ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"19" січня 2026 р. Справа № 300/157/26
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Кафарський В.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 в інтересах неповнолітніх дітей до військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання до вчинення певних дій,
Котик Р.В., діючи в інтересах ОСОБА_1 , як законного представника інтересів неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , звернувся до суду із позовною заявою до військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить:
визнати протиправною бездіяльність щодо прийняття/направлення військовою частиною НОМЕР_1 документів на виплату допомоги неповнолітнім дітям з підстав безвісного зникнення за особливих обставин їх батька;
зобов'язати військову частину НОМЕР_1 прийняти/отримати документи на виплату допомоги неповнолітнім дітям безвісно зниклого за особливих обставин їх батька - ОСОБА_2 , а також прийняття рішення про виплату допомоги неповнолітнім дітям ОСОБА_2 з підстав його безвісного зникнення за особливих обставин, в т.ч. надати позивачу акт службового розслідування обставин безвісного зникнення за особливих обставин батька неповнолітніх дітей - ОСОБА_2 .
Пунктом 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Згідно з частиною 3 статті 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
За змістом вимог частини 1 і 2 статті 132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України «Про судовий збір».
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць з 01.01.2025 складає 3 328,00 грн.
Положенням підпункту 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Із змісту позовної заяви слідує, що адміністративний позов містить дві вимоги немайнового характеру, одна з яких є похідною вимогою (вимога зобов'язального характеру), а тому саме одна вимога немайнового характеру є об'єктом справляння судового збору.
Отже, сума судового збору, що підлягає сплаті позивачем становить 1 211,20 грн.
Натомість, ОСОБА_3 , діючи в інтересах ОСОБА_1 , як законного представника інтересів неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , не долучив квитанцію про сплату судового збору.
В той же час, ОСОБА_3 послався на положення ст. 3 Закону України «Про судовий збір» та відмітив, що судовий збір не справляється за подання заяви, апеляційної та касаційної скарг про захист прав малолітніх чи неповнолітніх осіб.
Проте, суд зазначає, що згідно пункту 12 частини 2 статті 3 Закону України «Про судовий збір», судовий збір не справляється за подання заяви, апеляційної та касаційної скарги про захист прав малолітніх чи неповнолітніх осіб.
При цьому, за приписами абзацу 1 частини 1 статті 2 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Тобто, Закон України «Про судовий збір» розмежовує поняття «позовна заява» та «заява», а тому передбачені пільги щодо сплати судового збору стосуються лише заяв.
Таким чином, ОСОБА_3 , діючи в інтересах ОСОБА_1 , як законного представника інтересів неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , звернувся до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, за подання якої передбачено сплату судового збору.
Крім того, відповідно до пункту 7 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються громадяни, які у випадках, передбачених законодавством, звернулися із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб.
Проте Закон України «Про судовий збір» не відносить малолітніх дітей та батьків, які звертаються в їх інтересах, до категорії громадян, які звільняються від сплати судового збору.
Вказаний висновок узгоджується з правовою позицією, викладеною у постанові Верховного Суду від 13.06.2018 по справі №367/5983/16-ц.
Таким чином, ОСОБА_3 , діючи в інтересах ОСОБА_1 , як законного представника інтересів неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , звернувся до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, за подання якої передбачено сплату судового збору.
Згідно положень частини 1 статті 9 Закону України «Про судовий збір» судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Суд доводить до відома, що інформація щодо платіжних реквізитів для перерахування судового збору міститься на офіційному веб-порталі «Судова влада» в розділі «Івано-Франківський окружний адміністративний суд».
Відповідно до частин 1, 2 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене та враховуючи невідповідність поданого позову вимогам закону, позовну заяву належить залишити без руху з наданням строку для усунення виявлених судом недоліків позовної заяви, які вказані у цій ухвалі.
На підставі наведеного, керуючись статтями 161, 169, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
позовну заяву ОСОБА_1 в інтересах неповнолітніх дітей до військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання до вчинення певних дій - залишити без руху.
Надати позивачу (представнику) десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліку шляхом подання до суду документа про сплату судового збору у розмірі 1 211,20 грн.
Роз'яснити, що в разі неусунення недоліку у визначений строк позовна заява буде повернена.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Суддя /підпис/ Кафарський В.В.