Рішення від 19.01.2026 по справі 400/13109/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 січня 2026 р. № 400/13109/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Ярощука В.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , ,

до відповідачівГоловного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, , Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, ,

провизнання протиправним та скасування рішення від 12.11.2025 № 948020168082, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

11 грудня 2025 року до Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивачка) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про:

визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 12.11.2025 № 948020168082 щодо відмови у переведенні на пенсію по віку відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII) та, відповідно, в проведенні відповідного нарахування та перерахунку його пенсії;

зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області прийняти рішення про переведення позивача з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV), на пенсію за віком згідно із Законом № 889-VIII, починаючи з 05.11.2025, з визначенням (перерахунку) розміру пенсії згідно наданих довідок департаменту соціального захисту населення Миколаївської обласної державної адміністрації від 31.10.2025 №№ 1188/07 та 1189/07 і здійснити нарахування, перерахунок та виплату пенсії з урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV. 05.11.2025 позивач звернувся до органу Пенсійного фонду України із заявою про переведення його на пенсію за віком згідно із Законом № 889-VIII, до якої додав довідки департаменту соціального захисту населення Миколаївської обласної державної адміністрації Департаменту соціального захисту населення Миколаївської обласної державної адміністрації від 31.10.2025 № 1188/07 та від 31.10.2025 1189/07 про складові заробітної плати державного службовця для призначення пенсії. Вказана заява була розглянута за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області, яке прийняло рішення від 12.11.2025 № 948020168082 про відмову у перерахунку у зв'язку з тим, що відсутні підстави для переходу на пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VIII за новими довідками про складові заробітної плати. На переконання позивача, це рішення є протиправним, оскільки він досяг пенсійного віку, має необхідний стаж на посадах, віднесених до відповідної категорій державних службовців відповідно до Закону № 889-VIII.

У відзиві на позовну заяву від 18.12.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області заперечило проти позову і просило відмовити в його задоволенні повністю. Відзив умотивовано тим, що у період з 25.11.2008 по 28.02.2021 позивач отримував пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ), а з 01.03.2021 отримує пенсію за віком згідно із Законом № 1058-IV. 05.11.2025 позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про перехід з пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV на пенсію за віком відповідно до № 889-VІІІ. 12.11.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області прийняло рішення № № 948020168082 про відмову в переведенні з пенсії за віком згідно із Законом 1058-IV на пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VII, оскільки позивачу вже призначалась пенсія за віком державного службовця згідно із Законом № 3723-ХІІ. Позивач не має права на повторне призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 3723-ХІІ. Також Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області стверджує, що належним відповідачем щодо позовних вимог про прийняття рішення про переведення позивача на пенсію державного службовця є Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

08.01.2026 відзив на позовну заяву до Миколаївського окружного адміністративного суду подало Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яке також заперечило проти позову. На його переконання, оскаржуване рішення є правомірним, оскільки чинним законодавством не передбачено такої підстави для перерахунку призначених державним службовцям пенсій, як збільшення розміру заробітної плати. Водночас позовні вимоги в частині зобов'язання виплатити позивачу пенсію є передчасними і належним відповідачем по них є Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.

11.12.2025 Миколаївський окружний адміністративний суд постановив ухвалу про відкриття провадження відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) (без виклику сторін у судове засідання), а також про витребування в Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області матеріалів пенсійної справи позивача.

До відзиву на позовну заяву від 18.12.2025 відповідач надав суду витребувані в нього докази.

Розглянувши заяви по суті, повно і всебічно, з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.

Згідно з протоколом Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі від 02.12.2008 № 910743 позивачу було призначено пенсію за віком відповідно до Закону № 3723-ХІІ з 25.11.2008.

Відповідно до рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 04.03.2021 № 948020168082 позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV.

05.11.2025 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області із заявою про переведення його з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону № 1058-IV, на пенсію за віком згідно із Законом № 889-VIII. До цієї заяви він додав довідки департаменту соціального захисту населення Миколаївської обласної державної адміністрації:

від 31.10.2025 № 1188/07 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

від 3.10.2025 № 1189/07 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і яка на дату виходу на пенсію не займає посади державного службовця.

У зв'язку з тим, що призначення / перерахунок пенсії здійснюється за екстериторіальним принципом, вищенаведена заява позивача була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області, яке 12.11.2025 прийняло рішення № 948020168082. Вказане рішення про відмову аргументовано тим, що заявник отримував пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VIII до 01.03.2021, після було переведено на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV. Перерахунок раніше призначених пенсій по новій довідці про заробітну плату не передбачено Законом № 889-VIII.

Вважаючи таке рішення територіального органу Пенсійного фонду України протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходив з такого.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

01.05.2016 набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІІІ (далі - Закон № 889-VII), який визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях.

Відповідно до статті 90 Закону № 889-VІІІ пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб, згідно з пунктом 1 якого пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону № 1058-IV.

Водночас підпунктом 1 пункту 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII визнано таким, що втратив чинність Закон № 3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Відповідно до частини першої статті 37 Закону № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Пунктом 10 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Пунктом 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відтак обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії державного службовця за віком після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ і «Прикінцевих та перехідних положень» Закону № 889-VIII, а саме: щодо віку, страхового стажу і стажу державної служби.

Аналогічні правові висновки щодо застосування зазначених норм права були викладені у постановах Верховного Суду від 18.03.2021 у справі № 500/5183/17, від 11.04 2023 у справі № 1.380.2019.003855 та від 12.09.2023 у справі № 560/8328/22.

Суд встановив, що позивачу з 25.11.2008 була призначена пенсія за віком за нормами Закону № 3723-ХІІ, яку він отримував до переведення на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV (до 28.02.2021).

05.11.2025 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області із заявою про переведення його з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону № 1058-IV, на пенсію за віком згідно із Законом № 889-VIII. До цієї заяви він додав довідки департаменту соціального захисту населення Миколаївської обласної державної адміністрації від 31.10.2025 № 1188/07 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та від 3.10.2025 № 1189/07 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і яка на дату виходу на пенсію не займає посади державного службовця.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 12.11.2025 № 948020168082 відмовлено позивачу в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VIII, оскільки він вже отримував пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VIII до 01.03.2021, після було переведено на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV. Перерахунок раніше призначених пенсій по новій довідці про заробітну плату не передбачено Законом № 889-VIII.

Відтак ключовим у цій справі є питання права осіб, які бажають перейти з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону № 1058-IV, на пенсію відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII, яка їм вже призначалась до цього, на перерахунок цієї пенсії на підставі нових довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за посадою, з якої ці особи вийшли на пенсію.

Між тим, як Закон № 889-VІІІ, так і Закон № 1058-IV не передбачають підстав (умов) для перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі збільшенням розміру заробітної плати працюючих службовців. Не передбачає таких підстав і стаття 37 Закону № 3723-ХІІ.

Враховуючи пряму дію закону в часі, до правовідносин щодо перерахунку пенсій застосовується законодавство, чинне на час, коли здійснюється перерахунок, а не те, яке діяло на час призначення пенсії.

Отже, розміри пенсій державних службовців, призначених на підставі статті 37 Закону № 3723-ХІІ, на відміну від розмірів пенсій, призначених на підставі інших нормативних актів, не підлягають перерахуванню.

У постановах від 19.03.2025 у справі № 300/936/23 і від 25.07.2025 у справі № 140/5363/24 прийшов до висновку, що до правовідносин щодо перерахунку пенсій підлягає застосуванню законодавство, чинне на момент звернення за перерахунком або переведенням, а не те, що діяло на час первинного призначення пенсії. Оскільки законодавство, чинне на момент звернення позивача, не передбачало можливості проведення перерахунку пенсії державного службовця, зокрема на підставі поданих ним довідок про оновлені складові заробітної плати.

Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України правомірно прийняло рішення від 12.11.2025 № 948020168082 про відмову позивачу в переведенні його на пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VIII на тій підставі, що йому раніше вже призначалась пенсія за віком державного службовця.

Поряд з цим, суд звертає увагу на те, що Конституційний Суд України у пункті 5.7 мотивувальної частини рішення від 23.12.2022 № 3-р/2022 у справі щодо гарантій соціального захисту державних службовців дійшов висновку, що «підпункт 1 пункту 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889 суперечить частині першій, другій статті 8, частині першій статті 24, статті 46 Конституції України в тім, що він унеможливив перерахунок розмірів пенсій, призначених на підставі статті 37 Закону № 3723».

Відповідно до пунктів 1-3 резолютивної частини рішення від 23.12.2022 № 3-р/2022 Конституційний Суд України ухвалив:

« 1. Визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), підпункт 1 пункту 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII у тім, що він унеможливив перерахунок розмірів пенсій, призначених на підставі статті 37 Закону України «Про державну службу“ від 16 грудня 1993 року № 3723-XII зі змінами.

2. Підпункт 1 пункту 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, визнаний неконституційним у зазначеному аспекті, втрачає чинність через три місяці з дня припинення чи скасування в Україні воєнного стану, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022 зі змінами.

3. Верховній Раді України внормувати перерахунок розмірів пенсій суб'єкта права на конституційну скаргу та інших осіб, яким надано право на призначення пенсії на підставі статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII зі змінами, з урахуванням приписів Конституції України та цього Рішення.»

Таким чином, особи, які отримують пенсію відповідно до статті 37 Закону 3723-ХІІ у період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022 зі змінами, та три місяці з дня його припинення чи скасування не мають права на перерахунок пенсії.

Крім цього, з урахуванням рішення Конституційного Суду України 23.12.2022 № 3-р/2022, правове регулювання перерахунку пенсії позивачки у майбутньому зазнає змін. Однак, до врегулювання Верховною Радою України питання перерахунку пенсій, призначених на підставі статті 37 Закону № 3723-ХІІ, підстав для такого перерахунку немає.

Аналогічні правові висновки щодо застосування зазначених норм права були викладені у постанові Верховного Суду від 28.02.2023 у справі № 520/6418/21.

Тобто позивач отримає право на перерахунок пенсії за віком державного службовця через три місяці після припинення чи скасування в Україні воєнного стану.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

Оскільки позивачці відмовлено у задоволенні позову, тому відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України.

Керуючись статтями 22, 139, 241-246, 255, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відмовити повністю.

2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

3. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

4. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

5. Учасники справи:

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 );

відповідачі:

Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, Миколаївський район, Миколаївська область, 54020; код ЄДРПОУ 13844159);

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, 3, м. Слов'янськ, Краматорський район, Донецька область, 84122; код ЄДРПОУ 13486010).

6. Повний текст рішення суду складений 19.01.2026.

Суддя В.Г.Ярощук