Справа № 344/23305/25
Провадження № 3/344/485/26
19 січня 2026 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Зеленко О.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за ч.1 ст.155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 ставиться у вину порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, за наступних обставин.
Так, 03.12.2025 о 17 год 35 хв по вул.Чорновола, 65 м.Івано-Франківськ у магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що належить ТОВ «Інтера Корп», продавець ОСОБА_1 провела розрахункову операцію на повну суму покупки без застосування ПРРО, не видала розрахунковий документ встановленого зразка, чим порушила п.1, п.2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, належним чином повідомлялася про час та місце розгляду справи. Причину неявки суду не повідомила, клопотань про відкладення судового засідання не подавала. На адресу суду надійшло заперечення на протокол про адміністративне правопорушення, за змістом якого ОСОБА_1 просила закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю у її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.155-1 КУпАП. З огляду на викладене, вважаю за можливе розглянути справу за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Згідно з ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичнідані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ч.1 ст.155-1 КУпАП, адміністративна відповідальність настає за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Відповідно до п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Відповідно до п.2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).
Дослідивши матеріали справи, встановлено, що на підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненому суду надано протокол про адміністративне правопорушення №2658 від 10.12.2025, акт фактичної перевірки №27830/09/15/РРО/ НОМЕР_2 від 10.12.2025, акт відмови від підпису та отримання другого примірник протоколу про адміністративне правопорушення №2367 від 10.12.2025.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №2664 від 10.12.2025, 03.12.2025 о 17 год 35 хв по вул.Чорновола, 65 м.Івано-Франківськ у магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що належить ТОВ «Інтера Корп», продавець ОСОБА_1 провела розрахункову операцію на повну суму покупки без застосування ПРРО, не видала розрахунковий документ встановленого зразка, чим порушила п.1, п.2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями.
Згідно акту фактичної перевірки №27830/09/15/РРО/ НОМЕР_2 від 10.12.2025, що проводилася 03.12.2025 у магазині по АДРЕСА_2 , що належить ТОВ «Інтера Корп», установлено проведення контрольної розрахункової операції без застосування РРО (програмного РРО, розрахункової книжки) при продажу товарів: набір для само замісу «Ніко Бустер», ароматизатор «Chaser» на загальну суму 349 грн, розрахунковий документ встановленої форми і змісту не надавався. Після ознайомлення зі змістом акту фактичної перевірки ОСОБА_2 від підпису та отримання другого примірника відмовилася, про що складено відповідний акт (а.с.3-5).
Звертаю увагу, що у вказаному акті перевірки вказано, що перевірка здійснена у магазині «Вандал», що належить ТОВ «Інтера Корп», у присутності ОСОБА_2 (керуюча) та ОСОБА_1 (продавець). При цьому будь-яких даних про те, що саме продавцем ОСОБА_1 проводилася вказана розрахункова операція і допущено виявлені порушення, акт перевірки не містить.
Матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_3 складаються з 2 документів: протоколу про адміністративне правопорушення і акту фактичної перевірки. Крім того, до справи долучено акт №2367 від 10.12.2025 про те, що ОСОБА_1 від підпису і отримання другого примірника протоколу відмовилася, а також супровідний лист про скерування ОСОБА_1 вказаного протоколу поштовим відправленням.
Будь-яких інших доказів на підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні даного правопорушення суду не надано.
Даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, вважаю, що докази вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.155-1 КУпАП, у справі відсутні, а тому відповідно до п.1 ст.247 КУпАП провадження у цій справі слід закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 155-1, 221, 247, 256, 268, 283- 285 КУпАП, -
Провадження в справі щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст.155-1 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд упродовж десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Олеся ЗЕЛЕНКО