Рішення від 19.01.2026 по справі 520/14334/25

Харківський окружний адміністративний суд

61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 січня 2026 р. № 520/14334/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панова М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ: 14099344, адреса: майдан Свободи, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022) за №104250011567 від 12.05.2025 про відмову ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) в призначенні пенсії за віком;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ: 14099344, адреса: майдан Свободи, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) про призначення пенсії за віком від 05.05.2025 та нарахувати загальний трудовий (страховий) стаж - 27 років 01 місяць 19 днів із зарахуванням до загального трудового (страхового) стажу періоду навчання «На курсах електромашинистов земснаряда СУ-496» в Учебно-курсовом комбинате № 2» (мовою оригінала) з 01.12.1979 по 30.04.1980; із зарахуванням до загального трудового (страхового) стажу періоду роботи: «Принят в порядке перевода в производственный кооператив «Таежный» п/о «Сибнефтегазпереработка» водителем погрузчика 5 разряда» (мовою оригіналу) - з 08.04.1989 по 26.01.1993; із зарахуванням до трудового (страхового стажу) періоду роботи: «Принят переводом рабочим пилорамы 4 разряда на Предприятие по обслуживанию базы и деревообработке Арендный ремонтно-строительний трест ПО «Сибнефтегазпереработка» (мовою оригіналу) з 01.02.1993 по 04.06.1993; із зарахуванням до загального трудового (страхового) стажу періоду роботи «Принят водителем 2 класса в порядке перевода с предприятия по обслуживанию базы и деревообработок АРСТ АО СНГП» (мовою оригіналу) з 08.06.1993 по 08.11.1995.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про відмову у призначенні пенсії за віком є протиправним та таким, що порушує його право на належний соціальний захист, тому підлягає скасуванню.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 257 Кодексу адміністративного судочинства України, та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та доставлена відповідачу, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа до Електронного кабінету, яка міститься в матеріалах справи.

Представником Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області надано до суду відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначає, що діяв в межах повноважень та згідно норм чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

У період з 29.12.2025 по 16.01.2026 суддя Панов М.М. перебував у щорічній відпустці, тому вирішення даної справи здійснюється в перший робочий день після відпустки.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 (далі - позивач) 05 травня 2025 року після досягнення 63-річного віку звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою та доданими підтверджуючими документами про призначення пенсії за віком.

Відповідно до трудової книжки серія НОМЕР_2 від 10.02.1983, трудової книжки серія НОМЕР_3 від 03.02.2004 та свідоцтва № 3186 від 30.04.1980, довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 158 від 14.12.2021, копії яких додані до позову, позивач вважає, що має загальний трудовий (страховий) стаж - 27 років 01 місяць 19 днів.

Відповідно до свідоцтва про народження серія НОМЕР_4 , копія якого додана до позову, його вік становить - 63 роки (повні).

За результатами розгляду заяви позивача та доданих документів у порядку екстериторіальності відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області винесено Рішення № 104250011567 від 12.05.2025 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 .

Відповідач у вищезазначеному рішенні вказав, що позивач не має права на призначення пенсії за віком - у 63 роки, так як його загальний трудовий (страховий) стаж, за підрахунками останнього становить - 21 рік 0 місяців 9 днів, а за ствердженням відповідача для призначення пенсії за віком потрібно мати стаж від 22 до 32 років, тобто, не менше 22 років у віці 63 роки, проте позивач зазначає у позові, що фактично він має стаж 27 років 01 місяць 19 днів.

При підрахунку загального трудового страхового стажу відповідач не зарахував періоди: згідно з свідоцтвом № 3186 від 30.04.1980 період навчання в групі електромашиністів земснаряда СУ-496 в Учбово-курсовому комбінаті № 3 та згідно з трудовою книжкою серія НОМЕР_5 від 10.02.1983 такі періоди навчання та трудової діяльності:

Період навчання з 01.12.1979 по 30.04.1980 «На курсах електромашинистов земснаряда СУ 496» в Учебно-курсовом комбинате № 2, (мовою оригінала) що становить - 00 років 04 місяці 29 днів; Докази - свідоцтво № 3186 від 30.04.1980.

Не зараховано періоди роботи в росії: Запис в трудовій книжці номер 18 мовою оригіналу: « ОСОБА_2 в порядке перевода в производственний кооператив «Таежний» п/о «Сибнефтегазпереработка» водителем погрузчика 5 разряда» період роботи - з 01.01.1992 по 26.01.1993 (повний період 08.04.2989, по 26.01.1993) не зараховано - 1 рік 00 місяців 25 днів;

Запис в трудовій книжці номер 22 мовою оригіналу: «Предприятие по обслуживанию бази и деревообработке Арендний ремонтно-строительний трест ПО «Сибнефтегазпереработка»: «Принят переводом рабочим пилорами 4 разряда» період роботи з 01.02.1993 по 04.06.1993, не зараховано - 00 роки 04 місяці 03 дні;

Запис в трудовій книжці номер 24 мовою оригіналу: «принят водителем 2 класса в порядке перевода с предприятия по обслуживанию бази и деревообработок АРСТ АО СНГП» період роботи з 08.06.1993 року по 08.11.1995 року, не зараховано - 2 роки 03 місяці 00 днів;

Вищезазначені періоди роботи позивача не зараховано «у зв'язку із припиненням з 01.01. 2023 року росією участі в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992».

За підрахунками відповідача страховий стаж позивача для призначення пенсії складає - 21 рік 00 місяців 09 днів.

За підрахунками позивача його страховий стаж для призначення пенсії складає - 27 років 01 місяць 19 днів, що як вважає позивач дає йому законне право на призначення пенсії, так як його вік - 63 роки.

З рішенням відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 104250011567 від 12.05.2025 про відмову в призначенні пенсії позивач не згоден, вважає його неправомірним та таким, що суперечить вимогам чинного законодавства та фактичним обставинам, та підлягає скасуванню, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду із даним адміністративним позовом за захистом своїх прав.

З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Правовідносини, що виникають у сфері реалізації особами, які мають право на пенсію, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення, у випадках, передбачених Конституцією України, регулюються нормами Конституції України, Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XІІ (далі - Закон № 1788-XІІ) громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій встановлені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV), який набрав чинності 01.01.2004.

Статтею 5 Закону № 1058-ІV (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Відповідно до частини третьої статті 4 Закону № 1058-IV виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

У частині першій статті 9 Закону № 1058-IV наведено види пенсійних виплат: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Частиною першою статті 26 Закону № 1058-IV унормовано, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.

Частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV регламентовано, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, в тому числі і спеціальний, є трудова книжка.

Відповідно до статті 56 Закону № 1788-ХІІ до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок № 637), відповідно до пункту 1 якого основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Згідно записів в трудовій книжці позивача від 10.02.1983 № НОМЕР_6 :

Запис в трудовій книжці номер 18 мовою оригіналу: «Принят в порядке перевода в производственний кооператив «Таежний» п/о «Сибнефтегазпереработка» водителем погрузчика 5 разряда» період роботи - з 01.01.1992 по 26.01.1993 (повний період 08.04.2989, по 26.01.1993) не зараховано - 1 рік 00 місяців 25 днів;

Запис в трудовій книжці номер 22 мовою оригіналу: «Предприятие по обслуживанию бази и деревообработке Арендний ремонтно-строительний трест ПО «Сибнефтегазпереработка»: «Принят переводом рабочим пилорами 4 разряда» період роботи з 01.02.1993 по 04.06.1993, не зараховано - 00 роки 04 місяці 03 дні;

Запис в трудовій книжці номер 24 мовою оригіналу: «принят водителем 2 класса в порядке перевода с предприятия по обслуживанию бази и деревообработок АРСТ АО СНГП» період роботи з 08.06.1993 року по 08.11.1995 року, не зараховано - 2 роки 03 місяці 00 днів;

Вищезазначені періоди роботи позивача не зараховано «у зв'язку із припиненням з 01.01. 2023 року росією участі в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992».

Зі змісту оскаржуваного рішення органу Пенсійного фонду України вбачається, що відповідачем не зараховано до страхового стажу позивача періоди його роботи в російській федерації відповідно до вищевказаних записів в трудовій книжці, оскільки з 01.01.2023 російською федерацією припинено участь в Угоді про гарантії громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у сфері пенсійного забезпечення від 13.03.1992, тому згідно позиції відповідача до страхового стажу зараховуються тільки періоди роботи, набуті на території колишнього СРСР до 01.01.1992.

З цього приводу суд зазначає наступне.

За правилами частини другої статті 4 Закону №1058-IV якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені законодавством України про пенсійне забезпечення, то застосовуються норми міжнародного договору.

Відповідно до частини другої статті 10 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 № 5067-VI права громадян України, які працюють за кордоном, захищаються законодавством України та держави перебування, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

При вирішенні питання зарахування до пільгового стажу періодів роботи, набутих на території Казахстану, необхідно керуватися Угодою про гарантії прав громадян держав-учасниць співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992.

Відповідно до частини другої статті 6 Угоди «Про гарантії прав громадян держав-учасників Співдружності незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення» від 13.03.1992 для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав-учасників угоди зараховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР до набрання сили вказаної угоди.

Частиною другою статті 4 Угоди «Про співробітництво в галузі трудової міграції та соціального захисту трудівників-мігрантів» від 15.04.1994, підписаної Урядами Азербайджанської Республіки, Республіки Вірменія, республіки Білорусь, Республіки Грузія, Республіки Казахстан, Киргизької Республіки, Республіки Молдова, рф, Республіки Таджикистан, Туркменістану, Республіки Узбекистан, України, передбачено, що трудовий стаж, в тому числі стаж на пільгових підставах і за спеціальністю, взаємно визнається Сторонами.

Зміст зазначених норм дає підстави для висновку про те, що обчислення стажу здійснюється згідно із законодавством держави, на території якої відбувалась трудова діяльність; стаж, набутий на території однієї з цих двох держав, визнається іншою державою.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом, зокрема у постановах від 14.11.2019 у справі № 676/6166/16-а, від 16.04.2020 у справі № 555/2250/16-а та від 20.07.2020 у справі № 174/421/17.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до постанови «Про вихід з Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення» від 29.11.2022 №1328 Кабінет Міністрів України постановив вийти з Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення, вчиненої 13 березня 1992 р. у м. Москві.

Водночас, необхідно врахувати, що згідно із статтею 13 вказаної Угоди кожний учасник цієї Угоди може вийти з неї, направивши відповідне письмове повідомлення депозитарію. Дія Угоди стосовно цього учасника припиняється після закінчення шести місяців з дня отримання депозитарієм такого повідомлення. Пенсійні права громадян держав-учасниць Співдружності, що виникли відповідно до положень цієї Угоди, не втрачають своєї сили і в разі виходу із Угоди держави-учасниці, на території якої вони проживають.

Відповідно до пункту 1.7 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1) (далі - Порядок №22-1) звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

За приписами підпункту 2 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються, серед іншого, документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - персоніфікований облік) орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (далі - індивідуальні відомості про застраховану особу).

Згідно з пунктом 4.2 розділу IV в редакції Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, серед іншого, уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів.

Статтею 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

До стажу роботи зараховується також: а) будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в'язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків; в) військова служба та перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки, внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби; д) навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.

Пунктом 3 Порядку № 637 визначено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Пунктом 22 Порядку № 637 визначено, що стаж роботи громадян України за її межами підтверджується документами, легалізованими відповідно до законодавства (крім роботи на території колишнього СРСР і держав, з якими колишнім СРСР було укладено угоди про соціальне забезпечення, до укладення відповідних двосторонніх угод).

Оскільки позивач працював на території Російської Федерації у періоди часу, коли ані російська федерація, ані Україна не припинила своєї участі в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992, то ці періоди роботи мають бути зараховані до страхового стажу позивача.

Також суд зазначає, що працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення документів на підприємстві, а неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки чи іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком на загальних підставах.

Наведене вище узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 21.02.2018 у справі №687/975/17.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Щодо позовних вимог у частині зобов'язання відповідача нарахувати загальний трудовий (страховий) стаж - 27 років 01 місяць 19 днів, то суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що пенсійним органом в спірних правовідносинах при прийнятті оскаржуваного рішення неправильно проведено розрахунок страхового стажу роботи позивача, оскільки не зараховані спірні періоди роботи позивача в російській федерації.

Суд звертає увагу, що уповноваженим органом для обрахунку та призначення пенсії є Пенсійний фонд, до компетенції якого і входить розгляд документів. Суд не може перебирати компетенцію суб'єктів владних повноважень та досліджувати документи, яким не надана оцінка, встановлювати на їх основі наявність чи відсутність права та встановлювати наявний стаж на призначення пенсії.

Таким чином, у спірних правовідносинах суд не вправі зобов'язати відповідача нарахувати загальний трудовий (страховий) стаж - 27 років 01 місяць 19 днів, оскільки пенсійним органом у оскаржуваному позивачем рішенні не належним чином вирішено питання щодо врахування періодів роботи позивача до страхового стажу, а тому суд не має права перебирати на себе функції Пенсійного фонду щодо вирішення питання наявності страхового стажу позивача для призначення їй пенсії, оскільки вони є дискреційними повноваженнями пенсійних органів, тому вимога про зобов'язання відповідача нарахувати загальний трудовий (страховий) стаж - 27 років 01 місяць 19 днів не підлягає задоволенню.

З огляду на викладені обставини суд вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області діяло всупереч законодавству в сфері пенсійного забезпечення, не зарахувавши спірні періоди роботи позивача до його страхового стажу, який дає право на призначення пенсії за віком відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV.

Таким чином, суд дійшов висновку, що належним способом захисту прав позивача буде зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком від 05.05.2025 із зарахуванням до загального трудового (страхового) стажу періоду навчання «На курсах електромашинистов земснаряда СУ-496» в Учебно-курсовом комбинате № 2» (мовою оригінала) з 01.12.1979 по 30.04.1980; із зарахуванням до загального трудового (страхового) стажу періоду роботи: «Принят в порядке перевода в производственный кооператив «Таежный» п/о «Сибнефтегазпереработка» водителем погрузчика 5 разряда» (мовою оригіналу) - з 08.04.1989 по 26.01.1993; із зарахуванням до трудового (страхового стажу) періоду роботи: «Принят переводом рабочим пилорамы 4 разряда на Предприятие по обслуживанию базы и деревообработке Арендный ремонтно-строительний трест ПО «Сибнефтегазпереработка» (мовою оригіналу) з 01.02.1993 по 04.06.1993; із зарахуванням до загального трудового (страхового) стажу періоду роботи «Принят водителем 2 класса в порядке перевода с предприятия по обслуживанию базы и деревообработок АРСТ АО СНГП» (мовою оригіналу) з 08.06.1993 по 08.11.1995.

Таким чином, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області за №104250011567 від 12.05.2025 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком є протиправним та підлягає скасуванню.

Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, з огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61022) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ: 14099344, адреса: майдан Свободи, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022) за №104250011567 від 12.05.2025 про відмову ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) в призначенні пенсії за віком.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ: 14099344, адреса: майдан Свободи, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) про призначення пенсії за віком від 05.05.2025 із зарахуванням до загального трудового (страхового) стажу періоду навчання «На курсах електромашинистов земснаряда СУ-496» в Учебно-курсовом комбинате № 2» (мовою оригінала) з 01.12.1979 по 30.04.1980; із зарахуванням до загального трудового (страхового) стажу періоду роботи: «Принят в порядке перевода в производственный кооператив «Таежный» п/о «Сибнефтегазпереработка» водителем погрузчика 5 разряда» (мовою оригіналу) - з 08.04.1989 по 26.01.1993; із зарахуванням до трудового (страхового стажу) періоду роботи: «Принят переводом рабочим пилорамы 4 разряда на Предприятие по обслуживанию базы и деревообработке Арендный ремонтно-строительний трест ПО «Сибнефтегазпереработка» (мовою оригіналу) з 01.02.1993 по 04.06.1993; із зарахуванням до загального трудового (страхового) стажу періоду роботи «Принят водителем 2 класса в порядке перевода с предприятия по обслуживанию базы и деревообработок АРСТ АО СНГП» (мовою оригіналу) з 08.06.1993 по 08.11.1995.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати в загальному розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (ЄДРПОУ 22933548).

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М.Панов