19 січня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/10993/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Довгопол М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРАГРОРЕСУРС" до Головного управління ДПС у Полтавській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Стислий зміст позовних вимог
Товариство з обмеженою відповідальністю "УКРАГРОРЕСУРС" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Полтавській області, Державної податкової служби України, в якій просить:
-визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Полтавській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України за №12480940/32227053 від 07.02.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної № 8 від 07.03.2024, поданої ТОВ "Украгроресурс" ;
-зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 8 від 07.03.2024 року, складену постачальником товарів (робіт, послуг) ТОВ "Украгроресурс" на адресу покупця товарів (робіт, послуг) Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОМІНЬ" за датою фактичного подання на реєстрацію;
-визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Полтавській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України за № 12480941/32227053 від 07.02.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної № 21 від 19.03.2024, поданої ТОВ "Украгроресурс" .
-зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 21 від 19.03.2024 року, складену постачальником товарів (робіт, послуг) ТОВ "Украгроресурс" на адресу покупця товарів (робіт, послуг) Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОМІНЬ" за датою фактичного подання на реєстрацію.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішення податкового органу, якими відмовлено у реєстрації податкових накладних №8 від 07.03.2024, №21 від 19.03.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних, прийнято з порушенням чинного законодавства, оскільки недоліки у ТТН, на які наголошував контролюючий орган, не можуть вважатися підставою для відмови у реєстрації податкової накладної. Відповідно до п. 201.1 ст.201 ПКУ, підставою для складання та реєстрації податкової накладної є перша з подій - оплата або відвантаження товару. Податкова накладна № 21 від 19.03.2024 складена на підставі отриманої попередньої оплати, як першої події, а не внаслідок передачі або доставки за товарно-транспортною накладною, а податкова накладна № 8 від 07.03.2024 р. по факту відвантаження товару, при цьому товарно-транспортна накладна не є виключним підтверджуючим документом. Відповідно до п.44.1 ст.44 ПКУ фактичне постачання товару може підтверджуватись будь-якими первинними документами. ТТН до первинних документів не відноситься, а підтверджує лише факт транспортування. Наданий комплект документів підтверджує номенклатуру, найменування переданого товару, свідчить про кількість товару, підтверджує господарську операцію з передачі товару.
Також позивачем зауважено, що надіслані ТОВ "УКРАГРОРЕСУРС" квитанції містили вимогу щодо надання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, без зазначення конкретної пропозиції щодо переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН, що унеможливлює визначення платником порядку своїх дій, які він має вчинити з метою прийняття контролюючим органом позитивного рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування у ЄРПН.
2. Стислий зміст заперечень відповідача
Головне управління ДПС у Полтавській області у відзиві на позовну заяву /а.с. 89-96/ заперечувало з приводу задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що за результатами опрацювання поданих позивачем документів після зупинення реєстрації податкових накладних, встановлено, що платником надані товарно-транспортні накладні від 19.03.2024 № 75, від 19.03.2024 № 74, які складені з порушенням норм наказу Міністерства транспорту України від 14.10.1997 №363 «Про затвердження Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні» (зі змінами та доповненнями), а тому обґрунтовано відмовлено у реєстрації таких податкових накладних .
Державна податкова служба України правом на подання відзиву на позовну заяву не скористалась.
3. Процесуальні дії по справі
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 13.08.2025 позовну заяву залишено без руху.
22.08.2025 позивач усунув недоліки позовної заяви.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 28.08.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/10993/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРАГРОРЕСУРС" до Головного управління ДПС у Полтавській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення. Розгляд справи постановлено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
09.09.2025 до суду від представника Головного управління ДПС у Полтавській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому викладено клопотання про розгляд справи за участі представника ГУ ДПС у Полтавській області.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 09.09.2025 відмовлено у задоволенні клопотання представника Головного управління ДПС у Полтавській області про розгляд справи за участю представника відповідача.
15.09.2025 до суду надійшла відповідь на відзив, в якій представник позивача, наполягаючи на раніше наведених аргументах, просив суд задовольнити позовні вимоги повністю /а.с. 110-112/.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.
Товариство з обмеженою відповідальністю "УКРАГРОРЕСУРС" (ідентифікаційний код 32227053) зареєстроване як юридична особа /а.с. 16/.
23.02.2024 між ТОВ "УКРАГРОРЕСУРС" (Постачальник) та СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИМ ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ПРОМІНЬ" (Покупець), укладено договір поставки №10-С3 (далі по тексту - Договір) /а.с. 16 зворотній бік - 18/, відповідно до умов якого у строки, зумовлені цим Договором, Постачальник зобов'язується поставити та передати у власність Покупця насіннєвий матеріал (надалі «товар» або «насіння») та/або хімічні засоби захисту рослин/агрохімікати (надалі «товар» або «препарати»), а Покупець зобов'язується прийняти товар та оплатити його відповідно до умов Договору (п. 1).
Пунктами 2.1.,2.2., 2.3. Договору визначено, що загальна вартість товару, його кількість, ціна за одиницю, асортимент, номер рахунку-фактури, умови оплати, порядок відвантаження, грошовий еквівалент ціни та вартості товару в іноземній валюті, курс іноземної валюти, спосіб розрахунку (в тому числі за допомогою авальованих векселів), розмір знижки до ціни реалізованого товару або умови, за яких відбувається коригування ціни товару в бік зменшення, вимоги щодо надання забезпечення виконання зобов'язань, а також відповідальність за невиконання зобов'язань, крім тієї, що містяться в даному Договорі, інші відомості, які сторони вважають за потрібне погодити, наводяться у Специфікаціях та/або в додаткових угодах до даного Договору, далі - Додатки, які є його невід'ємною частиною.
Загальна ціна Договору являє собою суму вартості всього Товару, що поставляється за даним Договором згідно Додатку(ів), які є його невід'ємною частиною.
Сторони визначили грошовий еквівалент ціни Товару у відповідній іноземній валюті (долар США або ЄВРО - далі, іноземна валюта), який вказується у Додатках до договору.
Відповідно до пункту 4.6. Договору, Товар вважається поставленим Постачальником і прийнятим Покупцем:
- за якістю - відповідно до якісних показників документів про якість(сертифікату відповідності);
- за кількістю - відповідно даним, вказаних у видаткових накладних, що супроводжують партію товару.
Поставка товару супроводжується наступними документами:
- рахунок-фактура;
- сертифікат якості;
- видаткова накладна на Товар (у 2-х оригінальних екземплярах).
У випадку, коли перевезення здійснюється автомобільним транспортом за рахунок Постачальника, також надається товарно - транспортна накладна.
Пунктом 4.7. Договору передбачено, що датою поставки вважається дата підписання Сторонами видаткової накладної.
Відповідно до Специфікації № 1 від 23.02.2024 до договору №10-С3 від 23.02.2024 сторони погодили поставку товару Меквалан 750РК на загальну суму 119 070,00грн, в тому числі ПДВ 19 845,00 грн /а.с. 18, зворот/.
ТОВ "УКРАГРОРЕСУРС" на адресу СТОВ "ПРОМІНЬ" виставлено Рахунок на оплату № 49 від 23.02.2024, відповідно до якого здійснена передплата товару (Меквалан 750 РК) згідно платіжного доручення № 282 від 07.03.2024 року на загальну суму 119 070,00 грн (у т.ч. ПДВ 20% - 19 845,00 грн) /а.с. 20/.
Відповідно до приписів п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (далі по тексту - ПК України) Позивачем за фактом першої події - надходження грошових коштів на поточний рахунок ТОВ "Украгроресурс" складено та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 8 від 07.03.2024 на загальну суму 119 070,00 грн, у тому числі ПДВ - 19 845,00 грн /а.с.22/.
Згідно інформації, зазначеної у квитанції від 04.04.2024, направленій ДПС України через "Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДПС України" на адресу ТОВ "УКРАГРОРЕСУРС" у якій, серед іншого, зазначено: "Документ прийнято. Реєстрація зупинена. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 07.03.2024 №8 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, оскільки складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомлено: показник "D"=.2481%, "Рпоточ" = 0. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних /а.с. 23/.
Також в рамках виконання умов вищевказаного Договору СТОВ "ПРОМІНЬ" та ТОВ "УКРАГРОРЕСУРС" складено специфікацію № 2 від 18.03.2024 згідно договору №10-СЗ від 23.02.2024 щодо поставки товару Альберто ТН (5л) /а.с. 54/.
19.03.2024 ТОВ "УКРАГРОРЕСУРС" здійснено поставку товару - Альберто ТН (5л) на суму 33700, 80 грн, в т.ч. ПДВ - 5 660,80 грн згідно з видатковою накладною №74 від 19.03.2024 /а.с. 55/.
За фактом першої події (відвантаження товару) ТОВ "УКРАГРОРЕСУРС" склало та у подальшому направило для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 21 від 19.03.2024 на загальну суму 33 700, 80 грн, в т.ч. ПДВ - 5 660,80 грн /а.с. 56, зворотній бік/.
ТОВ "УКРАГРОРЕСУРС" направлено повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, щодо податкових накладних від 07.03.2024 № 8, від 19.03.2024 № 21, в тому числі, письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній /а.с. 12-15/.
07.02.2025 Комісією Головного управління ДПС у Полтавській області прийняті рішення №12480940/32227053 та №№12480941/32227053 про відмову в реєстрації податкових накладних від 07.03.2024 №8 та від 19.03.2024 №21 у зв'язку з наданням платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. Додаткова інформація: платником надано товарно-транспортні накладні від 19.03.2024 №75, від 19.03.2024 № 74, які складені з порушенням наказу Міністерства транспорту України від 14.10.1997 №363 «Про затвердження Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні» (зі змінами та доповненнями) /а.с. 10-11/.
Позивач, вважаючи рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 07.02.2025 №12480940/32227053 та №№12480941/32227053 про відмову в реєстрації податкових накладних від 07.03.2024 №8 та від 19.03.2024 №21 протиправними та такими, що підлягають скасуванню, звернувся до суду з цим позовом.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом підпункту "а" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI об'єктом оподаткування є постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю.
Пунктом 187.1 статті 187 Податкового кодексу України визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до абзацу першого пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Абзацами першим, другим пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Згідно з пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначений Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений постановою Кабінетом Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі-Порядок №1165, в редакції, чинній на час спірних правовідносин).
Пунктом 2 Порядку №1165 передбачено, що автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Пунктом 7 Порядку №1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Пунктами 10 та 11 Порядку №1165 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.
Додатком 1 до Порядку №1165 визначено Критерії ризиковості платника податку на додану вартість.
До критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість пунктом 8 віднесено такий: у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, регламентований Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 (далі - Порядок №520, у редакції, чинній на час спірних правовідносин).
Пунктами 2-4 Порядку №520 передбачено, що рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» і «;Про електронні довірчі послуги».
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
За змістом пункту 5 Порядку №520 платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування /пункт 6 Порядку № 520/.
Відповідно до пункту 9 Порядку № 520 (в редакції Наказів Міністерства фінансів № 19 від 12.01.2023, № 394 від 14.07.2023) письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «;Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Згідно з пунктом 10 Порядку № 520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку /п. 12 Порядку № 520/.
Згідно з нормами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);
неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.
Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
ІV. ВИСНОВКИ СУДУ
Системний аналіз норм податкового законодавства дає підстави для висновку, що платник податку з настанням першої із умов виникнення податкових зобов'язань, визначених у пункті 187.1 статті 187 Податкового кодексу України, зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі та зареєструвати її в ЄРПН. Реєстрація податкової накладної може бути зупинена лише у порядку та на підставах, визначених Порядком №1165.
При цьому у разі зупинення реєстрації податкової накладної контролюючий орган має зазначити конкретний критерій ризиковості із розрахованим показником за відповідним критерієм, якому відповідає платник податку або операція, та визначити чіткий перелік документів, необхідних для розгляду питання про реєстрацію податкової накладної у ЄРПН.
Суд зазначає, що надіслані позивачу квитанції щодо зупинення реєстрації податкових накладних містили посилання на пункт 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість.
При цьому, суд звертає увагу на те, що спірним у даних правовідносинах не є питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку, оскільки оцінці підлягає лише правомірність відмови відповідача у реєстрації податкової накладеної.
У силу пункту 6 Порядку №1165 включення підприємства до переліку ризикових платників податків є підставою для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, складених таким платником.
Наведене свідчить про наявність у контролюючого органу підстав для зупинення реєстрації розрахунку коригування у Реєстрі.
Суд зважає на те, що у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних не зазначено конкретного переліку документів, необхідних для реєстрації податкових накладних в ЄРПН, що унеможливлює визначення платником порядку своїх дій, які він має вчинити з метою прийняття контролюючим органом позитивного рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування у ЄРПН.
Водночас вказані обставини не свідчать про протиправність зупинення реєстрації податкової накладної, натомість підлягають врахуванню під час оцінки рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
Виключний перелік підстав для відмови у реєстрації податкової накладної визначено пунктом 10 Порядку № 520, а саме:
- ненадання / часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
- надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Спірні рішення про відмову у реєстрації податкової накладної прийняті з підстав надання платником податку документів, складених із порушенням законодавства.
Так, згідно додаткової інформації, що міститься у рішеннях Комісії Головного управління ДПС у Полтавській області від 07.02.2025 №12480940/32227053 та №12480941/32227053 про відмову в реєстрації податкових накладних від 07.03.2024 №8 та від 18.03.2024 №21, при розгляді наданих до повідомлення документів встановлено, що платником надано товарно-транспортні накладні від 19.03.2024 №74 та від 19.03.2024 №74, які складені з порушенням норм наказу Міністерства транспорту України від 14.10.1997 № 363 «Про затвердження Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні» (зі змінами та доповненням).
З цього приводу суд вважає за доцільне зазначити, що системний аналіз норм податкового законодавства дає підстави для висновку, що платник податку з настанням першої із умов виникнення податкових зобов'язань, визначених у пункті 187.1 статті 187 ПК України, зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі та зареєструвати її в ЄРПН.
У спірному випадку ТОВ "Украгроресурс" на адресу СТОВ "ПРОМІНЬ" виставлено рахунок на оплату № 49 від 23.02.2024, відповідно до якого здійснена передплата товару (Меквалан 750 РК) згідно платіжного доручення № 282 від 07.03.2024 року на загальну суму 119 070,00 грн (у т.ч. ПДВ 20% - 19 845,00 грн).
За фактом настання першої події - дата зарахування коштів, позивачем складена податкова накладна № 8 від 07.03.2024 на суму 119 070,00 грн, в тому числі ПДВ 20% - 19 845,00 грн /а.с. 22/, яку направлено на реєстрацію у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Будь- яких зауважень до оформлення платіжного доручення № 282 від 07.03.2024 /а.с. 20/ контролюючим органом у спірному рішенні висловлено не було.
Крім того 19.03.2024 ТОВ "УКРАГРОРЕСУРС" здійснило відвантаження товару на користь покупця СТОВ "ПРОМІНЬ" на загальну суму 33 700, 80 грн, в т.ч. ПДВ - 5 660,80 грн. згідно видаткової накладної №74 від 19.03.2024.
За фактом настання першої події - відвантаження товарів від продавця до покупця, позивачем складена податкова накладна №21 від 19.03.2024 на суму 33 700, 80 грн, в т.ч. ПДВ - 5 660,80 грн. /а.с. 56 зворотній бік/, яку направлено на реєстрацію у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Жодних зауважень до складення видаткової накладної контролюючим органом у оскаржуваному рішенні не викладено.
Поряд з цим, як підтверджено змістом пункту 5 Порядку №520, передбачений цим пунктом перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, не є вичерпним.
Моніторинг відповідності податкових накладних / розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу.
Обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючих органів щодо легальності відповідної операції за наслідками якої складено податкову накладну/розрахунок коригування, яку(ий) подано для реєстрації якої в ЄРПН і, хоч і є визначеним у Порядку N 520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб'єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу. Саме за результатами детального дослідження змісту документів (в тому числі договору), наданих на підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних, імовірним є формування висновків щодо можливості чи неможливості реєстрації є ЄРПН податкових накладних, реєстрація яких була зупинена згідно із відповідними квитанціями.
Відповідні правові висновки неодноразово висловлювалися Верховним Судом, зокрема, знайшли відображення у постановах від 01.02.2023 у справі №140/506/22, від 29.06.2023 у справі №500/2655/22.
Суд зазначає, що позивач на пропозицію податкового органу надав пояснення разом з копіями документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
Контролюючий орган не заперечував того, що позивач разом з повідомленням про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено, надав документи, що у своїй сукупності підтверджували інформацію, зазначену у відповідних податкових накладних, а також підставу для складання податкових накладених від 07.03.2024 № 8 та від 19.03.2024 № 21.
При цьому суд звертає увагу на те, що на етапі вирішення питання щодо реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операції платника податку на предмет її реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України.
Такий висновок наведений у постанові Верховного Суду від 17.05.2023 у справі №140/14282/20.
Так само у пункті 82 постанови від 23.02.2023 у справі №420/9924/20 Верховний Суд звернув увагу на те, що в межах спірних відносин, що виникли між сторонами на стадії реєстрації податкових накладних, надання судами оцінки щодо товарності або безтоварності господарських операцій є передчасною подією. Такі обставини можуть бути встановлені контролюючим органом на підставі здійсненої належної перевірки, з прийняттям ППР, та в подальшому підтверджені судом.
Аналогічний висновок наведений Верховним Судом у постанові від 23.05.2023 у справі №500/770/21.
Таким чином, приймаючи рішення з питань реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операцій платника податків на предмет їх реальності та не повинен надавати оцінку реальності здійснених господарських операцій.
Стосовно посилання податкового органу на те, що платником надано товарно-транспортні накладні від 19.03.2024 №74 та від 19.03.2024 № 75, які складені з порушенням наказу Міністерства транспорту України від 14.10.1997 №363 «Про затвердження Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні», суд зазначає таке.
Згідно з п. 11.1. Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 №363 (далі - Правила № 363, у редакції, чинній на час спірних правовідносин) основним документом на перевезення вантажів є товарно-транспортна накладна, форму якої наведено в додатку 7 до цих Правил.
Товарно-транспортну накладну суб'єкт господарювання може оформлювати без дотримання форми, наведеної в додатку 7 до цих Правил, за умови наявності в ній інформації про назву документа, дату і місце його складання, найменування (прізвище, ім'я, по батькові) Перевізника та/або експедитора, замовника, вантажовідправника, вантажоодержувача, найменування та кількість вантажу, його основні характеристики та ознаки, які дають можливість однозначно ідентифікувати цей вантаж, автомобіль (марка, модель, тип, реєстраційний номер), причіп/напівпричіп (марка, модель, тип, реєстраційний номер), пункти навантаження та розвантаження із зазначенням повної адреси, посади, прізвища та підписів відповідальних осіб вантажовідправника, вантажоодержувача, водія та/або експедитора.
Перш за все, суд наголошує, що контролюючим органом не конкретизовано, яким саме вимогам Правил № 363 не відповідають товарно-транспортні накладні від 19.03.2024 №74 та від 19.03.2024 № 75.
Поряд цим, варто врахувати, що Верховний Суд у свої практиці послідовно дотримується позиції, що товарно-транспортна накладна є доказом факту перевезення (переміщення) товару, тому її наявність є обов'язковою при оподаткуванні операцій за договорами саме перевезення. Натомість, факт передання товару та, відповідно, набуття права власності на нього має підтверджуватись видатковою накладною (постанови Верховного Суду від 02.03.2023 у справі №804/644/16, від 12.06.2018 у справі №826/11879/13-а).
За вказаного, враховуючи надання позивачем до ГУ ДПС у Полтавській області документів, що підтверджують факт оплати та постачання товару на користь покупця і складення за правилом першої події, відповідно до приписів п. 201.10. ст. 201 ПК України податкових накладних від 07.03.2024 №8 та від 19.03.2024 № 21, які подані для реєстрації до ЄРПН, суд констатує, що податкові накладні були складені позивачем за датою відповідної господарської операції, з чим п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України пов'язує дату виникнення податкових зобов'язань та позивачем надано контролюючому органу всі документи, необхідні для складення вказаних податкових накладних.
Отож обставини, якими обґрунтовані рішення від 07.02.2025 № 12480940/32227053 та №12480941/32227053 про відмову в реєстрації податкових накладних від 07.03.2024 №8 та від 19.03.2024 № 21, не є належними та достатніми підставами для відмови у реєстрації податкових накладних.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як актів правозастосування, є їх обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав їх прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів їх прийняття.
Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Відповідачами у ході судового розгляду справи не доведено наявності достатніх підстав для відмови у реєстрації складених ТОВ "УКРАГРОРЕСУРС" податкових накладних від 07.03.2024 №8 та від 19.03.2024 № 21.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що рішення комісії ГУ ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 07.02.2025 №12480940/3222753 та №12480941/32227053 про відмову в реєстрації податкових накладних від 07.03.2024 №8 та від 19.03.2024 № 21 не ґрунтуються на вимогах законодавства, винесені без урахування усіх обставин, які мали значення для їх прийняття, а відтак підлягають визнанню протиправними та скасуванню.
Враховуючи те, що суд дійшов висновку про відсутність підстав для відмови у реєстрації податкових накладних від 07.03.2024 №8 та від 19.03.2024 № 21, належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання ДПС України зареєструвати ці податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх подання на реєстрацію.
Отже, позов ТОВ "УКРАГРОРЕСУРС" підлягає задоволенню.
V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Відповідно до статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Частиною восьмою цієї статті визначено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Позивач сплатив судовий збір у розмірі 4844,80 грн, що підтверджено квитанцією №3891-4720-6749-6430 від 22.08.2025 /а.с. 81/.
Враховуючи те, що передумовою для виникнення цього спору є прийняття ГУ ДПС у Полтавській області протиправних рішень про відмову у реєстрації податкових накладних у ЄРПН, суд дійшов висновку, що судовий збір належить стягнути у повному обсязі за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС України у Полтавській області.
На підставі викладеного та керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРАГРОРЕСУРС" (вул. Котляревського, буд. 3, м. Полтава, Полтавська область, 36000, код ЄДРПОУ 32227053) до Головного управління ДПС України у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, 36000, код ЄДРПОУ ВП 44057192), Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС України у Полтавській області за №12480940/32227053 від 07.02.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної № 8 від 07.03.2024, поданої Товариством з обмеженою відповідальністю "УКРАГРОРЕСУРС".
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 8 від 07.03.2024 року, складену Товариством з обмеженою відповідальністю "УКРАГРОРЕСУРС", за датою фактичного подання на реєстрацію.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС України у Полтавській області за № 12480941/32227053 від 07.02.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної № 21 від 19.03.2024, поданої Товариством з обмеженою відповідальністю "УКРАГРОРЕСУРС" .
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 21 від 19.03.2024 року, складену Товариством з обмеженою відповідальністю "УКРАГРОРЕСУРС", за датою фактичного подання на реєстрацію
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРАГРОРЕСУРС" витрати по сплаті судового збору у сумі 4844,80 грн (чотири тисячі вісімсот сорок чотири гривні вісімдесят копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя М.В. Довгопол