Харківський окружний адміністративний суд
61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
м. Харків
19 січня 2026 р. Справа № 520/8806/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Супрун Ю.О. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Управління Служби безпеки України в Харківській області (вул. Мироносицька, буд. 2, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61002, код ЄДРПОУ 20001711) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Служби безпеки України в Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії/бездіяльність Управління Служби безпеки України в Харківській області з виготовлення та надання довідки № 770 для перерахунку пенсії без врахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення отриманих ОСОБА_1 при звільненні;
- зобов'язати Управління Служби безпеки України в Харківській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за відповідною посадою станом на 01.01.2023 року з урахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення отриманих при звільненні у відповідності до вимог статей 43, 51, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри надбавок за особливості проходження служби, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії відповідно до ст. 9 Закону № 2011-ХІІ для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023 року, а саме врахувати додаткові види грошового забезпечення отримані при звільненні: надбавка за особливі умови (по+зв) - 20%; надбавка за роботу в о.п (по+зв) - 50%; надбавка військовослужбовцям (по+озв+нвр) - 100%; надбавка за шифр роботу (по) - 20%; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (по) - 20%; доплата за роботу з негласним апаратом (по) - 15%; премія (по) - 10%.
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішення законної сили, звіт про виконання рішення суду.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на виконання рішення суду відповідач виготовив довідки, в яких вказано розміри грошового забезпечення, розраховані з застосуванням прожиткового мінімуму станом на 01.01.2023. Проте розміри окремих складових забезпечення, що зазначені у вказаних довідках не відповідають вимогам Законів України №2011-ХІІ, № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб. Позивач вважає, що відповідачем протиправно не враховано та зменшено розмір відсоткового значення таких складових, як надбавка за особливі умови та надбавка за роботу в о. п. (не враховані), надбавка військовослужбовцям, надбавка за шифрувальну роботу та доплата за роботу з негласним апаратом (вказано в меншому розмірі).
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 18.04.2025 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України № 376 від 28.02.2025, місто Харків у період з 24.02.2022 по 15.09.2022 належало до території активних бойових дій, а з 15.09.2022 по теперішній час є територією можливих бойових дій, розгляд справи було відтерміновано.
Крім того, на тривалість виготовлення процесуального документу вплинула обставина знаходження судді у відпустці та на лікарняному.
Згідно з положеннями ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до положень ст. 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з положеннями ч.ч. 2, 3, 4, 5 ст. 262 КАС України, розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі. Підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Перше судове засідання у справі проводиться не пізніше тридцяти днів із дня відкриття провадження у справі. За клопотанням сторони суд може відкласти розгляд справи з метою надання додаткового часу для подання відповіді на відзив та (або) заперечення, якщо вони не подані до першого судового засідання з поважних причин. Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідач, Управління Служби безпеки України в Харківській області, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.
Позивачем було подано відповідь на відзив у якій підтримує свої позовні вимоги у повному обсязі та просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представником відповідача було подано заперечення на відповідь на відзив у яких заперечує проти позовних вимог та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 30.04.2024 року по справі №520/36893/23 адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Харківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.
Визнано протиправними дії Управління Служби безпеки України в Харківській області, які полягають у відмові ОСОБА_1 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за рішеннями суду станом на 01.01.2023 року для проведення перерахунку основного розміру його пенсії.
Зобов'язати Управління Служби безпеки України в Харківській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за відповідною посадою станом на 01.01.2023 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 №704 для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023 року.
Рішення набрало законної сили.
Приписами ч.4 ст. 78 КАС України передбачено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відповідачем на виконання рішення суду від 30.04.2024 року по справі № 520/36893/23 було складено на ім'я позивача довідку від 16.05.2024 року № 528 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704.
У вказаній довідці було зазначено наступні складові грошового забезпечення ОСОБА_1 :
- посадовий оклад - 9450,00 грн.;
- оклад за військовим званням - 2150,00 грн.;
- надбавка за вислугу років - 50% (по+овз) - 5800,00 грн.;
- надбавка за особливості проходження служби - 77% (по+овз+нвр) - 13398,00 грн.;
- надбавки за службу в умовах режимних обмежень - 15% (по) - 1417,50 грн.;
- надбавка за шифровальну роботу - 20% (по) - 1890,00 грн.;
- доплата військовослужбовцям, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі - 5% (по) - 472,50 грн.;
- премія - 10% (по) - 945,00 грн..
Всього - 35523,00 грн..
Також Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 14.01.2025 року по справі № 520/27990/24 адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Визнано протиправними дії Управління Служби безпеки України в Харківській області, які полягають у наданні ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення без врахування додаткових видів грошового забезпечення отриманих при звільненні для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.01.2023 року.
Зобов'язано Управління Служби безпеки України в Харківській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за відповідною посадою станом на 01.01.2023 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення отриманих при звільненні у відповідності до вимог статей 43, 51, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії відповідно до ст. 9 Закону № 2011-ХІІ для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.01.2023 року, з урахуванням висновків суду по даній справі.
В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Рішення набрало законної сили.
Приписами ч.4 ст. 78 КАС України передбачено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відповідачем на виконання рішення суду від 14.01.2025 року по справі № 520/27990/24 було складено на ім'я позивача довідку від 05.02.2025 року № 770 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704.
У вказаній довідці було зазначено наступні складові грошового забезпечення ОСОБА_1 :
- посадовий оклад - 9450,00 грн.;
- оклад за військовим званням - 2150,00 грн.;
- надбавка за вислугу років - 50% (по+овз) - 5800,00 грн.;
- надбавка за особливості проходження служби - 77% (по+овз+нвр) - 13398,00 грн.;
- надбавки за службу в умовах режимних обмежень - 20% (по) - 1890,00 грн.;
- надбавка за шифрувальну роботу - 10% (по) - 945,00 грн.;
- доплата військовослужбовцям, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі - 5% (по) - 472,50 грн.;
- премія - 10% (по) - 945,00 грн..
Всього - 35050,50 грн..
Крім того, в матеріалах справи міститься грошовий атестат відповідно до якого позивачу були встановлені надбавки: за особливі умови (по+зв) 20%; за роботу з негласним апаратом 15%; за таємність 20%; за роботу в оп (по+зв) - 50%, надбавка військовослужбовцям (по+зв+вл) - 100% та за шифр роботу 20% (по 31.12.2002 року), що відповідали законодавству та з яких було сплачено відповідні внески.
Довідкою від 05.02.2025 року № 770 надбавка за особливі умови та за роботу в о.п. не враховані, надбавка за шифрувальну роботу зменшена до - 10%, надбавка за роботу з негласним апаратом зменшена до 5%, надбавка за особливості проходження служби зменшена до - 77%.
Позивач, вбачаючи в зазначеному порушення своїх прав, звернувся за їх захистом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
За змістом частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Надаючи оцінку правомірності дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон № 2262.
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону № 2262.
За змістом частини третьої статті 51 Закону № 2262 перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Пунктом 3 Порядку № 45, зокрема, передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
У довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка визначена додатком 2 до Порядку № 45, зазначаються: посадовий оклад; підвищення посадового окладу; оклад за військовим (спеціальним) званням; надбавка за вислугу років; надбавка за виконання особливо важливих завдань; надбавка за службу в умовах режимних обмежень; надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови; надбавка за почесне звання «заслужений» чи «народний»; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання; надбавка за спортивні звання; премія.
Розміри надбавки за особливості проходження служби та премії відповідно до положень абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін Постановою № 103, мали бути визначені у довідці про розмір грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої позивача було звільнено на пенсію.
Суд звертає увагу на висновки Великої Палати Верховного Суду у постанові від 23.05.2024 по справі № 380/19324/23 в яких Велика Палата зазначила про таке.
Підпунктом 3 пункту 10 розділу І Закону № 1774-VIII частина четверта статті 63 Закону №2262-XII викладена у новій редакції, відповідно до якої усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, Верховна Рада України делегувала Кабінету Міністрів України право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсій військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв'язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з повноваженнями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.
Зазначені положення Закону № 1774-VIII набрали чинності з 1 січня 2017 року та рішенням Конституційного Суду України такими, що суперечать Конституції України (є неконституційними), не визнавались.
При цьому Велика Палата Верховного Суду враховує, що у пункті 2.1 Рішення від 26.12.2011 № 20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно із частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом, на що вказав Конституційний Суд України у Рішенні від 22.09.2005 № 5-рп/2005 у справі про постійне користування земельними ділянками. Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме статті 21 Конституції України.
У пункті 2.2 цього ж Рішення Конституційний Суд України вказав, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116 Конституції України).
У Рішенні від 02.03.1999 № 2-рп/99 у справі про комунальні послуги Конституційний Суд України звернув увагу на те, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України; політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення її проведення, відповідно до пункту 3 статті 116 Конституції України, здійснюється Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади.
Отже, політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення проведення якої на підставі пункту 3 статті 116 Конституції України здійснюється Кабінетом Міністрів України.
Як указано вище, Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).
Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 (у редакції, чинній до внесення змін Постановою №103, яку рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 визнано протиправною та нечинною у відповідній частині) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
У вищевказаній постанові Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії щодо зазначення розміру надбавки за особливості проходження служби та премії належить указувати їх середній розмір, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Отже, з метою правильного вирішення справи та з урахуванням висновків Верховного Суду, викладених у зразковій справі, під час судового розгляду необхідно встановити:
- посаду, з якої звільнено військовослужбовця (або прирівняна посада до тієї, яку обіймав військовослужбовець на час призначення пенсії);
- відомості про розмір конкретного відсоткового значення надбавки за особливості проходження служби та премії, які були виплачені за його посадою (або за прирівняною);
- час (місяць), з якого пенсіонер має право на перерахунок пенсії в тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Повертаючись до обставин даної справи суд зазначає таке.
В матеріалах справи міститься грошовий атестат відповідно до якого позивачу були встановлені надбавки: за особливі умови (по+зв) 20%; за роботу з негласним апаратом 15%; за таємність 20%; за роботу в оп (по+зв) - 50%, надбавка військовослужбовцям (по+зв+вл) - 100% та за шифр роботу 20% (по 31.12.2002 року).
В той час, на виконання рішення суду від 14.01.2025 року по справі № 520/27990/24 було складено на ім'я позивача довідку від 05.02.2025 року № 770 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року відповідно Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704.
У вказаній довідці було зазначено наступні складові грошового забезпечення ОСОБА_1 :
- посадовий оклад - 9450,00 грн.;
- оклад за військовим званням - 2150,00 грн.;
- надбавка за вислугу років - 50% (по+овз) - 5800,00 грн.;
- надбавка за особливості проходження служби - 77% (по+овз+нвр) - 13398,00 грн.;
- надбавки за службу в умовах режимних обмежень - 20% (по) - 1890,00 грн.;
- надбавка за шифрувальну роботу - 10% (по) - 945,00 грн.;
- доплата військовослужбовцям, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі - 5% (по) - 472,50 грн.;
- премія - 10% (по) - 945,00 грн..
Всього - 35050,50 грн..
Також, відповідачем, на виконання ухвали про витребування доказів Харківського окружного адміністративного суду від 23.12.2025 року, було подано заяву про виконання ухвали суду, разом з відомостями щодо конкретного відсотку (середніх розмірів) додаткових видів грошового забезпечення за посадою старший оперуповноважений на особливо важливих об'єктах Управління у січні 2023 року від 26 грудня 2025 року №26/232, у яких зазначено наступне.
Зокрема, додатком 16 Постанова №704 визначено надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, а саме, зокрема, за вислугу років 25 і більше розмір надбавки, відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням становить 50%.
Також зазначено, що станом на січень 2023 року середній відсотковий розмір надбавки за вислугу років складає 35%.
Крім того, у січні 2023 року номенклатура посад старшого оперуповноваженого на особливо важливих об'єктах Управління передбачала роботу з відомостями та носіями, що мають ступінь секретності “особливої важливості» у зв'язку з чим надбавка за службу в умовах режимних обмежень складала 20 відсотків.
Зокрема, станом на січень 2023 року середній відсотковий розмір доплати військовослужбовцям, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі складав 10 відсотків.
Також, станом на січень 2023 року середній відсотковий розмір премії за посадою старший оперуповноважений на особливо важливих об'єктах Управління становив 90 відсотків.
Станом на січень 2023 року середній відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби за посадою старший оперуповноважений на особливо важливих об'єктах Управління становив 50 відсотків.
Станом на січень 2023 року середній відсотковий розмір надбавки за шифрувальну роботу у якості окремої складової грошового забезпечення за відповідною посадою 0 відсотків.
Принагідно суд зазначає, що Касаційний суд вже звертав увагу, що принцип заборони повороту до гіршого (non reformatio in peius) відомий ще з часів римського права та існував у зв'язку із іншим правилом ntum devolutum quantum appellatum (скільки скарги, стільки і рішення). Правило заборони повороту означає недопустимість погіршення становища сторони, яка оскаржує судове рішення. Тобто, особа, яка оскаржує судове рішення, не може потрапити в гірше становище, порівняно із тим, що така особа досягнула в попередній інстанції в результаті своєї ж скарги (див. постанову Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 24 травня 2023 року у справі № 179/363/21 (провадження №61-4060св23), постанову Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 21 червня 2023 року в справі № 757/42885/19-ц (провадження № 61-9060св22)).
Щодо зазначення позивачем, стосовно не врахування при складанні оновленої довідки надбавки за особливі умови та надбавки за роботу в о. п., суд зазначає наступне.
Як вже було зазначено, що відповідно до абзацу 2 пункту 5 Порядку № 45 (у редакції, чинній до внесення змін Постановою № 103, яку рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 визнано протиправною та нечинною у відповідній частині) додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Враховуючи вищевикладене, та те, що в матеріалах справи, а саме в довідці від 16.05.2024 року № 528 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року відповідно Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704, довідці від 05.02.2025 року № 770 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року відповідно Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704, відомостях щодо конкретного відсотку (середніх розмірів) додаткових видів грошового забезпечення за посадою старший оперуповноважений на особливо важливих об'єктах Управління у січні 2023 року від 26 грудня 2025 року №26/232 відсутні такі додаткові складові грошового забезпечення, як надбавки за особливі умови та надбавки за роботу в о. п., у відповідача та у суду немає підстав станом на 01.01.2023 року їх зараховувати, як такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023 року.
Враховуючи вищевикладене, а саме довідку від 16.05.2024 року № 528 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року відповідно Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704, довідку від 05.02.2025 року № 770 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року відповідно Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704, відомості щодо конкретного відсотку (середніх розмірів) додаткових видів грошового забезпечення за посадою старший оперуповноважений на особливо важливих об'єктах Управління у січні 2023 року від 26 грудня 2025 року №26/232 та наведену вище позицію Верховного Суду, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправними дії Управління Служби безпеки України в Харківській області з виготовлення та надання довідки для перерахунку пенсії без врахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 та зобов'язання Управління Служби безпеки України в Харківській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за відповідною посадою станом на 01.01.2023 року з урахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення у відповідності до вимог статей 43, 51, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри надбавок за особливості проходження служби, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії відповідно до ст. 9 Закону № 2011-ХІІ для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023 року, а саме врахувати додаткові види грошового забезпечення: надбавка за вислугу років - 50%; надбавка за особливості проходження служби - 77%; надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 20%; надбавка за шифрувальну роботу - 20%; доплата військовослужбовцям, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі - 10%; премія - 90%.
Щодо клопотання позивача, стосовно відхилення заяви про виконання суду відповідача, як такої що подана з порушенням ч. 1 ст. 167 та ч. 2 ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає що заява про виконання суду відповідача не знайшла свого відображення в порушеннях зазначених позивачем, та як наслідок суд відхиляє зазначене клопотання позивача.
Крім того, суд звертає увагу позивача, що ухвалою від 23.12.2025 установив відповідачу строк, тривалістю 7 днів з дня отримання копії ухвали про витребування доказів, для надіслання суду витребуваних судом документів.
Довідкою про доставку електронного листа підтверджується, що відповідачу надіслано вказану ухвалу в його електронний кабінет, документ доставлено 23.12.2025. Отже, до 30.12.2025 включно відповідач зобов'язаний був надати суду докази.
Суд установив, що відповідач дотримався вказаних вище вимог суду, оскільки на виконання ухвали суду від 23.12.2025 витребувані документи надійшли 29.12.2025.
Відносно заявленого клопотання позивача стосовно зобов'язання відповідача подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішення законної сили, звіт про виконання рішення суду, суд зазначає наступне.
Згідно з приписами частин 1 та 2 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Враховуючи, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є правом, а не обов'язком суду, а також приписи статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України щодо обов'язковості судових рішень та відсутності об'єктивних обставин щодо невиконання судового рішення з боку відповідача, суд не вбачає підстав для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
За приписами ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову шляхом визначеного вище.
При розв'язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999 у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007 у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011 у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010 у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994. у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003 у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008 у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії") і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частина 1 статті 143 КАС України).
Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 13, 14, 139, 241, 243, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Управління Служби безпеки України в Харківській області (вул. Мироносицька, буд. 2, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61002, код ЄДРПОУ 20001711) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Служби безпеки України в Харківській області з виготовлення та надання довідки для перерахунку пенсії без врахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 .
Зобов'язати Управління Служби безпеки України в Харківській області (вул. Мироносицька, буд. 2, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61002, код ЄДРПОУ 20001711) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) за відповідною посадою станом на 01.01.2023 року з урахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення у відповідності до вимог статей 43, 51, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри надбавок за особливості проходження служби, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії відповідно до ст. 9 Закону № 2011-ХІІ для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023 року, а саме врахувати додаткові види грошового забезпечення: надбавка за вислугу років - 50%; надбавка за особливості проходження служби - 77%; надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 20%; надбавка за шифрувальну роботу - 20%; доплата військовослужбовцям, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі - 10%; премія - 90%.
Стягнути з Управління Служби безпеки України в Харківській області (вул. Мироносицька, буд. 2, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н,61002, код ЄДРПОУ 20001711) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено та підписано - 19.01.2026, враховуючи час перебування судді у відпустці та з урахуванням наявності безпечних умов для життя та здоров'я учасників процесу, суддів та працівників суду.
Суддя Ю.О. Супрун