Рішення від 20.01.2026 по справі 334/9760/25

Справа № 334/9760/25

Номер провадження 2/337/604/2026

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2026 рокум. Запоріжжя

Хортицький районний суд м. Запоріжжя

у складі: головуючого судді Салтан Л.Г.

за участю секретаря Кабалюка Д. А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя цивільну справу за позовом Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги,

ВСТАНОВИВ:

Перший заступник директора Департаменту Швець Ю. звернувся до Дніпровського районного суду м. Запоріжжя з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги.

24 грудня 2025 року зазначена справа надійшла за підсудністю з Дніпровського районного суду м. Запоріжжя.

25.12.2025 року ухвалою Хортицького районного суду м.Запоріжжя відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позов просить задовольнити.

Відповідачка в судове засідання не з'явилась, з заявами про відкладення розгляду справи не зверталась, про розгляд справи сповіщена у встановленому порядку.

Відзив на позов у відповідності до ст. 178 п.8 ЦПК України не надано, представник позивача не заперечує проти розгляду справи у відсутності відповідача, на підставі документів наявних у матеріалах справи з ухваленням заочного рішення, тому суд вирішує справу на підставі наявних у ній доказів, відповідно з ч.1 п.2 ст.280 ЦПК України.

Вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позову з наступних підстав.

У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 , перебувала на обліку в Департаменті соціального захисту населення Запорізької міської ради та отримувала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям.

28.06.2023 ОСОБА_1 звернулась до Управління із «Заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг» для отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. В розділі ІІ декларації «Доходи членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей) за попередні шість місяців» відповідач вказала, що вона не працює і отримує допомогу малозабезпеченим сім'ям в Управлінні соціального захисту населення Василівської райдержадміністрації.

Згідно з рішенням Управління ОСОБА_1 за заявою від 28.06.2023 відмовлено в призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.06.2023 з причин, що у складі сім'ї є непрацюючі працездатні особи, які не сплатили в мінімальному розмірі єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування сумарно протягом трьох місяців періоду, за який враховуються доходи.

07.07.2023 до Управління надійшла електронна особова справа по призначенню ОСОБА_1 допомоги малозабезпеченим сім'ям за попереднім місцем реєстрації, в Управлінні соціального захисту населення Василівської райдержадміністрації.

Згідно з отриманим атестатом і довідкою за попереднім місцем реєстрації відповідачкою отримано виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям по серпень 2023 року включно у розмірі 4249,85 грн. на місяць.

Таким чином виявлено, що відповідачка отримала надміру нараховані грошові кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01.06.2023 по 31.07.2023 у розмірі 8499,70 грн. (2 міс. ? 4249,85 грн.).

При поданні документів, як до Управління соціального захисту населення Василівської райдержадміністрації, так і до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району відповідачкою в обов'язковому порядку заповнювалися бланки «Заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг», а також «Декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги».

Таким чином, відповідачка була повідомлена під підпис, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги, компенсацій та пільг, вона зобов'язаний повідомити про це органи соціального захисту населення.

У зв'язку з обставинами, які впливають на призначення і виплату державної допомоги малозабезпеченій сім'ї, а саме тому, що у складі сім'ї є працездатна особа яка досягла 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювала, не проходила військової служби, не провадила підприємницьку чи професійну незалежну діяльність, не здобувала освіту за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстрована у філії регіонального центру зайнятості, як безробітна або як така, що шукає роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи, ОСОБА_1 отримала надміру нараховані грошові кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період 01.06.2023 по 31.07.2023 у розмірі 8499,70 грн.

З вересня 2023 року у рахунок погашення переплати відповідачкою самостійно сплачено 6000,00 грн., однак з липня 2024 року виплати припинились.

Станом на момент подання позовної заяви належна до повернення сума заборгованості, яка становить 2499,70 грн. повернута не була.

Департаментом на адресу місця проживання відповідачки та засобами електронного зв'язку на телефонний номер ОСОБА_1 направлялись листи з пропозицією повернути переплачену суму державної соціальної допомоги добровільно, але надміру отримані кошти відповідачці у добровільному порядку станом на дату подання позову не повернуті.

Таким чином Департамент намагався вирішити цей спір з відповідачкою в досудовому порядку, шляхом звернення до відповідачки, однак повідомлення повернення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги залишились без реагування, в добровільному порядку надміру нараховані кошти ОСОБА_1 не повернуті, при цьому рішення Управління не оскаржені.

Абзацом 2 пункту 2 Порядку 250 визначено: державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається на шість місяців з місяця звернення за її призначенням.

Пунктом 10 Порядку № 250 встановлено, що державна соціальна допомога не призначається, якщо (1) у складі сім'ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані у філії регіонального центру зайнятості (або міському, районному, міськрайонному центрі зайнятості) - до дати припинення їх діяльності як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених у пункті 11 цього Порядку).

Державна соціальна допомога у зазначеному випадку призначається, якщо особи протягом періоду, за який враховуються доходи: сплатили або за них сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців.

Згідно з пунктом 25 Порядку №250 якщо малозабезпеченою сім'єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім'ї, повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.

Суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги повертаються: отримувачем державної соціальної допомоги самостійно; за згодою отримувача державної соціальної допомоги у повному обсязі за рахунок наступних виплат; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок сум наступних виплат державної соціальної допомоги у розмірі, що не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги.

Згідно із ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставне набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.

При цьому, відповідно до ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб для існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст. 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Згідно з ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", цей Закон спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям.

Відповідно до ст. 1-2 зазначеного Закону України державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї; сім'я - це особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Права члена сім'ї має одинока особа; малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї; прожитковий мінімум для сім'ї - визначена для кожної сім'ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум" для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення; середньомісячний сукупний доход сім'ї - обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування. До сукупного доходу сім'ї не враховується грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення.

Законодавство про державну соціальну допомогу складається із Закону України "Про прожитковий мінімум", цього Закону, інших нормативно-правових актів, що регулюють правовідносини з надання державної соціальної допомоги.

Відповідно до ст.3 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, організовує роботу щодо призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003р. № 250 затверджено Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, який визначає умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям".

Відповідно до п. 6 Порядку, для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї; довідку про склад сім'ї; декларацію про доходи та майно; довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).

Відповідно до п. 8-9 Порядку, соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. У разі коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган соціального захисту населення повідомляє уповноваженого представника сім'ї, які документи повинні бути подані додатково. Рішення про призначення соціальної допомоги або про відмову в її наданні приймається органом соціального захисту населення протягом десяти календарних днів. У разі прийняття рішення про відмову в наданні соціальної допомоги орган соціального захисту населення письмово повідомляє про це уповноваженого представника сім'ї із зазначенням підстав відмови та порядку оскарження рішення.

Відповідно до п. 14 Порядку 250, розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї. Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджується Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортом.

Отже, з врахуванням вищенаведеного та беручи до уваги те, що у складі сім'ї є працездатна особа яка досягла 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювала, не проходила військової служби, не провадила підприємницьку чи професійну незалежну діяльність, не здобувала освіту за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстрована у філії регіонального центру зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи, ОСОБА_1 отримала надмірно нараховані грошові кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період 01.06.2023 по 31.07.2023 у розмірі 8499,70 грн., в добровільному порядку самостійно ОСОБА_1 сплачено 6000,00 грн., тобто сума заборгованості, яка підлягає стягненню за рішенням суду становить 2499,70 грн.

Таким чином, суд вважає заявлені вимоги законними та обґрунтованими, та приходить до висновку про стягнення з відповідачки на користь позивача надміру сплачену суму бюджетних коштів.

Крім того, з відповідачки підлягає стягненню судові витрати позивача у вигляді сплати судового збору в сумі 3028,00 грн.

Керуючись ст.ст. 12, 89, 141, 279, 263, 264, 354 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) на користь Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 37573438) надміру отриману державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям за період з 01.06.2023 по 31.07.2023 в розмірі 2499,70 грн. (дві тисячі чотириста дев'яносто дев'ять грн. 70 коп.)

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) на користь Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 37573438) суму судового збору в розмірі 3028,00 грн. (три тисячі двадцять вісім грн. 00 коп.).

Копію заочного рішення надіслати сторонам.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Запорізького Апеляційного суду через Хортицький районний суд м. Запоріжжя шляхом подачі в 30-денний строк з дня виготовлення повного тексту рішення апеляційної скарги.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня отримання його копії.

Суддя: Л.Г.Салтан