Справа № 500/5498/25
19 січня 2026 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді баб'юка П.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, в якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 13.08.2025 № 192650011781 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за винятком підтвердженого страхового стажу;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області призначити і виплачувати з 02.04.2025 ОСОБА_1 пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 звертався неодноразово до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області з заявами про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Однак, за результатами розгляду заяви та доданих до неї документів в порядку екстериторіального розподілу, Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області останнім рішенням від 13.08.2025 № 192650011781 відмовило позичу в призначенні пенсії, мотивуючи тим, що не підтверджено мінімально необхідний період роботи чи проживання на території зони посиленого радіологічного станом па 01.01.1993 не менше 4 роки.
Позивач вважає таку відмову відповідача протиправною, оскільки на його переконання, він належить до потерпілих від Чорнобильської катастрофи, що підтверджується відповідним посвідчення, та документами щодо необхідного страхового стажу.
Ухвалою судді від 29.09.2025 позовну заяву прийнято до розгляду а відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
15.10.2025 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник просить відмовити в задоволенні позовних вимог та вказує, що Згідно пункту 2 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" потерпілі від Чорнобильської катастрофи - особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року проживали або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, мають право на зниження пенсійного віку на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи але не більше 5 років.
Вказує, що початкова величина зниження пенсійного віку (на 2 роки) встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.
Зазначає, що згідно поданих документів та за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу з бази даних реєстру застрахованих осіб, Головним управлінням визначено страховий стаж позивача становить: 26 років 3 місяці 07 днів.
За доданими документами та за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу до страхового стажу зараховано всі періоди роботи.
Період проживання у зоні посиленого радіологічного контролю склав 3 роки 11 місяців 29 днів.
Вказує, що до періоду проживання у зоні посиленого радіологічного контролю не зараховано період з 01.10.1991 по 13.04.1992 в м. Чорткові, Тернопільської області, згідно довідки від 15.07.2024 №20-10/869, виданої відділом "Центр надання адміністративних послуг", Чортківської міської ради, оскільки згідно архівної довідки від 04.06.2025 №НАСА18/Н-373, виданої ТА "Українська залізниця" заявник у вищезазначений період навчався у Львівській технічній школі машиністів локомотивів Львівської залізниці.
Зазначає, що період проживання в зоні посиленого радіологічного контролю відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 26.04.1986 по 15.11.1987, з 10.01.1990 по 30.09.1991 та з 14.04.1992 по 21.03.1997 становить 8 років 2 місяці 20 днів (станом на 01.01.1993 становить 3 роки 11 місяців 29 днів).
Вказує, що обов'язковою умовою наявності в особи права на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на підставі частини другої статті 55 Закону №796-XII є факт проживання та (або) праця такої особи у зоні гарантованого добровільного відселення необхідного періоду починаючи з моменту аварії до 01 січня 1993 року.
Відзиву від Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області до суду не надходило, як будь-яких клопотань.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
Позивач вперше 02.04.2025 та в подальшому 14.05.2025, 23.05.2025, 09.06.2025 та 06.08.2025 звертався у Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про призначення пенсії за віком із застосуванням норми статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Для прийняття рішення за результатами поданої заяви від 06.08.2025, за принципом екстериторіальності структурним підрозділом визначено Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, яке своїм рішенням від 13.08.2025 № 192650011781 відмовило позивачу в призначенні пенсії, мотивуючи відсутністю постійного проживання (роботи) позивача у зоні посиленого радіологічного контролю за умови станом на 1 січня 1093 року, що не дає право па зниження пенсійного віку для виходу па пенсію на 5 років.
Як слідує із вказаного рішення, страховий стаж позивача становить 26 років 03 місяці 07 днів.
За результатами розгляду документів доданих до заяви:
за наданими документами та за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу з бази даних реєстру застрахованих осіб, до страхового стажу всі періоди;
до періоду проживання у зоні посиленого радіологічного контролю не зараховано період з 01.10.1991 по 13.04.1992 в м. Чорткові, Тернопільської області, згідно довідки від 15.07.2024 №20-10/869, виданої відділом "Центр надання адміністративних послуг", Чортківської міської ради, оскільки згідно архівної довідки від 04.06.2025 №НАСА18/Н-373, виданої ТА "Українська залізниця" заявник у вищезазначений період навчався у Львівській технічній школі машиністів локомотивів Львівської залізниці.
Період проживання в зоні посиленого радіологічного контролю відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 26.04.1986 по 15.11.1987, з 10.01.1990 по 30.09.1991 та з 14.04.1992 по 21.03.1997 становить 8 років 2 місяці 20 днів (станом на 01.01.1993 становить 3 роки 11 місяців 29 днів).
Не погоджуючись із вказаним рішенням, вважаючи його протиправним, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови призначення пенсії за віком встановлено статтею 26 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV).
Зокрема, частиною 1 статті 26 Закону №1058-IV передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років.
Водночас, основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон України від 28.02.1991 №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон №796-ХІІ).
Статтею 49 Закону №796-ХІІвизначено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді а) державні пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення визначені в статті 55 Закону № 796-XII.
Абзацом першим частини першої статті 55 Закону № 796-XII передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Відповідно до абзацу 6 пункту 2 частини 1 статті 55 Закону № 796-XII потерпілі від Чорнобильської катастрофи особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю, мають право на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років.
При цьому, початкова величина зниження пенсійного віку (в даному випадку 2 роки) встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.
З наведених положень Закону №796-XII вбачається, що обов'язковою умовою наявності у особи права на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на підставі абзацу 6 пункту 2 частини 1 статті 55 Закону № 796-XII є факт постійного проживання та (або) роботи такої особи у зоні посиленого радіологічного контролю протягом чотирьох років до 01 січня 1993 року.
При цьому, особам, які додатково до зазначеної умови постійно проживали у зоні посиленого радіологічного контролю в період з моменту аварії (26 квітня 1986 року) по 31 липня 1986 року, ще встановлюється початкова величина зниження пенсійного віку в розмірі 2 роки.
Натомість, особам, які постійно не працювали/постійно не проживали в зоні посиленого радіологічного контролю з моменту аварії (26 квітня 1986 року) по 31 липня 1986 року, але постійно проживали/постійно працювали у зазначеній зоні протягом чотирьох років до 01 січня 1993 року, зменшення пенсійного віку здійснюється без застосування початкової величини, та розраховується, як 1 рік зменшення пенсійного віку за 3 роки проживання/роботи в зоні посиленого радіологічного контролю.
Виникнення право на зниження пенсійного віку законодавець пов'язує із фактом фізичного перебування особи у забрудненій зоні у зв'язку із постійним проживанням, або у зв'язку із роботою в такій місцевості. При цьому, як вбачається зі змісту статті 55 вказаного Закону, зниження пенсійного віку залежить від рівня радіологічного забруднення місцевості та тривалості проживання в ній особи.
Таким чином, особа, яка постійно проживала або постійно проживає чи постійно працювала або постійно працює у зоні посиленого радіологічного контролю, набуває права на призначення їй пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до абзацу 6 пункту 2 частини 1 статті 55 Закону № 796-XII у випадку дотримання таких умов:
- наявності у цієї особи статусу потерпілої від Чорнобильської катастрофи;
- наявності у цієї особи необхідного періоду проживання (роботи) у зоні посиленого радіологічного контролю, який станом на 1 січня 1993 року повинен становити не менше 4 років.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач вказує на те, що як слідує з довідки Департаменту соціального захисту населення Тернопільської обласної військової адміністрації від 09.09.2025 №03/02/2311, рішення з приводу визнання недійсним чи незаконним посвідчення категорія 4, серії НОМЕР_1 адміністрацією не приймалося.
Зазначає, що згідно довідки відділу "ЦНАП" Чортківської міської ради від 15.07.2024 № 20-10/869 слідує, що ОСОБА_1 , мав зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 з 02.03.1983 по 16.11.1987, з 10.01.1990 по 21.03.1997.
Вказує, що як слідує із записів трудової книжки серії НОМЕР_2 , дата заповнення 03.09.1986, позивач з 03.09.1986 по 06.11.1987, з 15.01.1990 по 01.08.1990 перебував в трудових відносинах з Чортківським ремонтно - механічним заводом.
Зазначає, що також на проживання позивача на території зони посиленого радіоекологічного контролю, з поміж іншого, вказує медична карта амбулаторного хворого ОСОБА_1 , 1969 року народження (адреса проживання: АДРЕСА_1 ) про надання медичної допомоги упродовж 1986-1987 роки, 1987/1989 - служба, 1989/1990 - ремзавод, 1990/1991 - ПРБД, водій, з 1991 - ВЧД-11, механік, та обстеження: 10.07.1995, 09.01.1996, 15.02.1996, 10.07.1997, 17.02.1998.
Поряд із цим, суд зауважує, що згідно записів трудової книжки позивача серії НОМЕР_2 від 03.09.1986, останній:
01.10.1991 прийнятий слюсарем по ремонту рухомого складу третього розряду і направлений на шість з половиною місячні курси по підготовці механіків рефрижераторного потяга до Львівської технічної школи машиністів локомотивів.
13.04.1992 направлений в розпорядження депо станції Тернопіль по закінченню курсів;
Наведене також підтверджується архівною довідкою АТ "Укрзалізниця" від 04.06.2025 №НАС-А18/Н373 наявною у матеріалах справи.
Тому, період проживання позивача в зоні посиленого радіологічного контролю відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 26.04.1986 по 16.11.1987, з 10.01.1990 по 30.09.1991 та з 14.04.1992 по 21.03.1997 складає 8 років 2 місяці 21 день, а станом на 01.01.1993 складає 04 роки 00 місяців 01 день (з 26.04.1986 по 16.11.1987, з 10.01.1990 по 30.09.1991 та з 14.04.1992 по 31.12.1992).
Таким чином, позивач має необхідний вік, страховий стаж та достатній строк проживання на території зони посиленого радіологічного контролю для призначення їй пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
А тому суд вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 13.08.2025 № 192650011781 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Тож, дії зобов'язального характеру має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, що вирішував питання про призначення позивачу пенсії за віком, яким у цьому випадку є Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Наведена правова позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 07.05.2024 у справі №460/38580/22, від 24.05.2024 у справі №460/17257/23, від 18.09.2024 у справі №240/6201/23.
З урахуванням наведеного, з метою належного та ефективного відновлення порушеного права позивача, слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, призначити ОСОБА_1 пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Щодо дати з якої слід здійснити таке призначення, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 45 Закону №1058-IV, якою врегульовано питання строків призначення (перерахунку) та виплати пенсії, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Як встановлено судом, позивач вперше 02.04.2025 та в подальшому 14.05.2025, 23.05.2025, 09.06.2025 та 06.08.2025 звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявами про призначення пенсії за віком із застосуванням норми статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Отже, протягом усього часу позивач проявляв активну поведінку щодо звернення до пенсійного органу із додатковими документами у двомісячний строк після отримання відмов.
Тому, суд приходить до переконання, що призначення відповідної пенсії слід здійснити саме з первинного дня звернення за її призначенням - 02.04.2025.
Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З огляду на викладене та встановлені обставини справи, які перевірені зібраними доказами у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Оскільки позовні вимоги задоволено в повному обсязі, слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судовий збір сплачений згідно платіжної інструкції від 19.09.2025.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 КАС України, суд
Позовні вимоги задовольнити повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 13.08.2025 № 192650011781 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області призначити і виплачувати з 02.04.2025 ОСОБА_1 пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління у Вінницькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 19 січня 2026 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 );
відповідачі:
- Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження/місце проживання: майдан Волі, 3, м. Тернопіль, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 46001, код ЄДРПОУ 14035769);
- Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (місцезнаходження/місце проживання: вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, Вінницька обл., Вінницький р-н, 21005, код ЄДРПОУ 13322403);
Головуючий суддя Баб'юк П.М.