16 січня 2026 року справа № 580/12540/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючої судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ФОРТІС ТРАНС» до Головного управління Державної податкової служби у Черкаській області, до Державної податкової служби України про визнання протиправними і скасування рішень та зобов'язання вчинити дії,
11.11.2025 Товариство з обмеженою відповідальністю “ФОРТІС ТРАНС» (18029, Черкаська обл., м.Черкаси, вул.Сумгаїтська, буд.20, кв.28; код ЄДРПОУ 41910247) (далі - позивач) подало у Черкаський окружний адміністративний суд позов до Головного управління Державної податкової служби у Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Хрещатик, буд.235; ЄДРПОУ 44131663) (далі - відповідач 1), до Державної податкової служби України (04053, м.Київ, Львівська площа, буд.8; ЄДРПОУ 43005393) (далі - відповідач 2), в якому просить про:
визнання протиправними та скасування рішень комісії відповідача 1, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, від 29.07.2025:
№ 13121233/41910247, яким відмовлено в реєстрації ПК № 113 від 09.06.2025 на загальну суму 267211,24грн, у тому числі ПДВ 44535,00грн;
№ 13121232/41910247, яким відмовлено в реєстрації ПК № 114 від 16.06.2025 на загальну суму 229166,81грн, у тому числі ПДВ 38194,47грн;
визнання протиправними та скасування рішень комісії відповідача 2 від 11.08.2025:
№32415/41910247/2, яким відмовлено в реєстрації ПК № 113 від 09.06.2025 на загальну суму 267211,24грн,у тому числі ПДВ 44535,00грн;
№ 32414/41910247/2, яким відмовлено в реєстрації ПК № 114 від 16.06.2025 на загальну суму 267 211,24грн, у тому числі ПДВ 44535,00грн;
зобов'язання відповідача 2 зареєструвати в ЄРПН датами подання на реєстрацію ПН: від 09.06.2025 № 113, виписану позивачу щодо надання транспортних послуг ТОВ «НІКА ТРАНС ЛОГІСТИКА» (код ЄДРПОУ 40960674) на суму 267211,24грн, у т.ч. ПДВ 44535,2грн, зареєструвати в ЄРПН; від 16.06.2025 № 114, виписану позивачу щодо надання транспортних послуг ТОВ «НІКА ТРАНС ЛОГІСТИКА» (код ЄДРПОУ 40960674) на суму 229166,81грн, у т.ч. ПДВ 38194,4грн, зареєструвати в ЄРПН;
стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів на його користь витрат зі сплати судового збору за подання позовної заяви.
Обґрунтовуючи зазначив, що відповідач безпідставно відмовив у реєстрації ПН щодо господарських операції, які мали реальний характер.
Ухвалою суду від 17.11.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи правилами спрощеного позовного провадження.
01.12.2025 відповідач-1 подав суду відзив з проханням відмовити у задоволенні позову повністю. Стверджує, що не допустив порушень та виніс спірні рішення з дотриманням вимог закону із-за неповного надання запитуваних документів за умов виявлення перевищення кількості залишків товарів кількості їх продажу. Серед поданих документів щодо оренди автомобілів надані з припиненням терміну їх дії та не надані угод продовження такого терміну. Зокрема, не надано документи на придбання, зберігання, сертифікацію та мету накопичення залишків ТМЦ на складах, інвентаризацію залишків ТМЦ. Просив урахувати дискреційність його повноважень і справу розглянути правилами загального позовного провадження.
Правом подати відповідь позивач не скористався.
Усі подані сторонами докази суд долучив до матеріалів адміністративної справи
Оскільки обґрунтованих клопотань від учасників спору про розгляд справи у судовому засіданні з їх викликом суду не надходило, зважаючи на відсутність необхідності призначити у справі експертизу або викликати та допитати свідків, зважаючи на відсутність ознак складної справи відповідно до ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд дійшов висновку розглянути справу в спрощеному провадженні без виклику сторін у судове засідання за наявними письмовими доказами (у письмовому провадженні).
Дослідивши письмові докази, оцінивши доводи сторін, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Із витягу з ЄДРПОУ суд установив, що позивач зареєстрований як юридична особа 02.02.2018. Зареєстрований вид основної діяльності - «49.41. Вантажний транспорт».
Позивач, як продавець послуг, виписав для ТОВ «НІКА ТРАНС ЛОГІСТИКА» (код ЄДРПОУ 40960674), як покупця, ПН на транспортні послуги з перевезенні вантажів визначеними маршрутами:
від 09.06.2025 № 113 суму 267211,24грн, у т.ч. ПДВ 44535,2грн;
від 16.06.2025 № 114 на суму 229166,81грн, у т.ч. ПДВ 38194,4грн.
Згідно з квитанціями №1 подав їх на реєстрацію 02.07.2025. Проте вона зупинена на підставі п.201.16 ст. 201 ПК України у зв'язку з тим, що обсяг постачання 49.41 перевищує величину залишку, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операції. Запропоновано подати пояснення та копії документів щодо підтвердженні інформації в податковій накладній для прийняття рішення її реєстрації.
Тому позивач подав електронне повідомлення від 09.07.2025 щодо вказаних ПН, в якому повідомив, що надає послуги з перевезення вантажними автомобілями на замовлення вказаного вище контрагента, та надав 38додатків.
16.07.2025 відповідач-1 подав позивачу повідомлення від 16.07.2025 про необхідність надання копій договорів, первинних документів щодо придбання товарів, зберігання продукції та її транспортування, складських документів, актів приймання-передачі, накладних, розрахункових, документів, інших документів, що підтверджують зазначену в ПН інформацію. У додатковій інформації пояснив, що не надано штатний розпис, табель обліку робочого часу, подорожні листи, накази на списання пального та акти списання, підтверджуючі документи про відрядження водіїв (накази, видача коштів на відрядження), інформацію про місце стоянки автомобілів. Наявність залишків товарів (ПММ, добрива) та місць їх зберігання.
Тому позивач подав електронне повідомлення від 23.07.2025 щодо вказаних ПН, яким надав 14 додатків та письмове пояснення про надання запропонованих документів.
29.07.2025 відповідач-1 виніс оскаржувані рішення:
№ 13121233/41910247, яким відмовлено в реєстрації ПК № 113 від 09.06.2025 на загальну суму 267211,24грн, у тому числі ПДВ 44535,00грн;
№ 13121232/41910247, яким відмовлено в реєстрації ПК № 114 від 16.06.2025 на загальну суму 229166,81грн, у тому числі ПДВ 38194,47грн,-
якими відмовив в реєстрації ПН у зв'язку з ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. У додатковій інформації зазначено, що позивач не надав подорожніх листів, підтверджуючих документів про відрядження водіїв (накази, видача коштів на відрядження).
Позивач їх оскаржив в адміністративному порядку. Відповідач-2 виніс оскаржувані рішення від 11.08.2025:
№32415/41910247/2, яким відмовив реєстрації ПК № 113;
№ 32414/41910247/2, яким відмовив у реєстрації ПК № 114.
Тому позивач звернувся в суд позовною заявою.
Для вирішення спору суд урахував вимогу абзацу другого ст.19 Конституції України діяти в порядку, межах і спосіб, що визначені законом.
Спірні відносини регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України), Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (далі - Порядок №1246), Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі - Порядок №1165), Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 (далі - Порядок №520) у редакції, що діяла на дату прийняття оскаржуваних рішень.
Відповідно до підп.14.1.242 п.14.1 ст.14 ПК України технічний адміністратор електронного кабінету - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, що здійснює заходи із розробки, створення, впровадження та супроводження програмного забезпечення електронного кабінету, відповідає за виконання всіх етапів життєвого циклу такого програмного забезпечення, за його технічне і технологічне забезпечення, впровадження, функціонування, оновлення, модифікацію, усунення помилок, забезпечення цілісності та автентичності вихідного програмного коду; здійснює технічні та технологічні заходи з надання, блокування та анулювання доступу до електронного кабінету, відповідає за збереження та захист даних цих електронних сервісів.
Отже, саме відповідач 2 уповноважений, як адміністратор, забезпечити прийняття та реєстрацію ПН в ЄРПН.
Згідно з п. 5 Порядку №1246 ПН та/або РК приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України “Про електронні довірчі послуги», “Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.
Відповідно до п.12. Порядку №1246 після надходження ПН та/або РК до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:
відповідності ПН та/або РК затвердженому формату (стандарту);
чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких ПН та/або РК;
реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію ПН та/або РК, платником податку на момент складення та реєстрації таких ПН та/або РК;
дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 ст.192 та п.201.10 ст.201 Кодексу;
наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;
наявності суми ПДВ відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для ПН та/або РК, що реєструються після 1 липня 2015р.);
наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у ПН, яка коригується;
факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації ПН та/або РК з такими ж реквізитами;
наявності підстав для зупинення реєстрації ПН та/або РК;
дотримання вимог Законів України “Про електронні довірчі послуги», “Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно з п.201.16 ст.201 ПК України реєстрація ПН/РК в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок №520.
Відповідно до п.2 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Комісія контролюючого органу згідно з п.44 Порядку №1165 перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).
Отже, відповідні комісії не обмежені переліком документів, що надаються платниками у разі зупинення реєстрації ПН/РК та зобов'язані проаналізувати зміст посвідчуваних ними відомостей, звірити дані, у т.ч. з наявною податковою інформацією, з'ясувати дійсність господарської операції.
Згідно з п.3 Порядку №520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН / РК в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» і “Про електронні довірчі послуги».
У разі зупинення реєстрації ПН / РК в Реєстрі платник податку відповідно до п.4 Порядку №520 має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5 вказаного Порядку визначено, що платник податку, який склав ПН / РК, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких ПН / РК в Реєстрі може подати такі документи:
договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
У разі, коли у квитанції до ПН / РК зазначено код товару/ послуги згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності / умовним кодом товару / Державним класифікатором продукції та послуг, операція за яким стала підставою для зупинення реєстрації ПН / РК, платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів виключно до такої операції.
Подання письмових пояснень та копій документів до РК у яких передбачено зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, має право ініціювати отримувач (покупець), для чого:
отримувач (покупець) надсилає такі пояснення та копії документів постачальнику (продавцю) через електронний кабінет в електронній формі з накладенням кваліфікованого електронного підпису;
постачальник (продавець) подає такі пояснення та копії документівз накладенням кваліфікованого електронного підпису до контролюючого органу;
отримувачу (покупцю) надходить в електронний кабінет інформація щодо дати подання пояснень та копій документів постачальником (продавцем) і результату розгляду комісією регіонального рівня таких пояснень та копій документів.
Відповідно до ст.10 Закону України від 17 лютого 2022 року № 2073-IX "Про адміністративну процедуру" адміністративний орган зобов'язаний діяти добросовісно для досягнення мети, визначеної законом. Адміністративний орган при здійсненні адміністративного провадження повинен діяти, керуючись здоровим глуздом, логікою та загальноприйнятими нормами моралі, з дотриманням вимог законодавства. У вказаному контексті відповідачі мали враховувати наступне.
По-перше, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно з п.187.1. ст.187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.
ПН згідно з п.201.7 ст.201 ПК України складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс). Отже, позивач, передавши товар і отримавши кошти, мав обов'язок задекларувати податкові зобов'язання.
По-друге, абзацом першим п.201.1 ст.201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти ПН в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений цим Кодексом термін.
Тобто, у спірних правовідносинах необхідно з'ясувати, чи виник у позивача податковий обов'язок щодо вказаних вище ПН.
По-третє, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій згідно з ч.1 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (далі - ЗУ №996-XIV) є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Первинні та зведені облікові документи відповідно до ч.2 ст.9 ЗУ №996-XIV можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити, якщо інше не передбачено окремими законодавчими актами України: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Первинні документи, складені в електронній формі, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови дотримання вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг.
Неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.
Тобто, первинні документи складаються саме щодо реальних господарських операцій і за відсутності їх презюмується їх невиконання.
Такі документи позивачем надані відповідачу 1.
Згідно з п.9 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня. За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію ПН / РК в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН / РК в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації ПН / РК в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у ПН / РК, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення. Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги».
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН / РК в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у ПН / РК, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації ПН /РК в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації ПН / РК в Реєстрі відповідно до п.10 Порядку №520 в разі:
ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН / РК, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Зміст такого виду рішення вказаний у Додатку №1 до Порядку №520 та передбачає обов'язок у додатковій інформації зазначити конкретні документи.
Отже, надання додаткових письмових пояснень та копій документів є правом платника податку, а не його обов'язком. Водночас у разі не надання додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у ПН / РК, комісія регіонального рівня зобов'язана прийняти рішення про відмову в реєстрації ПН /РК в Реєстрі.
Вказаного механізму відповідач 1 у спірних правовідносинах дотримався. Підстави спірного рішення відповідають дійсним обставинам справи, оскільки дійсно серед поданого пакету документів не надані подорожні листи, підтверджуючі документів про відрядження водіїв (накази, видача коштів на відрядження). Крім того, відсутні докази подання відповідачу-1 доказів продовження термінів дії договорів оренди автомобілів, дослідженням яких встановлено їх дію з 2018 року на п'ять років та з 2019 року на 3 роки. Вказані обставини та факти відповідачем-1 обґрунтовано враховано, оскільки безпосередньо стосуються господарських операцій, на які виписані вказані вище ПН - транспортні послуги з перевезення вантажів маршрутом з м.Черкаси у Вінницьку, Миколаївську, Київську та Кіровоградську область. Зміна областей для водіїв є відрядженням.
Зокрема, згідно з приписами ст.121 Кодексу законів про працю в Україні працівники мають право на відшкодування витрат та одержання інших компенсацій у зв'язку з службовими відрядженнями.
Працівникам, які направляються у відрядження, виплачуються: добові за час перебування у відрядженні, вартість проїзду до місця призначення і назад та витрати по найму жилого приміщення в порядку і розмірах, встановлюваних законодавством.
У разі направлення у службове відрядження працівника, який виконує роботу дистанційно (стаття 60-2), у тому числі при його відрядженні до місцезнаходження роботодавця, пункт відправлення працівника у відрядження та пункт, до якого працівник повертається з відрядження, встановлюються роботодавцем за погодженням із працівником під час узгодження маршруту поїздки та зазначаються у наказі (розпорядженні) про відрядження.
За відрядженими працівниками зберігаються протягом усього часу відрядження місце роботи (посада).
Працівникам, які направлені у службове відрядження, оплата праці за виконану роботу здійснюється відповідно до умов, визначених трудовим або колективним договором, і розмір такої оплати праці не може бути нижчим середнього заробітку.
Згідно зі ст. 18 Закону України від 05.04.2001 №2344-III «Про автомобільний транспорт» з метою організації безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв транспортних засобів автомобільні перевізники зобов'язані:
організовувати роботу водіїв транспортних засобів, режими їх праці та відпочинку відповідно до вимог законодавства України;
здійснювати заходи, спрямовані на забезпечення безпеки дорожнього руху;
забезпечувати виконання вимог законодавства з питань охорони праці;
здійснювати організацію та контроль за своєчасним проходженням водіями медичного огляду, забезпечувати їх санітарно-побутовими приміщеннями й обладнанням.
Контроль за роботою водіїв транспортних засобів має забезпечувати належне виконання покладених на них обов'язків і включає організацію перевірок режимів їх праці та відпочинку, а також виконання водіями транспортних засобів вимог цього Закону та законодавства про працю.
Положення щодо режимів праці та відпочинку водіїв транспортних засобів визначається законодавством.
Отже, документи щодо обліку фактично залучених водіїв для послуг міжобласного перевезення є суттєвими для оцінки дійсності правочинів, щодо яких виписані ПН і відповідач-1 обґрунтовано врахував їх ненадання позивачем на його повідомлення про необхідність такого надання, як підставу для спірного рішення.
Тобто, відповідач-1 виніс спірні рішення правомірно, з дотриманням порядку, меж і способу дій, встановлених законом.
Спірні рішення відповідача-2 не порушують заявленого права позивача, позаяк стосуються виключно результатів розгляду скарги - відмови в її задоволенні. Тому підстави для їх скасування відсутні.
Отже, позовні вимоги не обґрунтовані та не підлягають задоволенню, а судові витрати розподілу відповідно до ст.ст.132-139 КАС України.
Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
1. Відмовити повністю у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю “ФОРТІС ТРАНС» (18029, Черкаська обл., м.Черкаси, вул.Сумгаїтська, буд.20, кв.28; код ЄДРПОУ 41910247) до Головного управління Державної податкової служби у Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Хрещатик, буд.235; ЄДРПОУ 44131663), Державної податкової служби України (04053, м.Київ, Львівська площа, буд.8; ЄДРПОУ 43005393) про: визнання протиправними та скасування рішень від 29.07.2025: №13121233/41910247, яким відмовлено в реєстрації ПК № 113 від 09.06.2025 на загальну суму 267211,24грн, у тому числі ПДВ 44535,00грн, від 29.07.2025 № 13121232/41910247, яким відмовлено в реєстрації ПК № 114 від 16.06.2025 на загальну суму 229166,81грн, у тому числі ПДВ 38194,47грн; визнання протиправними та скасування від 11.08.2025: №32415/41910247/2, яким відмовлено в реєстрації ПК № 113 від 09.06.2025 на загальну суму 267211,24грн,у тому числі ПДВ 44535,00грн, № 32414/41910247/2, яким відмовлено в реєстрації ПК № 114 від 16.06.2025 на загальну суму 267 211,24грн, у тому числі ПДВ 44535,00грн; зобов'язання зареєструвати в ЄРПН датами подання на реєстрацію ПН: від 09.06.2025 № 113, виписану щодо надання транспортних послуг ТОВ «НІКА ТРАНС ЛОГІСТИКА» (код ЄДРПОУ 40960674) на суму 267211,24грн, у т.ч. ПДВ 44535,2грн, зареєструвати в ЄРПН; від 16.06.2025 № 114, виписану щодо надання транспортних послуг ТОВ «НІКА ТРАНС ЛОГІСТИКА» (код ЄДРПОУ 40960674) на суму 229166,81грн, у т.ч. ПДВ 38194,4грн, зареєструвати в ЄРПН.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя Анжеліка БАБИЧ