Справа № 442/117/26
Провадження № 1-кс/442/34/2026
16 січня 2026 року Слідча суддя Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області ОСОБА_1 ,
з участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 ,
розглянувши матеріали справи за скаргою ОСОБА_3 на бездіяльність Дрогобицького РВП ГУ НП у Львівській області щодо невнесення даних у ЄРДР, -
встановила:
ОСОБА_3 звернувся до суду зі скаргою, в якій просить зобов'язати посадову особу (слідчого) Дрогобицького районного відділу поліції Головного управління національної поліції у Львівській області внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за його заявою від 31.12.2025 про вчинення кримінального правопорушення у строки, визначені ст.214 КПК України.
В обгрунтування скарги посилається на те, що 31.12.2025 від звернуся до Дрогобицького РВП ГУНП у Львівській області з письмовою заявою про вчинення кримінального правопорушення посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до ч.1 ст.367 КК України. У своїй заяві про вчинення кримінального правопорушення він вказав в чому саме полягає службова недбалість, невиконання своїх службових обов'язків посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також додав до заяви необхідні письмові докази, вчинення посадовими особами кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України. Проте, інформації про внесення відомостей до ЄРДР на підставі його заяви від не отримав.
ОСОБА_3 подав до суду заяву про розгляд скарги у його відсутності, скаргу підтримує повністю, просить таку задоволити, оскільки на момент розгляду скарги інформації про внесення відомостей до ЄРДР на підставі його заяви, він не отримав.
Представник Дрогобицького РВП ГУНП у Львівській області в судове засідання двічі не з'явився.
Відповідно до ч.2 ст.107 КПК України рішення про фіксацію процесуальної дії за допомогою технічних засобів під час досудового розслідування, в тому числі під час розгляду питань слідчим суддею, приймає особа, яка проводить відповідну процесуальну дію. Клопотань учасників процесуальної дії про застосування технічних засобів фіксування не поступило, а тому фіксування клопотання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Частиною 3 ст.306 КПК України розгляд скарг на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування здійснюється за обов'язкової участі особи, яка подала скаргу, чи її захисника, представника та слідчого, дізнавача чи прокурора, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржується. Відсутність слідчого, дізнавача чи прокурора не є перешкодою для розгляду скарги.
Дослідивши представлені скаржником матеріали, слідча суддя приходить до висновку, що скаргу слід задоволити виходячи з наступного:
Відповідно до ст.55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Саме в запроваджені механізму реального захисту громадянами своїх прав у суді полягає здійснення функцій правової держави та її утвердження як такої.
Статтею 2 КПК України передбачено, що завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Згідно з п.1 ч.1 ст.303 КПК України на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.307 КПК України за результатами розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора постановляється ухвала згідно з правилами цього Кодексу. Ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування може бути про: скасування рішення слідчого чи прокурора; зобов'язання припинити дію; зобов'язання вчинити певну дію; відмову у задоволенні скарги.
Судом встановлено, що 31.12.2025 ОСОБА_3 звернувся до Дрогобицького РВП ГУНП у Львівській області із заявою про вчинення кримінального правопорушення.
Згідно ст. 214 КПК України слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування. Досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Так згідно положення про порядок ведення ЄРДР реєстр утворений та ведеться відповідно до вимог КПК з метою забезпечення: реєстрації кримінальних правопорушень (проваджень) та обліку прийнятих під час досудового розслідування рішень, осіб, які їх учинили, та результатів судового провадження; оперативного контролю за додержанням законів під час проведення досудового розслідування; аналізу стану та структури кримінальних правопорушень, вчинених у державі; інформаційно-аналітичного забезпечення правоохоронних органів.
Реєстраторами Реєстру є: прокурори, у тому числі керівники прокуратур; керівники органів досудового розслідування; слідчі органів прокуратури, поліції, безпеки, органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства, органів Державної кримінально-виконавчої служби України та органів Державного бюро розслідувань; детективи підрозділів детективів та внутрішнього контролю Національного антикорупційного бюро України (далі - Національне бюро), уповноважені здійснювати досудове розслідування кримінальних правопорушень.
Згідно Інструкції про порядок ведення єдиного обліку в органах поліції заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події від 06.11.2015 заяви і повідомлення про вчинені кримінальні правопорушення та інші події реєструються цілодобово в чергових частинах органів поліції відразу після їх надходження, вносяться до журналу ЄО.
Слідчий, який отримав у черговій частині для розгляду заяву або повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення, у журналі ЄО ставить відмітку про час та дату його отримання, зазначає посаду, прізвище та ставить підпис та подає до чергової частини відомості в письмовому вигляді про реєстраційний номер журналу ЄО, номер кримінального провадження, дату та час внесення відомостей про заяву чи повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення до ЄРДР.
Згідно ч.1 ст.218 КПК України, досудове розслідування здійснюється слідчим того органу досудового розслідування, під юрисдикцією якого знаходиться місце вчинення кримінального правопорушення.
Відповідно до ч.2 ст.218 КПК України, якщо слідчому із заяви, повідомлення або інших джерел стало відомо про обставини, які можуть свідчити про кримінальне правопорушення, розслідування якого не віднесене до його компетенції, він проводить розслідування доти, доки прокурор не визначить іншу підслідність.
Прокурор та слідчий відповідно до вимог КПК України позбавлені можливості визначити суб'єкт кримінального правопорушення, підслідність кримінального провадження та обставини злочину, оскільки вказані обставини можливо встановити лише при проведенні досудового розслідування, здійснення слідчим та процесуальних дій, які можуть бути проведенні лише після внесення відомостей до ЄРДР та початку досудового розслідування.
Судом двічі, а саме: 08.01.2026 та 09.01.2026, витребовувалось з Дрогобицького РВП ГУНП у Львівській області матеріали за заявою ОСОБА_3 про вчинення кримінального правопорушення, проте такі запити проігноровано.
Станом на день розгляду поданої скарги, відомості за поданою заявою скаржника ОСОБА_3 до ЄРДР не внесено, жодних аргументованих відомостей про це Дрогобицьким РВП ГУ НП у Львівській області слідчій судді не надано.
А тому, слідча суддя розглядає дану скаргу на підставі наявних матеріалів.
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ в своєму інформаційному листі № 1640/0/4-12 від 09 листопада 2012 р. "Про деякі питання порядку оскарження рішень, дій чи бездіяльності під час досудового розслідування" роз'яснив, що: "відповідно до вимог ч. 1 ст. 214 КПК бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, означає невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР впродовж 24 годин після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, і саме в цьому контексті слід оцінювати доводи заявників в разі оскарження бездіяльності слідчого, прокурора", яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР. У разі ж оскарження бездіяльності прокурора чи слідчого, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення (відповідно до п.1 ч.1 ст.303 КПК) суть розгляду справ даної категорії полягає у встановленні, чи дотримувався прокурор чи слідчий процедури, визначеної ч.1 ст.214 КПК щодо 24-годинного терміну внесення відомостей до ЄРДР. Слідчий суддя при розгляді скарги не повинен встановлювати обставини, зокрема чи містить заява, повідомлення про кримінальне правопорушення склад злочину або досліджувати докази про наявність в діяннях особи складу кримінального правопорушення...".
Відповідно до ч.3 ст.214 КПК України здійснення досудового розслідування до внесення відомостей до ЄРДР або без такого внесення не допускається і тягне за собою відповідальність встановлену законом тобто, слідчий не вправі проводити жодні перевірки будь-яких фактів до внесення заяви в ЄРДР.
Слідча суддя, не оцінюючи обґрунтованість заяви ОСОБА_3 від 31.12.2025 на предмет ознак складу кримінального правопорушення, вважає, що в ній містяться відомості, які можуть стати предметом перевірки органом досудового розслідування в порядку, передбаченому КПК України.
Враховуючи вищенаведене, слідча суддя вважає, що відомості на підставі вищевказаної заяви про вчинення кримінальних правопорушень не внесені до ЄРДР у встановлений законом строк, обставини викладені в ній свідчать про порушення охоронюваних законом прав і інтересів ОСОБА_3 , а тому уповноважених посадових осіб Дрогобицького РВП ГУ НП у Львівській області слід зобов'язати внести відомості про кримінальне правопорушення до ЄРДР на підставі заяви останнього.
Керуючись ст.ст.303, 307, 376 КПК України,-
постановила:
Скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність Дрогобицького РВП ГУНП у Львівській області щодо невнесення даних у ЄРДР - задоволити.
Зобов'язати службових осіб Дрогобицького районного відділу НП ГУНП у Львівській області, внести відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань на підставі заяви ОСОБА_3 про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст.367 КК України від 31.12.2025.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідча суддя ОСОБА_1