Справа №155/399/25
Провадження №3/155/244/25
08.05.2025 м. Горохів
Суддя Горохівського районного суду Волинської області Санакоєв Д.Т. при секретарі судового засідання Федонюк О.М., за участю ОСОБА_1 , розглянувши матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , вчителя Скобелківської гімназії Горохівської міської ради, за вчинення ним адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст.164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення при проведенні ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності в Управлінні з гуманітарних питань Горохівської міської ради за період з 01.01.2021 по 31.10.2024, акт ревізії від 21.02.2025 року №130303-22/002, виявлено внесення ОСОБА_1 , колишнім начальником Управління освіти, культури, молоді, спорту, соціального захисту та охорони здоров'я Горохівської міської ради змін до істотних умов договору про закупівлю, у випадках не передбачених законом, а саме: через не доведення жодною із сторін укладених договорів №31 від 26.01.2023 та №11 від 17.01.2023 факту настання обставин, дають право на збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни на ринку відповідно до вимог пункту 2 частини 5 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 №922-VII, додаткові угоди №2 віл 03.04.2023 та №3 від 01.06.2023 до договору №31 від 21.06.2023, а також додаткова угода №1 від 03.04.2023 до договору №11 від 17.01.2023 укладено з порушенням вимог п.2 ч.5 ст.41 Закону «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 №№922-VII, в наслідок м'ясо свинини та філе куряче з квітня по грудень 2023 року поставлялося Управлінню освіти, культури, молоді, спорту соціального захисту, охорони здоров'я Горохівської міської ради за завищеною ціною, що призвело надмірної оплати за товар в сумі 97304,96 грн, чим завдано йому матеріальної шкоди (збитків) на вказану суму, що є порушенням п.2 ч.5 ст.41 ЗУ «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 №922-VII і передбачає відповідальність згідно з ч.3 ст.164-14 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину в інкримінованому йому адміністративному правопорушенні заперечив.
Особа, яка склала протокол про адміністративне правопорушення - заступника начальника відділу контролю у галузі освіти, науки, спорту та інформації Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області Бондар Н.Й. в судовому засіданні пояснила, що в складі ревізійної групи у період з 25.11.2024 по 14.02.2025 проводила ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Управління з гуманітарних питань Горохівської міської ради Луцького район Волинської області. Під час проведення ревізії виявили внесення колишнім начальником Управління освіти, культури, молоді, спорту, соціального захисту та охорони здоров'я Горохівської міської ради - Довматом І.І. змін до істотних умов договору про закупівлю, у випадках не передбачених законом. Враховуючи викладене нею було складено протокол про адміністративне правопорушення щодо останнього.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до відповідальності, особу, яка склала протокол про адміністративне правопорушення - заступника начальника відділу контролю у галузі освіти, науки, спорту та інформації Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області Бондар Н.Й., дослідивши матеріали справи і надані докази, приходжу до наступного до висновку.
Відповідно до вимог ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
У відповідності до ст.ст.245, 280 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи. Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, згідно положень ст.251 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення є доказом у справі про адміністративне правопорушення, на підставі якого встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи у його вчиненні, та інші обставини, що мають значення для вирішення справи. Під час розгляду справ про адміністративне правопорушення надається оцінка саме обставинам, які були викладені в протоколі.
За змістом ст.ст.251, 280 КУпАП доказуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення належними та допустимими доказами підлягає подія щодо вчинення адміністративного правопорушення, вина особи у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.3 ст.164-14 КУпАП відповідальність особи настає у разі придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель відповідно до вимог закону; застосування конкурентного діалогу або торгів з обмеженою участю, або переговорної процедури закупівлі на умовах, не передбачених законом; невідхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до закону; відхилення тендерних пропозицій на підставах, не передбачених законом або не у відповідності до вимог закону (безпідставне відхилення); укладення з учасником, який став переможцем процедури закупівлі, договору про закупівлю, умови якого не відповідають вимогам тендерної документації та/або тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі; внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, не передбачених законом; внесення недостовірних персональних даних до електронної системи закупівель та не оновлення у разі їх зміни; порушення строків оприлюднення тендерної документації.
Диспозиція сформульованої в ч.3 ст.164-14 КУпАП норми є бланкетною, тобто такою, що не називаючи конкретних ознак правопорушення або називаючи лише їх частину, відсилає для встановлення змісту ознак правопорушення до інших нормативних актів, які не є законами про адміністративну відповідальність.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад врегульовано ЗУ «Про публічні закупівлі» від 25 грудня 2015року за № 922-VIII.
Відповідно до п.2 ч.5 ст.41 Закону «Про публічні закупівлі» істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року №1178 затверджено «Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених ЗУ «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (далі - Постанова №1178, Особливості №1178).
Відповідно до п.19. Особливостей №1178 в редакції чинній на дату укладення спірних додаткових угод, істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:
2) погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення.
Судом встановлено, що Управлінням освіти, культури, молоді, спорту, соціального захисту та охорони здоров'я Горохівської міської ради та ФОП ОСОБА_2 укладено договір №31 від 26 січня 2023 року про поставку м'яса свинини (шинка) м'якоть без кістки, свіже, вищого ґатунку. Відповідно до специфікації даного договору постачальник зобов'язується поставити замовнику товар на загальну суму 551880 грн., загальною вагою 3780 кг (а.с.78-87).
Згідно п.п.2 п.11.5 вказаного договору, істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватись після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення.
Матеріалами справи підтверджується, що 03.04.2023 між Управлінням освіти, культури, молоді, спорту, соціального захисту та охорони здоров'я Горохівської міської ради та ФОП ОСОБА_2 було укладено додаткову угоду №2 до договору №31. Відповідно до вказаної угоди, у зв'язку із збільшенням ціни за одиницю товару на 14%, ціна за 1 кг становитиме - 168,21 грн., сторони дійшли згоди і вирішили відповідно до ч.2 п.11.5 розділу 22 договору №31 від 26.01.2023 збільшити ціну за одиницю товару(а.с.89).
Підставою для укладення вказаного договору став лист ФОП ОСОБА_2 від 30.03.2023 року до Управління освіти, культури, молоді, спорту, соціального захисту та охорони здоров'я Горохівської міської ради про необхідність збільшення ціни на м'ясо свинини на 14% у зв'язку із тим, що з моменту підписання договору відбулось коливання - здорожчання цін на ринку на зазначений товар, яке згідно висновку за результатами цінового моніторингу Волинської Торгово-Промислової Палати від 30.03.2023 року становить 16,8 % (а.с.93-94).
Крім цього, 01.06.2023 року між Управлінням освіти, культури, молоді, спорту, соціального захисту та охорони здоров'я Горохівської міської ради та ФОП ОСОБА_2 було укладено додаткову угоду №3 до договору №31. Відповідно до вказаної угоди, у зв'язку із збільшенням ціни за одиницю товару на 10%, ціна за 1 кг становитиме - 185,00 грн., сторони дійшли згоди і вирішили відповідно до ч.2 п.11.5 розділу 22 договору №31 від 26.01.2023 збільшити ціну за одиницю товару(а.с.88).
Підставою для укладення вказаного договору став лист ФОП ОСОБА_2 від 29.05.2023 року до Управління освіти, культури, молоді, спорту, соціального захисту та охорони здоров'я Горохівської міської ради про необхідність збільшення ціни на м'ясо свинини на 10% у зв'язку із тим, що з моменту підписання договору відбулось коливання - здорожчання цін на ринку на зазначений товар, яке згідно довідки з Головного управління статистики у Волинській області за квітень 2023 року у Волинській області становить 11,2 % (а.с.95-96).
Також, між Управлінням освіти, культури, молоді, спорту, соціального захисту та охорони здоров'я Горохівської міської ради та ФОП ОСОБА_3 укладено договір №11 від 17 січня 2023 року про поставку м'яса курятини (філе куряче охолоджене, гомілки курячі). Відповідно до специфікації даного договору постачальник зобов'язується поставити замовнику товар - філе куряче на загальну суму 554400 грн, загальною вагою 4200 кг (а.с.98-107).
Згідно п.п.2 п.11.5 вказаного договору, істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватись після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення.
Між Управлінням освіти, культури, молоді, спорту, соціального захисту та охорони здоров'я Горохівської міської ради та ФОП ОСОБА_3 03.04.2023 було укладено додаткову угоду №1 до договору №11. Відповідно до вказаної угоди, у зв'язку із збільшенням ціни за одиницю товару на 7%, ціна за 1 кг становитиме - 141,24 грн., сторони дійшли згоди і вирішили відповідно до ч.2 п.11.5 розділу 22 договору №11 від 17.01.2023 збільшити ціну за одиницю товару(а.с.108).
Підставою для укладення вказаного договору став лист ФОП ОСОБА_3 від 30.03.2023 року до Управління освіти, культури, молоді, спорту, соціального захисту та охорони здоров'я Горохівської міської ради про необхідність збільшення ціни на філе куряче охолоджене на 7% та на гомілки курячі на 4 % у зв'язку із тим, що з моменту підписання договору відбулось коливання - здорожчання цін на ринку на зазначений товар, яке підтверджується довідками з Головного управління статистики у Волинській області (а.с.109-112).
Враховуючи дослідженні в судовому засіданні докази, твердження про те, що ОСОБА_1 було порушено вимоги підпункту 2 пункту 19 Особливостей № 1178 є безпідставними, оскільки в матеріалах справи наявні належним чином засвідченні експертний висновок Волинської торгово-промислової палати від 30.03.2023 №В-417 та відповіді на запит з Головного управління статистики у Волинській області, які є належними та допустимими доказами на підтверджують коливання ціни на продукти харчування на ринку в сторону збільшення.
Водночас суд відзначає, що Управлінням західного офісу Держаудитслужби в Волинській області не було надано жодних доказів які би спростовували достовірність експертних висновків Волинської торгово-промислової палати, листів Головного управління статистики у Волинській області та не надано жодних доказів які б спростовували існування обставин коливання ціни на м'ясо свинина та куряче філе на ринку в сторону збільшення.
Відповідно до ч.3 ст.62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно роз'яснень, які містяться в ч.2 п.19 постанови Пленуму Верховного Суду України від 01.11.1996 р. за №9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», визнання особи винуватою, може мати місце лише за умови доведеності її вини.
Отже, враховуючи всі обставини справи, суд приходить до висновку, що у матеріалах справи відсутні будь-які належні та допустимі докази вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.3 ст.164-14 КУпАП, а тому провадження по справі підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.
Керуючись ст.247, 283, 284 КУпАП,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.164-14 КУпАП.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Горохівського районного суду
Волинської області Д.Т.Санакоєв