19 січня 2026 р. № 400/11334/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ярощука В.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , ,
до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , ,
провизнання протиправною та скасування довідки від 22.09.2025 № 2025-0922-1435-2654-7, визнання дій незаконними, скасування наказу,
20 жовтня 2025 року до Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач) про:
визнання протиправною та скасування Довідки військово-лікарською комісії від 22.09.2025 № 2025-0922-1435-2654-7 відносно позивача;
визнання незаконними дії відповідача щодо призову позивача на військову службу під час мобілізації та скасування наказу про призов позивача на військову службу під час мобілізації.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що позивача було безпідставно затримано, доставлено до відповідача, поставлено на військовий облік та зобов'язано пройти військово-лікарську комісію (далі - ВЛК). Зокрема, відповідач не врахував, що позивач був знятий з військового обліку за станом здоров'я, що означає остаточне звільнення від військового обов'язку. Дії посадових осіб відповідача відносно нього містять ознаки кримінального правопорушення. Медична документація підтверджує ряд тяжких захворювань позивача. Водночас медичному огляді ВЛК позивача не передувала обов'язкова здача аналізів, що ставить під сумнів порядок отримання зазначених аналізів і результати цих досліджень, а тому відповідне рішення ВЛК та наказ відповідача про призов позивача на військову службу під час мобілізації є протиправними.
У відзиві на позовну заяву від 26.12.2025 відповідач заперечив проти позову і просив у його задоволені відмовити в повному обсязі. Відзив умотивовано тим, що 21.09.2025 під час здійснення заходів з мобілізації уповноваженими військовослужбовцями відповідача та представником Національної поліції був зупинений позивач для перевірки військово-облікових документів, під час чого з'ясувалось, що згідно з даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідач з 23.08.2025 вважається порушником військового обліку за непроходження ВЛК, останній раз ВЛК він проходив 28.10.2002, за результатами якої він визнаний непридатним в мирний час, обмежено придатним у воєнний час. Тому позивача працівником Національної поліції та відповідача було доставлено до Миколаївського обласного центру мобілізації для проходження ВЛК. Відповідно до довідки ВЛК від 22.09.2025 № 2025-0922-1435-2654-7 позивач був визнаний придатним до військової служби і згідно з наказом начальника відповідача від 22.09.2025 № 1066 призваний на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Жодних протиправних дій щодо позивача військовослужбовцями відповідача вчинено не було.
Позивач у встановлений судом строк правом на подання відповіді на відзив не скористався.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ, ЗАЯВИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 24.10.2025 відкрито провадження у справі № 400/11334/25, призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за матеріалами в електронній формі, а також витребувано у відповідача:
а) копію облікової картки ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 );
б) копію картки обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 від 22.09.2025;
в) копію довідки військово-лікарської комісії від 22.09.2025 № 2025-0922-1435-2654-7;
г) копію (витяг) наказу про призов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
16.12.2025 Миколаївський окружний адміністративний суд повторно постановив ухвалу про витребування у відповідача вищенаведених доказів.
До відзиву на позовну заяву від 26.12.2025 відповідач подав до суду витребуванні докази.
У зв'язку з розглядом справи в порядку письмового провадження, керуючись частиною четвертою статті 229 КАС України, суд не здійснював фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Розглянувши заяви матеріали адміністративної справи, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.
Відповідно до даних обліково-послужної картки (форма № 6) та електронної облікової картки позивача він визнаний рішенням ВЛК від 28.10.2002 непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час.
Згідно з відомостями обліково-послужної картки (форма № 6) позивача його знято з військового обліку 16.06.2006 на підставі «наказу МОУ № 342».
В електронній обліковій картці позивача зазначено, що 21.09.2025 поліцейським Національної поліції його доставлено до відповідача для складання адміністративного протоколу за фактом не проходження (відмови від проходження) ВЛК.
Відповідно до картки обстеження та медичного огляду позивача він 22.09.2025 пройшов медичний огляд ВЛК, зокрема таких лікарів: терапевта, хірурга, неврапатолога, офтальмолога, ЛОР, психіатра і стоматолога. Йому було проведено аналіз крові на визначення групи крові та резус-фактору, серологічний аналіз крові і флюрографію органів грудної клітки. Згідно з цією карткою позивач придатний до військової служби, і позивач особистим підписом засвідчив, що він надав інформацію щодо стану свого здоров'я у повному обсязі.
У Довідці військово-лікарської комісії об'єднаного ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 від 22.09.2025 № 2025-0922-1435-2654-7 зазначено, що позивач приданий до військової служби.
Згідно з наказом начальника відповідача від 22.09.2025 № 1066 «Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період» позивача призвано на військову службу під час мобілізації, на особливий період та відправлено до військової частини НОМЕР_2 .
30.09.2025 дружина позивача подала до органів Національної поліції заяву про незаконне утримання її чоловіка військовослужбовцями ТЦК та СП в приміщенні ОЗП.
Вважаючи свій призов на військову службу під час мобілізації, в особливий період протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходив з такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Відповідно до частини третьої статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-ХІІ) військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби, приписку до призовних дільниць, прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, виконання військового обов'язку в запасі, проходження служби у військовому резерві, дотримання правил військового обліку.
Абзацом сьомим пункту 2 частини першої статті 37 Закону № 2232-ХІІ встановлено, що взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України на військовий облік військовозобов'язаних зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України.
Згідно з абзацом третім пункту 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487, районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством.
Таким чином, районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки наділенні повноваженнями щодо взяття на військовий облік військовозобов'язаних, зокрема і тих, які були зняті з військового обліку.
Тому твердження позивача про те, що зняття з військового обліку виключає можливість взяття його на військовий облік спростовується вищевикладеним.
Водночас суд звертає увагу на те, що поняття «зняття» і «виключення» з військового обліку не є тотожними і мають різні юридичні наслідки.
Суд встановив, що відповідно до даних обліково-послужної картки (форма № 6) та електронної облікової картки позивача він визнаний рішенням ВЛК від 28.10.2002 непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час.
Згідно з відомостями обліково-послужної картки (форма № 6) позивача його знято з військового обліку 16.06.2006 на підставі «наказу МОУ № 342», тобто у зв'язку з визнанням непридатним до військової служби в мирний час та обмежено придатним у воєнний час.
Відтак у воєнний час позивач підлягав взяттю на військовий облік військовозобов'язаних.
Відповідно до частини тринадцятої статті 2 Закону № 2232-ХІІ громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями та іншими спеціальностями в Службі безпеки України під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, Службою безпеки України, Службою зовнішньої розвідки України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України, а інших спеціальностей в Службі безпеки України - Головою Служби безпеки України.
Згідно з пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Абзацом шостим підпункту 2.5.1 пункту 2.5 глави 2 розділу І Положення № 402 встановлено, що до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛКК) належать ВЛК ТЦК та СП.
Відповідно до рядка 10 пункту 1.4 глави 1 розділу ІІ Положення № 402 медичний огляд військовозобов'язаних, які призивають та проходять військову службу за призовом під час мобілізацію, на особливий період, проводять ВЛК ТЦК та СП, гарнізонні (госпітальні) ВЛК.
Абзацом другим підпункту 2.8.2 пункту 2.8 глави 2 розділу І Положення № 402 закріплено, що ВЛК ТЦК та СП має право приймати постанови відповідно до цього Положення.
Згідно з пунктом 1.2 глави 1 розділу ІІ Положення № 402 постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).
Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).
Таким чином, до повноважень ВЛК ТЦК та СП належать повноваження щодо проведення медичного огляду військовозобов'язаних, які призивають та проходять військову службу за призовом під час мобілізацію, на особливий період, за результатами якого вони приймають постанови про ступінь придатності до військової служби відповідної особи.
Пунктом 19 частини першої статті 4 КАС України встановлено, що індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
Відповідно до абзацу першого пункту 74 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 (у редакції, чинній станом на 13.01.2025) (далі - Порядок № 560), резервістам та військовозобов'язаним, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, за рішенням керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки видається направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду за формою згідно з додатком 11. При цьому особам віком до 45 років видається направлення щодо визначення їх придатності до проходження військової служби у десантно-штурмових військах, силах спеціальних операцій, морській піхоті.
Згідно з абзацом першим пункту 3.1 глави 3 розділу ІІ Положення № 402 медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП, начальників центрів рекрутингу Збройних Сил України, на підставі направлення за формою, наведеною у додатку 11 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, ВЛК при ТЦК та СП за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які мають договір із НСЗУ на пакет медичних послуг, включений до програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік щодо медичного огляду осіб, який організовується ТЦК та СП, лікарями, які входять до складу ВЛК при ТЦК та СП. При цьому особам віком до 45 років видається направлення з метою визначення їх придатності до служби у Десантно-штурмових військах, підрозділах спеціального призначення, на підводних човнах, надводних кораблях, у морській піхоті.
З наведеного слідує, що направлення на ВЛК для проходження медичного огляду є процедурним рішенням, тобто рішенням, що приймається під час здійснення призову, але яким питання призову не вирішується по суті. Відтак ним не встановлюються права чи обов'язки військовозобов'язаного, а тому воно не підлягає оскарженню в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до абзацу першого частини першої статті 39 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).
Абзацом першим пункту 72 Порядку № 560 встановлено, що рішення щодо придатності резервіста та військовозобов'язаного для проходження військової служби за станом здоров'я визначається військово-лікарською комісією при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до абзацу третім пункту 2.9 глави 2 розділу ІІ Положення № 402 (у редакції, чинній станом на 29.01.2025) інші постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП, на особливий період оформлюються довідкою військово-лікарської комісії (додаток 4 до цього Положення).
Таким чином, постановою ВЛК районних, міських ТЦК та СП, оформлена довідкою ВЛК, встановлюється факт придатності (непридатності) військовозобов'язаного до проходження військової служби під час мобілізації, в особливий період, а отже вона стосується прав та інтересів такої особи.
Тобто постанова ВЛК районного, міського ТЦК та СП є індивідуальним актом, який може бути оскаржений в судовому порядку.
Відповідно до абзацу першого пункту 75 Порядку № 560 придатність резервістів та військовозобов'язаних до військової служби за станом здоров'я кожним лікарем визначається індивідуально. Висновки про придатність або непридатність резервістів та військовозобов'язаних до військової служби, подані ними скарги та об'єктивні дані, виявлені у процесі медичного огляду, а також установлений діагноз вносяться кожним лікарем до картки обстеження та медичного огляду та до інших документів, що засвідчується особистим підписом лікаря та скріплюється його особистою печаткою, із зазначенням дати проведення медичного огляду відповідно до вимог, визначених Міноборони.
Абзацом третім пункту 3.2 глави 3 розділу ІІ Положення № 402 під час дії правового режиму воєнного стану кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей.
Згідно з абзацом першим пункту 3.4. глави 3 розділу ІІ Положення № 402 під час огляду військовозобов'язаних їм проводиться загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, серологічний аналіз крові на: антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), поверхневий антиген до вірусу гепатиту «В» (HbsAg), загальні антитіла до вірусу гепатиту «С» (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном або загальні антитіла до блідої трепонеми (RW); визначається група крові та резус-належність, проводяться рентгенологічне обстеження органів грудної клітки, ЕКГ. Особам старшим 40 років обов'язково проводиться вимір внутрішньоочного тиску, дослідження крові на цукор. Інші дослідження проводяться за показаннями.
Суд встановив, що згідно з даними картки обстеження та медичного огляду позивача він 22.09.2025 пройшов медичний огляд такими лікарями: терапевта, хірурга, неврапатолога, офтальмолога, ЛОР, психіатра і стоматолога. Йому було проведено аналіз крові на визначення групи крові та резус-фактору, серологічний аналіз крові і флюрографію органів грудної клітки.
Тобто він був оглянутий усіма лікарями, які визначені Положенням № 402, та ним було здано необхідні аналізи.
Крім цього, позивач на вказаній картці особистим підписом засвідчив, що він надав інформацію щодо стану свого здоров'я у повному обсязі.
Відтак суд не встановив порушень процедури проведення медичного огляду позивача. Тому постанова ВЛК, оформлене довідкою від 22.09.2025 № 2025-0922-1435-2654-7 є правомірною, і, як наслідок, правомірним також є наказ начальника відповідача від 22.09.2025 № 1066 «Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період» в частині призову позивача на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Водночас суд врахував, що згідно з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 10.02.2022 у справі № 160/7153/20 і від 26.02.2025 у справі № 240/13173/22, перевірка правильності прийнятого військово-лікарською комісією рішення виключно за медичними показниками не входить до компетенції адміністративного суду. Адміністративний суд, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим частиною другою статті 2 КАС України, критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
З огляду на те, що позивачу відмовлено у задоволенні позову, відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України.
Керуючись статтями 22, 139, 241-246, 255, 295, 297 КАС України, суд
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 відмовити повністю.
2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
3. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
4. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
5. Учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).
6. Повний текст рішення суду складений 19.01.2026.
Суддя В.Г.Ярощук