Рішення від 19.01.2026 по справі 280/9556/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

19 січня 2026 року Справа № 280/9556/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Спецмаркет Регіон» (вул. Незалежної України, 41, м. Запоріжжя, 69037, код ЄДРПОУ 40726713) до Виконавчого комітету Запорізької міської ради (пр. Соборний, 206, м. Запоріжжя, 69105, код ЄДРПОУ 02140892), треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Районна адміністрація Запорізької міської ради по Дніпровському району (вул. Сагайдачного Петра, 1-А, м. Запоріжжя, 69096 ЄДРПОУ 37573513), Департамент муніципального управління Запорізької міської ради (пр. Соборний, 214, м. Запоріжжя, 69037 ЄДРПОУ 44921382) про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю “Спецмаркет Регіон» (далі - позивач) до Виконавчого комітету Запорізької міської ради (далі - відповідач), треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Районна адміністрація Запорізької міської ради по Дніпровському району, Департамент муніципального управління Запорізької міської ради, в якій позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 07.10.2025 № 738/44 “Про усунення наслідків порушень Правил благоустрою території міста Запоріжжя за адресою: пр. Металургів, 2 (на підставі акту обстеження території від 28.07.2025 № 0470)».

Ухвалою суду від 31.10.2025 у задоволенні заяви представника Товариства з обмеженою відповідальністю “Спецмаркет Регіон» про забезпечення позову до його подання відмовлено.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішення рішення Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 07.10.2025 № 738/44 “Про усунення наслідків порушень Правил благоустрою території міста Запоріжжя за адресою: пр. Металургів, 2 (на підставі акту обстеження території від 28.07.2025 № 0470)» є протиправним та підлягає скасуванню у зв'язку з тим, що відповідач у порушення вимог ст. 49 Закону України «Про адміністративну процедуру» не повідомив позивача про початок адміністративного провадження, що потягло за собою порушення передбаченого ст. 17, п. 4 ч. 1 ст. 28 цього закону, права позивача бути заслуханим адміністративним органом і надавати пояснення, а також порушення інших норм Закону України «Про адміністративну процедуру». При цьому наголошено, що вищенаведене порушення не є формальним, а має для позивача цілком конкретне значення. Просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Ухвалою суду від 10.11.2025 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні), протягом шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву, третім особам пояснення щодо суті спору.

Ухвалою суду від 20.11.2025 у задоволенні аяви представника Товариства з обмеженою відповідальністю “Спецмаркет Регіон» про вжиття заходів забезпечення позову відмовлено.

20.11.2025 представником відповідача надіслано до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог та заначає, що оскаржуване рішення не є рішенням про знесення, оскільки таким лише запропоновано власнику об'єктів в добровільному порядку виконати роботи щодо усунення наслідків порушення Типових правил шляхом демонтажу об'єкта, та приведення місця розташування в належний стан з відновленням його благоустрою. А у випадку невиконання демонтажу у добровільному порядку, виконання цього рішення доручено департаменту муніципального управління. Враховуючи той факт, що на момент прийняття виконавчим комітетом оскаржуваного рішення у позивача був відсутній діючий паспорт прив'язки тимчасової споруди у відповідача були всі законні підстави для прийняття оскаржуваного рішення. Вказує, що єдиною підставою для розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності є паспорт прив'язки, розміщення тимчасових споруд самочинно, тобто без паспорта прив'язки, заборонено. У випадку розміщення тимчасової споруди з порушенням наведеного вище законодавства, ця споруда має бути демонтована. Враховуючи положення пп. 7 пункту «а» ч. 1 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», частини другої статті 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», а також положення ч. 3 ст. 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», яка передбачає, що розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів», приходить до висновку, що питання благоустрою, в тому числі і щодо здійснення демонтажу самовільно встановлених тимчасових споруд (як частини забезпечення благоустрою) та порядку його проведення, відноситься до компетенції виконавчого комітету. Тобто, відповідач має повноваження приймати рішення про демонтаж об'єктів, якщо такі належать до тимчасових споруд у розумінні Правил благоустрою. Відповідач вважає позовні вимоги безпідставними, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

24.11.2025 до суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій не погоджуючись з позицією відповідача, викладеною у відзиві на позовну заяву, просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Третя особа правом на подання пояснень не скористалась.

Відповідно до приписів Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), з урахуванням того, що в період з 12.01.2026 по 16.01.2026 суддя Сіпака А.В. перебував у відпустці (довідка Запорізького окружного адміністративного суду 19.01.2026 №02-35/26/5), справу розглянуто судом в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, в перший робочий день судді 19.01.2026.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, встановив наступні обставини.

Старшими інспекторами відділу охорони громадського порядку КП «Муніципальна варта» Запорізької міської ради, на підставі наказу начальника КП «Муніципальна варта», було здійснено перевірку стану благоустрою території м. Запоріжжя, за адресою: просп. Металургів, 2.

За результатами обстеження було встановлено, що за вказаною адресою виявлено факт розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності. На запити КП «Муніципальна варта», Департамент архітектури та містобудування Запорізької міської ради повідомив, що за зазначеною адресою зареєстрований паспорт прив'язки тимчасової споруди №ТС-Д-375/1925 з терміном дії до 05.03.2025. Разом з тим, Департамент управління активами Запорізької міської ради повідомив, що за зазначеною адресою рішень про надання у користування земельною ділянкою не готувалось, діючі договори оренду землі не обліковуються. На підставі зібраної інформації, 28.07.2025 старшими інспекторами відділу охорони громадського порядку КП «Муніципальна варта» Запорізької міської ради Ревенком О. С. та Бондарєвим В. М. складено акт обстеження території №0470. Керуючись Законами України «Про благоустрій населених пунктів», «Про місцеве самоврядування в Україні», Типовими правилами благоустрою території населеного пункту, затвердженими наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27.11.2017 №310, Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 №244, рішенням Запорізької міської ради від 23.10.2024 №71 «Про затвердження Правил благоустрою території міста Запоріжжя», рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 27.06.2023 № 378 «Про усунення наслідків порушень Типових правил благоустрою території населеного пункту», було прийнято оскаржуване рішення Виконавчого комітету ЗМР.

В рішенні відповідача від 07.10.2025 № 738/44 “Про усунення наслідків порушень Правил благоустрою території міста Запоріжжя за адресою: пр. Металургів, 2 зазначено:

1. Усунути наслідки порушень Правил шляхом демонтажу тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності, яка розміщена без відповідних дозвільних документів, на об'єкті благоустрою м. Запоріжжя за адресою: пр. Металургів, 2 (далі - Об'єкт).

Звільнення об'єкту благоустрою від зазначеного Об'єкту здійснювати шляхом демонтажу та його транспортування до місця зберігання.

Під демонтажем необхідно розуміти комплекс заходів, які передбачають відокремлення Об'єкту, розміщеного без відповідних дозвільних документів, а також майна, що знаходиться в цьому Об'єкті, від місця його розташування або основи, тощо (у тому числі від'єднання від інженерних мереж при необхідності), транспортування на місце подальшого зберігання, тощо.

2. Власнику Об'єкту, вказаного у пункті 1 цього рішення, розміщеного без відповідних дозвільних документів, пропонувати самостійно, протягом семи календарних днів з дня розміщення районною адміністрацією Запорізької міської ради по Дніпровському району оголошення на Об'єкті щодо прийняття рішення стосовно його демонтажу, виконати роботи щодо усунення наслідків порушень Правил шляхом демонтажу об'єкта, та приведення місця розташування в належний стан з відновленням його благоустрою.

3. У разі невиконання цього рішення власником Об'єкту, вказаного у пункті 1 цього рішення, розміщеного без відповідних дозвільних документів, організацію виконання цього рішення доручити департаменту муніципального управління Запорізької міської ради.

Підставою для прийняття вказаного рішення відповідач зазначив факт виявлення об'єкта, що встановлений без достатніх правових підстав та дозвільних документів.

Вважаючи вищезазначене рішення протиправним, позивачка звернулась з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд зазначає таке.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п.п. 7 п. «а» ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.

Відповідно до п. 44 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад відноситься встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.

Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини визначено Законом України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 за №2807-IV (далі - Закон №2807-IV).

Згідно з положеннями статті 1 указаного Закону благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: - затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; - затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; - створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб) та інше.

Відповідно до статті 34 Закону №2807-IV Правила благоустрою території населеного пункту (далі - Правила) - нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту.

Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту (далі - Типові правила) для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.

Типові правила розробляються та затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

У разі якщо відповідною сільською, селищною, міською радою не прийнято рішення про затвердження Правил, застосовуються Типові правила.

Орган місцевого самоврядування забезпечує вільний доступ населення до затверджених Правил.

Правила включають: 1) порядок здійснення благоустрою та утримання територій об'єктів благоустрою; 2) вимоги до впорядкування територій підприємств, установ, організацій; 3) вимоги до утримання зелених насаджень на об'єктах благоустрою - територіях загального користування; 4) вимоги до утримання будівель і споруд інженерного захисту території; 5) вимоги до санітарного очищення території; 6) розміри меж прилеглої до підприємств, установ та організацій території у числовому значенні; 7) порядок розміщення малих архітектурних форм; 8) порядок здійснення самоврядного контролю у сфері благоустрою населених пунктів; 9) інші вимоги, передбачені цим та іншими законами.

Правила не можуть передбачати обов'язок фізичних і юридичних осіб щодо отримання будь-яких дозволів, погоджень або інших документів дозвільного характеру, а також повноважень органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, підприємств, установ, організацій, утворених такими органами, видавати зазначені документи.

Рішенням Запорізької міської ради від 23.10.2024 №71 «Про затвердження Правил благоустрою території міста Запоріжжя» затверджено нові Правила благоустрою території міста Запоріжжя (далі - Правила).

Згідно з п.1.1. Правил, зокрема, правила є обов'язковими для виконання на території міста Запоріжжя всіма органами державної влади та місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, закладами незалежно від форм власності та підпорядкування, їх посадовими та службовими особами, фізичними особамипідприємцями, органами самоорганізації населення, об'єднаннями громадян, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають на території міста Запоріжжя.

Відповідно до п. 2.13.1. Правил, на об'єктах благоустрою забороняється: - займати самовільно земельні ділянки, використовувати не за цільовим призначенням, за відсутності документа, що засвідчує право власності або використання (22); - використовувати об'єкти та елементи благоустрою не за їх функціональним призначенням (23); - вчиняти дії з реалізації, збуту, продажу товарів, надання послуг без відповідних документів, що надають на це право, здійснювати стихійну торгівлю, торгівлю у невстановлених місцях та інші дії заборонені законодавством, цими Правилами, рішеннями Запорізької міської ради та її виконавчого комітету, іншими нормативноправовими актами (28); - самовільно розміщувати у не відведених місцях об'єкти торгівлі: торговельні та ярмаркові майданчики, без відповідного дозволу або з порушенням його умов: тимчасові споруди для провадження підприємницької діяльності, торговельні причепи та автофургони, палатки, лотки, виносні торговельні столи, вітрини, ящики, торговельне та холодильне обладнання, товар або його зразки, тару та інші дії, заборонені законом та цими Правилами (29); - здійснювати господарську діяльність з порушенням вимог чинного законодавства України у сферах землеустрою, містобудування, озеленення територій, утримання будинків і споруд, освітлення територій, а також у галузі охорони здоров'я та охорони навколишнього природного середовища (34).

Відповідно до п.2.23.4. Правил, право на розміщення об'єктів торгівлі, послуг на території міста Запоріжжя здійснюється за наявності отриманих відповідних документів, що надають на це право, виданих уповноваженим органом у встановленому виконавчим комітетом міської ради, міською радою порядком.

Відповідно до п. 2.2.19. Правил, на території об'єкта благоустрою згідно з затвердженої містобудівної документації можуть розташовуватися будівлі та споруди торгівельного, соціально-культурного, спортивного та іншого призначення виключно за умови отримання всіх необхідних документів виданих відповідно до встановленого порядку.

Відповідно до п. 2.2.9. Правил, підприємства, установи, організації та фізичні особипідприємці у сфері благоустрою зобов'язані: розташовувати об'єкти торгівлі, громадського харчування, побутових послуг, розваг, тощо в тому числі тимчасові споруди на територіях об'єктів благоустрою в порядку, затвердженому рішенням виконавчого комітету міської ради, міської ради (12); відшкодовувати збитки та іншу шкоду, завдану ними внаслідок порушення законодавства з питань благоустрою (7).

З матеріалів справи встановлено, що в результаті обстеження території за адресою: просп. Металургів, 2 було виявлено порушення п. 5 ст. 16 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», п.2.13.1.п.п.29 та п.8.2.6 Правил благоустрою території міста Запоріжжя.

Відповідно до Розділу VІІІ, п. 8.2.1. Правил, порядок розміщення та утримання тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для провадження підприємницької діяльності у місті Запоріжжі, здійснюється на підставі положень, затверджених рішенням Запорізької міської ради та Плану дислокації тимчасових споруд торговельного, побутового, соціальнокультурного та іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності.

Відповідно до п. 8.2.6. Правил, забороняється самовільне встановлення тимчасових споруд, об'єктів торгівлі.

Відповідно до п. 9.4. Правил, самоврядний контроль за станом благоустрою міста Запоріжжя здійснюється шляхом проведення перевірок території, проведення рейдів, комісійних обстежень стану території міста з оформленням актів.

Відповідно до розділу XІ Правил, порушенням у сфері благоустрою вважається невиконання обов'язків або порушення вимог, передбачених законом України «Про благоустрій населених пунктів», іншими нормативно-правовими актами та нормативно-технічними документами, що регулюють відносини та встановлюють нормативи у сферах землеустрою, містобудування, охорони навколишнього природного середовища, озеленення територій, утримання об'єктів благоустрою, будинків і споруд. Підстави для розміщення на території міста Запоріжжя стаціонарних тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 16 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», на об'єктах благоустрою забороняється самовільно встановлювати об'єкти зовнішньої реклами, торговельні лотки, павільйони, кіоски тощо.

Відповідно до ст. 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» тимчасова споруда торговельного, побутового, соціальнокультурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення. Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

На виконання ст. 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року №244 затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (далі Порядок №244).

У відповідності до п.п. 2.1 п. 2 Порядку №244, підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки тимчасової споруди.

Згідно з п.п. 2.30 п. 2 Порядку №244, у разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки, самовільного встановлення тимчасової споруди така споруда підлягає демонтажу.

За приписами пп. 2.31 п. 2.31 Порядку №244, розміщення ТС самовільно забороняється.

Отже, чинним законодавством прямо передбачено, що в разі відсутності, закінчення, анулювання паспорту прив'язки тимчасової споруди, або самовільного її встановлення, така споруда підлягає демонтажу.

Відповідно до Положення про департамент муніципального управління, затвердженого рішенням Запорізької міської ради від 05.03.2025 №39 «Про внесення змін до Положення про департамент муніципального управління Запорізької міської ради» (далі - Положення про департамент), департамент є виконавчим органом Запорізької міської ради. Метою діяльності Департаменту є реалізація державної політики, а також комплексу повноважень органів місцевого самоврядування щодо комплексного благоустрою території міста.

Відповідно до Положення про департамент, до завдань департаменту відноситься, зокрема: здійснення контролю за виданими паспортами прив'язки на ТС, відповідністю схеми розміщення ТС, укладення договорів за користування місцем (п.2.2.22); забезпечення демонтажів та очищення території від незаконно встановлених споруд, тимчасових споруд для ведення підприємницької діяльності, некапітальних конструкцій, МАФів, парканів, обмежувачів руху, безхазяйного майна, пересувних об'єктів торгівлі, інших самовільно встановлених об'єктів, тощо згідно рішень, ухвалених виконавчим комітетом міської ради (п.2.2.9).

Також, рішенням Запорізької міської ради №113 від 17.03.2023 «Про внесення змін до рішення Запорізької міської ради від 25.08.2016 №52 «Про затвердження Положень, що регулюють правовідносини функціонування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та об'єктів дрібнороздрібної торговельної мережі на території м. Запоріжжя», зі змінами» затверджено Положення про порядок оформлення документів на розміщеннястаціонарних тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у м. Запоріжжі (далі - Положення). Відповідно до Положення, стаціонарна ТС - споруда, яка може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей і по зовнішньому контуру площу до 30 кв. м. Види стаціонарних ТС визначається відповідно до термінів та визначення понять згідно з ДБН В.2.2-23:2009 «Будинки і споруди. Підприємства торгівлі».

Відповідно до п. 3.1. Положення, підставою для розміщення ТС в межах м. Запоріжжя є паспорт прив'язки ТС, який надається департаментом архітектури та містобудування Запорізької міської ради та договір на право користування місцем для розташування стаціонарних ТС для здійснення підприємницької діяльності. Самовільне розміщення ТС забороняється.

Відповідно до п. 8.8 Положення, самовільно розміщені ТС підлягають демонтажу. Порядок та процедура демонтажу самовільно розміщених ТС здійснюється в порядку, визначеному відповідним рішенням органу місцевого самоврядування.

Відповідно до п. 11.2. Положення, суб'єкти господарювання - власники ТС, що розмістили ТС на підставі інших, ніж паспорт прив'язки ТС документів, вважаються самовільно розміщеними та підлягають демонтажу.

Аналізуючи вказані вище норми, єдиною підставою для розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності є паспорт прив'язки, розміщення тимчасових споруд самочинно, тобто без паспорта прив'язки, заборонено. У випадку розміщення тимчасової споруди з порушенням наведеного вище законодавства, ця споруда має бути демонтована.

Такий самий правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду від 03.12.2020 у справі № 161/13645/16-а.

Також, аналізуючи наведені вище положення пп. 7 пункту «а» ч. 1 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», частини другої статті 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», а також положення ч. 3 ст. 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», яка передбачає, що розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів», приходимо до висновку, що питання благоустрою, в тому числі і щодо здійснення демонтажу самовільно встановлених тимчасових споруд (як частини забезпечення благоустрою) та порядку його проведення, відноситься до компетенції виконавчого комітету.

Тобто, відповідач має повноваження приймати рішення про демонтаж об'єктів, якщо такі належать до тимчасових споруд у розумінні Правил благоустрою.

Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 27.01.2020 у справі №465/249/15-а, від 27.01.2020 у справі №465/249/15-а, від 13.03.2020 у справі №161/14543/16-а, від 28.05.2020 у справі №644/3036/17, від 10.08.2020 у справі № 161/13062/18, від 11.08.2020 у справі № 161/13492/16-а, від 03.12.2020 у справі №161/13645/16-а, від 15.05.2020 року у справі №712/10988/16-а.

Стороною позивача в позові стверджується про те, що термін дії паспорту прив'язки тимчасової споруди №ТС-Д-375/1925 закінчився 05.03.2025, проте вважає, що відповідач зобов'язаний був його продовжити, а відтак тимчасова споруда розміщена з дотриманням норм законодавства.

Як зазначалось раніше, згідно з п.п. 2.30 п. 2 Порядку №244, у разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки, самовільного встановлення тимчасової споруди така споруда підлягає демонтажу.

За приписами пп. 2.31 п. 2.31 Порядку №244, розміщення ТС самовільно забороняється.

Матеріали справи не містять доказів отримання позивачем діючого паспорту прив'язки на тимчасову споруди.

Пунктом 2.30. Порядку №244 передбачено, що у разі закінчення строку дії, анулювання паспорту прив'язки, самовільного встановлення тимчасової споруди така тимчасова споруда підлягає демонтажу.

Суд зазначає, що дії з демонтажу є заходами з відновлення благоустрою населеного пункту (демонтаж - роботи щодо відновлення території благоустрою), що узгоджується правовими висновками Великої Палати Верховного Суду, що міститься у постановах від 07.07.2022 у справі №200/4397/19-а, від 13.11.2018 у справі № 910/2145/18, від 27.11.2018 у справі № 910/2686/18 та від 12.12.2018 у справі № 826/10330/17.

Демонтаж самовільно встановлених позивачем тимчасових споруд (у тому випадку тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності) переслідує легітимну мету контролю органами місцевого самоврядування благоустрою населеного пункту (правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 19.06.2019 у справі №209/5369/15).

Крім того, суд погоджується з позицією відповідача щодо того, що паспорт прив'язки не є документом дозвільного характеру у розумінні Закону «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», а тому норми цього Закону, у тому числі щодо «мовчазної згоди», до таких відносин не застосовуються. Регулювання тимчасових споруд є предметом дії спеціального Порядку № 244, який має пріоритет порівняно із загальними нормами.

Відповідно до п. 9.1.2. Положення, департамент муніципального управління, зокрема на підставі відповідних рішень Запорізької міської ради та її виконавчого комітету організовує та здійснює у встановленому порядку демонтаж протиправно розміщених ТС.

Відповідно до п. 9.1.3. Положення, підприємства, установи, які відповідно до своєї компетенції реалізують повноваження та функції з благоустрою, здійснення контролю за станом благоустрою, здійснюють обстеження і фіксацію дотримання суб'єктами господарювання вимог цього Положення і внаслідок виявлення фактів недотримання вимог складає відповідні процесуальні документи.

Рішенням Запорізької міської ради №113 від 17.03.2023 «Про внесення змін до рішення Запорізької міської ради від 25.08.2016 №52 «Про затвердження Положень, що регулюють правовідносини функціонування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та об'єктів дрібнороздрібної торговельної мережі на території м. Запоріжжя», зі змінами» повноваження щодо укладення договорів на право користування місцями для розташування стаціонарних тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності з 17.03.2023 надано департаменту муніципального управління Запорізької міської ради. До 17.03.2023 такі договори укладались районними адміністраціями на підставі рішення Запорізької міської ради від 25.08.2016 №52 «Про затвердження Положень, що регулюють правовідносини функціонування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та об'єктів дрібнороздрібної торговельної мережі на території м. Запоріжжя».

Так, між ТОВ «СПЕЦМАРКЕТ РЕГІОН» (ЄДРПОУ 40726713) та районною адміністрацією по Дніпровському району було укладено договір №270 від 18.03.2020 на право користування місцями для розташування стаціонарних тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності (далі - Договір).

Предметом даного договору є надання товариству з обмеженою відповідальністю «СПЕЦМАРКЕТ РЕГІОН» права за плату тимчасово використовувати місце для розташування тимчасової споруди по продажу товарів народного споживання (ТС-Д-375/1925) за адресою: пр. Металургів, 2 площею 12 кв.м., а також закріплення прилеглої до ТС території для утримання її в належному стані.

Строк дії Договору з 18.03.2020 до 05.03.2025. Підставою для укладення даного Договору був паспорт прив'язки тимчасової споруди ТС-Д-375/1925 за адресою: пр. Металургів, буд. 2, виданий Департаментом архітектури та містобудування Запорізької міської ради 05.03.2020 строком дії до 05.03.2025 на замовлення ТОВ «СПЕЦМАРКЕТ РЕГІОН». Отже, строк дії вказаних паспорту прив'язки та Договору закінчився 11.11.2024.

Згідно з листом департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради №03-07/2932 від 16.07.2025, відповідно до інформації містобудівного кадастру Департаменту, який ведеться Департаментом згідно із ст. 22 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності та п.8 постанови Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 «Про містобудівний кадастр» за адресою: м. Запоріжжя, пр. Металургів, 2, був зареєстрований паспорт прив'язки ТС-Д-375/1925, термін якого закінчився 05.03.2025. Дозвільні документи на розміщення вказаної споруди у відділі містобудівного кадастру Департаменту не зареєстровані.

Відповідно до Закону України «Про державний земельний кадастр» від 07.07.2011 №3613-VI державна реєстрація земельних ділянок, які передаються у власність чи користування із земель державної та комунальної власності, до 01.01.2013 здійснювалась у книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі центральним органом влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

З 2013 року державну реєстрацію прав на земельні ділянки здійснював Укрдержреєстр, а згодом - органи державної реєстрації прав (державні реєстратори Міністерства юстиції України на територіальних громад).

Відповідно до ст. 123 Земельного кодексу України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Також, відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.

Статтею 12 Земельного кодексу України визначені повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст. Зокрема, відповідні ради розпоряджаються землями територіальних громад; передають земельні ділянки комунальної власності у власність або користування громадян та юридичним особам.

В матеріалах справи відсутні докази того, що Запорізька міська територіальна громада в особі Запорізької міської рад приймала рішення про передачу в оренду земельної ділянки за адресою: м. Запоріжжя, просп. Металургів, 2, докази надання дозволу на розроблення проекту землеустрою за вказаною адресою.

Інші аргументи позивача, викладені у позові, не спростовують вищевикладені обставини, а відповідно, не підлягають врахуванню судом при прийнятті судового рішення у цій справі.

При цьому суд враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява №63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява №4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).и повинні діяти вчасно та в належний і послідовний спосіб (рішення у справах «Beyeler v. Italy» № 33202/96, «Oneryildiz v. Turkey» № 48939/99, «Moskal v. Poland» № 10373/05).

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що доводи позивача є не обґрунтованими, а позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Питання щодо розподілу судових витрат врегульовані ст.139 КАС України.

В силу положень статті 139 КАС України судові витрати (у тому числі витрати на правничу допомогу) стягуються на користь позивачки за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень виключно у разі задоволення позовних вимог. Враховуючи ту обставину, що судом відмовлено у задоволенні позову, то й відсутні підстави для стягнення з відповідача на користь позивача судових витрат.

Керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю “Спецмаркет Регіон» (вул. Незалежної України, 41, м. Запоріжжя, 69037, код ЄДРПОУ 40726713) до Виконавчого комітету Запорізької міської ради (пр. Соборний, 206, м. Запоріжжя, 69105, код ЄДРПОУ 02140892), треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Районна адміністрація Запорізької міської ради по Дніпровському району (вул. Сагайдачного Петра, 1-А, м. Запоріжжя, 69096 ЄДРПОУ 37573513), Департамент муніципального управління Запорізької міської ради (пр. Соборний, 214, м. Запоріжжя, 69037 ЄДРПОУ 44921382) про визнання протиправним та скасування рішення, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 19.01.2026.

Суддя А.В. Сіпака