м. Вінниця
19 січня 2026 р. Справа № 120/5646/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комара Павла Анатолійовича, розглянувши письмово заяву про зупинення провадження в справі за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії
У провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
До суду відповідачем подано клопотання про зупинення провадження у справі на підставі пункту 5 частини 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з яким суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції. Так, представник відповідача зазначив, що ухвалою Верховного Суду від 10 жовтня 2024 року вирішено передати на розгляд судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян Касаційного адміністративного суду справу № 440/6856/22 за позовом ОСОБА_2 до Полтавської міської ради про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні. Предметом оскарження у цій справі є подібним до того, що визначений у справі № 440/6856/22 та стосується виплати позивачу середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, а тому, на думку представника відповідача, наявні підстави для зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням у справі № 440/6856/22.
Розглянувши клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі, суд зважає на таке.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Підстави та порядок зупинення провадження у справі визначені статтею 236 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною 1 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України передбачені обов'язкові підстави для зупинення провадження у справі, а у частині 2 цієї статті вказані факультативні підстави для зупинення провадження у справі.
Однією із факультативних підстав для зупинення провадження у справі є перегляд судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції (пункт 5 частини 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України).
Саме на цю норму і посилається представник відповідача у клопотанні як на підставу для зупинення провадження у справі.
Вказаною нормою надано право суду зупиняти провадження в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду.
Так, в ході розгляду поданого клопотання суд установив, що згідно з даними інформаційної системи "Єдиний державний реєстр судових рішень" 06 грудня 2024 року Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян Касаційного адміністративного суду за результатами розгляду справи № 440/6856/22 задовольнив частково касаційну скаргу Полтавської міської ради, рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2022 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 08 червня 2023 року скасував, а справу направив на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.
Відповідно до частини 1 статті 359 КАС України постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Однак, згідно даних Єдиного державного реєстру судових рішень, судом встановлено, що 06 грудня 2024 року Судовою палатою з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян Касаційного адміністративного суду прийнято постанову у справі № 440/6856/22.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для зупинення провадження в адміністративній справі № 120/5646/24.
Також судом проаналізовано предмети позовів у справах №120/5646/24 та у справі № 440/6856/22 та встановлено, що об'єктивна неможливість розгляду цієї справи до вирішення справи № 440/6856/22 відсутня.
Таким чином, клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі слід залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст. 236, 248, 256 КАС України, -
Відмовити в задоволенні клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Суддя Комар Павло Анатолійович