Дата документу 20.01.2026
Справа № 334/10039/25
Провадження № 1-кп/334/382/26
20 січня 2026 року м. Запоріжжя
Дніпровський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючої судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
обвинуваченої ОСОБА_4 ,
захисника -адвоката ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя кримінальне провадження за № 22025080000001128 від 23.07.2025 року за звинуваченням
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки Республіки Молдова, громадянки України, вдови, тимчасово безробітної, зареєстрованої та фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , яка не є особою, щодо якої, згідно ст.480 КПК України, передбачений особливий порядок кримінального провадження, раніше не судимої,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.436-2 КК України, -
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжено відповідними Указами Президента України затвердженими Верховною радою України.
Указом Президента України № 685/2021 від 28.12.2021 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 15 жовтня 2021 року «Про Стратегію інформаційної безпеки».
Стратегія інформаційної безпеки (далі - Стратегія) визначає актуальні виклики та загрози національній безпеці України в інформаційній сфері, стратегічні цілі та завдання, спрямовані на протидію таким загрозам, захист прав осіб на інформацію та захист персональних даних та визначає забезпечення інформаційної безпеки України є однією з найважливіших функцій держави.
Відповідно до розділу «Аналіз загроз та викликів інформаційній безпеці», зазначеного у Стратегії - глобальні дезінформаційні кампанії, що інспіруються авторитарними урядами та активістами радикальних рухів для маніпулювання свідомістю окремих людей та груп населення, стали повсякденною практикою, яка загрожує демократичному розвитку держав та міжнародній стабільності.
Окрім цього зазначено, що спеціальні інформаційні операції російської федерації спрямовуються на ключові демократичні інституції (зокрема, виборчі), а спеціальні служби держави-агресора намагаються посилити внутрішні протиріччя в Україні та інших демократичних державах. Застосовані російською федерацією технології гібридної війни проти України, у тому числі моделі і механізми інформаційного втручання, поширюються на інші держави, швидко адаптуючись до локальних контекстів та регуляторних політик. Обмежувальні заходи (санкції) та ефективний механізм моніторингу і відповідальності за їх порушення є одним із дієвих механізмів відповіді на дезінформаційну активність російської федерації як держави-агресора.
Відповідно до розділу «Національні виклики та загрози» зазначено, що тривалий час спеціальні служби Російської Федерації проводять свої спеціальні інформаційні операції, більшість із яких спрямовані на підрив національної безпеки України, її національних інтересів, ліквідацію української державності та знищення української ідентичності, провокування проявів екстремізму, панічних настроїв у суспільстві, загострення і дестабілізацію суспільно-політичної та соціально-економічної ситуації в Україні. Російською Федерацією використовуються нові активні заходи, у тому числі міжнародного характеру, щодо легітимізації спроби анексії Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, заперечення своєї участі у війні на території Донецької та Луганської областей та посилення адвокаційної кампанії за зняття санкцій, запроваджених у зв'язку з порушенням російською федерацією суверенітету і територіальної цілісності України. Задіяння у цьому процесі російською федерацією всіх її спроможностей (політичних, інформаційних, економічних, розвідувальних та інших) залишається особливо небезпечним викликом для України.
Стратегічний курс України на набуття повноправного членства в Європейському Союзі та в Організації Північноатлантичного договору закріплено у Конституції України. У Стратегії національної безпеки України європейська та євроатлантична інтеграція визначена одним із пріоритетів національних інтересів і національної безпеки.
Переважна більшість громадян підтримує реалізацію європейського та євроатлантичного курсу України. Водночас здійснюються спроби маніпуляції свідомістю громадян України шляхом поширення міфів та дезінформаційних (деструктивних) стереотипів щодо ЄС і НАТО з метою послаблення консолідації суспільства щодо зовнішньополітичного курсу України, гальмування проведення реформ, що негативно впливає на загальну суспільно-політичну ситуацію в державі.
Отже, відповідно до Стратегії інформаційної безпеки України визначається суспільно-небезпечний характер діяння, пов'язаного із поширенням дезінформації на користь держави-агресора рф, або такої, що може бути використана державою-агресором рф проти України.
Верховною Радою України 13.12.2022 прийнято Закон України № 2849-IX «Про медіа» (далі за текстом ЗУ «Про медіа»), який 31.03.2023 набрав чинності та спрямований на забезпечення реалізації права на свободу вираження поглядів, права на отримання різнобічної, достовірної та оперативної інформації, на забезпечення плюралізму думок і вільного поширення інформації, на захист національних інтересів України та прав користувачів медіа-сервісів, регулювання діяльності у сфері медіа відповідно до принципів прозорості, справедливості та неупередженості, стимулювання конкурентного середовища, рівноправності і незалежності медіа та визначає правовий статус, порядок формування, діяльності та повноваження Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення (далі - Національна рада).
Відповідно до п. 30 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про медіа» до категорії медіа (засобу масової інформації) відноситься засіб поширення масової інформації у будь-якій формі, який періодично чи регулярно виходить у світ під редакційним контролем та постійною назвою як індивідуалізуючою ознакою.
Згідно положень п. 28 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про медіа» масовою інформацією є та, що поширюється з метою її доведення до необмеженого кола осіб.
Відповідно до п. 47 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про медіа» - редакційний контроль (редакційна відповідальність) це вирішальний вплив суб'єкта у сфері аудіовізуальних медіа, суб'єкта у сфері друкованих медіа та/або суб'єкта у сфері онлайн-медіа на створення або добір, організацію та поширення програм або іншої масової інформації відповідним суб'єктом.
Так, пунктом 36 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про медіа» до категорії онлайн-медіа відносяться такі, що регулярно поширюють інформацію у текстовій, аудіо-, аудіовізуальній чи іншій формі в електронному (цифровому) вигляді за допомогою мережі Інтернет на власному веб-сайті, крім медіа, які віднесені цим Законом до аудіовізуальних медіа.
Питання суб'єктності у сфері медіа унормовано у другому розділі ЗУ «Про медіа», окрім того, відповідно до приписів ЗУ «Про медіа» терміни «медіа» та «суб'єктів у сфері медіа» не є тотожними, а правопорушення у сфері медіа можуть вчиняти незалежно від статусу суб'єкта у сфері медіа.
Натомість, відповідно до п. 39 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про медіа» визначено термін - платформа спільного доступу до інформації - сервіс, що забезпечує своїм користувачам за їхнім запитом можливість зберігання та поширення користувацької інформації для необмеженого кола осіб, якщо такі зберігання та поширення не є незначною та суто допоміжною функцією іншого сервісу та з об'єктивних і технічних причин не може використовуватися без такого сервісу.
Відповідно до ч. 3 ст. 16 ЗУ «Про медіа» - особа, яка регулярно поширює масову інформацію під своїм редакційним контролем через власні облікові записи на платформах спільного доступу до інформації, не є суб'єктом у сфері онлайн-медіа, крім випадків, якщо така особа добровільно зареєструється як суб'єкт у сфері онлайн-медіа в порядку, передбаченому статтею 63 цього Закону.
Соціальні мережі «Instagram», «Facebook», «Twitter», заборонені на території України «Вконтакте», «Одноклассники», а також месенджери «Telegram», «Viber», «Signal», «WhatsApp» віднесені ЗУ «Про медіа» до платформ спільного доступу до інформації, а тому за своєю суттю відповідають критеріям зазначим п. 30 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про медіа», хоча і не є суб'єктом у сфері медіа.
Так, інформаційні ресурси, розміщені у системі миттєвого обміну повідомленнями - месенджері «Telegram» телеграм-чати з назвами: « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (посилання на чат ІНФОРМАЦІЯ_26), « ІНФОРМАЦІЯ_27 (посилання на чат ІНФОРМАЦІЯ_28 »), доступ до яких не обмежується його власником або утримувачем та не пов'язаний із подоланням систем логічного захисту, тобто є засобом поширення масової інформації у будь-якій формі, який регулярно виходить у світ під редакційним контролем (адмініструванням) та постійною назвою як індивідуалізуючою ознакою з відповідним посиланням, яке дозволяє ідентифікувати вказаний Telegram-канал серед інших.
Окрім того, такий інформаційний ресурс створює умови та можливості будь-якому користувачу системи для миттєвого обміну повідомленнями «Telegram» виготовляти і поширювати матеріали у будь-якій формі та будь-якого змісту з метою доведення інформації до необмеженого кола осіб (користувачів).
Так, громадянка України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи проросійськи налаштованою особою, яка підтримує агресивну політику російської федерації та звинувачує українську владу у розв'язуванні та ескалації конфлікту між Україною та російською федерацією, у період часу з 29.03.2024 по 07.06.2025, перебуваючи за місцем фактичного проживання за адресою: АДРЕСА_1 , діючи умисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, реалізуючи свій злочинний намір, достовірно знаючи про публічно комунікативний характер месенджера «Telegram», через можливість поширення інформації завдяки всесвітній мережі Інтернет, в тому числі сформованих в умовах швидкого розвитку інформаційного суспільства в Україні та світі і глобального інформаційного простору, використання інформаційно-телекомунікаційних технологій у всіх сферах життя, де особливого значення набувають проблеми інформаційної безпеки, як складової державної безпеки України, за допомогою власного мобільного телефону «Realme 6», з ідентифікатором IMEI: НОМЕР_1 та всесвітньої мережі «Інтернет», використовуючи власний обліковий запис (аккаунт) на ім'я « ІНФОРМАЦІЯ_29 », з постійним ID: НОМЕР_10 у месенджері «Telegram», зареєстрованого на номер мобільного телефону НОМЕР_2 , з ідеологічних мотивів, маючи єдиний злочинний умисел здійснював виготовлення та поширення матеріалів, шляхом особистих дописів (коментарів) під публікаціями, розміщених на проросійських інформаційних ресурсах, що є засобами масової інформації, у телеграм-чатах під назвами: « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (посилання на чат ІНФОРМАЦІЯ_4 « ІНФОРМАЦІЯ_27 (посилання на чат ІНФОРМАЦІЯ_28 ») , а саме:
- о 10 год. 33 хв 29.03.2024 на проросійському інформаційному ресурсі, у телеграм-чаті під назвою: « ІНФОРМАЦІЯ_2 » опубліковано запис з наступним текстом: «Полковник ГРУ ОСОБА_7 погиб после теракта в "Крокусе". Ему было 46 лет. Приехав на отпуск с СВО, вместе с семьёй 22 марта он пошёл на концерт "Пикника". Близкие пишут: когда террористы атаковали, мужчина героически оттолкнул жену с сыном. Сам попал под огонь. В итоге три пулевых ранения. Все эти дни врачи боролись за жизнь героя, но спасти не смогли. За время службы ОСОБА_8 успел поработать в Косово и Таджикистане. Последние два года провёл на СВО. Есть много наград и медалей» (посилання на запис ІНФОРМАЦІЯ_4 особисто виготовила та поширила шляхом допису (коментаря), матеріал (мовою оригіналу): - «Царствие небесное Русскому Офицеру и Воину СВО ??????», (посилання на коментар: ІНФОРМАЦІЯ_4 у якому, відповідно до висновку експерта №СЕ-19/108-25/20391-ЛД від 10.10.2025, міститься глорифікація осіб, які здійснювали збройну агресію Російської Федерації проти України;
- о 15 год. 08 хв 15.05.2024 на проросійському інформаційному ресурсі, у телеграм-чаті під назвою: « ІНФОРМАЦІЯ_2 » опубліковано запис з наступним текстом: «Результаты последних ударов по Трипольской ТЭС опубликовал украинский « ІНФОРМАЦІЯ_5 ».» посилання на публікацію ( ІНФОРМАЦІЯ_4 особисто виготовила та поширила шляхом допису (коментаря), матеріал (мовою оригіналу): - «Очень мало ударов в Днепре, Запорожье ,Киеве-- бить надо так,чтобы у них не возникало желания даже из домов выходить. А кафе,рестораны,ночные клубы везде работают до 24,00. Они все кайфуют,бабки рекой льются от наркоты и закладок. Это жопа», (посилання на коментар: ІНФОРМАЦІЯ_4 у якому, відповідно до висновку експерта №СЕ-19/108-25/20391-ЛД від 10.10.2025, міститься прямі заклики до знищення українців у містах Дніпро, Запоріжжя, Київ;
- о 17 год. 19 хв 13.07.2024 на проросійському інформаційному ресурсі, у телеграм-чаті під назвою: « ІНФОРМАЦІЯ_2 » опубліковано запис з наступним текстом: «В Одессе полицейские сломали челюсть мужчине, во время его «доставки» в ТЦК, - местные паблики Местный житель рассказал, что во время комендантского часа на пляже к нему подошли правоохранители. Они силой погрузили мужчину в автомобиль и отвезли в ТЦК. По словам одессита, во время поездки его избивали и душили. Он также отметил, что показал полицейским свои обновленные данные, однако те не обратили на это внимания» посилання на публікацію ( ІНФОРМАЦІЯ_4 особисто виготовила та поширила шляхом допису (коментаря), матеріал (мовою оригіналу): - « Пора Одессу забирать!!!! В Родную гавань ????????????????????? ? ? ? ? ? ? ? ? ? », (посилання на коментар: ІНФОРМАЦІЯ_4 у якому, відповідно до висновку експерта №СЕ-19/108-25/20391-ЛД від 10.10.2025, міститься визнання виправдовування окупації частини території України Росією та прямого заклику до окупації міста Одеса;
- о 17 год. 33 хв 21.07.2024 на проросійському інформаційному ресурсі, у телеграм-чаті під назвою: « ІНФОРМАЦІЯ_2 » опубліковано запис з наступним текстом: «Украина, возможно, будет должна провести референдум для достижения мира, любой шаг ОСОБА_17 грозит политическим самоубийством, заявил мэр Киева ОСОБА_16 ОСОБА_17 , вероятно, придётся прибегнуть к референдуму, не думаю, что он сможет прийти к таким болезненным и важным соглашениям самостоятельно, без узаконивания со стороны народа. По мнению политика, выходом для Украины стало бы создание правительства национального единства по образцу Израиля после нападения ХАМАС в октябре прошлого года. Однако ОСОБА_16 выразил сомнение, что ОСОБА_17 отдаст часть своей власти, полученной от введения военного положения.» посилання на публікацію ( ІНФОРМАЦІЯ_4 особисто виготовила та поширила шляхом допису (коментаря), матеріал (мовою оригіналу): - « Никаких референдумов, только полная капитуляция ???????????????????????????? 404 колонии », (посилання на коментар: ІНФОРМАЦІЯ_4 у якому, відповідно до висновку експерта №СЕ-19/108-25/20391-ЛД від 10.10.2025, міститься визнання правомірною і збройної агресії Російської Федерації проти України, і окупації України Росією, також визнання правомірною окупації частини території України Російською Федерацією;
- о 19 год. 51 хв 21.07.2024 на проросійському інформаційному ресурсі, у телеграм-чаті під назвою: « ІНФОРМАЦІЯ_2 » опубліковано запис з наступним текстом: « Кадры с прилётом сразу четырёх авиабомб с УМПК по позиции ВСУ в Волчанске » посилання на публікацію ( ІНФОРМАЦІЯ_4 особисто виготовила та поширила шляхом допису (коментаря), матеріал (мовою оригіналу): - « Красиво отработали наши Мужчины ?????? Браво РОССИИ!!! ????????????? ? ? ? ? ? », (посилання на коментар: ІНФОРМАЦІЯ_4 у якому, відповідно до висновку експерта №СЕ-19/108-25/20391-ЛД від 10.10.2025, міститься визнання правомірною збройної агресії РФ проти України та непрямі мовленнєві ознаки глорифікації збройних сил Російської Федерації;
- о 08 год. 16 хв 24.07.2024 на проросійському інформаційному ресурсі, у телеграм-чаті під назвою: « ІНФОРМАЦІЯ_2 » опубліковано запис з наступним текстом: «Такое ощущение, что этих хохлов похитили и они явно опаснее ТЦК??» посилання на публікацію ( ІНФОРМАЦІЯ_4 особисто виготовила та поширила шляхом допису (коментаря), матеріал (мовою оригіналу): - « В расход всех свиноматок ?????????????? », (посилання на коментар: ІНФОРМАЦІЯ_4 у якому, відповідно до висновку експерта №СЕ-19/108-25/20391-ЛД від 10.10.2025, міститься визнання правомірною збройної агресії Російської Федерації проти України та окремі мовленнєві ознаки заклику до знищення здатних до народження українок;
- о 12 год. 05 хв 25.07.2024 на проросійському інформаційному ресурсі, у телеграм-чаті під назвою: « ІНФОРМАЦІЯ_2 » опубліковано запис з наступним текстом: «Командующим дальней авиацией назначен генерал-майор ОСОБА_18 Его предшественник ОСОБА_11 , занимавший этот пост с 2016 года, стал замглавкома ВКС РФ. До этого Кувалдин (на фото) занимал пост начальника штаба дальней авиации. На Украине выложили его личные данные в Сеть и объявили за ним охоту после ряда особо мощных ударов дальней авиации.» посилання на публікацію ( ІНФОРМАЦІЯ_4 особисто виготовила та поширила шляхом допису (коментаря), матеріал (мовою оригіналу): - «По норам их всех ????????????????????кувалдой!!! Давай , РОССИЯ!!!! Мочи их всех этих пид ІНФОРМАЦІЯ_11 », (посилання на коментар: ІНФОРМАЦІЯ_4 у якому, відповідно до висновку експерта №СЕ-19/108-25/20391-ЛД від 10.10.2025, міститься визнання правомірною збройної агресії Російської Федерації проти України та прямі заклики до знищення українців;
- о 13 год. 09 хв 28.07.2024 на проросійському інформаційному ресурсі, у телеграм-чаті під назвою: « ІНФОРМАЦІЯ_2 » опубліковано запис з наступним текстом: « А вот и ответ для тупорылого ОСОБА_13 » посилання на публікацію ( ІНФОРМАЦІЯ_4 особисто виготовила та поширила шляхом допису (коментаря), матеріал (мовою оригіналу): - « Поддерживаю ?????? Мужчины--- Вы НАШИ РОДНЫЕ ЗАЩИТНИКИ России ????????????????????????? ? ? ? ? ? », (посилання на коментар: ІНФОРМАЦІЯ_4 у якому, відповідно до висновку експерта №СЕ-19/108-25/20391-ЛД від 10.10.2025, міститься визнання правомірною збройної агресії Російської Федерації проти України та непрямі мовленнєві ознаки глорифікації збройних сил Російської Федерації;
- о 08 год. 11 хв 02.08.2024 на проросійському інформаційному ресурсі, у телеграм-чаті під назвою: « ІНФОРМАЦІЯ_2 » опубліковано запис з наступним текстом: «??????Весь коллектив Солдата Удачи поздравляет представителей Воздушно Десантных Войск Российской Федерации и от всего сердца благодарит вас за вашу службу, мужество и отвагу. Вы всегда являлись представителями элитных войск России. Подвиги ВДВ во все года записаны в историю. Спасибо Вам большое! ??????» посилання на публікацію ( ІНФОРМАЦІЯ_4 особисто виготовила та поширила шляхом допису (коментаря), матеріал (мовою оригіналу): - « ??????????????????????? ? ? ? ? ? ? ?С Праздником, Всех НАШИХ Воинов РОССИИ!!!! Берегите, себя, пожалуйста ??????? ? ? ? ? ? », (посилання на коментар: ІНФОРМАЦІЯ_4 у якому, відповідно до висновку експерта №СЕ-19/108-25/20391-ЛД від 10.10.2025, міститься ознаки глорифікації збройних сил Російської Федерації;
- о 08 год. 05 хв 15.08.2024 на проросійському інформаційному ресурсі, у телеграм-чаті під назвою: « ІНФОРМАЦІЯ_2 » опубліковано запис з наступним текстом: «История повторяется. А итог будет такой же)» посилання на публікацію ( ІНФОРМАЦІЯ_4 особисто виготовила та поширила шляхом допису (коментаря), матеріал (мовою оригіналу): - « Уничтожить до последнего укрофашиста ?????????????????????????????????????????? », (посилання на коментар: ІНФОРМАЦІЯ_4 у якому, відповідно до висновку експерта №СЕ-19/108-25/20391-ЛД від 10.10.2025, міститься непрямі мовленнєві ознаки виправдовування збройної агресії агресії РФ проти України та окремі мовленнєві ознаки заклику до знищення українців;
- о 11 год. 49 хв 09.04.2025 на проросійському інформаційному ресурсі, у телеграм-чаті під назвою: «??" Россия фактически начала наступление на Сумскую и Харьковскую области " командующий ВСУ ОСОБА_15 » посилання на публікацію ( ІНФОРМАЦІЯ_17 особисто виготовила та поширила шляхом допису (коментаря), матеріал (мовою оригіналу): - «Хохлы не понимают,что это уже потерянные территории,Сумы,Харьков,Одесса и т д --- всё будет только Русским Миром и Великой РОССИЕЙ ? ? ? ? ? ? », (посилання на коментар: ІНФОРМАЦІЯ_17 у якому, відповідно до висновку експерта №СЕ-19/108-25/20391-ЛД від 10.10.2025, міститься визнання правомірною окупації частини території України російською Федерацією;
- о 10 год. 41 хв 19.04.2025 на проросійському інформаційному ресурсі, у телеграм-чаті під назвою: «???????? Украина на 90% поддерживает мирные предложения Трампа, представленные в Париже на этой неделе, - министр обороны Украины Умеров . А 10% куда?» посилання на публікацію ( ІНФОРМАЦІЯ_19 особисто виготовила та поширила шляхом допису (коментаря), матеріал (мовою оригіналу): - « Какие мирные предложения???? Полная денацификация укрорейха ?????????????????????????? », (посилання на коментар: ІНФОРМАЦІЯ_19 у якому, відповідно до висновку експерта №СЕ-19/108-25/20391-ЛД від 10.10.2025, міститься визнання правомірною окупації частини території України російською Федерацією;
- о 18 год. 43 хв 05.06.2025 на проросійському інформаційному ресурсі, у телеграм-чаті під назвою: «???? Здание областной администрации временно оккупированного Херсона обрушилось ещё раз.» посилання на публікацію ( ІНФОРМАЦІЯ_21 особисто виготовила та поширила шляхом допису (коментаря), матеріал (мовою оригіналу): - «Молодцы,что раздолбали,там был хохлокомандный пункт. оксанка сегодня не дождется тараса??????», (посилання на коментар: ІНФОРМАЦІЯ_21 у якому, відповідно до висновку експерта №СЕ-19/108-25/20391-ЛД від 10.10.2025, міститься визнання правомірною збройної агресії Російської Федерації проти України;
- о 09 год. 56 хв 06.06.2025 на проросійському інформаційному ресурсі, у телеграм-чаті під назвою: «???????? Замруководителя Офиса президента Украины ОСОБА_19: В 2026 году Россия планирует занять всю Украину к востоку от реки Днепр, а также захватить Одесскую и Николаевскую области. "Москва стремится расширить свое влияние на востоке Украины. Это включает захват всей Донецкой и Луганской областей осенью, а затем создание буферной зоны вдоль северной границы с Россией до конца года... Они не говорят о мире. Они готовятся к войне", - добавил ОСОБА_19.» посилання на публікацію ( ІНФОРМАЦІЯ_21 особисто виготовила та поширила шляхом допису (коментаря), матеріал (мовою оригіналу): - «Только Так и должно быть!!!! Наши будут Русские города---- Харьков, Одесса, Херсон,Николаев,Запорожье и т,л????????????????????????», (посилання на коментар: ІНФОРМАЦІЯ_22 у якому, відповідно до висновку експерта №СЕ-19/108-25/20391-ЛД від 10.10.2025, міститься визнання правомірною збройної агресії Російської Федерації проти України та окупації частини території України;
- о 21 год. 09 хв 06.06.2025 на проросійському інформаційному ресурсі, у телеграм-чаті під назвою: «????????Британская ВВС пишет, что в ВСУ якобы начался дефицит ФПВ дронов. Слабовато как-то верится» посилання на публікацію ( ІНФОРМАЦІЯ_23 особисто виготовила та поширила шляхом допису (коментаря), матеріал (мовою оригіналу): - «Это не правда.все у них есть и сало и ракеты. Так что,,,с Богом ,Россия. Только в УТИЛЬ,всю эту свинорылую шоблу», (посилання на коментар: ІНФОРМАЦІЯ_21 у якому, відповідно до висновку експерта №СЕ-19/108-25/20391-ЛД від 10.10.2025, міститься визнання правомірною збройної агресії Російської Федерації проти України та прямі заклики до знищення українців;
- о 15 год. 50 хв 07.06.2025 на проросійському інформаційному ресурсі, у телеграм-чаті під назвою: «?????? Харьковские пейзажи этим утром.Хохлы пишут, что прилёты были по некоему предприятию» посилання на публікацію ( ІНФОРМАЦІЯ_24 особисто виготовила та поширила шляхом допису (коментаря), матеріал (мовою оригіналу): - «Ной кастрюля гребанная??????это только цветочки ??????Браво, РОССИИ!!!! Браво, РОДНЫЕ ????????????????¦?¦?¦?», (посилання на коментар: ІНФОРМАЦІЯ_25 у якому, відповідно до висновку експерта №СЕ-19/108-25/20391-ЛД від 10.10.2025, міститься визнання правомірною збройної агресії Російської Федерації проти України.
Дії ОСОБА_4 кваліфіковані органом досудового розслідування за ч. 3 ст. 436-2 КК України, а саме: виготовлення та поширення матеріалів, у яких міститься визнання правомірною та заперечення збройної агресії російської федерації проти України, визнання правомірною та заперечення тимчасової окупації частини території України, з використанням засобів масової інформації.
Під час досудового розслідування 26.11.2025 року між прокурором Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_3 та ОСОБА_4 за участю захисника, укладена угода про визнання винуватості.
Згідно з даною угодою, прокурор і підозрювана дійшли згоди щодо формулювання підозри, всіх істотних для даного кримінального провадження обставин і правової кваліфікації дій ОСОБА_4 за ч. 3 ст. 436-2 КК України, підозрювана ОСОБА_4 у повному обсязі сформульованої підозри беззастережно визнала свою винуватість у вчиненні даного кримінального правопорушення. Також сторонами угоди було узгоджене покарання, яке необхідно призначити ОСОБА_4 за скоєння кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 436-2 КК України, у виді позбавлення волі строком на 5 (п'ять) років. На підставі ст.75 КК України звільнити від відбування призначеного судом покарання з випробуванням та покладенням обов'язків, передбачених ст.76 КК України.
Прокурор у підготовчому судовому засіданні зазначив, що при укладанні угоди були дотримані всі вимоги і правила КПК та КК України, а тому просив суд затвердити зазначену угоду і призначити обвинуваченій узгоджену в угоді міру покарання.
У підготовчому судовому засіданні обвинувачена ОСОБА_4 , у присутності захисника, свою вину у вчиненні інкримінованого їй кримінального правопорушення беззастережно визнала повністю і просила суд затвердити укладену між нею і прокурором угоду і призначити узгоджену в ній міру покарання, а також зазначила, що розуміє надані їй законом права, наслідки укладення і затвердження угоди про визнання винуватості, визначені ст. 473 КПК України, характер пред'явленого обвинувачення і вид покарання, який до неї буде застосований в результаті затвердження угоди про визнання винуватості і наполягала на затвердженні угоди.
Захисник обвинуваченої у судовому засіданні також просив суд затвердити зазначену угоду і призначити обвинуваченій узгоджену в угоді міру покарання.
Заслухавши думку прокурора, обвинуваченої та її захисника, розглядаючи питання про затвердження угоди, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.468 КПК України у кримінальному провадженні може бути укладена угода між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим про визнання винуватості.
Згідно з ч. 2 ст.469 КПК України угода про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим може бути укладена за ініціативою прокурора чи обвинуваченого.
Частиною п'ятою статті 469 КПК України передбачено, що угода про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим може ініціюватись в будь-який момент після повідомлення особі про підозру, до виходу суду до нарадчої кімнати для ухвалення вироку.
Згідно з ч. 4 ст.469 КПК України угода про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим може бути укладена у провадженні щодо кримінальних проступків, злочинів невеликої чи середньої тяжкості, та тяжких злочинів.
Кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 436-2 КК України, у вчиненні якого обвинувачена визнала себе винуватою, віднесене до тяжкого злочину, міра покарання, узгоджена сторонами угоди, відповідає санкції ч.3 ст.436-2 КК України, а отже угода відповідає вимогам закону.
Умови угоди про визнання винуватості не суперечать вимогам кримінального процесуального закону, міра покарання, про призначення якої дійшли згоди обвинувачена і прокурор, визначена з урахуванням положень ст. ст. 53, 65, 66, 67 КК України, угода не суперечить інтересам суспільства. Порушень прав, свобод чи інтересів сторін або інших осіб внаслідок укладення такої угоди судом не встановлено.
Також судом встановлено, що обвинувачена ОСОБА_4 цілком розуміє зміст і наслідки укладання та затвердження угоди, передбачені ч. 2 ст. 473, ст. ст. 394, 424 КПК України, характер обвинувачення, щодо якого визнає себе винуватою, положення ч. 5 ст. 474 КПК України, зокрема, те, що вона має право на судовий розгляд, під час якого прокурор зобов'язаний довести кожну обставину щодо кримінального правопорушення, у вчиненні якого вона обвинувачується, а також наслідки невиконання угоди, передбачені ч. 1 ст. 476 КПК України. Укладання угоди є цілком добровільним, тобто, не є наслідком застосування насильства, примусу, погроз або наслідком обіцянок чи дії будь-яких інших обставин, ніж ті, що передбачені в угоді. Обвинувачена ОСОБА_4 погоджується з призначенням судом узгодженого покарання.
При призначенні покарання, визначеного угодою про визнання винуватості від 26 листопада 2025 року суд, у відповідності до положень ст.ст.65-67 КК України, враховує ступінь тяжкості та конкретні обставини вчинення кримінального правопорушення, зокрема дані, які характеризують особу обвинуваченої, наявність обставин, що пом'якшують та обтяжують покарання.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 КК України обставинами, які пом'якшують покарання обвинуваченій, визначається щире каяття, активне сприяння розкриттю кримінального правопорушення та добровільне перерахування коштів на потреби Сил оборони України.
Обставин, відповідно до ст. 67 КК України, які обтяжують покарання обвинуваченій, судом не встановлено.
Крім того, вирішуючи питання про призначення покарання обвинуваченій ОСОБА_4 суд враховує ступінь тяжкості скоєного нею кримінального правопорушення, особистість обвинуваченої, яка раніше до кримінальної відповідальності не притягувалась, має постійне місце проживання, щиро розкаялася у вчиненому, засуджує свій вчинок, критично оцінює свою протиправну поведінку.
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав для затвердження угоди про визнання винуватості і призначення ОСОБА_4 узгодженої сторонами міри покарання за ч.3 ст.436-2 КК України у виді 5 (п'яти) років позбавлення волі із застосуванням ст.75 КК України, звільнивши її від відбування покарання з випробуванням, при цьому покласти на останню обов'язки, передбачені п.1, 2 ч.1; п.2 ч.3 ст.76 КК України, а саме: періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання, не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації.
Відповідно до ст. 475 КПК України якщо суд переконається, що угода може бути затверджена, він ухвалює вирок, яким затверджує угоду і призначає узгоджену сторонами міру покарання.
Цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлявся.
Процесуальні витрати стягнути з обвинуваченої на підставі ст.124 КПК України.
Питання про речові докази вирішити відповідно до ст. 100 КПК України.
Щодо ОСОБА_4 ухвалою слідчого судді від 03.11.2025 року було обрано запобіжний захід у виді нічного домашнього арешту, строк дії якого сплив, підстав для обрання запобіжного заходу до набрання вироком законної сили суд не вбачає.
Керуючись ст. ст. 100, 119, 374, 468, 469, 473, 474, 476 КПК України, суд,
Затвердити угоду про визнання винуватості, укладену 26 листопада 2025 року в кримінальному провадженні № 22025080000001128 між прокурором Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_3 та підозрюваною у цьому провадженні ОСОБА_4 .
ОСОБА_4 визнати винуватою у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 436-2 КК України, та призначити їй узгоджене сторонами угоди про визнання винуватості від 26 листопада 2025 року покарання у виді позбавлення волі строком на 5 (п'ять) років.
На підставі ст.75 КК України звільнити ОСОБА_4 від відбування призначеного судом покарання з випробуванням, з іспитовим строком на 3 (три) роки, та покладенням обов'язків, передбачених п.п.1, 2 ч.1, п.2 ч.3 ст.76 КК України, а саме: періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання, не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації.
Запобіжний захід ОСОБА_4 до набрання вироком законної сили не обирати.
Процесуальні витрати, пов'язані із залученням експерта по кримінальному провадженню для проведення судової експертизи в розмірі 14262 грн. 40 коп., стягнути з ОСОБА_4 на користь держави.
Речові докази:
- мобільний телефон марки та моделі «Realme 6», з ідентифікатором ІМЕІ1: НОМЕР_3 , ІМЕІ2: НОМЕР_4 , після набрання вироком законної сили конфіскувати в дохід держави;
- мобільний телефон марки «SONY» та моделі «C1905», з ідентифікатором ІМЕІ1: НОМЕР_5 ;
- мобільний телефон марки «SAMSUNG» та моделі «GT-S5660», з ідентифікатором ІМЕІ1: НОМЕР_6 , в корпусі білого кольору;
- мобільний телефон марки «Nokia» та моделі «Nseries», в корпусі чорного кольору на екрані якого є маркування «N97»;
- мобільний телефон марки «Nokia» в корпусі жовтого кольору;
- планшет «ALLDOCUBE» T1103TL128GB24194411704 з ідентифікатором ІМЕІ1: НОМЕР_7 , ІМЕІ2: НОМЕР_8 в корпусі сірого кольору;
- ноутбук марки «ASUS» та моделі «X555L» із серійним номером «F1N0CV19015002A» в корпусі чорного кольору та зарядним пристроєм до нього;
- ноутбук марки «ASUS» та моделі «K50AB» із серійним номером «98N0AS553922353» в корпусі чорного кольору та зарядним пристроєм до нього;
банківська карта банку «А банк» № НОМЕР_9 , повернути власникам за належністю.
Ухвалу слідчого судді Олександрівського районного суду м.Запоріжжя від 03.11.2025, якими накладено арешт на зазначене майно, - скасувати.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Копію вироку негайно після його проголошення вручити обвинуваченій і прокурору. Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку суду.
Вирок може бути оскаржений засудженим, захисником, прокурором, виключно з підстав, передбачених ч. 4 ст. 394 КПК України, до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя: ОСОБА_1