. 19 січня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/15547/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чеснокової А.О., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 в якій просить:
визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо внесення інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку;
визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 стосовно направлення звернення до органів Національної поліції України для здійснення адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 ;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 направити до органів Національної поліції в Полтавській області повідомлення про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В обґрунтування вимог позивач вказує на те, що його безпідставно оголошено у розшук з 01.03.2025, оскільки до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку не притягувався.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 19.11.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвала суду про відкриття провадження у справі від 19.11.2025 була отримана відповідачем 01.12.2025, що рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Проте у строк встановлений судом відповідач до суду відзиву на позовну заяву не надав.
Розглянувши заяву по суті справи, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 .
19 лютого 2025 року засобами поштового зв'язку АТ «Укрпошта» позивач отримав поштове відправлення від ІНФОРМАЦІЯ_2 за N? 0610229980257 з написом на конверті «Повістка ТЦК. Вручити особисто.», що підтверджується трекінгом відправлення. Поштове відправлення містило: повістку N? 2418217 від 13 лютого 2025 року, на ім?я: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; мета виклику до ІНФОРМАЦІЯ_2 : для уточнення даних; дата прибуття: 23 лютого 2025 року о 14:00.
20 лютого 2025 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою щодо відсутності підстав для уточнення даних, зокрема з огляду на те, що військо-облікові дані було уточнено вчасно (29 червня 2024 року) через Центр надання адміністративних послуг у визначений законодавством строк (копія додається).
Позивачу надавалась відстрочка від призову на військову службу на підставі абзацу 4 частини 1 статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" ( з 20.02.2025 по 09.05.2025), проте остання заява від 20.08.2025 про продовження відстрочки не розглянута відповідачем.
З 01.03.2025 ІНФОРМАЦІЯ_3 оголосило позивача в розшук з метою здійснення примусової доставки до ІНФОРМАЦІЯ_2 , як особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, передбаченого ст. 210 - ст. 210-1 КУпАП України.
Позивачем було направлено запити до: ІНФОРМАЦІЯ_2 ; Кременчуцького районного управління поліції; Головного управління Національної поліції в Полтавській області; Міністерства оборони України, відповідно до Закону України «Про звернення громадян» та Закону України «Про захист персональних даних» щодо надання інформації про порушення правил військового обліку, зокрема чи перебуваю в розшуку в статусі особи, яка вчинила адміністративне правопорушення.
ІНФОРМАЦІЯ_3 листом від 27 червня 2025 року N? 11/7658 повідомив, що позивач є військовозобов'язаний і повинен виконувати правила військового обліку, а також зазначено, що я не з'явився по повістці для уточнення даних згенеровану ГШ ЗСУ N? 2418217 на дату 23.02.2025 року зазначену у повістці.
Кременчуцьке районне управління (Головне управління Національної поліції в Полтавській області) листом від 19 травня 2025 року за N? 103082-2025 повідомило, що станом на 19.05.2025 року відповідно до ІКС ІПНП позивач перебуває в розшуку від 01.03.2025 року за зверненням ІНФОРМАЦІЯ_2 . На адресу Кременчуцького РУП ГУНП в Полтавській області від ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшло звернення про розшук позивача та доставки до РТЦК, як особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, передбаченого ст. 210 - ст. 210-1 КУпАП України. 01.03.2025 року до Кременчуцького РУП ГУНІ в Полтавській області надійшло звернення від ІНФОРМАЦІЯ_2 - Е-1487438, що на підставі статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не прибуття за викликом до ТЦК та СП у строк та місце зазначені в повістці (для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особовий період, направлення для проходження медичного огляду). Дана подія зареєстрована в ЄО N? 6667 від 01.03.2025 року Кременчуцького РУП ГУНП в Полтавській області.
Не погодившись із діями відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 р. N?2232-XII (далі по тексту - Закон України N?2232-ХII).
Згідно із вимогами ч.ч. 1, 3 ст. 1 Закону України N?2232-ХII, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Відповідно до вимог ч. 1, 3 ст. 33 Закону України N?2232-ХII, військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Згідно з вимогами ч. 5 ст. 33 Закону України N?2232-XII, військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ч. 1 ст. 34 Закону України N?2232-ХII).
На виконання ч. 5 ст. 33 Закону України N?2232-XII Кабінет Міністрів України затвердив Порядок N?1487, пунктом 2 якого визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до вимог п. 56 Порядку N?1487 Національна поліція: за повідомленнями районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів здійснює досудове розслідування стосовно осіб, які вчинили кримінальні правопорушення, передбачені статтями 335, 336, 337 Кримінального кодексу України; за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ та розвідувальних органів (яке має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, підставу (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ. У разі відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються в паперовій формі.
Пунктом 79 Порядку N?1487 передбачено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки зокрема: розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов?язані з порушенням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, посадовими особами державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а також зіпсуттям або недбалим зберіганням військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними та резервістами, які перебувають у запасі СБУ, розвідувальних органів); звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16.03.2017 N?1951-VIII, єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання , зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Основними завданнями Реєстру с:
1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України;
2) інформаційне забезпечення Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період;
3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (ч. 1 ст. 2 Закону України N?1951- За приписами ч.ч. 8-9 ст. 5 Закону України N?1951-VIII, органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
З урахуванням викладеного вище, ІНФОРМАЦІЯ_6 є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинен забезпечувати актуалізацію його бази даних до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
У свою чергу, пункт 20-1 ч. 1 ст. 7 Закону України N?1951-VIII передбачає що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).
Отже, до Реєстру вносяться дані саме про притягнення до відповідальності за порушення правил обліку.
Суд встановив, що відомості про порушення правил обліку ОСОБА_1 , були внесені до Реєстру без належних правових підстав. Відповідно до матеріалів справи, позивач не притягувався до адміністративної відповідальності за статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Протокол про адміністративне правопорушення відносно нього не складався, а отже, відсутній сам факт притягнення до відповідальності.
За таких обставин, внесення відомостей до Реєстру щодо ОСОБА_1 не відповідає вимогам закону та є безпідставним. Твердження ІНФОРМАЦІЯ_1 на вичнення позивачем адміністративного правовпорушення передбаченого ст. 210-210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення не можуть розглядатися як підстава для внесення таких відомостей, оскільки вони не підтверджують наявність встановленого у визначеному законом порядку факту притягнення особи до відповідальності, а саме наявності постанови про притягнення до адміністративної відповідальності..
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, суд приходить до висновку, що позовна заява позивача є обґрунтованою і підлягає задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , правил військового обліку.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , правил військового обліку.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 стосовно направлення звернення до органів Національної поліції України для здійснення адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 направити до органів Національної поліції в Полтавській області повідомлення про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_3 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 (двадцять) копійок.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя А.О. Чеснокова