Харківський окружний адміністративний суд
61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
м. Харків
19 січня 2026 року № 520/24432/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Супрун Ю.О. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни, при Управлінні соціального захисту населення Адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради (просп. Аерокосмічний, буд. 7, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61001, код ЄДРПОУ 03196630) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни, при Управлінні соціального захисту населення Адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради, в якому просив суд:
1. Визнати протиправною бездіяльність Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни при Управлінні соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради (проспект Аерокосмічний, будинок 7, місто Харків, код ЄДРПОУ: 03196630) щодо не розгляду питання про встановлення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , статусу учасника війни відповідно до пункту 13 статті 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та не прийняття з цього приводу відповідного рішення, на підставі заяви ОСОБА_1 від 13.06.2025 та доданих до неї документів.
2. Зобов'язати Комісію для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни при Управлінні соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради (проспект Аерокосмічний, будинок 7, місто Харків, код ЄДРПОУ: 03196630) розглянути питання про встановлення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , статусу учасника війни відповідно до пункту 13 статті 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та прийняти з цього приводу відповідне рішення, на підставі заяви ОСОБА_1 від 13.06.2025 та доданих до неї документів.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідачем допущена протиправна бездіяльність, щодо не розгляду питання про встановлення ОСОБА_1 статусу учасника війни відповідно до пункту 13 статті 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та не прийняття з цього приводу відповідного рішення, на підставі заяви ОСОБА_1 від 13.06.2025 та доданих до неї документів.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 18.09.2025 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України № 376 від 28.02.2025, місто Харків у період з 24.02.2022 по 15.09.2022 належало до території активних бойових дій, а з 15.09.2022 по теперішній час є територією можливих бойових дій, розгляд справи було відтерміновано.
Крім того, на тривалість виготовлення процесуального документу вплинула обставина знаходження судді у відпустці та на лікарняному.
Згідно з положеннями ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до положень ст. 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з положеннями ч.ч. 2, 3, 4, 5 ст. 262 КАС України, розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі. Підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Перше судове засідання у справі проводиться не пізніше тридцяти днів із дня відкриття провадження у справі. За клопотанням сторони суд може відкласти розгляд справи з метою надання додаткового часу для подання відповіді на відзив та (або) заперечення, якщо вони не подані до першого судового засідання з поважних причин. Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана відповідачу, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа: "Документ в електронному вигляді "КАСУ Справи, що розглядаються за правилами спрощеного позовного провадження (ухвала)" від 18.09.2025 по справі № 520/24432/25 (суддя Супрун Ю.О.) було надіслано одержувачу Комісія для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни при Управлінні соціального захисту населення Адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради в його електронний кабінет. Документ доставлено до електронного кабінету: 19.09.2025 10:44.".
Відповідач, Комісія для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни при Управлінні соціального захисту населення Адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради, правом подання відзиву не скористалася.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Як вбачається з позовної заяви та підтверджується матеріалами справи 13.06.2025 позивачем засобами поштового зв'язку подано голові районної комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни при Управлінні соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради письмову заяву про встановлення статусу учасника війни відповідно до пункту 13 статті 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», разом із необхідними документами, що передбачені абзацом другим пункту 2 Постанови №739, а саме: нотаріально засвідченої копії паспорта громадянина України ОСОБА_1 № НОМЕР_2 ; нотаріально засвідченої копії довідки на ім'я ОСОБА_1 про присвоєння ідентифікаційного номеру; нотаріально засвідченої копії довідки про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 від 17.07.2020 №02-07143-2020; нотаріально засвідченої копії витягу із наказу НГШ ЗСУ №149/дск від 10.11.2020; нотаріально засвідченої копії витягу із наказу КОС №301/дск від 26.11.2020; нотаріально засвідченої копії витягу із наказу КУОС №109/ дск від 10.06.2022; нотаріально засвідченої копії довідки про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення від 08.08.2022 №15-128вих.-22 ; копії листа СПВОСОС від 02.04.2021 №15-176вих.-21; копії листа в/ч НОМЕР_3 ІІ від 13.04.2021 №313/ОКПОС/19/1644; довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 26.05.2025 №2000-0220-8/79313 та фотокартку (кольорова, матова) 3х4 см.
Листом голови адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради, який від 22.07.2025 за №Г-9-ЕП-9517/0/1-25-207/0/800-25 повідомлено, що Управлінням 27.06.2025 направлено запит до Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної військової адміністрації щодо можливості встановлення позивачу статусу учасника війни відповідно до пункту 13 статті 9 Закону №3551-XII на підставі поданих позивачем документів. Окрім того зазначено, що комісією буде розглянуто питання щодо встановлення позивачу статусу учасника війни у разі подання ним заяви та документів у паперовій формі особисто після отримання відповіді від Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної військової адміністрації.
Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача щодо не розгляду питання про встановлення ОСОБА_1 статусу учасника війни відповідно до пункту 13 статті 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та не прийняття з цього приводу відповідного рішення, на підставі заяви ОСОБА_1 від 13.06.2025 та доданих до неї документів, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам та запереченням проти них, суд зазначає наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини, що виникли між сторонами врегульовано нормами Конституції України, Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», постанови Кабінету Міністрів України від 23.09.2015 № 739 «Питання надання статусу учасника війни деяким особам».
Правовий статус ветеранів війни, створення належних умов для їх життєзабезпечення, встановлює та забезпечує Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Статтею 4 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановлено, що ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.
Відповідно статті 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту учасниками війни» вважаються:
1) військовослужбовці, які проходили військову службу у Збройних Силах, військах і органах Міністерства внутрішніх справ, Комітету державної безпеки колишнього Союзу РСР чи в арміях його союзників у період Другої світової війни або навчались у цей період у військових училищах, школах і на курсах;
2) особи, які в період Другої світової війни працювали в тилу на підприємствах, в установах, організаціях, колгоспах, радгоспах, індивідуальних сільських господарствах, на спорудженні оборонних рубежів, заготівлі палива, продуктів, переганяли худобу, навчались у цей період у ремісничих, залізничних училищах, школах і училищах фабрично-заводського навчання та інших закладах професійно-технічної освіти, на курсах професійної підготовки або під час навчання в школах, вищих і середніх спеціальних навчальних закладах працювали в народному господарстві та на відбудові об'єктів господарського і культурного призначення.
До учасників війни належать також особи, які в період Другої світової війни працювали на територіях, що після 1944 року ввійшли до складу колишнього Союзу РСР, а також громадяни, які за направленням державних органів колишнього Союзу РСР працювали в державах - союзницях СРСР.
Особам, які народилися до 31 грудня 1932 року включно і з поважних причин не мають можливості подати документи, що підтверджують факт роботи в період війни, статус учасника війни може бути встановлено за поданням відповідних комісій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Особам, які народилися після 31 грудня 1932 року, статус учасника війни може бути встановлено лише за наявності документів та інших доказів, що незаперечно підтверджують факт роботи в період війни.
Учасниками війни визнаються особи, нагороджені орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю і бездоганну військову службу в тилу в роки Другої світової війни;
3) члени груп самозахисту об'єктових і аварійних команд місцевої протиповітряної оборони, народного ополчення, що діяли в період Другої світової війни;
4) особи, які в період Другої світової війни перебували у складі армії та флоту як сини, вихованці полків та юнги до досягнення ними повноліття;
6) працівники, які на контрактній основі направлялися на роботу в держави, де велися бойові дії (включаючи Республіку Афганістан у період з 1 грудня 1979 року по грудень 1989 року), і не входили до складу обмеженого контингенту радянських військ;
7) дружини (чоловіки) військовослужбовців, які працювали за наймом у державах, зазначених у пункті 6 цієї статті, в період ведення бойових дій у них і не входили до складу обмеженого контингенту радянських військ;
8) особи, які в період Другої світової війни відбували покарання в місцях позбавлення волі або перебували в засланні і реабілітовані відповідно до чинного законодавства України та колишнього СРСР;
10) особи, які в період Другої світової війни добровільно подавали матеріальну, фінансову чи іншу допомогу військовим частинам, госпіталям, партизанським загонам, підпільним групам, іншим формуванням та окремим військовослужбовцям у їх боротьбі проти нацистських окупантів за умови незаперечного підтвердження цих фактів;
11) особи, які після 9 вересня 1944 року були переселені на територію України з території інших країн;
12) особи, які під час оборони міста Севастополя з 30 жовтня 1941 року по 4 липня 1942 року проживали на його території. Доказами перебування на території обложеного Севастополя можуть визнаватися посвідчення "Мешканець обложеного Севастополя 1941-1942 років" і "Юний захисник Севастополя 1941-1942 років", довідки, показання свідків та інші документи, які подаються до комісій, зазначених у абзаці третьому пункту 2 цієї статті;
13) працівники підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у порядку, встановленому законодавством, які залучалися та брали безпосередню участь у забезпеченні здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у порядку, встановленому законодавством.
Порядок надання статусу учасника війни особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб, терміни їх участі у забезпеченні проведення антитерористичної операції, у забезпеченні здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також райони антитерористичної операції визначаються Кабінетом Міністрів України. Райони здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації визначаються відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України".
В даному випадку, позивач посилається на наявність підстав встановлених пунктом 13 частини першої статті 9 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, відповідно якої учасниками війни вважаються працівники підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у порядку, встановленому законодавством.
На виконання вимог пункту 13 частини першої статті 9 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту урядом України прийнято Постанову Кабінету Міністрів України від 23.09.2015 №739 Питання надання статусу учасника війни деяким особам (далі - Постанова №739).
Відповідно пункту 1 Постанови №739, покладено на комісії, утворені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 1996 р. № 458 Про комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту (ЗП України, 1996 р., № 10, ст. 307), розгляд питань про встановлення статусу учасника війни працівникам підприємств, установ та організацій, які залучалися та брали безпосередню участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції в період її проведення, у забезпеченні здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Пунктом 2 Постанови №739 встановлено, що підставами для надання статусу учасника війни працівникам підприємств, установ та організацій є:
документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до забезпечення проведення антитерористичної операції, витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією, його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угрупувань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення), а також інші документи, видані державними органами, підприємствами, установами, організаціями, що містять відомості про безпосередню участь працівника в забезпеченні виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (витяги з наказів і розпоряджень, посвідчень про відрядження, книг нарядів, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень) - для працівників, які на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування, залучалися та брали безпосередню участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення;
витяги з наказів Генерального штабу Збройних Сил про залучення до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, витяги з наказів Командувача об'єднаних сил, командирів оперативно-тактичних угрупувань про прибуття (вибуття) до (з) районів здійснення таких заходів, документи про направлення у відрядження до районів здійснення таких заходів - для працівників, які на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування, залучалися та брали безпосередню участь у забезпеченні здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Підпунктом 1 пункту 3 Постанови №458 рекомендовано виконавчим органам сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, на які покладено функції з питань ветеранської політики, серед іншого, утворити комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до пунктів 2 і 13 статті 9 Закону №3551-XII.
Наказом Міністерства соціального захисту населення від 30.05.1996 № 79 затверджено Типове положення про комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Пунктом 5 зазначеного Положення передбачено, що Комісії організовують прийняття заяв, документів та інших доказів громадян, їх розгляд, ведуть облік цих документів та приймають рішення щодо надання або відмови у наданні статусу учасника війни.
Судом встановлено, що 13.06.2025 позивачем засобами поштового зв'язку подано голові районної комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни при Управлінні соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради письмову заяву про встановлення статусу учасника війни відповідно до пункту 13 статті 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», разом із необхідними документами, що передбачені абзацом другим пункту 2 Постанови №739
Однак, Листом голови адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради, який від 22.07.2025 за №Г-9-ЕП-9517/0/1-25-207/0/800-25 повідомлено, що Управлінням 27.06.2025 направлено запит до Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної військової адміністрації щодо можливості встановлення позивачу статусу учасника війни відповідно до пункту 13 статті 9 Закону №3551-XII на підставі поданих позивачем документів. Окрім того зазначено, що комісією буде розглянуто питання щодо встановлення позивачу статусу учасника війни у разі подання ним заяви та документів у паперовій формі особисто після отримання відповіді від Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної військової адміністрації.
Пунктом 6 Типового положення про комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», затвердженого наказом Міністерства соціального захисту населення України від 30 травня 1996 року №79, визначено, що районні, міські, районні в містах, відомчі комісії зобов'язані уважно вивчити документи, заслухати пояснення громадян, які їх подали, свідків, представників державних органів і громадських організацій, рад ветеранів, дослідити інші докази, надати допомогу громадянам у розшуку документів, інших доказів, необхідних для встановлення статусу учасника війни, та в 10-денний термін з дня подання документів прийняти відповідне рішення, про що інформувати громадянина.
Комісія в обов'язковому порядку приймає документи та розглядає питання встановлення статусу учасника війни на своєму засіданні.
Відтак, суд зауважує, що твердження відповідача, що комісією буде розглянуто питання щодо встановлення позивачу статусу учасника війни у разі подання ним заяви та документів у паперовій формі особисто є протиправним, адже форма подання заяви щодо встановлення статусу учасника війни чинним законодавством не передбачена.
Більш того, відповідно до Пунктом 6 Типового положення про комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», визначено, що районні, міські, районні в містах, відомчі комісії зобов'язані в 10-денний термін з дня подання документів прийняти відповідне рішення, про що інформувати громадянина.
Враховуючи вищевикладене, Комісією для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни при Управлінні соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради допущено протиправну бездіяльність щодо не розгляду питання про встановлення ОСОБА_1 статусу учасника війни відповідно до пункту 13 статті 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та не прийняття з цього приводу відповідного рішення, на підставі заяви ОСОБА_1 від 13.06.2025 та доданих до неї документів.
Як наслідок, суд приходить до висновку про зобов'язання Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни при Управлінні соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради розглянути питання про встановлення ОСОБА_1 статусу учасника війни відповідно до пункту 13 статті 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та прийняти з цього приводу відповідне рішення, на підставі заяви ОСОБА_1 від 13.06.2025 та доданих до неї документів.
За приписами ч. 1 та ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
При розв'язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999 у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007 у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011 у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010 у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994. у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003 у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008 у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії") і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частина 1 статті 143 КАС України).
Розподіл судових витрат не здійснюється відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.13 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір".
Керуючись ст.ст. 13, 14, 139, 241, 243, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни, при Управлінні соціального захисту населення Адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради (просп. Аерокосмічний, буд. 7, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61001, код ЄДРПОУ 03196630) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни при Управлінні соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради щодо не розгляду питання про встановлення ОСОБА_1 статусу учасника війни відповідно до пункту 13 статті 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та не прийняття з цього приводу відповідного рішення, на підставі заяви ОСОБА_1 від 13.06.2025 та доданих до неї документів.
Зобов'язати Комісію для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу учасника війни при Управлінні соціального захисту населення адміністрації Основ'янського району Харківської міської ради (просп. Аерокосмічний, буд. 7, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61001, код ЄДРПОУ 03196630) розглянути питання про встановлення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) статусу учасника війни відповідно до пункту 13 статті 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та прийняти з цього приводу відповідне рішення, на підставі заяви ОСОБА_1 від 13.06.2025 та доданих до неї документів.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено та підписано - 19.01.2026, враховуючи час перебування судді у відпустці та з урахуванням наявності безпечних умов для життя та здоров'я учасників процесу, суддів та працівників суду.
Суддя Супрун Ю.О.