Рішення від 19.01.2026 по справі 640/11983/21

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 січня 2026 року м. ПолтаваСправа № 640/11983/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Довгопол М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрейн Трейдинг» до Головного управління ДПС у м. Києві, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

І. ІСТОРІЯ СПРАВИ

1. Стислий зміст позовних вимог

Товариство з обмеженою відповідальністю «Агрейн Трейдинг» звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, Державної податкової служби України, в якому просило:

-визнати протиправним та скасувати рішення від 22.03.2021 року №2485237/36756595 комісії Головного управління Державної податкової служби у місті Києві про відмову в реєстрації розрахунку коригування №68 від 18.03.2020;

-зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, розрахунок коригування №68 від 18.03.2020 року, поданий Товариством з обмеженою відповідальністю «Агрейн Трейдинг», і вважати її прийнятою та зареєстрованою датою направлення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у рішенні Головного управління ДПС у м. Києві від 22.03.2021 №2485237/36756595 про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, не вказано, які конкретно первинні документи не були надані позивачем для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, водночас усі документи на підтвердження господарських операцій між позивачем та ТОВ "Агрікор Холдинг" були надані до пояснень позивача, які є достатніми для реєстрації розрахунку коригування № 68 від 18.03.2020, що свідчить про протиправність спірного рішення.

2. Стислий зміст заперечень відповідача

У наданому до суду 16.06.2021 відзиві на позовну заяву /а.с. 45-52/ представник Головного управління ДПС у м. Києві просив відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі, зазначаючи, що контролюючим органом не було отримано достатніх доказів для визнання реальності господарської операції. За рішенням Комісії ГУ ДПС у м. Києві відмовлено у реєстрації розрахунку коригування з підстав ненадання первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження та розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі, рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

У наданому до суду 28.03.2025 відзиві на позовну заяву /а.с. 88-93/ представник Головного управління ДПС у м. Києві також просив відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі, посилаючись на те, що у спірному випадку по факту отриманої 100% передоплати (передбачено умовами Договору) ТОВ «Агрейн Трейдинг» та згідно з першою подією оформлено податкову накладну № 30 від 18.03.2020. В подальшому Сторони внесли зміни до ціни товару та вартості операції у зв'язку із допущеними помилками, з метою усунення розбіжності між бухгалтерським та податковим обліком. Відповідно до податкової накладної № 30 від 18.03.2020 було складено - РК № 68 від 18.03.2020 з кодом причини коригування « 101» - Зміна ціни. З метою вчинення необхідних дій, щодо складання розрахунків коригувань було і складено РК № 68 від 18.03.2020р., та направлено на реєстрацію, однак подальшу реєстрацію розрахунків коригування було зупинено. В квитанції про зупинення реєстрації РК було визначено відповідно до автоматично сформованої Квитанції такою, що відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості здійснення операції (у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування. Оскільки, позивачем не надано тих документів в тій кількості, які зазначені у Повідомленні ГУ ДПС у місті Києва, з урахуванням положень, визначених пунктом 9 Порядку № 520 та з урахуванням вимог пункту 200.3 статті 200 розділу V Податкового кодексу України комісією регіонального рівня прийнято Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

3. Процесуальні дії по справі

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2021 відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд якої вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

На виконання Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399, Київським окружним адміністративним судом направлено адміністративну справу №640/11983/21 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрейн Трейдинг» до Головного управління ДПС у м. Києві, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - до Полтавського окружного адміністративного суду.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 25.02.2025 дана справа передана на розгляд судді Довгопол М.В.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 03.03.2025 адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрейн Трейдинг» до Головного управління державної податкової служби у м. Києві, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії прийнято до провадження, розгляд справи вирішено розпочати спочатку та за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 12.03.2025 допущено заміну відповідача у справі №640/11983/21 Головного управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ 43141267) на його правонаступника - Головне управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ ВП 44116011; вул. Шолуденка, 33/19, м. Київ, 04116).

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 12.03.2025 витребувано додаткові документи по справі.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.

ТОВ «Агрейн Трейдинг» пройшло передбачену законом процедуру державної реєстрації та набуло статусу юридичної особи з ідентифікаційним кодом 36756595 /а.с. 35 - 36/.

20.02.2020 між ТОВ «Агрейн Трейдинг» (продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Агрікор Холдинг" (покупець) укладено договір купівлі-продажу №01/2020д (далі - договір) /а.с. 25-26/.

Згідно з пунктом 1.1 договору продавець поставляє, а покупець приймає мінеральні добрива та інша агрохімічна продукція (надалі - «Товар»). Кількість, ціна, строки та умови поставки кожної партії Товару визначаються в додатках до даного договору, які є невід'ємною його частиною (в подальшому «Додатки»).

Повна вартість договору визначається на підставі цін, погоджених сторонами в додатках до цього договору. Строки поставки обумовлюються окремо на кожну партію Товару в додатках до даного договору /п. 1.2 договору/.

Продавець бере на себе зобов'язання після підписання договору передати покупцю Товар в строк не пізніше вказаного в додатках. Покупець бере на себе зобов?язання прийняти Товар від продавця та здійснити повну оплату в термін до 60-ти банківських дні від дати поставки Товару, якщо інше не вказано в додатках /п. 2.1, 2.2 договору/.

Згідно пунктів 3.1, 3.2, 3.3 договору упаковка Товару має повністю відповідати вимогам ТУ на Товар та забезпечувати повну цілісність Товару при транспортуванні. Вага порожнього мішка та його розміри не нормуються. Вага нетто Товару в мішку не нормується. Вартість упаковки включена в ціну Товару.

Відповідно до пунктів 4.1, 5.1 покупець здійснює оплату вартості Товару шляхом прямого банківського переказу грошових коштів в національній валюті України на розрахунковий рахунок продавця у термін, вказаний в Додатках до цього договору. Ціна одиниці Товару (включаючи упаковку, в разі її наявності) та загальна вартість Товару вказана в Додатках до даного Договору.

20.02.2020 між ТОВ «Агрейн Трейдинг» та ТОВ "Агрікор Холдинг" підписано Додаток №1 до договору купівлі-продажу №01/2020д від 20.02.2020, за умовами якого продавець передає в повну власність покупця, а покупець зобов'язується прийняти та оплатити наступний товар: 1) Аміак рідкий технічний в кількості 397 тон за ціною 3 227 610 грн без ПДВ (ціна за 1 тону без ПДВ - 8130 грн), період поставки - березень 2020 року; 2) Добриво органо-мінеральне "Органік-Метал" ФУЛЬВІГУМ в кількості 660 літрів за ціною 66000 грн без ПДВ (ціна за 1 літру без ПДВ - 100 грн), період поставки - березень 2020 року. Загальна вартість Товару, який поставляється згідно даного договору складає 3 952 332 грн, в тому числі ПДВ - 658 722 грн. Умови поставки можуть бути змінені згідно письмового розпорядження покупця. Оплата Товару здійснюється у розмірі 100% не пізніше 31.12.2020 /а.с. 27/.

18.03.2020 ТОВ «Агрейн Трейдинг» здійснило відвантаження товару на користь покупця ТОВ "Агрікор Холдинг", а саме, добрива органо-мінерального "Органік-Метал" ФУЛЬВІГУМ в кількості 660 літрів за ціною 100 грн за літр на загальну суму 79200 грн, в тому числі ПДВ 13200 грн, згідно видаткової накладної №100 від 18.03.2020 /а.с. 31/.

За фактом настання першої події - відвантаження товару від продавця до покупця, позивачем була складена податкова накладна від 18.03.2020 №30, в якій помилково вказано ціну товару, а саме, замість 100,00 грн за 1 літр вказано 1000,00 грн за 1 літр, а ціну товару - 792 000 грн, в тому числі ПДВ - 132 000 грн /а.с. 121/.

У зв'язку з цим, для усунення розбіжностей між бухгалтерським та податковим обліком ТОВ «Агрейн Трейдинг» складено та направлено на реєстрацію у Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування від 18.03.2020 №68 до податкової накладної від 18.03.2020 №30, яким зменшено обсяг постачання товару без ПДВ на суму -594 000 грн, суму податкового зобов'язання з ПДВ на -118 800 грн, вартість 1 л товару з 1000 грн до 100 грн /а.с. 11/.

Згідно інформації, зазначеної у квитанції від 15.06.2020, направленій ДПС України через "Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДПС України" на адресу ТОВ «Агрейн Трейдинг», відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 18.03.2020 №68 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена, оскільки платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлено: показник "D" = .1649%, "Р" = 10996067.23 /а.с. 12/.

ТОВ «Агрейн Трейдинг» направлено повідомлення від 16.03.2021 №3 про подання пояснень та копій податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, щодо розрахунку коригування від 18.03.2020 №68, в тому числі, письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у розрахунку коригування /а.с. 14-17/.

22.03.2021 Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у м. Києві прийнято рішення №2485237/36756595 про відмову в реєстрації розрахунку коригування від 18.03.2020 №68 до податкової накладної від 18.03.2020 №30 у зв'язку з ненаданням платником податку копій документів, а саме, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування /а.с. 13/.

Позивач, вважаючи рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 22.03.2021 №2485237/36756595 про відмову в реєстрації розрахунку коригування від 18.03.2020 №68 протиправним та таким, що підлягає скасуванню, звернувся до суду з цим позовом.

ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом підпункту "а" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (у редакції, чинній на час спірних правовідносин) об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю.

Пунктом 187.1 статті 187 Податкового кодексу України визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 Податкового кодексу України).

Відповідно до абзацу першого пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Абзацами першим, другим пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Згідно з пунктом 192.1 статті 192 Податкового кодексу України якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:

постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;

отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

Складені платником податку розрахунки коригування до податкових накладних, складених до 1 лютого 2015 року, розрахунки коригування до податкових накладних, які не підлягали наданню отримувачу (покупцю) - платнику податку, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних постачальником (продавцем). Зазначене не поширюється на розрахунки коригування, що передбачають зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику (зменшення податкового зобов'язання постачальника та податкового кредиту отримувача), складені після 1 липня 2015 року до податкових накладних, складених до 1 липня 2015 року на отримувача (покупця) - платника податку, які підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних отримувачем (покупцем) товарів/послуг.

Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

Згідно з пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.12.2019 №1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165 в первинній редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно з приписами пункту 4 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Відповідно до вимог пункту 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку №1165).

Відповідно до пункту 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).

Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку № 1165).

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 №520 (далі по тексту - Порядок №520 в первинній редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пунктів 2 - 7, 9, 11 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку /пункт 12 Порядку № 520/.

Згідно з нормами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);

неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

ІV. ВИСНОВКИ СУДУ

Системний аналіз норм податкового законодавства дає підстави для висновку, що платник податку з настанням першої із умов виникнення податкових зобов'язань, визначених у пункті 187.1 статті 187 Податкового кодексу України, зобов'язаний скласти податкову накладну/розрахунок коригування в електронній формі та зареєструвати її/його в ЄРПН. Реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування може бути зупинена лише у порядку та на підставах, визначених Порядком №1165.

При цьому, суд зазначає, що законодавець визначив два етапи реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування: перший це зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, який є проміжним перед прийняттями рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН/РК та другий, це сам етап прийняття рішення податковим органом.

Виходячи зі змісту вказаних норм, суд приходить до висновку, що рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування приймається за результатами оцінки наданих підприємством документів.

Так, судом установлено, що контролюючим органом реєстрація розрахунку коригування від 18.03.2020 №68 до податкової накладної від 18.03.2020 №30 була зупинена та запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

ТОВ «Агрейн Трейд» до контролюючого органу було надіслано пояснення стосовно надання документів до розрахунку коригування від 18.03.2020 №68 до податкової накладної від 18.03.2020 №30, реєстрація якого була зупинена /а.с. 14-18/.

Вказані пояснення було отримано контролюючим органом та прийнято до розгляду, що не заперечується сторонами по справі.

Проте, 22.03.2021 Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у м. Києві прийнято рішення №2485237/36756595 про відмову в реєстрації розрахунку коригування від 18.03.2020 №68 до податкової накладної від 18.03.2020 №30 з посиланнями на ненадання платником податку копій документів, а саме, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування /а.с. 13/.

З цього приводу суд вважає за доцільне зазначити, що наявними у матеріалах справи документами підтверджується, що на виконання договору купівлі-продажу №01/2020д від 20.02.2020 та додатку № 1 до нього 18.03.2020 ТОВ «Агрейн Трейдинг» здійснило відвантаження товару на користь покупця ТОВ "Агрікор Холдинг", а саме, добрива органо-мінерального "Органік-Метал" ФУЛЬВІГУМ в кількості 660 літрів за ціною 100 грн за літр на загальну суму 79200 грн, в тому числі ПДВ 13200 грн, згідно видаткової накладної №100 від 18.03.2020 /а.с. 31/.

За фактом настання першої події - відвантаження товару від продавця до покупця, позивачем була складена податкова накладна від 18.03.2020 №30, в якій помилково вказано ціну товару, а саме, замість 100,00 грн за 1 літр вказано 1000,00 грн за 1 літр, а ціну товару - 792 000 грн, в тому числі ПДВ - 132 000 грн /а.с. 121/.

У зв'язку з цим, для усунення розбіжностей між бухгалтерським та податковим обліком ТОВ «Агрейн Трейдинг» складено та направлено на реєстрацію у Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування від 18.03.2020 №68 до податкової накладної від 18.03.2020 №30, яким зменшено обсяг постачання товару без ПДВ на суму -594 000 грн, суму податкового зобов'язання з ПДВ на -118 800 грн, вартість 1 л товару з 1000 грн до 100 грн /а.с. 11/.

Суд наголошує, що в силу вимог пункту 192.1. статті 192 Податкового кодексу України розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

Відтак позивач реалізував відповідне право на подання розрахунку коригування від 18.03.2020 №68 до податкової накладної від 18.03.2020 №30.

Суд зазначає, що договір купівлі-продажу №01/2020д від 20.02.2020 з додатком № 1, видаткову накладну № 100 від 18.03.2020, що свідчить про підставу оформлення розрахунку коригування від 18.03.2020 №68 , а також документи щодо придбання позивачем товару, який реалізовано, надавалися позивачем контролюючому органу разом із поясненнями, не заперечується сторонами по справі.

Відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій товариства є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій.

Первинні документи складаються під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкуванню оброблення даних на підставі первинних документів складаються зведені облікові документи товариства.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, надані позивачем до контролюючого органу, а також до суду, первинні бухгалтерські документи підтверджують настання обставин, з якими закон пов'язує виникнення підстав для виписки розрахунку коригування від 18.03.2020 №68 до податкової накладної від 18.03.2020 №30.

Що стосується такої підстави для відмови, як ненадання платником податку копій документів, а саме, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, то суд зазначає, що про вимогу податкового органу надати вказані документи не було зазначено в квитанції від 15.06.2020 про зупинення реєстрації спірного розрахунку коригування, а така інформація з'явилась лише в оскаржуваному рішенні від 22.03.2021 №2485237/36756595.

Крім того, як вже зазначалося вище, ТОВ "Агрейн Трейдинг" було подано відповідні пояснення, що підтверджують реальність здійснення господарської операції з контрагентом ТОВ "Агрікор Холдинг", в результаті якої складено розрахунок коригування, реєстрація якого була зупинена.

З наданих до матеріалів справи документів та документів, які надавались контролюючому органу, було можливо встановити підстави для складання та направлення на реєстрацію спірного розрахунку коригування.

При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що всі сумніви та протиріччя контролюючого органу щодо дотримання позивачем вимог податкового законодавства України під час здійснення господарської діяльності повинні досліджуватися шляхом проведення перевірок такого платника податків, за умови наявності підстав для її проведення визначених ПК України, а не шляхом блокування реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.

Крім того, суд враховує позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 07.12.2022 по справі №500/2237/20, в якій зазначено, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.

Також в постанові від 16.02.2023 по справі №380/7648/22 Верховний Суд дійшов висновку, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій платника податку на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України.

Отже, предметом розгляду повинна бути стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентами.

З огляду на викладене, суд доходить висновку, що оскаржуване рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у м. Києві від 22.03.2021 №2485237/36756595, яким ТОВ "Агрейн Трейдинг" відмовлено у реєстрації розрахунку коригування від 18.03.2020 №68 до податкової накладної від 18.03.2020 №30 в Єдиному реєстрі податкових накладних по операції з контрагентом ТОВ "Агрікор Холдинг" є необґрунтованим, оскільки платником податків надано всі необхідні документи, які засвідчують факт здійснення господарських операцій за податковою накладною та розрахунком коригування до неї, у реєстрації якого було відмовлено, а тому є таким, що підлягає визнанню протиправним та скасуванню, а вимога зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування від 18.03.2020 №68 до податкової накладної від 18.03.2020 №30, складений Товариством з обмеженою відповідальністю "Агрейн Трейдинг" днем його надходження, є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Всупереч наведеним вимогам, відповідачі, як суб'єкти владних повноважень не довели правомірності прийнятого рішення.

Враховуючи викладене, суд вважає вимоги позивача правомірними та такими, що підлягають задоволенню повністю.

V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі суд враховує, що відповідно до положень частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» (чинним у році, у якому подано позовну заяву до суду) встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01 січня 2021 року в розмірі 2270 гривень.

Судовий збір за подання позивачем даного позову до суду підлягав сплаті в розмірі 2270,00 грн. Проте позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 4540,00 грн, що підтверджується платіжним дорученням №360 від 14.04.2021, яке міститься в матеріалах справи /а.с. 7/.

Таким чином позивачем внесено судового збору у сумі, що перевищує встановлену Законом України "Про судовий збір" ставку судового збору, на 2270 грн (4540 - 2270), яка може бути повернута судом за клопотанням позивача.

При цьому, зважаючи на те, що передумовою для виникнення цього спору є прийняття Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у м. Києві рішення про відмову у реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування, суд дійшов висновку, що понесені позивачем судові витрати у розмірі 2270 грн належить стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у м. Києві.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрейн Трейдинг» (пров. Госпітальний, буд. 1А, оф. 61, м. Київ, 01133, код ЄДРПОУ 36756595) до Головного управління ДПС у м. Києві (вул. Шолуденка, буд. 33/19, м. Київ, 04116, код ЄДРПОУ ВП 44116011), Державної податкової служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у м. Києві від 22.03.2021 №2485237/36756595 про відмову в реєстрації розрахунку коригування від 18.03.2020 №68 до податкової накладної від 18.03.2020 №30 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати розрахунок коригування від 18.03.2020 №68 до податкової накладної від 18.03.2020 №30, складений Товариством з обмеженою відповідальністю «Агрейн Трейдинг», в Єдиному реєстрі податкових накладних датою його подання на реєстрацію.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрейн Трейдинг» витрати по сплаті судового збору у сумі 2270 грн (дві тисячі двісті сімдесят гривень нуль копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя М.В. Довгопол