Справа № 500/5509/25
19 січня 2026 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баб'юка П.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить:
визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про розшук ТЦК та СП у зв'язку із порушенням правил військового обліку ОСОБА_1 ;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про розшук ТЦК та СП у зв'язку із порушенням ОСОБА_1 правил військового обліку.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 , із мобільного застосунку "РЕЗЕРВ +" стало відомо, що його розшукує ТЦК та СП у зв'язку із порушенням ним правил військового обліку. Причиною розшуку, відповідно до змісту електронного військово-облікового документа, стало неприбуття за повісткою до ТЦК та СП.
Однак позивач вказує, що не вчиняв правопорушення, не ухилявся від військового обліку, адже протокол та постанова, які б це фіксували, відсутні, вчасно уточнював свої дані (останнє уточнення - 01.08.2025), на момент внесення його у розшук вже перебував за межами України - у АДРЕСА_1 ), куди виїхав ще до 24.02.2022, а також забезпечує доступність зв'язку із ним за допомогою засобів зв'язку, вказаних у військово-обліковому документі.
Ухвалою судді від 29.09.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
21.10.2025 до суду від ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник просить відмовити в задоволенні позовних вимог та вказує, що позивач перед виїздом за кордон, зобов'язаний був повідомити відповідний територіальний центр комплектування за місцем перебування на військовому обліку про його вибуття за межі України на строк більше трьох місяців для зняття із військового обліку і протягом 30 днів з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 563 стати на військовий облік в порядку визначеному п.52 постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року № 1487.
Отже, позивачем порушено процедуру зняття з військового обліку при вибутті за межі України на строк більше трьох місяців та постановки на військовий облік, а оскільки його не знято із військового обліку, у зв'язку із вибуттям за межі України на строк більше трьох місяців, тому він вважається таким, що перебуває на військовому обліку у відповідному територіальному центрі комплектування за місцем взяття на військовий облік.
Зазначає, що 14.01.2025 на адресу позивача: АДРЕСА_2 , зазначену ним під час уточнення облікових даних, засобами поштового зв'язку Укрпошта, рекомендованим поштовим відправленням №0610223609956 з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення, надіслано повістку № 1954069.
Згідно довідки про причини повернення/досилання, поштове відправлення №0610223609956 повертається по причині - адресат відсутній за вказаною адресою.
Отже, позивач був належним чином повідомленим про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 на 09:00 год. 27.01.2025 для уточнення даних, поважних причин неприбуття у встановленому порядку не повідомив.
Вказує, що фактом неприбуття позивач порушив військовий обов'язок, а відтак правила військового обліку.
Інших заяв по суті справи до суду не надходило.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
Позивач є військовозобов'язаним та перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується даними військово-облікового документа позивача із застосунку "Резерв+".
14.01.2025 на адресу позивача: АДРЕСА_2 , засобами поштового зв'язку Укрпошта, рекомендованим поштовим відправленням №0610223609956 з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення, надіслано повістку № 1954069 щодо необхідності з'явитися 27.01.2025 о 09:00 год до ІНФОРМАЦІЯ_2 для уточнення даних.
Вказаний лист повернуто без вручення. Причину повернення зазначено: "адресат відсутній за вказаною адресою".
Представником позивача було подано адвокатський запит від 05 серпня 2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 про надання інформації відносно ОСОБА_1 .
10.08.2025 року надійшла відповідь від ІНФОРМАЦІЯ_5 № 4811, в якій зазначено, що ОСОБА_1 є порушником військового обліку, оскільки йому направлялася повістка засобами поштового зв'язку № 1954069 для уточнення даних, та яка вважається врученою. Вказано, що протокол та постанова стосовно ОСОБА_1 не складалася, оскільки він самостійно не прибув до ТЦК та СП. До даної відповіді додано копію повістки № 1954069, опису вкладення до рекомендованого поштового відправлення № 0610223609956, а також копію поштового конверта листа № 0610223609956.
Також, представником позивача було подано адвокатський запит від 14 серпня 2025 року до Відділення поліції №3 (м. Теребовля) Тернопільського районного управління поліції ГУНП в Тернопільській області про надання інформації відносно ОСОБА_1 .
Відповідно до відповіді на вказаний запит, станом на 18.08.2025 року за даними ІКС "Інформаційний портал Національної поліції України" наявне звернення у вигляді набору даних від ІНФОРМАЦІЯ_5 ( АДРЕСА_2 ) щодо порушення ОСОБА_1 законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Дане звернення зафіксоване у ІКС "Інформаційний портал Національної поліції України" за №969 від 10.02.2025.
В подальшому представник позивача, в інтересах позивача ОСОБА_1 , подала заяву до ІНФОРМАЦІЯ_5 про зняття позивача із розшуку. У даній заяві представник позивача посилалась на те, що відповідно до ч. 1 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення може бути накладене не пізніше як через два місяці з дня вчинення правопорушення (або трьох місяців у період воєнного стану).
У відповідь на вказане звернення, ІНФОРМАЦІЯ_5 представнику позивача запропонували повідомити позивача ОСОБА_1 прибути особисто до ІНФОРМАЦІЯ_5 з метою складення протоколу та винесення рішення по справі, по результатах якого будуть внесені дані у Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів ІКС "Оберіг", а відповідні зміни відобразяться у мобільному застосунку "РЕЗЕРВ +".
Визначаючись щодо спірних правовідносин, суд виходить з наступного.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює Закон України від 25.03.1992 №2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон №2232-ХІІ).
Згідно з частинами першою, третьої статті 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Відповідно до частин першої, третьої статті 33 Закону №2232-ХІІ військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Частиною п'ятою статті 33 Закону №2232-ХІІ визначено, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (частина перша статті 34 Закону №2232-ХІІ).
На виконання частини п'ятої статті 33 Закону №2232-ХІІ Кабінет Міністрів України затвердив Порядок №1487, пунктом 2 якого визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України від 16.03.2017 №1951-VIII "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" (далі - Закон №1951-VIII) єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Основними завданнями Реєстру є:
1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України;
2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період;
3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (частина перша статті 2 Закону №1951-VIII).
За приписами частин восьмої, дев'ятої статті 5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
З урахуванням зазначеного ІНФОРМАЦІЯ_3 є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначений Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок №1487, у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п. 2 Порядку №1487 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно з п.3 Порядку №1487 військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період. Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
За нормами п.15 Порядку №1487 за умови запровадження інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, відповідно до Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів":
- взяття на військовий облік, зняття з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відомості про яких наявні та актуалізовані (верифіковані) в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, за умови дотримання ними правил військового обліку здійснюється на підставі відомостей про декларування, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання осіб в електронній формі, надісланих органами, що здійснюють реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб (далі - органи реєстрації) через єдину інформаційну систему МВС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
- відомості про декларування/зняття із задекларованого/ зареєстрованого місця проживання призовників, військовозобов'язаних та резервістів, надіслані органом реєстрації через єдину інформаційну систему МВС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, є підставою для взяття особи на військовий облік або зняття з військового обліку районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, органом СБУ, відповідним підрозділом розвідувального органу.
Відповідно до п.79 Порядку №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; організовують оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на особливий період, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям; організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них; забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов'язаних та резервістів військово-облікових документів; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Системний аналіз вказаних норм дає підстави для висновку, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки забезпечують виконання військового обов'язку громадянами України, організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, здійснюють взяття, зняття та виключення з військового обліку в установленому порядку.
Вказаним Порядком №1487 також визначено Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку, далі - Правила) відповідно до яких призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні, в тому числі:
1) перебувати на військовому обліку:
за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов'язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу). Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад;
за місцем роботи (навчання) - в центральних і місцевих органах виконавчої влади, в інших державних органах, в органах місцевого самоврядування, в органах військового управління (органах управління), військових частинах (підрозділах) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органах спеціального призначення, на підприємствах, в установах, організаціях, закладах освіти, закладах охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності;
2) прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів;
7) особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік;
8) у випадку зміни персональних даних, зазначених у пунктах 7 та 7-1частини першої статті 7 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", повідомляти про такі зміни в семиденний строк через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або особисто шляхом прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу (для військовозобов'язаних та резервістів СБУ чи розвідувальних органів - до відповідного органу СБУ чи розвідувального органу України). Такі персональні дані можуть повідомлятися не частіше ніж один раз на сім днів через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;
10) звіряти не рідше одного разу на п'ять років власні персональні дані з обліковими даними районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів;
Як встановив суд із відмітки у паспорті громадянина України для виїзду за кордон ОСОБА_1 виїхав з території України 22.01.2022.
Як не заперечується позивачем, з моменту перетину кордону з Польщею (22.01.2022) в Україну він не повертався та станом на момент подання заяви перебуває у м.Калгарі, Канада.
Згідно з наведеними вище Правилами військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів та пунктом 23 Порядку №1487, призовники, військовозобов'язані та резервісти в разі зміни адреси їх місця проживання або інших персональних даних зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де вони перебувають на військовому обліку, зокрема у випадках, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 №265 "Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад", через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-комунікаційні системи.
Згідно з пунктом 53 Порядку №1487, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які виїжджають за кордон, не знімаються (не виключаються) з військового обліку у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів.
Відповідно до підпункту 2 частини 5 статті 37 Закону №2232-XII зняттю з військового обліку військовозобов'язаних у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України:
які вибули в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України і стали на військовий облік за новим місцем проживання;
які призвані чи прийняті на військову службу або навчання у закладах фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;
які направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру;
які зараховані до військового оперативного резерву;
в інших випадках - за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України;
Проте приписами пункту 53 Порядку №1487 у редакції до 18.05.2024 (чинній станом на момент виїзду позивача за кордон у січні 2022 року) було передбачено зняття з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які виїжджають за кордон на строк більше трьох місяців і таке здійснювалося після особистого прибуття їх до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, підрозділу Служби зовнішньої розвідки з документами, що підтверджують виїзд за кордон. Призовники, військовозобов'язані та резервісти, які виїжджали за кордон на строк до трьох місяців, з військового обліку не знімалися.
Суд зауважує, що виїзд за межі території України 22.01.2022 позивача не звільняв останнього від обов'язку особисто з'явитися до відповідного ТЦК з метою зняття з військового обліку.
Водночас, з 13.06.2024 набули чинності зміни, внесені до підпункту 10-1 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487), згідно з яким, громадяни України, які були зняті з військового обліку у зв'язку з вибуттям за межі України на строк понад 3 місяці, зобов'язані були протягом 30 днів з дня набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №563 стати на військовий облік одним з таких способів:
прибуття особисто до територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
шляхом подання заяви про взяття на військовий облік у довільній формі разом із відомостями, визначеними додатком 4 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та копії першої сторінки паспорта громадянина України для виїзду за кордон до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів, яким такого громадянина України знято з військового обліку, через закордонну дипломатичну установу України.
Було визначено, що заява подається громадянином України закордонній дипломатичній установі України особисто разом із паспортом громадянина України для виїзду за кордон, який після прийняття заяви повертається громадянину України, або засобами поштового зв'язку разом з копією першої сторінки паспорта громадянина України для виїзду за кордон. Закордонна дипломатична установа України надсилає заяву з визначеними документами відповідному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки, Центральному управлінню або регіональному органу СБУ або відповідному підрозділу розвідувальних органів на їх адресу електронної пошти, яка розміщена на їх офіційному веб-сайті, у семиденний строк.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме: з копії електронного військово-обліковому документа "Резерв+", ОСОБА_1 не знятий з військового обліку.
18.05.2024 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку" №3633 ІХ від 11.04.2024.
Вказаним Законом статтю 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" викладено в новій редакції, згідно якої, зокрема частини десятої, встановлено:
Громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:
- уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;
- прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;
- виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Відповідачем відповідно до вимог пунктів 30-1, 30-2, 30-3 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, що затверджений Постановою КМУ №560 від 14.01.2025 була сформована повістка №1954069 щодо необхідності з'явитися позивачу до ІНФОРМАЦІЯ_5 для уточнення даних.
Повістка № 1954069 була надіслана на вищезазначену адресу позивача: АДРЕСА_2 , зазначену ним під час уточнення облікових даних, за допомогою Національного оператора поштового зв'язку "Укрпошта", із необхідністю явки у конкретно визначений час - 09:00 год 27.01.2025.
У вказаний у повістці день, - 27.01.2025, позивач до ІНФОРМАЦІЯ_5 не з'явився, жодних документів щодо поважності причин неявки не надав.
Судом встановлено, що рекомендований лист з повісткою повернувся до відповідача із відміткою про відсутність адресата за вказаною адресою.
У відповідності до абз.3 пп.2 п.41 вказаного Порядку належним підтвердженням оповіщення військовозобов'язаного у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку є день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою відповідному ТЦК та СП.
При цьому, відповідно до роздруківки з Резерв+ наданої позивачем, уточнення даних щодо місцезнаходження (проживання) позивача у Канаді відбулось лише 01.08.2025, тобто уже після направлення повістки.
Зважаючи на факт неявки за повісткою, сформованою засобами поштового зв'язку, вказаного військовозобов'язаного до ІНФОРМАЦІЯ_5 , та в рамках пп.2 п.56 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що затверджений Постановою КМУ №1487 від 30.12.2022, було сформовано подання щодо розшуку ОСОБА_2 , як такого, що вчинив адміністративне правопорушення передбачене статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до органів Національної поліції.
Враховуючи вище наведене суд не вбачає протиправності у діях відповідача, оскільки позивач перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 . Тому, відповідач направив повістку відповідно до норм чинного законодавства, підстави для виключення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення позивачем правил військового обліку відсутні.
Так, відповідно до пункту 9 Положення №154, Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема, звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Отже, органи Національної поліції за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки здійснюють саме адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210,210-1КУпАП, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
При цьому, розшук військовозобов'язаних, призовників або резервістів ТЦК та СП є процедурою встановлення місцезнаходження особи, яка не з'явилася за викликом або ухиляється від виконання обов'язків військового обліку. Наслідком розшуку є примусовий привід особи до ТЦК та СП.
З матеріалів справи слідує, що у зв'язку з неприбуттям позивача за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_2 , було автоматично сформовано звернення до Тернопільського районного управління поліції ГУ НП в Тернопільській області щодо доставки позивача до ТЦК та СП в зв'язку із фактичним вчиненням ним адміністративного правопорушення за ч.3 ст. 210-1 КУпАП.
Суд зазначає, що доставлення військовозобов'язаного до органу ТЦК та СП здійснюється саме з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення в разі неможливості скласти його на місці вчинення правопорушення.
Доставлення військовозобов'язаного, як примусовий привід, здійснюється саме з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення в разі неможливості скласти його на місці вчинення правопорушення.
Таким чином, суд не вбачає в діях відповідача порушень законодавства.
При цьому, наявність підстав для притягнення позивача до відповідальності за порушення правил військового обліку буде оцінювались під час складення протоколу (або без його складення) та розгляду питання про притягнення останнього до такої відповідальності. Рішення прийняте за результатами розгляду вказаного питання може бути оскаржено особою до місцевого загального суду як адміністративного суду в порядку ст.286 КАС України та положень КУпАП.
Щодо внесення відомостей в Реєстр слід зазначити наступне.
Пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» передбачає, що до службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про виконання військового обов'язку.
Таким чином, до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів вносяться відомості "про виконання військового обов'язку", який відповідно до ч.3 ст.1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" включає "дотримання правил військового обліку".
Отже, у випадку якщо уповноважений орган (в даному випадку ТЦК та СП) приходить до висновку про порушення особою правил військового обліку, такі відомості вносяться до службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста та, відповідно, відображаються у Реєстрі та Резерв+ з метою інформування.
Натомість, у разі складення протоколу та прийняття рішення про притягнення особи до відповідальності за порушення правил військового обліку, такі відомості будуть відображатись в розділі "персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів".
З урахуванням наведеного вище, в частині внесення відомостей щодо службових даних Позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення ним правил військового обліку відповідач діяв на підставі в межах повноважень та у спосіб визначений законом.
Підсумовуючи наведене, відповідачем доведено правомірність оскаржуваних дій в порядку статті 77 КАС України, а тому, заявлені позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Питання щодо розподілу судових витрат в порядку статті 139 КАС України не підлягає вирішенню.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 КАС України, суд
Відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 19 січня 2026 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач:
- ІНФОРМАЦІЯ_3 (місцезнаходження: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).
Головуючий суддя Баб'юк П.М.