Ухвала від 16.01.2026 по справі 438/48/26

Справа № 438/48/26

Номер провадження № 2-о/438/32/2026

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження

16 січня 2026 року м. Борислав

Суддя Бориславського міського суду Львівської області Слиш А.Т., розглянувши матеріали заяви адвоката Романів Ірини Богданівни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Бориславська міська рада Львівської області, приватний нотаріус Паньків Галина Осипівна про встановлення факту, що має юридичне значення,

ВСТАНОВИВ:

до Бориславського міського суду Львівської області надійшли матеріали заяви адвоката Романів Ірини Богданівни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Бориславська міська рада Львівської області, приватний нотаріус Паньків Галина Осипівна про встановлення факту належності правовстановлюючого документу, у якій просить встановити юридичний факт належності ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , правовстановлюючого документу - свідоцтва про право власності на 82/100 ід.ч. житлового будинку з приналежними до нього будівлями та спорудами від 27 травня 2000 року, розташованого за адресою АДРЕСА_1 , виданого на підставі рішення виконавчого комітету Бориславської міської ради Львівської області від 20 квітня 2000 року № 181, зареєстрованого Дрогобицьким державним комунальним міжміським бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки та записано в реєстрову книгу № 12 за реєстрованим №2218.

Суд перевіривши заяву й додані до неї матеріали, приходить до наступного.

Згідно з положеннями ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Зокрема, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Перелік справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, визначено в ч. 1ст. 315 Цивільного процесуального кодексу України.

Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Характерною ознакою категорії справ окремого провадження є відсутність у них спору про право і метою яких є встановлення юридичного факту або стану. При цьому в порядку окремого провадження може вирішуватися спір про факт, але не спір про право цивільне.

У п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» судам роз'яснено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, зокрема якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; встановлення факту не пов'язується із наступним вирішенням спору про право.

Заявник у заяві просить встановити факт належності правовстановлюючого документу - свідоцтва про право власності на 82/100 ід.ч. житлового будинку з приналежними до нього будівлями та спорудами від 27 травня 2000 року, розташованого за адресою АДРЕСА_1 , виданого на підставі рішення виконавчого комітету Бориславської міської ради Львівської області від 20 квітня 2000 року № 181, зареєстрованого Дрогобицьким державним комунальним міжміським бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки та записано в реєстрову книгу № 12 за реєстрованим №2218, померлі особі: ОСОБА_2 .

Встановлення даного факту заявнику необхідне для отримання спадщини після смерті ОСОБА_2 .

Відповідно довідки №57 від 14 січня 2025 року, виданого КП ЛОР «Дрогобицьке міжміське бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» право власності 18/100 ід.ч. на вищевказаний об'єкт нерухомого майна станом на 31 грудня 2012 року зареєстровано ОСОБА_3 .

Як роз'яснено у п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року за № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов'язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними.

Таким чином, даний факт повинен бути встановлений в межах вирішення спору про право власності на спадкове майно, що залишилось після смерті ОСОБА_2 , за відсутності інших спадкоємців, із органом місцевого самоврядування за місцем знаходження спадкового нерухомого майна.

Відповідно до ч.4 ст.315 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи - залишає заяву без розгляду.

Із заяви ОСОБА_1 , яка подана в порядку окремого провадження вбачається, що встановлення даного юридичного факту заявнику необхідно для успадкування майна ОСОБА_2 , а тому в даному випадку вбачається спір про право, який має розглядатися в порядку позовного провадження.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 260-261, 315, 353, 354 ЦПК України суддя,-

постановив :

Відмовити у відкритті провадження у справі за заявою адвоката Романів Ірини Богданівни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Бориславська міська рада Львівської області, приватний нотаріус Паньків Галина Осипівна про встановлення факту, що має юридичне значення.

Роз'яснити заявнику право звернення до суду з такою ж вимогою в порядку позовного провадження.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Львівського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя: Андрій СЛИШ

Попередній документ
133383240
Наступний документ
133383242
Інформація про рішення:
№ рішення: 133383241
№ справи: 438/48/26
Дата рішення: 16.01.2026
Дата публікації: 21.01.2026
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Бориславський міський суд Львівської області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи окремого провадження; Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них:
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Відмовлено у відкритті провадження (16.01.2026)
Дата надходження: 14.01.2026
Предмет позову: про встановлення факту належності правовстановлюючого документу,що підтверджує право власності.