Справи № 333/10661/25
3/333/148/26
«15» січня 2026 року м. Запоріжжя
Суддя Комунарського районного суду м. Запоріжжя Ковальова Ю.В., розглянувши справи про адміністративні правопорушення, які надійшли з УПП в Запорізькій області ДПП про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановила:
25.10.2025 р. о 17 год. 07 хв. ОСОБА_1 , у м. Запоріжжя по пр. Соборному, 17, керував автомобілем BMW 3181, реєстраційний номер НОМЕР_1 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме звужені зіниці очей, що не реагують на світло, виражене тремтіння пальців рук, порушення мови. Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння відмовився в медичному закладі у лікаря-нарколога, чим порушив вимоги п. 2.5 ПДР України, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП.
Під час розгляду адміністративного матеріалу ОСОБА_1 свою провину у вчиненні вказаного правопорушення не визнав, пояснивши, що поліцейські його не зупиняли, він сам зупинився, щоб забрати знайомих, однак підбіг поліцейський та не дав зачинити двері авто, вважає, що зупинка була незаконною, він взагалі не вживає наркотичні засоби. Крім того, він мав недовіру до поліцейських, бо вони могли запросити ТЦК, тому й відмовився від проходження огляду.
У судовому засіданні захисник ОСОБА_1 - адвокат Лихосенко Є.О. заявив клопотання про закриття провадження у справі з наступних підстав. Відповідно до наявних у справі відеоматеріалів, ОСОБА_1 під'їхав на територію біля заправної станції, поблизу адреси м. Запоріжжя, проспект Соборний, 17, де вийшов з автомобіля, допоміг пасажиру, якого підбирав, покласти сумку до багажного відділення, де до нього підійшли патрульні поліцейські та попрохали надати посвідчення водія та інші документи. На вказане ОСОБА_1 повідомив, що його ніхто не зупиняв, та відповідно до ст.35 Закону України «Про патрульну поліції» він не зобов'язаний
виконувати вимоги співробітників патрульної поліції, оскільки він Правила дорожнього руху не порушував та його ніхто не зупиняв. Отже, доказів наявності підстав зупинки належного
ОСОБА_2 транспортного засобу, які передбачені статті 35 Закону України «Про національну поліцію», відсутні та протокол, складений інспектором, є незаконним. Також, ОСОБА_1 , за час складання матеріалів адміністративного правопорушення, не повідомили, не ознайомили та не надали взагалі направлення у медичний заклад для проходження медичного огляду. Відповідно до наявних у справі відеоматеріалів, ОСОБА_1 не відмовлявся від проходження огляду на стан сп?яніння, а лише вимагав виконувати законні вимоги поліцейських відносно нього.
Однак, незважаючи на складання відносно нього зазначеного протоколу, протягом двох годин, ОСОБА_1 самостійно з?явився до медичного закладу та о 19 годині 00 хвилин 25.10.2025 пройшов медичний огляд у лікаря-нарколога, за результатами якого було складено висновок, відповідно до якого в нього не було встановлено жодного сп?яніння та він перебував у тверезому стані.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Незважаючи на невизнання вини, вина ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого йому адміністративного правопорушення підтверджується матеріалами справи, зокрема:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 493830 від 25.10.2025 року;
- рапортом інспектора поліції УПП в Запорізькій області ДПП;
- направленням на огляд з метою встановлення стану сп'яніння від 25.10.2025;
- відеозаписом з нагрудного реєстратора, долученим до матеріалів справи та переглянутим в судовому засіданні, зміст якого повністю спростовує вищенаведені доводи захисника та підтверджує обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до п.п. 1.1., 1.3.,1.5. ПДР, ці Правила відповідно до Закону України "Про дорожній рух" встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
Як свідчить практика Європейського суду з прав людини (див. рішення у справі «ОГаллоран та Франціє проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007), особа, яка володіє чи керує автомобілем (транспортним засобом), підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Зі змісту п. 2.5 ПДР слідує, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
У відповідності до змісту статті 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають в стані алкогольного чи іншого сп'яніння чи під дією лікарських засобів підлягають оглядові на стан сп'яніння, який проводиться за допомогою спеціальних технічних засобів працівником поліції у присутності двох свідків або в закладі охорони здоров'я.
У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, чи іншого сп'яніння поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Як вбачається з матеріалів справи, зокрема з відеозапису, працівники поліції мали усі підстави для проведення огляду ОСОБА_1 на стан сп'яніння, оскільки певні ознаки свідчили, що останній може перебувати в стані наркотичного сп'яніння, а також керував автомобілем. Ознаки, які притаманні знаходженню особи в стані наркотичного сп'яніння також зазначені у вищедослідженому направленні на огляд на стан наркотичного сп'яніння. Однак, як засвідчують ці ж матеріали, ОСОБА_1 від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився.
Так, з дослідженого в судовому засіданні відеозапису вбачається, що під час зупинки транспортного засобу, під керуванням ОСОБА_1 , останньому роз'яснюється причина такої зупинки, а саме порушення правил ПДР, всі ознаки виявлені поліцейським у останнього дають право припускати, що ОСОБА_1 перебував в стані наркотичного сп'ягніння (агресивна поведінка, вислови «Я-людина, не водій»).
Відповідно до п. 2 Інструкції «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої спільним наказом Міністерств внутрішніх справ України і охорони здоров'я України № 1452/735 від 09.11.2015 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за № 1413/27858 від 11.11.2015 року, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі, поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Аналізуючи поведінку ОСОБА_1 під час спілкування з поліцейськими, надаючи оцінку доводам ОСОБА_1 та його адвоката, суд дійшов висновку, що мала місце відмова водія від проходження огляду на стан сп'яніння за пропозицією поліцейського патрульної поліції. Зміст спілкування ОСОБА_1 з поліцейськими свідчить про те, що поліцейськими буде чітко та зрозуміло запропоновано водію ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп'яніння в закладі охорони здоров'я у зв'язку з виявленими в нього ознаками наркотичного сп'яніння. Наявність ознак: звужені зіниці очей, які не реагують на світло, тремтіння пальців рук перевірялась поліцейським на місці зупинки. Слід врахувати, що манера спілкування ОСОБА_1 з поліцейськими, свідчить про те, що у останніх були підстави вважати, що його поведінка не відповідає обстановці.
Доводи адвоката про те, що ОСОБА_1 самостійно пройшов огляд на стан сп'яніння, судом не можуть бути прийняті до уваги, оскільки відповідно до до ч. 4ст. 266 КУпАП, огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я. Згідно пункту 2 розділу ІІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції огляд водія транспортного засобу на стан сп'яніння в закладах охорони здоров'я проводиться у присутності поліцейського в будь-який час доби із застосуванням спеціальних технічних засобів лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту), який пройшов тематичне вдосконалення за відповідною програмою згідно із законодавством. В даному випадку, ОСОБА_1 наданий висновок №7817 від 25.10.2025, з якого вбачається, що останній пройшов огляд на стан сп'яніння 25.10.2025 року в 19 год. 00 хв., тобто через 2 години після зупинки ОСОБА_1 без участі поліцейського.
Виходячи із змісту пункту 10 розділу ІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції результати огляду на стан сп'яніння водія транспортного засобу, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду на стан сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів. В даному випадку акт огляду не складався, оскільки фактично поліцейськими не міг бути проведений огляд на стан наркотичного сп'яніння, бо діючим законодавством правом проводити огляд на стан наркотичного сп'яніння наділений лише лікар відповідного закладу охорони здоров'я.
Слід зазначити, що ОСОБА_1 не зазначено відомостей, які б свідчили про поважність причин не проходження ним медичного освідування саме в порядку, запропонованому працівниками поліції і який визначений чинним законодавством України. Посилання ОСОБА_1 на недовіру поліцейським не свідчать про поважність таких причин.
У матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні будь-які відомості, які можуть свідчити про зацікавленість поліцейських у результатах розгляду справи, тому, суд дійшов висновку, що працівники поліції виконували свої обов'язки виключно у межах наданих їм повноважень.
Всі інші доводи сторони захисту мають формальний характер та спрямовані на ухилення від адміністративної відповідальності за вчинене адміністративне правопорушення, в тому числі й посилання на відсутність доказів керування ОСОБА_1 транспортним засобом, що повністю спростовується відеозаписом, переглянутим в судовому засіданні.
Вина ОСОБА_1 підтверджена матеріалами справи, а наявність формальних неточностей в документах, за загальним правилом, не може бути підставою для встановлення відсутності в діях особи складу адміністративного правопорушення, якщо винуватість такої особи підтверджується сукупністю доказів по справі. Судом не було встановлено таких порушень, наслідком яких могло б бути закриття провадження у справі.
Вважаю, що оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ст. 130 ч.1 КУпАП проведено у відповідності до КУпАП, Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ, Міністерства охорони здоров'я України №1452/735 від 09.11.2015 року, Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 р. №1103.
В матеріалах справи відсутні докази на підтвердження факту істотних порушень працівниками поліції вимог закону під час складання протоколу про адміністративне правопорушення, які б унеможливили прийняття висновку судом. Дії працівників поліції відповідали вимогам Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції і проведення такого огляду, затвердженого постановою КМУ від 17.12.2008 р. № 1103 та Інструкції, затвердженої спільним наказом МВС та МОН України від 9.11.2015 р. № 1452/735.
Безпідставним також є посилання захисника на відсутність підстав для зупинки транспортного засобу, яке спростовується відеозаписом з місця подій та рапортом поліцейського, і значення для кваліфікації дій водія за частиною 1 статті 130 КУпАП не має.
Отже, досліджені судом докази доводять винуватість ОСОБА_1 «поза розумним сумнівом», тобто достовірно і достатньо підтверджують вчинення ним порушення вимог пункту п. 2.5 ПДР України.
Таким чином, у діях ОСОБА_1 містяться ознаки правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, згідно якої передбачена адміністративна відповідальність за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
При визначенні виду й міри адміністративного стягнення, згідно ст. 33 КУпАП суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його провини, майновий стан, обставини, які пом'якшують та обтяжують відповідальність.
З огляду на ступінь суспільної небезпеки вчинених правопорушень, особу правопорушника та інші обставини у справі, вважаю можливим призначити йому адміністративне стягнення у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП, з правопорушника також підлягає стягненню судовий збір в розмірі 665,60 грн.
Керуючись ст. ст. 33, 40-1, 1224, 124, 283, 284, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -
постановила:
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17 000 /сімнадцять тисяч/ гривень 00 копійок на користь держави з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 /один/ рік.
Платіжні реквізити для сплати адміністративного штрафу у адміністративній справі №333/10661/25:
Отримувач: ГУК у Зап.обл/Запорізька обл/21081300
Код отримувача (ЄДРПОУ): 37941997
Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.)
Номер рахунку (IBAN): UA708999980313000149000008001
Код класифікації доходів бюджету: 21081300, Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху (крім адміністративних штрафів за адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі)
Відповідно до вимог ч.2 ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у 15-денний строк з дня повідомлення про винесення вказаної постанови, в порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 605/ шістсот шістдесят п'ять/ гривень 60 копійок.
Платіжні реквізити для перерахування судового збору у адміністративній справі №333/10661/25:
Отримувач: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106
Код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783
Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.)
Номер рахунку (IBAN): UA908999980313111256000026001
Код класифікації доходів бюджету: 22030106, Судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України)
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Комунарський районний суд м. Запоріжжя протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Ю.В. Ковальова