19 січня 2026 року м. Суми Справа № 480/7963/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Сидорука А.І. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Суть спору, позиція сторін. Заяви сторін. Процесуальні дії суду.
Позивач зазначає, що здійснює догляд за своєю тіткою, яка є особою з інвалідністю другої групи, що дає йому право на відстрочку від призову на військову службу. Позивач звернувся до відповідача із заявою про надання відстрочки, а відповідач відмовив у її наданні, оскільки позивач не підтвердив неможливість інших осіб другого ступеня споріднення здійснювати постійний догляд за тіткою позивача. Позивач вважає, що відповідач дійшов помилкового висновку, оскільки позивач разом із заявою надав відповідачу всі необхідні документи, які підтверджують його право на відстрочку.
Тому позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд: визнати неправомірним та скасувати рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , прийняте протоколом від 28.08.2024 №14 та оформлене повідомленням від 04.09.2024 № 1014 про відмову в наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період; зобов'язати відповідача в особі комісії, оформити позивачу відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на підставі абзацу 14 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 № 3543-ХІІ (надалі - Закон), на підставі заяви від 22.07.2024.
Судом відкрито провадження у справі 13.09.2024 (суддя Бондар С.О.).
Судом прийнято справу до провадження 13.12.2024 (суддя Сидорук А.І.).
Відповідач подав до суду відзив на позову заяву, в якому зазначає, що спірне рішення комісії прийнято правомірно. Оскільки позивач разом із заявою про надання відстрочки не надав документу на підтвердження того, що мати позивача, член сім'ї другого ступеня споріднення - тітки позивача, не може здійснювати догляд за нею.
Судом витребувано у відповідача докази 08.01.2026.
Відповідач надав витребувані докази 12.01.2026. Суд долучив докази до матеріалів справи.
Встановлені судом фактичні обставини. Висновки суду та їх мотиви.
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 22.07.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, як особі, яка здійснює постійний догляд за тіткою, яка є особою з інвалідністю другої групи.
До вказаної заяви позивачем було додано наступні копії документів: паспорту, свідоцтва про народження та довідки про реєстрацію місця проживання позивача; довідки МСЕК серії АА № 006262 щодо встановлення тітці позивача ( ОСОБА_2 ) другої групи інвалідності; свідоцтва про одруження батьків позивача ( ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ); посвідчення № НОМЕР_1 щодо призначення пенсії тітці позивача у зв'язку з інвалідністю; пенсійного посвідчення матері позивача; свідоцтва про смерть батька позивача; свідоцтва про народження тітки та матері позивача; довідки про отримання позивачем допомоги від 12.07.2023 № 578; висновку лікарської комісії від 02.07.2024 № 361 щодо необхідності постійного стороннього догляду за тіткою позивача.
За результатами розгляду заяви позивача відповідачем прийнято рішення про відмову у наданні відстрочки, передбаченої п.15 ч.1 ст.23 Закону, яке офомлене протоколом від 28.08.2024 № 14 (п.105). Підстава відмови - відсутній документ, що підтверджує неможливість членів сім'ї другого ступеня споріднення здійснювати постійний догляд відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період" від 16.05.2024 № 560 (надалі - Порядок).
Про спірне рішення відповідач письмово повідомив позивача, про що направив повідомлення від 04.09.2024 № 1014.
Відповідно до п.14 ч.1 ст.23 Закону не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані - члени сім'ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім'ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім'ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я). У разі відсутності членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім'ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи.
Пунктом 61 Порядку передбачено, що військовозобов'язані, які здійснюють догляд (постійний догляд) за особами, зазначеними у пунктах 9, 13, 14 ч.1 ст.23 Закону, та які не мають права на призначення компенсації (допомоги, надбавки) на догляд за ними, для розгляду питання надання їм відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації звертаються до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем свого перебування на військовому обліку із заявою у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста, до якої додається письмова заява особи, яка потребує догляду чи постійного догляду, довільної форми із зазначенням реєстраційного номера облікової картки платника податків, про підтвердження відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані її утримувати (чоловік/дружина, працездатні діти), чи інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати постійний догляд. Районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки перевіряє перебування такого військовозобов'язаного на військовому обліку, родинні зв'язки військовозобов'язаної особи та особи, яка потребує догляду (постійного догляду), наявність інших зареєстрованих/задекларованих осіб за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання особи, яка потребує догляду, з використанням відомостей Державного електронного реєстру військовозобов'язаних України, Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру, інших інформаційних систем, реєстрів та баз даних, у тому числі шляхом інформаційного обміну. Матеріали за результатами перевірки надсилаються керівнику виконавчого органу місцевого самоврядування за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання військовозобов'язаного, який здійснює догляд. У разі виявлення невідповідності наведених у заяві військовозобов'язаного даних або непідтвердження факту встановлення здійснення ним догляду (постійного догляду) комісією заява не розглядається.
Для встановлення факту здійснення догляду (постійного догляду) військовозобов'язаний, який здійснює догляд (постійний догляд), звертається із заявою на ім'я керівника виконавчого органу міських, рад за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання. Розгляд заяви здійснює комісія із встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду), рішення про утворення якої приймається керівником виконавчого органу міських рад за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання військовозобов'язаного, який звернувся із відповідною заявою. До складу комісії із встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) можуть входити депутати місцевої ради, представники виконавчих органів місцевого самоврядування, громадських організацій загальною чисельністю не менше п'яти осіб.
За результатами роботи комісія із встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) з урахуванням наданих районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки матеріалів складає акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) (додаток 8). Зазначений акт є одним із документів, які надаються військовозобов'язаним до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Пунктом 9 додатку 5 до Порядку передбачено перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки. Для особи, яка зайнята доглядом, - документи, що підтверджують родинні зв'язки другого ступеня споріднення (рідні брати та сестри, баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки), один із документів, що підтверджує неможливість військовозобов'язаної особи першого ступеня споріднення (батьки, її чоловік або дружина, діти такої особи, у тому числі усиновлені) здійснювати догляд за особами з інвалідністю I або II групи: інвалідність такої особи, її потребу у постійному догляді, перебування під арештом (крім домашнього арешту), відбування покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі, та документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд, або акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду (додаток 8), в якому зазначаються відомості про відсутність інших осіб, які могли б здійснювати такий догляд. Для особи, яка потребує догляду, - один із документів, що підтверджує інвалідність особи, яка потребує догляду: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю", "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю", в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики та висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу в постійному догляді.
Отже, для надання відстрочки від призову на військову службу у зв'язку зі здійсненням постійного догляду за родичем третього ступеня спорідненості, який є особою з інвалідністю другої групи, військовозобов'язаний, який є родичем третього ступеню спорідненості, подає на розгляд комісії документ, що підтверджує відсутність у особи, яка потребує догляду, членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення або, у разі наявності родича другого ступеня спорідненості, у особи, яка потребоє догляду, як у даному спорі, документ про неможливість родичем другого ступеня спорідненості здійснювати постійний догляд.
До подібних висновків дійшов Другий апеляційний адміністративний суд у постановах від 04.12.2025 у справі № 440/5658/25 та від 20.11.2025 у справі № 520/8663/25.
Суд звертає увагу позивача, що до заяви про надання відстрочки ним не було надано документу про неможливість здійснення матір'ю позивача постійного догляду за своєю сестрою (тіткою позивача). Тобто позивач не довів реальної неможливості його матір'ю здійснювати догляд за сестрою. Вказаний факт не спростовується сторонами.
Аналогічна правова позиція, про те, що мається на увазі під "відсутністю інших членів сім'ї" та "реальної неможливості здійснювати догляд" зазначено у постанові Верховного Суду від 25 лютого 2025 року у справі № 380/16966/24.
Крім того, надана позивачем довідка про отримання допомоги та факти проживання з тіткою, ще не значать в "юридичному сенсі", що відсутні родичі ІІ ступеня спорідненості.
Закон, який має вищу юридичну силу над Порядком, не передбачає, що для надання відстрочки на підставі п.14 ч.1 ст.23 Закону необхідно довести факт відсутності військовозобов'язаних осіб першого ступеня споріднення або неможливості таких осіб здійснювати постійний догляд за родичем, а передбачає доведення відсутності взагалі всіх родичів першого ступеня споріднення, в тому числі і не військовозобов'язаних, або неможливості таких осіб здійснювати постійний догляд за родичем.
Оскільки позивач не подав на розгляд комісії документу на підтвердження неможливості інших членів сім'ї другого ступеня споріднення здійснювати постійний догляд за тіткою позивача, то відповідач правомірно прийняв спірне рішення, яке відповідає критеріям правомірності, які передбачені нормою ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України. Тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Судові витрати.
Оскільки у задоволенні позовних вимог відмовлено та в матеріалах справи відсутні докази понесення позивачем інших судових витрат, окрім судового збору у сумі 1211,20 грн, то витрати судового збору покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 90, 143, 241-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд
1. У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
2. Сплачені витрати судового збору у сумі 1211,20 грн покласти на позивача - ОСОБА_1 .
3. Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
5. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.І. Сидорук