Рішення від 19.01.2026 по справі 520/25040/25

Харківський окружний адміністративний суд

61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Харків

19 січня 2026 року № 520/25040/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Супрун Ю.О. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп: НОМЕР_1 ) до Державної служби України у справах дітей (вул. Еспланадна, буд. 8/10, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 45221108), третя особа Дергачівська міська рада (62303, Харківська область, Харківський район, м. Дергачі, площа Перемоги, 5, код ЄДРПОУ 04059496), третя особа Харківська районна військова адміністрація (61098, м. Харків, шосе Григорівське, 52, код ЄДРПОУ 04058775), третя особа Харківська обласна державна (військова) адміністрація (61002, м. Харків, свул. Сумська, 64, код ЄДРПОУ 23912956) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Адвокат, Букін О.С., діючи в інтересах позивача звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Державної служби у справах дітей щодо повернення Харківській обласній державній (військовій) адміністрації документів без присвоєння ОСОБА_1 почесного звання України "Мати-героїня", що викладене у Листі-відмові Державної служби у справах дітей у погодженні присвоєння почесного звання "Мати-героїня" № 2447/04.01-3/5207/2025 від 22.05.2025.

- зобов'язати Державну службу у справах дітей (ЄДРПОУ 45221108 01601, Україна, місто Київ, вулиця Еспланадна, будинок, 8/10) погодити подання Харківської обласної державної (військової) адміністрації про присвоєння ОСОБА_1 почесного звання України "Мати-героїня" та направити відповідне подання Президентові України.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що рішення Державної служби у справах дітей щодо повернення Харківській обласній державній (військовій) адміністрації документів без присвоєння ОСОБА_1 почесного звання України "Мати-героїня", що викладене у Листі-відмові Державної служби у справах дітей у погодженні присвоєння почесного звання "Мати-героїня" № 2447/04.01-3/5207/2025 від 22.05.2025 є протиправним та таким, що порушує її права. Зазначені обставини зумовили звернення позивача до суду за захистом своїх порушених прав.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 30.09.2025 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Згідно з положеннями ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до положень ст. 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Згідно з положеннями ч.ч. 2, 3, 4, 5 ст. 262 КАС України, розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі. Підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Перше судове засідання у справі проводиться не пізніше тридцяти днів із дня відкриття провадження у справі. За клопотанням сторони суд може відкласти розгляд справи з метою надання додаткового часу для подання відповіді на відзив та (або) заперечення, якщо вони не подані до першого судового засідання з поважних причин. Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Представником 3-ої особи - Харківської обласної державної (військової) адміністрації через підсистему «Електронний суд» 09.10.2025 подано додаткові пояснення у справі в яких вказано, що Харківська обласна державна (військова) адміністрація у відповідності до вимог статті 19 Конституції України, діяла виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Представником відповідача через підсистему «Електронний суд» 11.10.2025 подано відзив на позов, в якому зазначено, що відповідач проти заявленого позову заперечує з підстав його необґрунтованості та недоведеності. При цьому представником відповідача вказано, що позивачем визнаються виявлені технічні недоліки, зокрема, у нагородному листі (строки передачі, відсутність реквізитів), що належать до компетенції органів місцевої влади та суб'єкта внесення подання. Вказано, що твердження позивача про встановлення Службою провини заявника є передчасними. Оскільки пакет документів було повернуто Харківській обласній державній (військовій) адміністрації (суб'єкту внесення подання) з метою забезпечення усунення недоліків та можливості повторного подання пакету документів. Вказано, що станом на дату подання відзиву на позов до Служби не надходили повторно доопрацьовані документи щодо присвоєння ОСОБА_1 , матері п'яти дітей, почесного звання України «Мати-героїня». Водночас, суб'єктами внесення клопотання та подання не оскаржувалося рішення Служби про повернення документів на доопрацювання та не здійснювалися дії щодо досудового врегулювання спору.

Представником 3-ої особи - Дергачівської міської ради подано через підсистему «Електронний суд» 15.10.2025 додаткові пояснення у справі в яких вказано рішення Державною службою у справах дітей не приймалось, документи були повернуті. Таке повернення не може розцінюватись як відмова в присвоєнні почесного звання "Мати-героїня" ОСОБА_1 , у зв'язку з чим така вимога є передчасною.

3-я особа Харківська районна військова адміністрація правом подання пояснень не скористалася.

Дослідивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд зазначає наступне.

ОСОБА_1 є багатодітною матір'ю, яка народила та виховала до восьмирічного віку п'ятьох дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП - НОМЕР_2 ); ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП - НОМЕР_3 ); ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (РНОКПП - НОМЕР_4 ); ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (РНОКПП - НОМЕР_5 ); ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (РНОКПП - НОМЕР_6 ).

Зі змісу позовної заяви вбачається, що, в березні 2025 року позивач звернулась із клопотанням про присвоєння почесного звання України - "Мати-героїня" через Дергачівську міську раду

04.03.2025 року Дергачівською міською радою, відповідно до Положення про почесні звання України, затвердженого Указом Президента України від 29.06.2001 №476/2001, направлено до Харківської районної військової адміністрації пакет документів для розгляду.

Після опрацювання, Харківською районною військовою адміністрацією, даний пакет документів було передано до Харківської обласної державної (військової) адміністрації.

05.05.2025 року Харківською обласною державною (військовою) адміністрацією подання з відповідним пакетом документів було направлено на нагородження до Державної служби України у справах дітей для розгляду.

Державною службою України у справах дітей, відповідно до п. 7 Порядку представлення до нагородження та вручення державних нагород України, затвердженого Указом Президента України від 19 лютого 2003 року № 138/2003, опрацьовано подання Харківської обласної державної (військової) адміністрації щодо присвоєння ОСОБА_1 почесного звання Украхни "Мати-героїня".

Зі змісту Листа Дергачівської міської ради № Ж-228/3/01-15 від 27.06.2025 вбачається, що Державна служба у справах дітей повернула документи без присвоєння ОСОБА_1 почесного звання України "Мати-героїня".

Зі змісту Листа Державної служби у справах дітей у погодженні присвоєння почесного звання "Мати-героїня" № 2447/04.01-3/5207/2025 від 22.05.2025 року вбачається наступне:

"Державною службою Українку справах дітей, відповідно до пункту 7 Порядку представлення до нагородження та вручення державних нагород України, затвердженого Указом Президента України від 19.02.2003 № 138/2003, опрацьовано подання Харківської обласної державної (військової) адміністрації (лист від 05.05.2025 № 01-53/3624) щодо присвоєння ОСОБА_1 , матері п'яти дітей (адреса проживання: АДРЕСА_2 ), почесного звання України «Мати-героїня» та повідомляється.

За результатами розгляду поданого пакету документів встановлено, що багатодітна мати та її сім'я на даний час проживають за межами України - у місті Прага, Чеської Республіки. Окрім того, виявлено низку невідповідностей поданих матеріалів вимогам Положення про почесні звання України, затвердженого Указом Президента України від 29.06.2001 № 476/2001 (далі - Положення№ 476/2001), зокрема:

- порушено строки розгляду документів, оскільки розпорядження про представлення до присвоєння почесного звання «Мати-героїня» прийнято Дергачівською міською військовою адміністрацією Харківського району Харківської області 03.03.2025, а документи надіслано до Служби лише 05.05.2025;

- в нагородному листі не зазначено орган, яким рекомендована кандидатура до нагородження, та відсутня дата його складання;

- в наданих довідках з органів внутрішніх справ про наявність чи відсутність відомостей стосовно дітей, які перебувають на обліку правопорушників, що не досягли 18 років та витягах з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» можлива не актуальна інформація, оскільки сім'я з 2022 року, проживає в Чеській Республіці.

- порушення хронології оформлення документів викликає сумніви щодо законності та достовірності прийнятих рішень про присвоєння почесного звання «Мати-героїня» багатодітним матерям, а також вказує на можливе, порушення законодавства посадовими особами місцевих рад при здійсненні своїх повноважень під час затвердження рішень.

З огляду на зазначене, документи, подані для присвоєння почесного звання України «Мати-героїня», повертаються.

Вказано, що посадові особи, відповідальні за формування та подання матеріалів для відзначення державною нагородою, повинні забезпечувати їх достовірність, повноту та відповідність вимогам законодавства. У разі порушення ними посадових обов'язків передбачена персональна відповідальність.

Вважаючи наведене рішення Державної служби у справах дітей, що оформлене Листом-відмовою Державної служби у справах дітей у погодженні присвоєння почесного звання "Мати-героїня" № 2447/04.01-3/5207/2025 від 22.05.2025 року протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам та запереченням проти них, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 39 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) виконавчі органи сільських, селищних, міських рад розглядають клопотання підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності і вносять у встановленому порядку до відповідних органів виконавчої влади подання про нагородження державними нагородами України.

Згідно ч. 1 ст. 52, ч. 6 ст. 59 вказаного Закону виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради може розглядати і вирішувати питання, віднесені цим Законом до відання виконавчих органів ради. Виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.

Згідно ст. 1 Закону України «Про державні нагороди України» від 16.03.2000 року № 1549-III (далі - Закон № 1549-III) державні нагороди України є вищою формою відзначення громадян за видатні заслуги у розвитку економіки, науки, культури, соціальної сфери, захисті Вітчизни, охороні конституційних прав і свобод людини, державному будівництві та громадській діяльності, за інші заслуги перед Україною.

Статтею 10 Закону № 1549-III та пунктом 8 Положення про почесні звання України, затвердженого Указом Президента України «Про почесні звання України» від 29.06.2001 року № 476/2001 (далі - Положення № 476/2001), встановлено таке почесне звання як «Мати-героїня».

Згідно пунктів 2 та 3 Положення № 476/2001 присвоєння почесних звань провадиться указом Президента України. Почесні звання можуть бути присвоєні громадянам України, іноземцям та особам без громадянства.

Пунктом 9 Положення № 476/2001 передбачено, що почесне звання «Мати-героїня» присвоюється жінкам, які народили та виховали до восьмирічного віку п'ятьох і більше дітей, у тому числі дітей, усиновлених у встановленому законодавством порядку, враховуючи вагомий особистий внесок виховання дітей у сім'ї, створення сприятливих умов для здобуття дітьми освіти, розвитку їх творчих здібностей, формування високих духовних і моральних якостей.

Відповідно до п.п. 10, 12, 13 Положення № 476/2001 подання про присвоєння почесних звань вносяться Президентові України Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади, Конституційним Судом України, Верховним Судом України, Вищим арбітражним судом України, Генеральною прокуратурою України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, а також Комісією державних нагород та геральдики при Президентові України, творчими спілками, об'єднаннями громадян.

Клопотання про присвоєння почесних звань, які порушуються органами місцевого самоврядування, подаються Президентові України через відповідні обласні, Київську, Севастопольську міські державні адміністрації. Клопотання про присвоєння почесного звання «Мати-героїня», що порушуються органами місцевого самоврядування згідно із заявою жінки, яка претендує на присвоєння такого почесного звання, розглядаються відповідними місцевими державними адміністраціями протягом місяця з дати надходження такої заяви.

Клопотання, які порушуються творчими спілками, об'єднаннями громадян, мають бути попередньо погоджені з відповідними центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями.

Згідно ст. 13 Закону № 1549-III для попереднього розгляду питань, пов'язаних з нагородженням державними нагородами, при Президентові України утворюється Комісія державних нагород та геральдики, яка є дорадчим органом і працює на громадських засадах. Персональний склад зазначеної Комісії та порядок її роботи визначаються Президентом України.

Указом Президента України від 31.12.2011 року № 1211/2011 затверджено Положення про Комісію державних нагород та геральдики, яка відповідно до п. 1 даного Положення є дорадчим органом, який утворюється при Президентові України для попереднього розгляду питань, пов'язаних із нагородженням державними нагородами України, та забезпечення єдиного підходу до розвитку нагородної та геральдичної справи.

Згідно з п. 3 Положення № 1211/2011 до основних завдань Комісії державних нагород та геральдики, серед іншого, віднесено підготовку висновків щодо порушених перед Президентом України клопотань про нагородження державними нагородами, позбавлення державних нагород, поновлення у правах на державні нагороди, видачу дублікатів нагород або документів про нагородження.

Пунктами 4, 6, 8 Положення № 1211/2011 передбачено, що для виконання покладених завдань Комісія має право в установленому порядку, зокрема: одержувати від органів виконавчої влади, інших державних органів, підприємств, установ та організацій необхідну інформацію, матеріали і документи; залучати представників органів виконавчої влади, інших державних органів, підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками) та інших фахівців до підготовки і розгляду питань, що належать до компетенції Комісії; утворювати робочі, експертні групи для опрацювання питань, що належать до її компетенції.

Рішення Комісії приймаються більшістю голосів присутніх на засіданні її членів. Рішення Комісії оформлюється протоколом, який підписується головуючим на засіданні Комісії.

У разі відхилення Комісією клопотання про нагородження державною нагородою України відповідні матеріали повертаються органу, організації, які вносили подання.

Відповідно до п. 15 Положення № 476/2001 органи, яким надано право вносити подання про присвоєння почесних звань, надсилають на ім'я Президента України зазначене подання і нагородний лист установленого зразка.

У нагородному листі зазначаються конкретні заслуги особи, що стали підставою для порушення клопотання про присвоєння почесного звання. У нагородному листі про присвоєння почесного звання «Мати-героїня», до якого додаються підтверджуючі документи, зазначаються дані про кількість дітей, дати народження дітей, місце проживання або місце перебування кожної дитини із зазначенням адреси житла, конкретні заслуги матері у вихованні дітей, а також у відповідних випадках - причини, обставини та дати смерті дітей.

Згідно п. 17 Положення № 476/2001 до подання і нагородного листа особи, яку представляють до присвоєння почесного звання «Мати-героїня», відповідно додаються: копія паспорта громадянина України, копія паспортного документа іноземця та документа, що підтверджує місце перебування чи проживання іноземця або особи без громадянства на території України на законних підставах; копії свідоцтв про народження дітей; копії документів про освіту дітей; характеристики дітей з навчального закладу, якщо дитина навчається, або з місця роботи, якщо працює (щодо кожної дитини окремо); виданий органом внутрішніх справ документ про наявність чи відсутність відомостей стосовно дітей, які перебувають на обліку правопорушників, що не досягли 18 років, у тому числі звільнених зі спеціальних виховних установ; довідка про наявність або відсутність судимості в особи, яку представляють до нагородження, та в кожного з дітей, яким виповнилося 14 років; за наявності та за бажанням матері - копії грамот, дипломів, подяк, свідоцтв, листів для визначення внеску жінки у розвиток творчих здібностей дітей, формування в них високих духовних і моральних якостей.

За правилами п. 12 Положення № 476/2001, клопотання про присвоєння почесних звань, які порушуються органами місцевого самоврядування, подаються Президентові України через відповідні обласні, Київську, Севастопольську міські державні адміністрації. Клопотання про присвоєння почесного звання «Мати-героїня», що порушуються органами місцевого самоврядування згідно із заявою жінки, яка претендує на присвоєння такого почесного звання, розглядаються відповідними місцевими державними адміністраціями протягом місяця з дати надходження такої заяви.

Системний аналіз викладених положень законодавства дозволяє зробити наступні висновки. Процедура присвоєння державних нагород врегульована законами України та указами Президента. Відповідно до цієї процедури за заявою жінки, яка претендує на присвоєння такого почесного звання, порушує клопотання орган місцевого самоврядування через обласну державну адміністрацію, яка в свою чергу подає клопотання разом з іншими необхідними для розгляду документами Комісії державних нагород та геральдики при Президентові України. За результатами розгляду клопотання Комісія готує висновок щодо порушеного клопотання, а також може відхилити відповідне клопотання та повернути матеріали органу, який його подав.

Отже надавати оцінку та підстави для присвоєння почесного звання України законодавством покладено саме на Комісію державних нагород та геральдики, а не на виконавчі органи сільських, селищних, міських рад тощо. При цьому, обов'язок подання відповідного клопотання в даному випадку покладений саме на орган місцевого самоврядування, факт подання такого клопотання свідчить про фактичну згоду виконавчого органу ради з тим, що така мати є достойним кандидатом на отримання такого Почесного звання. У той же час внесенню такого подання передує процедура збирання відповідних документів, перевірки фактів, що впливають на прийняття відповідного рішення та їх належна оцінка.

Питання щодо присвоєння почесного звання України «Мати-героїня» порушується органами місцевого самоврядування шляхом направлення відповідного подання Президентові України через обласні, Київську, Севастопольську міські державні адміністрації. При цьому підлягають обов'язковому врахуванню не лише факт народження та виховання жінкою до восьмирічного віку п'ятьох і більше дітей, а і її особистий внесок у виховання дітей у сім'ї, створення сприятливих умов для здобуття дітьми освіти, розвитку їх творчих здібностей, формування високих духовних і моральних якостей у дітей.

Таким чином на стадії розгляду клопотання відповідач мав саме перевіряти відповідність клопотання та доданих до нього документів вимогам Положення № 476/2001 щодо фактів народження та виховання жінкою до восьмирічного віку п'ятьох і більше дітей, та вагомий особистий внесок жінки матері у вихованні своїх шістьох дітей у сім'ї, створення сприятливих для них умов для здобуття вказаними дітьми освіти, розвитку їх творчих здібностей, формування високих духовних і моральних якостей даних дітей, а повноваження на прийняття остаточного рішення щодо надання чи відмови у надання спірного звання позивачу належать Комісії державних нагород та геральдики, яка за наслідками перевірки отриманих документів вправі склавши свій висновок, порушити питання перед Президентом України, чи відхилити клопотання та повернути документи органу, який їх подав.

Таким чином, лист Державної служби у справах дітей у погодженні присвоєння почесного звання "Мати-героїня" № 2447/04.01-3/5207/2025 від 22.05.2025 року є неправомірною, оскільки сукупність вищевказаних норм дає підстави для висновку, що повноваження на прийняття остаточного рішення щодо надання чи відмови у надання спірного звання позивачу належать Комісії державних нагород та геральдики.

Аналогічна правова позиція підтверджується постановами П'ятого апеляційного адміністративного суду у справах №560/7690/21 та №420/10332/22.

Крім того, аналізуючи фактичні підстави відмови, зазначені у листі Державної служби у справах дітей у погодженні присвоєння почесного звання "Мати-героїня" № 2447/04.01-3/5207/2025 від 22.05.2025 року, суд зазначає наступне.

Посилання відповідача на те, що багатодітна мати та її сім'я на даний час проживають за межами України - у місті Прага, Чеської Республіки, суд відхиляє, оскільки відповідно до Положення № 476/2001 не встановлено законодавчої вимоги щодо місця проживання особи.

Щодо того, що порушено строки розгляду документів, оскільки розпорядження про представлення до присвоєння почесного звання «Мати-героїня» прийнято Дергачівською міською військовою адміністрацією Харківського району Харківської області 03.03.2025, а документи надіслано до Служби лише 05.05.2025, суд зазначає наступне.

Так, відповідно до п. 13 Положення № 476/2001 клопотання про присвоєння почесного звання «Мати-героїня», що порушуються органами місцевого самоврядування згідно із заявою жінки, яка претендує на присвоєння такого почесного звання, розглядаються відповідними місцевими державними адміністраціями протягом місяця з дати надходження такої заяви.

Суд зауважує, що наслідки порушення строків звернення органом, який здійснює подання не може негативно впливати на позивача. Питання запитів у позивача документів судом не приймається, оскільки державний орган не позбавлений можливості самостійно отримати інформацію з баз даних стосовно позивача.

Окремою підставою відмови є те, що в нагородному листі не зазначено орган, яким рекомендована кандидатура до нагородження, та відсутня дата його складання.

Відповідно до п. 15 Положення № 476/2001 органи, яким надано право вносити подання про присвоєння почесних звань, надсилають на ім'я Президента України зазначене подання і нагородний лист установленого зразка.

У нагородному листі зазначаються конкретні заслуги особи, що стали підставою для порушення клопотання про присвоєння почесного звання. У нагородному листі про присвоєння почесного звання «Мати-героїня», до якого додаються підтверджуючі документи, зазначаються дані про кількість дітей, дати народження дітей, місце проживання або місце перебування кожної дитини із зазначенням адреси житла, конкретні заслуги матері у вихованні дітей, а також у відповідних випадках - причини, обставини та дати смерті дітей.

Таким чином, вимог щодо зазначення органу, яким рекомендована кандидатура до нагородження, та дати складання нагородного листа Положенням № 476/2001 не встановлено.

Щодо посилання, що в наданих довідках з органів внутрішніх справ про наявність чи відсутність відомостей стосовно дітей, які перебувають на обліку правопорушників, що не досягли 18 років та витягах з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» можлива не актуальна інформація, оскільки сім'я з 2022 року, проживає в Чеській Республіці.

Згідно п. 17 Положення № 476/2001 до подання і нагородного листа особи, яку представляють до присвоєння почесного звання «Мати-героїня», відповідно додаються: копія паспорта громадянина України, копія паспортного документа іноземця та документа, що підтверджує місце перебування чи проживання іноземця або особи без громадянства на території України на законних підставах; копії свідоцтв про народження дітей; копії документів про освіту дітей; характеристики дітей з навчального закладу, якщо дитина навчається, або з місця роботи, якщо працює (щодо кожної дитини окремо); виданий органом внутрішніх справ документ про наявність чи відсутність відомостей стосовно дітей, які перебувають на обліку правопорушників, що не досягли 18 років, у тому числі звільнених зі спеціальних виховних установ; довідка про наявність або відсутність судимості в особи, яку представляють до нагородження, та в кожного з дітей, яким виповнилося 14 років; за наявності та за бажанням матері - копії грамот, дипломів, подяк, свідоцтв, листів для визначення внеску жінки у розвиток творчих здібностей дітей, формування в них високих духовних і моральних якостей.

Відтак, в зазначеному Положенні не вказано за який період подається вказана довідка, більш того, посилання відповідача що в наданих довідках можлива не актуальна інформація, оскільки сім'я з 2022 року, проживає в Чеській Республіці, є лише припущенням, яке не підтверджується належними та допустими доказами.

Посилання щодо того, що порушення хронології оформлення документів викликає сумніви щодо законності та достовірності прийнятих рішень про присвоєння почесного звання «Мати-героїня» багатодітним матерям, а також вказує на можливе, порушення законодавства посадовими особами місцевих рад при здійсненні своїх повноважень під час затвердження рішень, суд відхиляє оскільки дії суб'єкта владних повноважень не можуть негативно впливати на позивача. Окрім того, відповідачем до суду не надано доказів про вчинення будь-яких дій з приводу перевірки порушення законодавства посадовими особами місцевих рад , ініціювання службових розслідувань, тощо. Більш того, суд зазначає про відсутність законодавчих вимог щодо хронології оформлення документів.

Стосовно позиції відповідача, що суб'єктами внесення клопотання та подання не оскаржувалося рішення Служби про повернення документів на доопрацювання та не здійснювалися дії щодо досудового врегулювання спору, суд зауважує, що в даному випадку порушуються права позивача, що має негативний вплив на часові проміжки прийняття рішення та сам факт здобуттям позивачкою статусу «Мати-героїня»

Відповідач та 3-я особа - Дергачівська міська рада вказує, що подано рішення Державною службою у справах дітей не приймалось, документи були повернуті. Таке повернення не може розцінюватись як відмова в присвоєнні почесного звання "Мати-героїня" ОСОБА_1 , у зв'язку з чим така вимога є передчасною.

Суд зазначає, що прийняте рішення є рішенням уповноваженого органу, яке суперечить як встановленій процедурі його розгляду, так і прийнято з перевищенням повноважень органу в частині підстав для порушення питання про повернення документів позивача.

Стосовно питання залучення співвідповідачів, яке було вирішено ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 16.10.2025, а саме:

Співвідповідач 1: ХАРКІВСЬКА ОБЛАСНА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ, ел. пошта obladm@kharkivoda.gov.ua, тел. (057)342-77-92, адреса Україна, 61002, Харківська обл., місто Харків, вулиця Сумська, будинок 64, ЄДРПОУ 23912956 (наявний електронний кабінет у підсистемі електронний суд ЄСІТС);

Співвідповідач 2: Харківська районна військова адміністрація, ел. пошта khrd@khrd.gov.ua, тел. 380577772121, адреса 61098, м. Харків, шосе Григорівське, 52, ЄДРПОУ 04058775 (наявний електронний кабінет у підсистемі електронний суд ЄСІТС);

Співвідповідач 3: Дергачівська міська рада, ел. пошта derrada@di.gov.ua, тел. 380678072867, адреса 62303, Харківська обл., Харківський р-н, м. Дергачі, пл. Перемоги, 5, ЄДРПОУ 04059496 (наявний електронний кабінет у підсистемі електронний суд ЄСІТС).

Суд зазначає, що предмет позовних вимог не пов'язаний зі статусом та повноваженнями окреслених органів, а застосування положень ст.9 КАСУ в контексті виходу за межі позовних вимог матиме вплив на ретроперспективне виникнення позовних вимог та накладення обов'язку вчинення певних дій органом, чиї дії не входять до предмету позовних вимог позивача.

Відтак, враховуючи вищевикладене, рішення Державної служби у справах дітей щодо повернення Харківській обласній державній (військовій) адміністрації документів без присвоєння ОСОБА_1 почесного звання України "Мати-героїня", що викладене у Листі-відмові Державної служби у справах дітей у погодженні присвоєння почесного звання "Мати-героїня" № 2447/04.01-3/5207/2025 від 22.05.2025 є протиправним та підлягає скасуванню.

Суд також зазначає, що відповідач обмежився лише зазначенням про порушення в оформленні поданих документів позивачки.

Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Суд зазначає, що відповідно до пунктів 2, 4, 10 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про, зокрема, визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

За правилами частини третьої-четвертої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У разі якщо ухвалення рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Зі змісту наведених норм вбачається, що втручанням у дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень може бути прийняття судом рішень не про зобов'язання вчинити дії, а саме прийняття ним рішень за заявами заявників замість суб'єкта владних повноважень.

Тобто, законодавець передбачив обов'язок суду змусити суб'єкт владних повноважень до правомірної поведінки, а не вирішувати питання, які належать до функцій і виключної компетенції останнього (дискреційні повноваження), тому втручання в таку діяльність є формою втручання в дискреційні повноваження наведеного органу та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.

Згідно судової практики Європейського суду з прав людини (рішення по справі «Олссон проти Швеції» від 24.03.1988) запорукою вірного застосування дискреційних повноважень є високий рівень правової культури державних службовців, водночас, суди повинні відновлювати порушене право шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень, у тому числі колегіальний орган, прийняти конкретне рішення про надання можливості, якщо відмова визнана неправомірною, а інших підстав для відмови не вбачається.

При цьому, судом враховується, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Аналогічна позиція викладена у постановах Верхового Суду України від 16.09.2015 у справі №21-1465а15 та від 02.02.2016 у справі №804/14800/14.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що з урахуванням обставин цієї справи належним способом захисту, необхідним для поновлення прав позивачки є зобов'язання Державної служби у справах дітей повторно розглянути подання Харківської обласної державної (військової) адміністрації (лист від 05.05.2025 № 01-53/3624) щодо присвоєння ОСОБА_1 почесного звання України «Мати-героїня» з урахуванням висновків суду у цій справі.

За приписами ч. 1 та ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

При розв'язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999 у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007 у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011 у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010 у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994. у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003 у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008 у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії") і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частина 1 статті 143 КАС України).

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 13, 14, 139, 241, 243, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп: НОМЕР_1 ) до Державної служби України у справах дітей (вул. Еспланадна, буд. 8/10, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 45221108), третя особа Дергачівська міська рада (62303, Харківська область, Харківський район, м. Дергачі, площа Перемоги, 5, код ЄДРПОУ 04059496), третя особа Харківська районна військова адміністрація (61098, м. Харків, шосе Григорівське, 52, код ЄДРПОУ 04058775), третя особа Харківська обласна державна (військова) адміністрація (61002, м. Харків, свул. Сумська, 64, код ЄДРПОУ 23912956) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної служби у справах дітей щодо повернення Харківській обласній державній (військовій) адміністрації документів без присвоєння ОСОБА_1 почесного звання України "Мати-героїня", що викладене у Листі-відмові Державної служби у справах дітей у погодженні присвоєння почесного звання "Мати-героїня" № 2447/04.01-3/5207/2025 від 22.05.2025.

Зобов'язати Державну службу у справах дітей (вул. Еспланадна, буд. 8/10, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 45221108) повторно розглянути подання Харківської обласної державної (військової) адміністрації (лист від 05.05.2025 № 01-53/3624) щодо присвоєння ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп: НОМЕР_1 ) почесного звання України «Мати-героїня» з урахуванням висновків суду у цій справі.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України у справах дітей (вул. Еспланадна, буд. 8/10, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 45221108) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп: НОМЕР_1 ) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн. 96 (дев'яносто шість) коп.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено та підписано - 19.01.2026, враховуючи час перебування судді у відпустці та з урахуванням наявності безпечних умов для життя та здоров'я учасників процесу, суддів та працівників суду.

Суддя Супрун Ю.О.