Провадження №3/447/106/26
Справа №447/3854/25
20.01.2026 м. Миколаїв
Суддя Миколаївського районного суду Львівської області Рябчун А.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від ВП №2 Стрийського РУП ГУНП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
До Миколаївського районного суду Львівської області від ВП №2 Стрийського РУП ГУНП у Львівській області надійшов протокол про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 173-2 КУпАП.
Відповідно до протоколу серії ВАД № 478034 від 25 листопада 2025 року вбачається, що 24 листопада 2025 року близько о 23:00 год. ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно своєї дружини ОСОБА_2 , а саме виражався нецензурною лайкою, погрожував фізичною розправою, тягав за одяг, повторно протягом року, за що передбачена адміністративна відповідальність за частиною 3 статтею 173-2 КУпАП.
В судовому засіданні 20 січня 2026 року ОСОБА_1 вину у вчиненому адміністративному правопорушенні визнав, щиро розкаявся, просив суворо не карати.
Розглянувши адміністративну справу суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до статті 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до статті 9 КУпАП України адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення відповідний орган чи посадова особа зобов'язані з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення, згідно зі статтею 245 КУпАП, є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи з дотриманням процесуальної форми її розгляду.
Відповідно до статті 62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
19 грудня 2024 року набули чинності зміни до КУпАП, відповідно до яких за статтею 173-2 КУпАП притягуються особи за «вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого».
В протоколі серії ВАД № 478034 від 25 листопада 2025 року зазначено, що 24 листопада 2025 року близько о 23:00 год. ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно своєї дружини ОСОБА_2 , а саме виражався нецензурною лайкою, погрожував фізичною розправою, тягав за одяг, повторно протягом року, за що передбачена адміністративна відповідальність за частиною 3 статтею 173-2 КУпАП.
Стаття 173-2 КУпАП вимагає завдання шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, у відповідності до якої настає адміністративна відповідальність.
Крім того, у матеріалах даної справи відсутні конкретні правові докази, які б свідчили про вчинення ОСОБА_1 психологічного чи фізичного насильства, як це передбачено частиною 1 статті 173-2 КУпАП.
Частиною 3 статті 173-2 КУпАП визначено, що повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частинами першою або другою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, - тягне за собою накладення штрафу від шістдесяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або адміністративний арешт на строк від трьох до п'ятнадцяти діб.
Тобто адміністративна відповідальність за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП настає, коли на особу протягом року накладалося адміністративне стягнення за ч. 1 або ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
Однак, згідно з матеріалами справи, суду не було надано доказів, які б підтверджували факт 173-2-20 КУпАП.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 247 КУпАП розпочате провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
За таких даних, оцінюючи наведене, суд вважає, що обставини домашнього насильства, описані у протоколі серії ВАД № 478034 від 25 листопада 2025 року не дозволяють зробити висновок про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 173-2 КУпАП, оскільки в ньому не зазначено про завдання шкоди психічному здоров'ю потерпілому та не надано доказів повторності вчиненого діяння.
Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір стягується у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення.
Враховуючи, що провадження у даній справі необхідно закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, то відповідно судовий збір стягненню не підлягає.
Керуючись ст. 173-2, 247 ч.1.п.1, 251, 266, 279, 280, 284 КУпАП, ст. 4 ч. 2 п. 5 Закону України «Про судовий збір», суддя, -
провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене частиною 3 статтею 173-2 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її постановлення.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.
Суддя Анна Рябчун