Справа № 420/6372/25
16 січня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Хлімоненкової М.В., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, у якому позивач просить суд:
1. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385 ) від 05.11.2024 № 204150001184 про відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ: 20987385) здійснити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 08.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії за віком застосувавши показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення тобто за 2016-2018 роки у розмірі 6188,89 грн.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ: 20987385) здійснити індексацію пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.03.2024 року із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796 (з урахуванням коефіцієнтів збільшення на 1,11, на 1,11, на 1,14 та на 1,197) та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії.
4. Допустити до негайного виконання рішення суду в частині виплати заборгованості з виплати пенсії за віком пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у межах суми стягнення за один місяць.
5. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ: 20987385) подати звіт про виконання рішення суду по даній справі протягом 20 днів з дня набрання рішенням законної сили.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказує, що отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - ЗУ №1058-IV) з 08.04.2019 року. Відповідно до електронної пенсійної справи позивачу для розрахунку пенсії було застосовано показник середньої заробітної плати за 3 попередні роки у розмірі 3764.40 грн., тобто за 2014-2016 роки. Оскільки пенсія за віком позивачу була призначена з 08.04.2019 року, то орган ПФУ повинен був застосувати показник середньої заробітної плати за два календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2016-2018 роки у розмірі 6188,89 грн, а не за 2014-2016 роки у розмірі 3764,40 грн.
Окрім того, позивач вважає, що йому протиправно не проведено перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення, за 2016-2018 роки у розмірі 6188,89 грн. з подальшим урахуванням коефіцієнтів збільшення показника заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,11 з 01.05.2020, 1,11 з 01.03.2021 року, 1,14 з 01.03.2022 року, у розмірі 1,197 з 01.03.2023 року та у розмірі 1,0796 з 01.03.2024 року. Отже, відповідач повинен був обчислити пенсію застосувавши показник 6188,89грн (застосовується при призначенні пенсії в 2019 році) помножений на коефіцієнти збільшення Х 1,11х1,11,х1,14х 1,197х1,0796.
Ухвалою суду від 10.03.2025 суд прийняв позовну заяву ОСОБА_1 до розгляду, відкрив провадження у даній справі, вирішив розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Також, ухвалою задоволено клопотання ОСОБА_1 про відстрочення сплати судового збору та відстрочено позивачу сплату судового збору за подання цього позову у розмірі 1937,92 грн на строк до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідачем надано до суду відзив на позов, у якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимоги та зазначає, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV. 29.10.2024 Позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії. Головним управління, визначеним за принципом екстериторіальності, винесено Рішення №204150001184 від 05.11.2024 про відмову Позивачу у перерахунку пенсії (збільшення показника середньої заробітної плати) у зв'язку з відсутністю на те законних підстав.
Відповідач зауважує, що згідно електронної пенсійної справи заявника, пенсія йому призначена за віком з 08.04.2019 із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки 6188,89 грн. З 01.03.2023 застосований показник середньої заробітної плати за три календарні роки 7405,03 (3764,40 * 1,17 * 1,11 * 1,11 * 1,14 * 1,197); а з 01.03.2024 - 7994,47 грн (3764,40 * 1,17 * 1,11 * 1,11 * 1,14 * 1,197 * 1,0796).
Відповідач вказує на те, що механізм проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону затверджений Постановою № 124, та полягає в тому, що перерахунок пенсій проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. (3764,40 грн) на коефіцієнти, які щороку затверджуються Кабінетом Міністрів України відповідними постановами: 1,17 у 2019, 1,11 у 2020, 1,11 у 2021, 1,14 у 2022, 1,197 у 2023, 1,0796 у 2024 наростаючим підсумком. Оскільки заявнику призначена пенсія із застосуванням показника середньої заробітної плати 6188,89 грн, який вищий ніж збільшений показник середньої заробітної плати відповідно до Постанови № 124 у 2020 - 4888,83 (3764,4 * 1,17 * 1,11), 2021 - 5426,60 (3764,4 * 1,17 * 1,11 * 1,11), 2022 - 6186,32 (3764,4 * 1,17 * 1,11 * 1,11 * 1,14), у 2023 році показник середньої заробітної плати заявника був збільшений до 7405,03 грн, а у 2024 році - 7994,47 грн. Крім цього, відповідно до п. 2 Постанови № 127 Позивачу була встановлена доплата у розмірі 100 грн з 01.07.2021, а з 01.03.2022 - встановлена доплата 135 грн відповідно до п. 4 Постанови № 118.
Відповідач вважає, що всі перерахунки пенсії згідно ч. 2 ст. 42 Закону Позивачу були проведені своєчасно, згідно законодавства та в автоматичному режимі.
Також відповідач вважає, що не підлягають задоволенню вимоги про звернення до негайного виконання рішення суду в частині виплати заборгованості пенсії за віком у межах суми стягнення за один місяць, оскільки позовна вимог не стосується зазначеної категорії справи, а також про встановлення судового контролю, оскільки позивачем не наведено жодних доказів, які б свідчили про можливе невиконання Головним управлінням рішення суду.
Ухвалою суду від 02.09.2025 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху. Надано позивачу 5-денний строк з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з даним позовом, з обґрунтуванням причин пропуску та доказів на підтвердження поважності причини пропуску такого строку.
09.09.2025 позивач подав до суду заяву про уточнення позовних вимог, у якій просив задовольнити позовні вимоги з 01.09.2024. У поданому уточненому адміністративному позові, викладені наступні позовні вимоги:
1. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385 ) від 05.11.2024 № 204150001184 про відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ: 20987385) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) застосувавши показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2016-2018 роки у розмірі 6188,89 грн. шляхом послідовного збільшення на коефіцієнти у розмірах 1,11 відповідно до Постанови КМУ № 251 від 01 квітня 2020 року «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», 1,11 відповідно до постанови КМУ від 22.02.2021 № 127 “Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», 1,14 відповідно до постанови КМУ від 16.02.2022 № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», 1,197 відповідно до постанови КМУ від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», 1,0796 відповідно до постанови КМУ від 23 лютого 2024 року №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" з 01.09.2024.
3. Допустити до негайного виконання рішення суду в частині виплати заборгованості з виплати пенсії за віком пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у межах суми стягнення за один місяць.
4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ: 20987385) подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по даній справі протягом 20 днів з дня набрання рішенням законної сили.
У заяві про уточнення позовних вимог позивач зазначає, що пенсія позивачу була призначена з 08.04.2019. Обрахунок пенсії позивачу з 08.04.2019 здійснювався з урахуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки 6188,89 грн. (за 2016-2018 роки), однак в подальшому Пенсійний орган протиправно під час проведення індексації пенсії зменшив показник середньої заробітної плати позивача до розміру 3764,40 грн. (за 2014-2016 роки). Такі дії пенсійного органу привели до того, що індексація пенсії позивача проводилась з набагато нижчим показником, тобто пенсійний орган індексував показник середньої заробітної плати за 2017 рік у розмірі 3764,40 грн на коефіцієнти збільшення *1,11*1,11*1,14*1,197*1,0796, а повинен був провести індексацію пенсії шляхом застосування показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії у розмірі 6188,89 грн. (за 2016-2018 роки) послідовно збільшеного на коефіцієнти збільшення *1,11*1,11*1,14*,197*1,0796 як того вимагає ч. 2 ст. 42 Закону України № 1058.
Позивач звертає увагу суду на постанову Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 16.04.2025 у справі №200/5836/24, у якій Суд аналізуючи положення частини другої статті 42 Закону № 1058 та Порядку № 124, дійшов висновку що при індексації пенсій коефіцієнти збільшення, встановлені Кабінетом Міністрів України для проведення щорічної індексації з 01 березня, мають застосовуватися саме до того показника середньої заробітної плати, який був фактично врахований при призначенні конкретної пенсії.
Ухвалою суду від 02.10.2025 прийнято до розгляду заяву ОСОБА_1 про уточнення позовних вимог (ЕС/93454/25 від 09.09.2025) та продовжено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач до суду надав додаткові пояснення, у яких просив відмовити в задоволенні заяви про уточнення позовних вимог та виклав пояснення аналогічні тим, що надані у відзиві на позов.
Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
Позивач - ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058).
Пенсія йому призначена за віком з 08.04.2019 із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки у розмірі 6188,89 грн.
ОСОБА_1 звернувся через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України із заявою №311 від 29.10.2024 про перерахунок пенсії, в якій просить здійснити перерахунок пенсії, застосувавши показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2016-2018 роки у розмірі 6188,89 грн, збільшивши на коефіцієнти: на 1,11 (відповідно до Постанови КМУ № 251 від 01 квітня 2020 року "Деякі питання підвищення пенсійних виплат та надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році"), на 1,11 (відповідно до постанови КМУ від 22.02.2021 № 127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році"), на 1,14 (відповідно до постанови КМУ від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році"), на 1,197 (відповідно до постанови КМУ від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році"), на 1,0796 (відповідно до постанови від 23 лютого 2024 року № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році").
За результатами розгляду заяви позивача, Головним управлінням ПФУ в Одеській області, визначеним за принципом екстериторіальності, прийняте Рішення про відмову у перерахунку пенсії № 204150001184 від 05.11.2024.
У рішенні зазначено, що згідно електронної пенсійної справи заявника, пенсія йому призначена за віком з 08.04.2019 із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки 6188,89 грн. З 01.03.2023 застосований показник середньої заробітної плати за три календарні роки 7405,03 (3764,40 * 1,17 * 1,11 * 1,11 * 1,14 * 1,197); а з 01.03.2024 - 7994,47 грн (3764,40 * 1,17 * 1,11 * 1,11 * 1,14 * 1,197 * 1,0796).
Механізм проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону затверджений Постановою №124, та полягає в тому, що перерахунок пенсій проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. (3764,40 грн) на коефіцієнти, які щороку затверджуються Кабінетом Міністрів України відповідними постановами: 1,17 у 2019, 1,11 у 2020, 1,11 у 2021, 1,14 у 2022, 1,197 у 2023, 1,0796 у 2024 наростаючим підсумком. Оскільки заявнику призначена пенсія із застосуванням показника середньої заробітної плати 6188,89 грн, який вищий ніж збільшений показник середньої заробітної плати відповідно до Постанови № 124 у 2020 - 4888,83 (3764,4 * 1,17 * 1,11), 2021 - 5426,60 (3764,4 * 1,17 * 1,11 * 1,11), 2022 - 6186,32 (3764,4 * 1,17 * 1,11 * 1,11 * 1,14), у 2023 році показник середньої заробітної плати заявника був збільшений до 7405,03 грн, а у 2024 році - 7994,47 грн. Крім цього, відповідно до п. 2 Постанови № 127 заявнику була встановлена доплата у розмірі 100 грн з 01.07.2021, а з 01.03.2022 - встановлена доплата 135 грн відповідно до п. 4 Постанови № 118. 4 Таким чином, всі перерахунки пенсії згідно ч. 2 ст. 42 Закону заявнику були проведені своєчасно, згідно законодавства та в автоматичному режимі.
Вважаючи вказане рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області протиправним та наявним у нього право на перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2016-2018 роки у розмірі 6188,89 грн. шляхом послідовного збільшення на коефіцієнти у розмірах 1,11, 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Оцінюючи доводи сторін суд виходить з такого.
Частиною 2 статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03.07.1991 №1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення».
Як визначено ст. 1, 2 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.
Обов'язковий характер індексації визначається статтею 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", у якій зазначається, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина друга статті 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії").
Згідно зі статтею 4 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка..
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (частина друга статті 9 Закону №1282-XII).
У зв'язку із необхідністю вдосконалення пенсійного забезпечення громадян, визначення дати щорічної індексації пенсії та кола осіб, яким пенсії індексуються, 15.02.2022 прийнято Закон України №2040-ІХ "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства", яким частину п'яту статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" викладено в новій редакції.
Так, частиною п'ятою статті 2 Закону №1282-XII в редакції Закону №2040-ІХ визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV).
Преамбулою названого Закону закріплено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону України.
Згідно з приписами ч.2 ст.42 Закону №1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
З метою забезпечення ефективної реалізації права громадян на перерахунок їх пенсії Кабінет Міністрів України 20.02.2019 прийняв постанову №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", якою, серед іншого, затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок №124).
У відповідності до п. 5 Порядку №124, у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
За закріпленим у пункті 4 Порядку №124 правилом, коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за такою формулою:
К = ((ЗСЦ+ЗСЗ )х 50%)/100% + 1%,
де ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);
ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою: ЗСЗ = Псзп (1): Псзп(2) х 100% - 100%,
де Псзп (1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;
Псзп (2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування коефіцієнт щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, може бути збільшено, але він не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.
Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.
01.04.2020 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», пунктом 2 якої установив у 2020 році, що перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11.
У разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
Перерахунок пенсій, передбачений цим пунктом, проводиться з 1 травня 2020 року.
22.02.2021 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році", пунктом 1 якої установив, що у 2021 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.
За змістом пункту 2 цієї постанови, якщо пенсії, призначені відповідно до Закону за зверненнями, які надійшли по 31 грудня 2020 р. включно, не підвищувалися відповідно до пункту 1 цієї постанови, а також не підвищувалися із січня по липень 2021 р. включно у зв'язку із збільшенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом, з урахуванням абзаців першого, третього частини першої та частини другої статті 28, абзацу другого пункту 4-1 розділу XV Прикінцеві положення Закону, пункту 4 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 3 жовтня 2017 р. № 2148-VIII Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій, а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 р. № 265 Деякі питання пенсійного забезпечення громадян, з 1 липня 2021 р. до таких пенсій установлюється щомісячна доплата в розмірі 100 гривень у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
16.02.2022 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", у пункті 1 якої установив, що з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.
Пунктом 4 згаданої постанови установлено з 1 березня 2022 р. до пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за зверненнями», що надійшли до 31 грудня 2021 р. включно, які не підвищуються з 1 березня 2022 р. згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», щомісячну доплату до пенсії в розмірі 135 гривень, яка виплачується додатково до встановленої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 р. № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» щомісячної доплати до пенсії, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (надалі - Постанова №168) установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Відповідно до пункту 6 Постанови №168 установлено з 1 березня 2023 р. до пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 р. включно, які не підвищуються з 1 березня 2023 р. згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 р. №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» та пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" (надалі - Постанова №185) установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
Відповідно до підпункту 6 пункту 2 Постанови №185 з 1 березня 2024 р. до пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2023 р. включно, які не підвищуються з 1 березня 2024 р. згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», встановлюється щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 гривень.
Як було встановлено судом, ОСОБА_1 08.04.2019 було призначено пенсію за віком, обчислену із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки 6188,89 грн.
В подальшому для проведення індексації пенсії був застосований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. (3764,40 грн) на коефіцієнти, визначені встановлені вищезазначеними постановами КМУ.
Як відповідач зазначив в оскаржуваному рішенні, з 01.03.2023 застосований показник середньої заробітної плати за три календарні роки 7405,03 (3764,40 * 1,17 * 1,11 * 1,11 * 1,14 * 1,197); а з 01.03.2024 - 7994,47 грн (3764,40 * 1,17 * 1,11 * 1,11 * 1,14 * 1,197 * 1,0796).
Відтак, відповідач у 2020-2024 роках не провів індексацію пенсії позивача відповідно до вимог статті 42 Закону №1058-IV. Натомість, позивачу була встановлена доплата у розмірі 100 грн з 01.07.2021, а з 01.03.2022 - встановлена доплата 135 грн відповідно до п. 4 Постанови № 118.
Суд зазначає, що подібні правовідносини були предметом розгляду Верховним Судом у справі № 160/28752/23.
Так, у постанові від 13.01.2025 Верховний Суд зазначив, що запровадивши удосконалений механізм щорічної індексації пенсій, зокрема особам, пенсія яким призначена за Законом № 1058-IV, для сталості пенсійного забезпечення громадян та видатків на його фінансування, держава взяла на себе зобов'язання забезпечити підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін шляхом підвищення пенсій із застосуванням нового уніфікованого механізму через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який враховувався для обчислення пенсії, який не є сталим, та підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів.
За висновком Верховного Суду положення Порядку №124 не узгоджені з приписами частини другої статті 42 Закону № 1058-IV, оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти:
- показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону);
- показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01.10.2017 (за приписами Порядку).
За висновком Верховного Суду у справі №160/28752/23 (постанова від 13.01.2025), з огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами застосування при проведенні індексації пенсій починаючи з 2020 року відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV положень пункту 5 Порядку №124, є протиправним.
З врахуванням вищевикладеного, абзац перший в сукупності з абзацом другим пункту 5 Порядку №124 повинні застосовуватися лише у відповідності з частиною другою статті 42 Закону №1058-IV, тобто під час проведення індексації має застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення вказаної пенсії.
Аналогічні правові висновки Верховний суд зробив у подальшому у своїх судових рішеннях, а саме: постановах від 27.01.2025 у справах №№ 200/422/24, 620/7211/24, від 28.01.2025 у справах №№ 120/1483/24, 400/4663/24, від 11.02.2025 у справі №160/6064/24, від 18.02.2025 у справі №160/15379/24, від 26.02.2025 у справі №160/6686/24, від 27.02.2025 у справі №400/2358/24, від 18.03.2025 у справі №280/7407/24, від 24.03.2025 у справі №380/11333/24, від 25.03.2025 у справі №160/16082/24.
Верховний Суд у складі Судової палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 16.04.2025 у справі №200/5836/24 не знайшов підстав для відступлення від правового висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 13 січня 2025 року у справі № 160/28752/23.
Відповідно до частини шостої статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи викладене, застосовуючи до спірних правовідносин вищенаведені правові висновки Верховного суду, суд зазначає, що з метою забезпечення у 2020-2024 роках проведення індексації пенсій для підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів Кабінет Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України визначив такі розміри коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, зокрема: у 2020 році - 1,11 згідно з постановою №251; у 2021 році - 1,11 згідно з постановою №127, у 2022 році - 1,14 згідно з постановою №118, у 2023 році - 1,197 згідно із постановою №168, у 2024 році - 1,0796 згідно з постановою № 185.
Таким чином, індексація пенсій у 2020-2024 роках мала проводитись відповідно до постанов №№ 251, 127, 118, 168, 185, Порядку №124 та з урахуванням приписів частини другої статті 42 Закону №1058-IV шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії з послідовним застосуванням коефіцієнтів збільшення:1,11 1,11, 1,14, 1,197 та 1,0796 відповідно.
За вказаних обставин, суд дійшов висновку, що ГУ ПФ України в Одеській області, здійснюючи перерахунок пенсії позивача на підставі частини другої статті 42 Закону №1058-IV, встановивши йому у 2021 - 2022 роках доплати до пенсії у розмірі 100 грн та 135 грн замість застосування коефіцієнта збільшення у 2020 році - 1,11, у 2021 році - 1,11, у 2022 році - 1,14, у 2023 році - 1,197, у 2024 році - 1,0796 до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення його пенсії, діяв не у відповідності до вимог чинного законодавства, адже за висновком Верховного Суду під час індексацій пенсій пенсійний орган мав застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії.
Так, у спірних відносинах пенсія за віком позивачу у 2019 році обчислена з урахуванням показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, за 2016-2018 роки у розмірі 6188,89 грн.
Тому, індексація пенсії позивача має бути проведена з 01.09.2024 (згідно уточнених позовних вимог) з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії, тобто 6188,89 грн, шляхом його множення на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796, з урахуванням коефіцієнтів збільшення попередніх років (у 2020 - 1,11, у 2021 році - 1,11, у 2022 році - 1,14, у 2023 році - 1,197).
Згідно з частинами 1 та 2 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
В ході розгляду справи відповідачем не доведено правомірності свого рішення щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивача із застосуванням коефіцієнтів збільшення 1,11 з 01.05.2020, 1,11 з 01.03.2021, 1,14 з 01.03.2022, 1,197 з 01.03.2023 року, 1,0796 з 01.03.2024 показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача. Доводи відповідача щодо відсутності підстав для задоволення позову суд вважає необґрунтованими та такими, що спростовуються вище викладеним.
Відтак, вимога позивача про визнання протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 05.11.2024 № 204150001184 є обгрунтованою та підлягає задоволенню.
Щодо твердження відповідача, що належним відповідачем в частині вимоги про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії позивача є орган Пенсійного фонду за місцем реєстрації позивача, а саме - з Головне управлінням Пенсійного фонду України у Харківській області, суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Оскільки подана позивачем заява з документами по суті розглядалась за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області і рішення про відмову приймалось саме ним, дії зобов'язального характеру щодо перерахунку позивачу пенсії, має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, що призначає пенсію, визначений за принципом екстериторіальності, яким у цьому випадку є ГУ ПФУ в Одеській області. Така позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 08.02.2024 у справі №500/1216/23.
Також, суд зауважує, що згідно з п.4.10. Порядку №22-1, на який посилається ГУ ПФУ в Одеській області обгрунтовуючи неналежність його як відповідача в частині вимоги про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, після перерахунку пенсії електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, для здійснення виплати пенсії.
Відтак, із вказаного положення вбачається що перерахунок пенсії здійснює орган, визначений за принципом екстериторіальності, а виплату перерахованої пенсії здійснює пенсійний орган за місцем фактичного проживання особи.
Таким чином, суд дійшов висновку, що ГУ ПФУ в Одеській області є належним відповідачем в частині позовної вимоги про зобов'язання здійснення перерахунку пенсії шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, на коефіцієнти збільшення.
У вказаній частині позовні вимоги також є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі статей 9, 245 КАС України, при формулюванні резолютивної частини рішення суд обирає спосіб захисту прав, свобод, інтересів особи, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
За наведеного, суд вбачає за доцільне, з метою ефективного відновлення порушених протиправними діями відповідача прав позивача, зобов'язати відповідача провести перерахунок (індексацію) пенсії позивача відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 6188,89 грн на коефіцієнти збільшення у розмірі: 1,11, 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796 та провести виплату перерахованої пенсії, починаючи з 01.09.2024 з урахуванням виплачених сум.
Підсумовуючи вищенаведене, оцінивши докази у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Щодо вимоги позивача допустити до негайного виконання рішення суду в частині виплати заборгованості з пенсії у межах суми стягнення за один місяць, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.1 ч.1, ч.2 ст.371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті.
З наведених положень вбачається, що підлягає негайному виконанню рішення про присудження (стягнення) боргу із виплати пенсії, інших періодичних платежів, у межа суми стягнення за один місяць.
Суд зазначає, що даним рішенням позивачу не присуджується виплата пенсії чи інших періодичних платежів з бюджету, не стягується сума пенсії, а покладається обов'язок на відповідача здійснити перерахунок (індексацію) пенсії позивача відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та провести виплату перерахованої пенсії, починаючи з 01.09.2024, що не є підставою для негайного виконання рішення суду.
Щодо заявленого позивачем клопотання про зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по даній справі суд зазначає, що частиною 2 статті 381-1 КАС України визначено, що суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Відповідно до частини 5 статті 382 КАС України, за письмовою заявою заявника суд під час ухвалення рішення суду може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене таке рішення, подати звіт про його виконання. Перебіг строку для подання звіту починається з дня набрання законної сили рішенням суду.
Згідно наведених положень, встановлення судового контролю шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання рішення під час його ухвалення є правом суду, яким суд може скористуватися у разі наявності підстав вважати, що суб'єкт владних повноважень буде ухилятися від його виконання.
Втім, наразі, у суду відсутні достатні підстави вважати, що постановлене у даній справі на користь позивача судове рішення не буде відповідачем виконане без здійснення судового контролю за його виконанням.
Тому, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні такого клопотання.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 10.03.2025 позивачу відстрочено сплату судового збору в розмірі 1937,92 грн на строк до ухвалення судового рішення у справі.
Приписами ч. 1 ст. 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При цьому, ч. 2 ст. 133 КАС України передбачено, що якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Ураховуючи те, що позивачу було відстрочено сплату судового збору при поданні позовної заяви, а позов задоволено повністю, судовий збір у 1937,92 грн підлягає стягненню на користь Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 05.11.2024 № 204150001184 про відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок (індексацію) пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 6188,89 грн, на коефіцієнти збільшення у розмірі: 1,11 з 01.05.2020 відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», у розмірі 1,11 з 01.03.2021 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», у розмірі 1,14 з 01.03.2022 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», у розмірі 1,197 з 01.03.2023 відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», у розмірі 1,0796 з 01.03.2024 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» для проведення виплати перерахованої пенсії, починаючи з 01.09.2024 з урахуванням виплачених сум.
У негайному виконанні рішення суду відмовити.
У встановленні судового контролю шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати звіт про виконання рішення відмовити.
Стягнути на користь Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 1937,92 грн сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, код ЄДРПОУ 20987385, адреса: вул.Канатна, 83, м.Одеса, 65012.
Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА