Справа № 161/23299/25
Провадження № 3/161/138/26
м.Луцьк 15 січня 2026 року
Луцький міськрайонний суд в особі судді Філюк Т.М., за участю особи, яка притягується до відповідальності, прокурора Добрянського М.З., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с. Звірів, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працює охоронником в магазині АТБ, у період з 03.08.2023 року по 27.09.2024 року - командир 2 відділення охорони 1 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт серії НОМЕР_1 ,
- за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
11 листопада 2025 року з Управління стратегічних розслідувань у Волинській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України до Луцького міськрайонного суду Волинської області надійшли матеріали справ про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постановою від 15 січня 2026 року справи про адміністративні правопорушення № 161/23299/25; провадження 3/161/138/26 та № 161/23302/25; провадження 3/161/142/26 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення об'єднано в одне провадження. Об'єднаній справі присвоєно № 161/23299/25; провадження 3/161/138/26.
Із протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 382 від 31 жовтня 2025 року вбачається, що ОСОБА_1 , будучи командиром 2 відділення охорони 1 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до п.п. «г», п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону) є суб'єктом на якого поширюється дія зазначеного Закону, несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «при звільненні», чим порушив вимоги ч.2 ст. 45 Закону, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП. Дата вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією 24.09.2025 року.
Також, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією № 383 від 31 жовтня 2025 року вбачається, що ОСОБА_1 , будучи командиром 2 відділення охорони 1 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до п.п. «г», п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону) є суб'єктом на якого поширюється дія зазначеного Закону, несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік (щорічна декларація (після звільнення), чим порушив вимоги ч.2 ст. 45 Закону, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП. Дата вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією 24.09.2025 року.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину в інкримінованих йому правопорушеннях, передбачених ч. 1 ст.172-6 КУпАП, визнав. Суду пояснив, що дійсно він у вказані строки, всупереч зазначених вимог Закону, своєчасно не подав декларацію, у зв'язку із тим, що не приділив даному обов'язку належної уваги. В своїх діях не мав злого умислу та не мав наміру порушувати законодавство.
Прокурор в судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні правопорушення за ч.1 ст.172-6 КУпАП, та призначити йому покарання у виді штрафу в розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, прокурора, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Пунктом 9 ст. 1 Закону передбачено, що корупційне правопорушення - діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до п. п. «г», п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є військові посадові особи Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби, курсантів вищих військових навчальних закладів, курсантів вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, курсантів факультетів, кафедр та відділень військової підготовки, особовий склад штатних військово-лікарських комісій.
Судом встановлено, що відповідно до витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №252 від 03.08.2023 «По стройовій частині», молодшого сержанта ОСОБА_1 призначено на посаду командира 2 відділення охорони 1 взводу охорони роти охорони.
Наказом т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №318 від 27.09.2024 «По стройовій частині», молодшого сержанта ОСОБА_1 звільнено з посади командира 2 відділення охорони 1 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 , у запас за підпунктом «г», (через сімейні обставини).
Відповідно до вимог абзацу 2, частини 2 ст. 45 Закону, особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Згідно вимог ст. 47 Закону, подані декларації включаються до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що формується та ведеться Національним агентством у визначеному ним порядку. На офіційному веб-сайті Національного агентства забезпечується відкритий цілодобовий доступ до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, шляхом можливості перегляду, копіювання та роздруковування інформації, а також у вигляді набору даних (електронного документа), організованого у форматі, що дозволяє його автоматизоване оброблення електронними засобами (машинозчитування) з метою повторного використання.
Відповідно до ч.2 ст. 45 Закону, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в- ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, особи які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями. Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до вимог ст.47 Закону, подані декларації включаються до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що формується та ведеться Національним агентством.
Національне агентство забезпечує відкритий цілодобовий доступ до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на офіційному веб-сайті Національного агентства.
Частиною 1 статті 172-6 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Як вбачається з даних з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 декларацію «при звільненні» подав 24.09.2025 року о 19:45 год. А декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік «при звільненні» 24.09.2025 року о 19:33 год.
Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, несвоєчасно подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «при звільненні» та декларацію за 2024 рік «після звільнення», як це передбачено ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
За таких обставин, суд вбачає в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією за ч.1 ст.172-6 КУпАП, стверджується, у відповідності до вимог, передбачених ст. 251 КУпАП, належними та допустимими по справі доказами, а саме: протоколами про адміністративні правопорушення; письмовими поясненнями ОСОБА_1 про обставини вчинення адміністративного правопорушення, витягами з Державного реєстру декларацій та іншими матеріалами справи.
При накладенні адміністративного стягнення, у відповідності до вимог, передбачених ст.33 КУпАП, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Згідно ст.36 ч.2 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
У даному випадку обидва правопорушення є рівнозначними, враховуючи всі обставини справи, особу правопорушника, який до адміністративної відповідальності не притягувався, суд приходить до висновку, що до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення в межах санкції ч.1 ст. 172-6 КУпАП у виді штрафу.
Також, судом встановлено, що особа, яка вчинила адміністративне правопорушення є учасником бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_2 , а тому звільняється від сплати судового збору на підставі п.13 ч.1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір».
Керуючись ст. ст. 22, 23, 33-34, 283, 284 КУпАП, на підставі ч.1 ст.172-6 КУпАП, ст. ст. 3, 45, 52 Закону України «Про запобігання корупції», суд
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП та на підставі ч.2 ст. 36 КУпАП накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
(Реквізити сплати: Рахунок отримувача: UA428999980313010106000003550; Назва отримувача коштів: ГУК у Волинській обл./м.Луцьк/21081100; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38009371; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО): 899998).
Згідно ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу протягом 15 днів з дня винесення постанови у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення із ОСОБА_1 підлягає стягненню подвійний розмір штрафу в сумі 1700 гривень.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, шляхом подання апеляційної скарги до Волинського апеляційного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області Т.М.Філюк