «Джерело» від 22.08.2025 №487-К та поновлення позивача на посаді сторожа господарського відділення вищевказаної установи, а також стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 29.08.2025 до моменту набрання судовим рішенням законної сили. Позов обґрунтовано тим, що на підставі наказу №487-К від 22.08.2025 позивача звільнено з посади сторожа господарського відділення з 29.08.2025 у зв'язку з невідповідністю займаній посад за станом здоров'я згідно з п. 2 ст. 40 КЗпП України. Як видно з оскаржуваного наказу, підставами для звільнення стали: карта працівника ОСОБА_2 , який підлягає попередньому (періодичному) медичному огляду, медична довідка про проходження попереднього (періодичного) медичного огляду працівниками від 15.05.2025, заключний акт за результатами періодичного медичного огляду працівників КУЗТ ЛМЦСПР «Джерело» від 29.05.2025, додаток до заключного акта за результатами періодичного медичного огляду працівників КУЗТ ЛМЦСПР «Джерело», повідомлення про вакансії КУЗТ ЛМЦСПР «Джерело» від 26.05.2025 №260315/02/527, від 23.07.2025 №260315/02/593 та від 21.08.2025 №260315/02/667, акт про відмову від переведення на запропоновані посади від 26.06.2025, письмова відмова від зайняття вакантної посади. Вказав, що обіймав посаду сторожа з 03.07.2023 за основним місцем праці. Відповідно до довідки серії 12 ААГ №611843, позивач з 02.10.2024 є особою з інвалідністю другої групи за загальним захворюванням, у графі 12 довідки «висновок про умови та характер праці» зазначено «пенсіонер по віку», тобто жодних застережень щодо особливостей роботи немає. При прийнятті на роботу в роботодавця не було жодних застережень щодо стану здоров'я позивача та можливості виконувати ним роботу на посаді сторожа. Так, у робочій інструкції сторожа господарського відділення, затвердженої 09.10.2023, відсутні будь-які застереження щодо стану здоров'я, необхідного для виконання кваліфікаційних вимог особи, що перебуває на цій посаді. Фактично позивач на посаді сторожа під час виконання службових обов'язків перебував у господарському приміщенні. Як видно з карти працівника, який підлягає попередньому (періодичному) медичному огляду від 15.05.2025, позивач пройшов огляд у ряді медичних спеціалістів, лікарів, жодних протипоказань чи захворювань виявлено не було, окрім хірурга, за наслідком чого рекомендовано переведення на іншу посаду. Невідповідність працівника займаній посаді або виконуваній роботі за станом здоров'я може бути підставою для звільнення якщо: про таку невідповідність не могло бути відомо на час укладення трудового договору, протипоказання стану здоров'я виявлені після його укладення, відбулася повна або часткова втрата працездатності, а не тимчасова, стан здоров'я перешкоджає продовженню роботи, в результаті чого працездатність працівника з знижується до рівня, що перешкоджає якісному виконанню роботи, створює загрозу для здоров'я або життя працівника, працівник не може належним чином виконувати трудові обов'язки і потребує надання більш легкої роботи відповідно до медичного висновку, виконання обов'язків працівником створює небезпеку для членів трудового колективу або громадян, яких він обслуговує, і він не згодний перейти на іншу роботу. Проте відсутні будь-які факти неналежного виконання позивачем своїх обов'язків за наслідком нібито незадовільного стану здоров'я, а відповідно і підстав для звільнення позивача саме за цією нормою закону не було. Звільнення позивача відбулося безпідставно, а оскаржуваний наказ підлягає скасуванню.
Представник позивача Яцишина А.В. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, що викладені у позовній заяві та відповіді на відзив. Зокрема, як зазначено у відзиві, фактично на виконання припису винесеного Західним міжрегіональним управлінням Державної служби з питань праці, був проведений періодичний медичний огляд працівників, зокрема, і позивача, та згідно з карткою працівника, який підлягає попередньому (періодичному) медичному огляду від 15.05.2025 року, позивач пройшов огляд у ряді медичних спеціалістів, лікарів, у яких, жодних протипоказань чи захворювань не виявлено, окрім хірурга, за наслідком чого рекомендовано переведення на іншу посаду. Відповідач у відзиві зазначає, що представник позивача не спростовує правомірність Заключного акта та медичного висновку Комісії лікарів Львівської обласної госпрозрахункової поліклініки. Проте, у зв'язку з тим, що позивач не визнає результатів медичного огляду, проведеного відповідачем, такий вже після свого звільнення 30.09.2025 року пройшов медичний огляд у Медичному центрі Товариства з обмеженою відповідальністю «Добромед Плюс», та, згідно з Медичною довідкою про проходження попереднього (періодичного) медичного огляду працівника № 613, придатний для роботи за професією «охоронник без зброї», що саме спростовує висновки комісії лікарів Львівської обласної госпрозрахункової поліклініки. Відповідач вказує на те, що відповідно до Заключного акту за результатами періодичного огляду працівників, складеного Львівською обласною госпрозрахунковою поліклінікою від 29.05.2025, керуючись п. 2.17 Порядку №246, при огляді виявлено шість працівників, які потребують переведення на іншу посаду за станом здоров'я (п. 3.7 Заключного акту). Комісія лікарів Львівської обласної госпрозрахункової поліклініки за результатами медичного огляду пропонує роботодавцю виконати рекомендації вказаного акту, забезпечити виконання п. 3.7 такого та про результати повідомити Західне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці (п. 5 Заключного акту). Згідно з додатком до Заключного акту за результатами періодичного медичного огляду працівників, складеного Львівською обласною госпрозрахунковою поліклінікою від 29.05.2025 №4 ОСОБА_2 , сторож господарського відділення, є працівником, який потребує переведення на іншу роботу за станом здоров'я. Разом з тим, в додатку до Заключного акту за результатами періодичного медичного огляду працівників в графі «Примітки» відсутні будь-які відомості, як і відсутні підписи уповноважених осіб та з такого документу неможливо встановити необхідність переведення чи рекомендацію переведення на іншу посаду позивача. Отже, станом на цей час, у ОСОБА_2 з моменту прийняття на роботу є три медичних висновки: перший при прийнятті на роботу, де відсутні будь-які протипоказання щодо перебування на посаді сторожа, другий, складений у травні 2025 року, де зауваження до стану здоров'я були тільки у лікаря-хірурга та рекомендовано переведення на іншу посаду, та третій висновок від 30.09.2025 року, в якому відсутні будь-які протипоказання щодо займаної посади. На переконання позивача, роботодавець не надав обґрунтованого та документального висновку про невідповідність працівника займаній посаді. У відзиві на позовну заяву також відсутні відповідні обґрунтування невідповідності працівника ОСОБА_2 займаній посаді. Фактично обґрунтування відзиву зводяться виключно до наявності припису Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, яким зобов'язано відповідача провести відповідні медичні огляди, що і було зроблено, і що не оспорює позивач. Медична довідка про проходження попереднього (періодичного) медичного огляду працівника № 613 видана з дотриманням Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 21.05.2007 року № 246. Відповідач вказує, що при проходженні медичного огляду в ТОВ «ДоброМед Плюс» не бралися до уваги лабораторні дослідження, проведені ТОВ «Науково-дослідне підприємство «Захід Еко Груп» 01.04.2025 (протокол №18/959 від 03.04.2025 проведення досліджень мікроклімату, долучений до відзиву на позовну заяву) на відповідність нормативів, зокрема на відповідність нормативу «Гігієнічна класифікація праці» при роботі в умовах охолоджувального мікроклімату. Нормами чинного законодавства, що регулюють проведення медичного огляду працівників, при визначені придатності чи непридатності до тих, чи інших професій, не передбачено обов'язковості проведення лабораторних досліджень мікроклімату, тому такі доводи не заслуговують на увагу. Щодо зазначення в медичній довідці № 613 професії «охоронник без зброї», то така, хоча і є відмінною за номером відповідно до класифікатора професій посади «сторожа», проте фактично є тотожною. З метою приведення медичного огляду у Медичному центрі ТОВ «Добромед Плюс» до фактичних обставин справи, позивачу видано повторно Медичну довідку про проходження попереднього (періодичного) медичного огляду працівника № 613, такий придатний для роботи за професією «охоронник без зброї», «сторож», що знову ж таки спростовує висновки Комісії лікарів Львівської обласної госпрозрахункової поліклініки. Окрім цього, позивач повторно пройшов медичний огляд у іншій установі - ПП «Ескулаб-Плюс» щодо придатності для роботи за професією «сторож», та відповідно до Медичної довідки про проходження попереднього (періодичного) медогляду працівників № 681850 від 11.11.2025 року, ОСОБА_2 придатний для роботи за професією сторож. Вказана довідка також підписана головою комісії лікарів та видана на підставі комісійного медичного огляду в порядку та за формою, що визначені Порядком проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров'я України від 21.05.2007 року № 246. Підставою для визнання позивача непридатним для роботи стало співставлення визначених у п. 5.8 Додатку 4 до Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 21.05.2007 року № 246, шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу (знижена температура повітря в приміщенні та робота на відкритих площадках) із посадовою інструкцією сторожа, що не відповідає дійсним обставинам справи. Додатком 4 до Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 21.05.2007 року №246, визначено лише Перелік шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища та трудового процесу, при роботі з якими обов'язковий попередній (періодичний) медичний огляд. Відповідач стверджує, що згідно з Заключним актом за результатами періодичного огляду працівників, складеним Львівською обласною госпрозрахунковою поліклінікою від 29.05.2025, керуючись п. 2.17 Порядку №246, при огляді виявлено 6 працівників, які потребують переведення на іншу за станом здоров'я (п. 3.7 Заключного акту). Комісія лікарів Львівської обласної госпрозрахункової поліклініки за результатами медичного огляду пропонує роботодавцю виконати рекомендації вказаного акту, забезпечити виконання п. 3.7 та про результати повідомити Західне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці. Проте, зазначені документи носять виключно рекомендаційний характер. У п. 3.7 Заключного акту дійсно зазначено, що 6 працівників потребують переведення. У Додатку до Заключного акту в графі, що стосується позивача заначено про цех, професію, стаж роботи, шкідливий фактор та діагноз. Жодних застережень про необхідність переведення на іншу роботу немає. Таким чином, висновки відповідача про саме необхідність переведення, а надалі і звільнення позивача, не ґрунтуються на дійсних обставинах. У поясненнях третьої особи Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці зазначено, що вказане управління здійснює контроль виключно за організацією проведення медичних оглядів, тобто перевіряє факт їх своєчасного проведення, правильність визначення контингентів працівників, що підлягають таким оглядам, та наявність відповідних направлень, але не має повноважень щодо оцінки якості проведення медичних оглядів чи достовірності їх медичних висновків. Висновки відповідача (комісії лікарів), які носять рекомендаційний характер та згідно з якими рекомендовано переведення позивача з посади сторожа, спростовуються висновками двох інших незалежних комісій лікарів, згідно з якими жодних протипоказань щодо перебування ОСОБА_2 на посаді сторожа немає. Відсутні будь-які законодавчі вимоги щодо прив'язки необхідності враховувати протоколи лабораторних досліджень мікроклімату при визначені придатності чи непридатності до роботи на тій чи іншій посаді, оскільки обов'язок забезпечити нормальні умови праці та охорону праці лежить саме на роботодавцеві.
Представник відповідача Процюк О.Б. в судовому засіданні позов не визнала з підстав, що викладені у відзиві на позовну заяву від 10.10.2025. Зокрема, зазначила, що позивач ОСОБА_2 працював у Комунальній установі змішаного типу «Львівський міський центр соціальних послуг та реабілітації «Джерело» (Центр) на посаді сторожа господарського відділення з 03.07.2023, відповідно до наказу про прийняття на роботу від 27.06.2023 №211-К. При прийнятті на роботу до заяви від 27.06.2023 позивачем було долучено довідку, видану Франківською міжрайонною МСЕК 11.07.2007, серія ЛВА-1 №342360, про те що він є особою з інвалідністю ІІІ групи загального захворювання безтерміново. При прийнятті на роботу ОСОБА_2 було ознайомлено з робочою інструкцією сторожа господарського відділення, затвердженою директором Центру від 29.10.2023. Робочі інструкції працівників розробляються для професій робітників, в яких визначають конкретний перелік робочих обов'язків залежно від кваліфікації робітника. Професія «сторож» належить до професійної категорії «Найпростіші професії». Робоча інструкція сторожа господарського відділення складена відповідно до довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України 29.12.2004 №336. Під час розроблення робочих інструкцій забезпечується єдиний підхід до побудови структури і викладу змісту Розділів. Інструкції повинні відображати повний перелік завдань та обов'язків, відповідальності, у разі потреби мати необхідні пояснення, а всі терміни - чіткі визначення. Також у довіднику «Кваліфікаційні характеристики професій працівників», затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України 29.12.2004 №336, наявний розділ 136 «Сторож», у якому зазначено завдання та обов'язки; кваліфікаційні вимоги працівника, який працює на такій посаді. Таким чином, у законодавстві України не вказано жодних вимог щодо зазначення стану здоров'я працівника в робочих інструкціях. У працівника, який працює на посаді сторожа, є постійне робоче місце у будівлі центу, однак відповідно до своїх посадових обов'язків, останній зобов'язаний обходити приміщення Центру та його території з метою збереження майна установи. Під час роботи у Центрі стан здоров'я ОСОБА_2 погіршився, у зв'язку з чим він з ІІІ групи загального захворювання був переведений у ІІ групу загального захворювання, що підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією, виданою Франківською міжрайонною МСЕК 02.10.2024 Серія 12 ААГ №611843. 27.12.2024 Центр отримав Припис про усунення виявлених порушень законодавства у сферах охорони праці, гігієни праці, складений Західним міжрегіональним управлінням Державної служби з питань праці №ЗХ/ЛВ/38613/023636/ОП/П, відповідно до якого під час перевірки дотримання вимог законодавства у сферах охорони праці та гігієни виявлено порушення, зокрема: п. 18 - власником не забезпечено за свої кошти організацію проведення попереднього (при прийнятті на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, а також щорічного обов'язкового медичного огляду осіб віком до 21 року; п. 19 - роботодавець не організував проведення попереднього (під час прийняття на роботу) і періодичного (протягом трудової діяльності) медичного огляду із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі; п. 20 - роботодавець не організував лабораторні дослідження умов праці з визначенням шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу на конкретних робочих місцях працівників відповідно до гігієнічної класифікації за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості і напруженості трудового процесу з метою визначення категорій працівників, які підлягають попередньому (періодичному) медичному огляду (копія припису додається). З метою усунення порушень, зазначених у п. 20 Припису від 27.12.2024 №ЗХ/ЛВ/38613/023636/ОП/П, між Центром та ТОВ «Науково-дослідне підприємство «Захід Еко Груп» украдено договір про надання послуг від 27.03.2025 №04/03. 01.04.2025 ТОВ «Науково-дослідне підприємство «Захід ЕКО ГРУП», відповідно до договору від 27.03.2025 №04/03 та Порядку атестації лабораторій на проведення гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України, Міністерства охорони здоров'я України 29.05.2018 №784/1012, провело лабораторні дослідження важкості та напруженості праці, відповідно до яких за фактором «важкість праці» на робочому місці «сторож» згідно з Державними санітарними нормами та правилами «Гігієнічна класифікація праці», затвердженими Наказом МОЗ України 248 від 08.04.2014 умови і характер праці відносяться до 2 класу - допустимі. За фактором «напруженість праці» на робочому місці «сторож» згідно з Державними санітарними нормами та правилами «Гігієнічна класифікація праці», умови і характер праці відносяться до 2 класу - допустимі». Відповідно до протоколу проведення досліджень мікроклімату від 03.04.2025 №18/959 - на робочому місці «сторож» (категорія робіт 1б, постійне р.м., холодний період) параметри мікроклімату відповідають нормам, які встановлені ДСН 3.3.6.042-99. При роботі в умовах охолоджувального мікроклімату (на відкритому просторі) умови праці згідно п.6.5 ДСН та П ГКП 248-2014, відносяться до 3 класу - шкідливі 1 ступеня. Згідно з Державними санітарними нормами та правилами «Гігієнічна класифікація праці», умови праці на робочому місці «Сторож» відносяться до 3 класу шкідливі 1 ступеня. У зв'язку з відсутністю коштів для проведення періодичного медичного огляду, 16.04.2025 Центр отримав припис про усунення виявлених порушень законодавства у сферах охорони праці, гігієни праці, складений Західним міжрегіональним управління державної служби з питань праці №ЗХ/ЛВ/38613/023636-023676-ЗХ/ЛВ/11459/П 023636-023676/ОП/П, відповідно до якого під час перевірки дотримання вимог законодавства у сферах охорони праці та гігієни виявлено порушення, зокрема: п. 1 - Центром не виконано п. 18 припису від 27.12.2024 №ЗХ/ЛВ/38613/023636, а саме: власником не забезпечено за свої кошти організацію проведення попереднього (при прийнятті на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, а також щорічного обов'язкового медичного огляду осіб віком до 21 року; п. 2 - Центром не виконано п. 19 припису від 27.12.2024 №ЗХ/ЛВ/38613/023636, а саме: роботодавець не організував проведення попереднього (під час прийняття на роботу) і періодичного (протягом трудової діяльності) медичного огляду із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі. З метою усунення порушень, зазначених у приписі, відповідно до пунктів 2.2, 2.3 Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 21.05.2007 №246, Центр подав заявку до Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці щодо складення Акту визначення категорій працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду за формою зазначеною у додатку 1 Порядку №246. Після чого складено поіменні списки працівників, які підлягають періодичним медичним оглядам, за формою, зазначеною у додатку 2 Порядку №246, та передано на погодження до Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці. 28.04.2025 Західне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці скерувало до Центру лист №ЗХ/3.1/7198-25, погоджений Акт визначення категорії працівників, які підлягають періодичному медичному огляду від 24.04.2025 та Список працівників, які підлягають періодичним медичним оглядам Комунальної установи змішаного типу «Львівський міський центр соціальних послуг та реабілітації «Джерело» у 2025 році від 24.04.2025. Відповідно до Акту визначення категорії працівників, які підлягають періодичному медичному огляду, складеного лікарем з гігієни праці Іванів С.С. Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці від 24.04.2025, визначено категорії працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду у 2025 році, серед яких: п. 10 - сторож, назва шкідливих та небезпечних факторів і № пункту та підпунктів Переліку шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу, при роботі з якими обов'язкові попередні (періодичні) медичний огляд працівників - п. 5.8 Знижена температурі повітря в приміщенні та робота на відкритих площадках). Згідно із Списком працівників, які підлягають періодичним медичним оглядам Комунальної установи змішаного типу «Львівський міський центр соціальних послуг та реабілітації «Джерело» у 2025 році від 24.04.2025, № 20 ОСОБА_2 був працівником, який підлягав періодичному медичному огляду. Відповідно до наказу директора Центру від 05.05.2025 №97/од «Про проходження обов'язкового медичного огляду відповідно до наказу МОЗ від 21.05 2021 №246» з метою забезпечення безпечних умов праці та своєчасного виявлення захворювань, що можуть бути протипоказаннями до виконання професійних обов'язків завідувачку відділення кадрового менеджменту О. Слободзян зобов'язано організувати проведення періодичного медичного огляду працівників з 09 травня 2025 року по 16 травня 2025 року згідно зі списком осіб, які підлягають періодичному медичному огляду. Враховуючи вищезазначене, між Центром та Львівською обласною госпрозрахунковою поліклінікою був укладений договір на проведення обов'язкових медичних оглядів працівників, що працюють у шкідливих і небезпечних умовах праці від 15.05.2025 №73. Згідно з Карткою працівника, який підлягає попередньому (періодичним) медичному огляду та Медичною карткою амбулаторного хворого Комісією лікарів Львівської обласної госпрозрахункової поліклініки рекомендовано ОСОБА_2 перевести на іншу посаду, не пов'язану зі зменшенням температури повітря в приміщенні та роботою на відкритих площадках. Відповідно до Заключного акту за результатами періодичного огляду працівників, складеного Львівською обласною госпрозрахунковою поліклінікою від 29.05.2025, керуючись п. 2.17 Порядку №246, при огляді виявлено 6 працівників, які потребують переведення на іншу посаду за станом здоров'я. Згідно з додатком до Заключного акта за результатами періодичного медичного огляду працівників, складеного Львівською обласною госпрозрахунковою поліклінікою від 29.05.2025: №4 ОСОБА_2 - сторож господарського відділення, є працівником, який потребує переведення на іншу роботу за станом здоров'я. Отже, Комісією лікарів Львівської обласної госпрозрахункової поліклініки 29.05.2025 встановлено, що ОСОБА_2 , є непридатним за професією сторож, рекомендовано за станом здоров'я перевести його на іншу посаду, що підтверджується картою працівника, який підлягає попередньому (періодичному) медичному огляду, Медичною карткою амбулаторного хворого та Заключним актом за результатами періодичного огляду працівників. Враховуючи вищенаведене, Комісією лікарів Львівської обласної госпрозрахункової поліклініки 29.05.2025 надано обґрунтовані висновки щодо стану здоров'я позивача. Виконуючи рекомендації Комісії лікарів Львівської обласної госпрозрахункової поліклініки, відповідно до ст.170 КЗпП України, 26.06.2025 Центром запропоновано позивачу переведення на вільні вакансії, які були наявні у Центрі. Однак позивач відмовився від запропонованих посад, про що було складено 26.06.2025 відповідний акт. 23.07.2025 повторно скеровано лист №260315/02/593 з пропозицією про переведення на вакантну посаду. 21.08.2025 Центр знову запропонував ОСОБА_2 переведення на вільні вакансії. 21.08.2025 позивач надав Центру лист щодо відмови від запропонованої вакансії та
просив залишити його на посаді сторожа, оскільки, на його думку, відсутні підстави для звільнення з посади. 21.08.2025 Центром надано позивачу повідомлення про звільнення з роботи у зв'язку з невідповідністю займаній посаді. 22.08.2025 директором Центру, з дотриманням вимог чинного законодавства України, видано наказ №487 про звільнення ОСОБА_2 , сторожа господарського відділення, з роботи 29.08.2025, у зв'язку з невідповідністю займаній посаді за станом здоров'я відповідно до п. 2 ст. 40 КЗпП України. Позивачем не спростовано правомірність заключного акта та медичного висновку Комісії лікарів Львівської обласної госпрозрахункової поліклініки, а оскільки позивач відмовився від переведення на запроновані Центром вакансії, роботодавець дійшов обґрунтованих висновків про звільнення ОСОБА_2 на підставі пункту 2 частини 1 ст. 40 КЗпП України. Вказала, що представник позивача у відповіді на відзив не навів жодних аргументів, а також не зазначив жодного нормативного-правового документу у зв'язку з яким він вважає, що у Робочій інструкції сторожа повинно бути зазначено застереження щодо стану здоров'я. При прийнятті на роботу ОСОБА_2 останній проходив медичний огляд відповідно до Правил проведення обов'язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов'язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України 21.02.2013 №150. Проте при проведенні перевірки дотримання вимог законодавства у сферах охорони праці та гігієни державні інспектори Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці звернули увагу Центру на те, що попередній (під час прийняття на роботу), а також періодичний (під час трудової діяльності) медичні огляди не проводилися відповідно до Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України 21.05.2007 №246. Зокрема, відповідно до Акту визначення категорії працівників, які підлягають періодичному медичному огляду, складеного лікарем з гігієни Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці від 24.04.2025, працівники, що перебувають на посаді сторожа підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду у 2025 році. Питання визначення правомірності/неправомірності Заключного акта, складеного комісією лікарів Львівської обласної госпрозрахункової поліклініки 29.05.2025, не належить до компетенції Центру. Центр відповідно до Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України 21.05.2007 №246, зобов'язаний забезпечити виконання рекомендації до Заключного акта або надати причини його невиконання головному лікарю з гігієни праці Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці. Щодо проходження позивачем медичного огляду 30.09.2025 у ТОВ «Добромед Плюс» зазначила, що надана суду медична довідка про проходження попереднього (періодичного) медичного огляду працівника, видана ТОВ «ДоброМед Плюс» 30.09.2025 №613 містить висновок щодо придатності для роботи за професією «охоронник зі зброєю», а такої посади у Центрі немає і на такій посаді позивач у Центрі не працював. При проходженні медичного огляду у ТОВ «ДоброМед Плюс» не взято до уваги лабораторні дослідження, проведені ТОВ «Науково-дослідне підприємство «Захід Еко Груп» 01.04.2025 (протокол №18/959 від 03.04.2025 проведення досліджень мікроклімату, долучений до відзиву на позовну заяву) на відповідність нормативів, зокрема на відповідність нормативу «Гігієнічна класифікація праці» при роботі в умовах охолоджувального мікроклімату. Також медична довідка про проходження попереднього (періодичного) медичного огляду працівника, видана ТОВ «ДоброМед Плюс» 30.09.2025 за №613, підписана лише одним спеціалістом, в той час як Картка працівника, який підлягає попередньому (періодичному) медичному огляду від 15.05.2025, підписана комісією лікарів, Заключний акт за результатами періодичного медичного огляду працівників від 29.05.2025, підписаний комісією лікарів Львівської обласної госпрозрахункової поліклініки та лікарем з гігієни праці Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці. Просила суд у задоволенні позову відмовити.
Представник третьої особи Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці (Міжрегіональне управління) в судове засідання не з'явився, до суду надійшли пояснення, відповідно до яких при вирішенні спору покладався на розсуд суду, Окрім цього, зазначив, що 27.12.2024 Західним міжрегіональним управлінням Державної служби з питань праці в Комунальній установі змішаного типу «Львівський міський центр соціальних послуг та реабілітації «Джерело» проведено позаплановий захід зі здійснення державного нагляду (контролю) у формі перевірки на предмет дотримання вимог законодавства у сфері охорони праці, гігієни праці, праці за результатами якої видані приписи про усунення виявлених порушень законодавства №ЗХ/ЛВ/38613/023636/ОП/П від 27.12.2024 у строк - 26.03.2025, та №ЗХ/ЛВ/38613/023676/П від 27.12.2024 у строк - 07.02.2025, про виконання яких Комунальною установою змішаного типу «Львівський міський центр соціальних послуг та реабілітації «Джерело» не надано необхідних документів. З метою проведення позапланового заходу зі здійснення державного контролю у формі перевірки на предмет дотримання вимог законодавства у сфері охорони праці, гігієни праці, праці в частині виконання вимог вищевказаних приписів в Комунальній установі змішаного типу «Львівський міський центр соціальних послуг та реабілітації «Джерело» Міжрегіональним управлінням видано наказ №199/ЗХ-ЗК), яким зобов'язано в період з 7 по 18 квітня провести позаплановий захід зі здійснення державного нагляду (контролю) у формі перевірки Комунальної установи змішаного типу «Львівський міський центр соціальних послуг та реабілітації «Джерело» на предмет додержання законодавства у сфері охорони праці в частині виконання вимог припису від 27.12.2024 №ЗХ/ЛВ/38613/023636/ОП/П, законодавства про працю в частині виконання вимог припису від 27.12.2024 №ЗХ/ЛВ/38613/023676/П. За результатами проведеного заходу контролю 16.04.2025 посадовими особами Міжрегіонального управління було складено акт №ЗХ/ЛВ/38613/023636-023676-ЗХ/ЛВ/11459/П023636-023676, встановлено, що Львівським міським центром соціальних послуг та реабілітації «Джерело не виконано пункт 18 припису №ЗХ/ЛВ/38613/023636/ОП/П, а саме: власником не забезпечено за свої кошти організацію проведення попереднього (при прийнятті на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, а також щорічного обов'язкового медичного огляду осіб віком до 21 року. Львівським міським центром соціальних послуг та реабілітації «Джерело» не виконано пункту 19 припису №ЗХ/ЛВ/38613/023636/ОП/П, а саме: роботодавцем не організовано проведення попереднього (під час прийняття на роботу) і періодичного (протягом трудової діяльності) медичного огляду працівників, зайнятих на роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі. Окрім цього, не виконано перший пункт припису №ЗХ/ЛВ/38613/023676/П, а саме: і надалі не забезпечено дотримання вимог пункту 3 частини 1 статті 29 КЗпП України в частині ознайомлення працівників до початку роботи з умовами праці. Також 16.04.2025 року посадовими особами Міжрегіонального управління було винесено припис №ЗХ/ЛВ/38613/023636-023676-ЗХ/ЛВ/11459/П 023636-023676/ОП/П, яким зобов'язано у строк до 30.06.2025 усунути порушення, передбачені п.18,19 припису від 27.12.2024 №ЗХ/ЛВ/38613/023636. 08.04.2025 на адресу Міжрегіонального управління надійшов лист Львівського міського центру соціальних послуг та реабілітації «Джерело» з проханням визначити категорію працівників, які працюють у шкідливих умовах праці та підлягають періодичному (попередньому) медичному огляду у 2025 році. На виконання вказаного листа, керуючись Порядком проведення медичних оглядів працівників певних категорій, що затверджений наказом МОЗ України від 21.05.2007 №246, Міжрегіональне управління 28.04.2025 скерувало погоджений акт категорій працівників та списки працівників, які підлягають періодичному огляду у 2025 році. 29.05.2025 року на адресу Міжрегіонального управління надійшов лист №8172/ЗХ/1-25, в якому повідомлено про виконання вимог пунктів 1 і 2 припису №ЗХ/ЛВ/38613/023636-ЗХ/ЛВ/11459/П 023636-023676/ОП/П, а саме забезпечення власником проведення за свої кошти медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі. До вказаного листа долучено заключний акт за результатами періодичного медичного огляду працівників Львівського міського центру соціальних послуг та реабілітації «Джерело» від 29.05.2025 та додаток до вказаного акту.
Заслухавши пояснення учасників справи, які з'явились в судове засідання, дослідивши та оцінивши докази у справі в їх сукупності, суд дійшов такого висновку.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 працював у Комунальній установі змішаного типу «Львівський міський центр соціальних послуг та реабілітації «Джерело» на посаді сторожа господарського відділення та наказом №487-К від 22.08.2025 звільнений у зв'язку із невідповідністю займаній посаді за станом здоров'я на підставі п. 2 ст. 40 КЗпП України. Підстава: карта працівника ОСОБА_2 , який підлягає попередньому (періодичному) медичному огляду; медична довідка про проходження попереднього (періодичного) медичного огляду працівника відм15.05.2025; заключний акт за результатами періодичного медичного огляду працівників КУЗТ «ЛМЦСПР «Джерело» від 29.05.2025; додаток до заключного акту за результатами періодичного медичного огляду працівників КУЗТ «ЛМЦСПР «Джерело»; повідомлення про вакансії від 26.06.2025 №260315/02/527, від 23.07.2025 №260315/02/593, від 21.08.2025 №260315/02/667; акт про відмову переведення на запропоновані посади від 26.06.2025.
Згідно з довідкою до акта Медико-соціальної експертної комісії серії 12 ААГ №611843 від 02.10.2024 ОСОБА_2 є особою з інвалідністю другої групи за загальним захворюванням.
Встановлено, що за результатами перевірки дотримання вимог законодавства у сферах охорони праці, гігієни праці Комунальної установи змішаного типу «Львівський міський центр соціальних послуг та реабілітації «Джерело» 27.12.2024 Західним міжрегіональним управлінням Державної служби з питань праці видано припис про усунення виявлених порушень законодавства у сферах охорони праці, гігієни праці №ЗХ/ЛВ/38613/023636/ОП/П, відповідно до якого під час перевірки виявлено порушення, зокрема: п. 18 - власником не забезпечено за свої кошти організацію проведення попереднього (при прийнятті на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, а також щорічного обов'язкового медичного огляду осіб віком до 21 року; п. 19 - роботодавець не організував проведення попереднього (під час прийняття на роботу) і періодичного (протягом трудової діяльності) медичного огляду із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі; п. 20 - роботодавець не організував лабораторні дослідження умов праці з визначенням шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу на конкретних робочих місцях працівників відповідно до гігієнічної класифікації за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості і напруженості трудового процесу з метою визначення категорій працівників, які підлягають попередньому (періодичному) медичному огляду (копія припису додається).
27.03.2025 між Комунальною установою змішаного типу «Львівський міський центр соціальних послуг та реабілітації «Джерело» та ТОВ «Науково-дослідне підприємство «Захід Еко Груп» укладено договір про надання послуг №04/03 з проведення санітарно-гігієнічних досліджень хімічних, фізичних, психофізіологічних факторів виробничого середовища та трудового процесу з метою атестації робочих місць за умовами праці та контроль умов праці.
Згідно з протоколом ТОВ «Науково-дослідне підприємство «Захід ЕКО ГРУП» досліджень важкості та напруженості праці №18/1020 від 03.04.2025, за фактором «важкість праці» на робочому місці «Сторож» згідно з Державними санітарними нормами та правилами «Гігієнічна класифікація праці», затвердженими Наказом МОЗ України 248 від 08.04.2014, умови і характер праці відносяться до 2 класу - допустимі. За фактором «напруженість праці» на робочому місці «Сторож», умови і характер праці відносяться до 2 класу - допустимі.
Відповідно до протоколу проведення досліджень мікроклімату від 03.04.2025 №18/959 - на робочому місці «сторож» (категорія робіт 1б, постійне р.м., холодний період) параметри мікроклімату відповідають нормам, які встановлені ДСН 3.3.6.042-99. При роботі в умовах охолоджувального мікроклімату (на відкритому просторі) умови праці згідно п.6.5 ДСН та П ГКП 248-2014, відносяться до 3 класу - шкідливі 1 ступеня.
16.04.2025 Західним міжрегіональним управління державної служби з питань праці видано припис №ЗХ/ЛВ/38613/023636-023676-ЗХ/ЛВ/11459/П 023636-023676/ОП/П, відповідно до якого під час перевірки дотримання вимог законодавства у сферах охорони праці та гігієни Комунальної установи змішаного типу «Львівський міський центр соціальних послуг та реабілітації «Джерело» виявлено порушення, зокрема: Центром не виконано п. 18 та 19 припису від 27.12.2024 №ЗХ/ЛВ/38613/023636.
Згідно зі статтею 159 КЗпП України працівник зобов'язаний: знати і виконувати вимоги нормативних актів про охорону праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту; додержувати зобов'язань щодо охорони праці, передбачених колективним договором (угодою, трудовим договором) та правилами внутрішнього трудового розпорядку підприємства, установи, організації; проходити у встановленому порядку попередні та періодичні медичні огляди; співробітничати з власником або уповноваженим ним органом у справі організації безпечних та нешкідливих умов праці, особисто вживати посильних заходів щодо усунення будь-якої виробничої ситуації, яка створює загрозу його життю чи здоров'ю або людей, які його оточують, і навколишньому природному середовищу, повідомляти про небезпеку свого безпосереднього керівника або посадову особу.
Власник або уповноважений ним орган розробляє за участю професійних спілок і реалізує комплексні заходи щодо охорони праці відповідно до Закону України «Про охорону праці». План заходів щодо охорони праці включається до колективного договору (стаття 161 КЗпП України).
Відповідно до статті 17 Закону України «Про охорону праці» роботодавець зобов'язаний за свої кошти забезпечити фінансування та організувати проведення попереднього (під час прийняття на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, щорічного обов'язкового медичного огляду осіб віком до 21 року. За результатами періодичних медичних оглядів у разі потреби роботодавець повинен забезпечити проведення відповідних оздоровчих заходів. Медичні огляди проводяться відповідними закладами охорони здоров'я, працівники яких несуть відповідальність згідно із законодавством за відповідність медичного висновку фактичному стану здоров'я працівника. Порядок проведення медичних оглядів визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.
Згідно з ч. 1 ст. 170 КЗпП України встановлено, що працівників, які потребують за станом здоров'я надання легшої роботи, власник або уповноважений ним орган повинен перевести, за їх згодою, на таку роботу у відповідності з медичним висновком тимчасово або без обмеження строку.
Відповідно до Акту визначення категорії працівників, які підлягають періодичному медичному огляду, складеного лікарем з гігієни праці Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці від 24.04.2025, визначено категорії працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду у 2025 році, серед яких п. 10 - сторож, назва шкідливих та небезпечних факторів і № пункту та підпунктів Переліку шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу, при роботі з якими обов'язкові попередні (періодичні) медичний огляд працівників - п. 5.8 Знижена температурі повітря в приміщенні та робота на відкритих площадках).
Згідно зі списком працівників, які підлягають періодичним медичним оглядам Комунальної установи змішаного типу «Львівський міський центр соціальних послуг та реабілітації «Джерело» у 2025 році від 24.04.2025 №20 позивач ОСОБА_2 підлягав періодичному медичному огляду.
Відповідно до наказу директора Комунальної установи змішаного типу «Львівський міський центр соціальних послуг та реабілітації «Джерело» від 05.05.2025 №97/од «Про проходження обов'язкового медичного огляду відповідно до наказу МОЗ від 21.05 2021 №246» з метою забезпечення безпечних умов праці та своєчасного виявлення захворювань, що можуть бути протипоказаннями до виконання професійних обов'язків завідувачку відділення кадрового менеджменту зобов'язано організувати проведення періодичного медичного огляду працівників з 09 травня 2025 року по 16 травня 2025 року згідно зі списком осіб, які підлягають періодичному медичному огляду.
Так, 15.05.2025 між Комунальною установою змішаного типу «Львівський міський центр соціальних послуг та реабілітації «Джерело» та Львівською обласною госпрозрахунковою поліклінікою укладено договір на проведення обов'язкових медичних оглядів працівників, що працюють у шкідливих і небезпечних умовах праці №73.
Згідно з Карткою працівника, який підлягає попередньому (періодичним) медичному огляду та Медичною карткою амбулаторного хворого Львівської обласної госпрозрахункової поліклініки від 05.05.2025 ОСОБА_2 не придатний для роботи за професією сторож, рекомендовано переведення на іншу посаду не пов'язану із зменшенням температури повітря в приміщенні та роботою на відкритих площадках.
Відповідно до додатку до Заключного акта за результатами періодичного медичного огляду працівників, складеного Львівською обласною госпрозрахунковою поліклінікою від 29.05.2025 під №4 вказано ОСОБА_2 , сторожа господарського відділення, який є працівником, що потребує переведення на іншу роботу за станом здоров'я.
Отже, Комісією лікарів Львівської обласної госпрозрахункової поліклініки 29.05.2025 встановлено, що ОСОБА_2 є непридатним для роботи за професією сторож, рекомендовано за станом здоров'я перевести його на іншу посаду, що підтверджується картою працівника, який підлягає попередньо (періодичному) медичному огляду, Медичною карткою амбулаторного хворого та Заключним актом за результатами періодичного огляду працівників.
Вказаний акт медичного огляду є чинним, у встановленому законом порядку не оскаржувався та не визнаний недійсним.
На підставі п. 1 ст. 40 КЗпП України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом у випадку змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
Згідно ч. 2 ст. 40 КЗпП України, звільнення з підстав, зазначених у пунктах 1, 2 і 6 цієї статті, допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу.
26.06.2025 Комунальною установою змішаного типу «Львівський міський центр соціальних послуг та реабілітації «Джерело» запропоновано позивачу ОСОБА_2 переведення на вільні вакансії. Однак ОСОБА_2 відмовився від запропонованих посад, про що було складено 26.06.2025 відповідний акт.
23.07.2025 ОСОБА_2 повторно скеровано лист №260315/02/593 з пропозицією переведення на вакантну посаду.
21.08.2025 Комунальною установою змішаного типу «Львівський міський центр соціальних послуг та реабілітації «Джерело» знову запропоновано ОСОБА_2 переведення на вільні вакансії.
21.08.2025 позивач надав лист щодо відмови від запропонованої вакансії та просив залишити його на посаді сторожа, оскільки відсутні підстави для звільнення його з займаної посади.
21.08.2025 Комунальною установою змішаного типу «Львівський міський центр соціальних послуг та реабілітації «Джерело» надано позивачу повідомлення про звільнення з роботи у зв'язку з невідповідністю займаній посаді та 22.08.2025 видано наказ №487 про звільнення ОСОБА_2 , сторожа господарського відділення, з роботи 29.08.2025, у зв'язку з невідповідністю займаній посаді за станом здоров'я відповідно до п. 2 ст. 40 КЗпП України.
Таким чином, дії відповідача щодо припинення трудових відносин з позивачем у зв'язку з виявленою невідповідністю займаній посаді за станом здоров'я відповідають вимогам чинного трудового законодавства.
Судом не взято до уваги результати медичних оглядів, проведених в інших медичних установах, оскільки такі здійснено за власною ініціативою позивача, поза межами процедури обов'язкового періодичного медичного огляду, визначеної законодавством, та після звільнення.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що на момент звільнення позивач не відповідав займаній посаді сторожа за станом здоров'я, а тому відсутні правові підстави для його поновлення на роботі. Вимоги про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу є похідними від попередніх вимог, а тому в задоволенні таких необхідно відмовити.
Керуючись статтями 2, 81, 89, 247, 263 265 ЦПК України, суд, -
ухвалив:
У задоволенні позову ОСОБА_2 до Комунальної установи змішаного типу «Львівський міський центр соціальних послуг та реабілітації «Джерело», за участі третьої особи - Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, про скасування наказу та поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 19.01.2026.
Головуючий Назарій ДУЛЕБКО