Рішення від 14.01.2026 по справі 918/1062/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Давидюка Тараса, 26А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,

e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" січня 2026 р. м. Рівне Справа № 918/1062/25

Господарський суд Рівненської області у складі судді Н.Церковної при секретарі судового засідання І.Шилан, розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом Рівненської міської ради до Департаменту з питань будівництва та архітектури Рівненської обласної державної адміністрації, третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ГУ ДПС у Рівненській області про стягнення 32248,16 грн

за участю представників сторін:

Представник позивача - Єгорова Ірина Степанівна (Господарський суд рівненської області)

Представник відповідача Ясковець Олександр Анатолійович (Господарський суд рівненської області)

ВСТАНОВИВ:

Рівненська міська рада звернулася до Господарського суду Рівненської області з позовною заявою до Департаменту з питань будівництва та архітектури Рівненської обласної державної адміністрації в якій просить стягнути заборгованість в розмірі 32 248,16 грн за договором оренди земельної ділянки від 13.10.2006 року.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

Між Рівненською міською радою та Управлінням капітального будівництва Рівненської обласної державної адміністрації укладено договір оренди земельної ділянки від 13 жовтня 2006 року, який зареєстрований в Рівненській регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 30.11.2006 за №040658300342, щодо передачі в оренду земельної ділянки площею 109 м2, на вулиці Князя Володимира, 108 для обслуговування будівлі складу строком на 50 років (із змінами та додатками).

Починаючи з 2023 року Департамент з питань будівництва та архітектури Рівненської ОДА у податкових деклараціях з плати за землю земельну ділянку площею 0,0109 га з кадастровим номером 5610100000:01:008:0053 не декларує, орендну плату не сплачує.

Отже загальна сума орендної плати, несплаченої орендарем відповідно до нової нормативної грошової оцінки становить 32 248,16 грн (за 10 місяців 2022 року 8 419,05 грн (10 102,86/12*10=8 419,05), за 2023 рік - 11 618,29 грн., за 2024 рік - 12 210,82 грн.).

Відповідач у своєму відзиві на позовну заяву зазначив, що вимога про сплату коштів в сумі 32248,16грн за згадуваним договором оренди є незаконною оскільки право користування майном, розташованим на земельній ділянці, перейшло до іншої особи, що після його реєстрації зобов'язана сплачувати відповідні орендні платежі за користування земельною ділянкою, відтак позовні вимоги не визнає в повному обсязі.

Третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ГУ ДПС у Рівненській області у своїх письмових поясненнях зокрема зазначила, що податкове зобов'язання по орендній платі за відповідачем не обліковується в повному обсязі відповідно до договору оренди земельної ділянки, в зв'язку з відсутністю звітування та не подачею податкових декларацій з плати за землю з 2023 року.

Прийняті у справі судові рішення та інші процесуальні дії.

Ухвалою суду від 17.11.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №918/1062/25, розгляд якої постановлено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження в змішеній паперовій та електронній формі. Розгляд справи призначено на 17.12. 2025 року.

25 листопада 2025 року від відповідача через електронну систему "Електронний суд" надійшов відзив на позовну заяву.

26 листопада 2025 року від третьої особи через електронну систему "Електронний суд" надійшли письмові пояснення та клопотання про здійснення розгляду справи за відсутності представника ГУ ДПС у Рівненській області.

Ухвалою суду від 17.12.2025 року розгляд справи відкладено на 14.01.2026 року.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

Заслухавши в судовому засіданні представника позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд встановив наступне.

Між Рівненською міською радою та Управлінням капітального будівництва Рівненської обласної державної адміністрації укладено договір оренди земельної ділянки від 13 жовтня 2006 року, який зареєстрований в Рівненській регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 30.11.2006 за №040658300342, щодо передачі в оренду земельної ділянки площею 109 м2, на вулиці Князя Володимира, 108 для обслуговування будівлі складу строком на 50 років.

Також між Рівненською міською радою та Департаментом з питань будівництва та архітектури Рівненської обласної державної адміністрації 18.02.2013 укладено додатковий договір про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 30.11.2006 за №040658300342, та викладено його окремі пункти в наступній редакції: «ОРЕНДАР - Департамент з питань будівництва та архітектури Рівненської обласної державної адміністрації місцезнаходження: м. Рівне, майдан: Просвіти, І, код ЄДРПОУ 36565276».

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Рішенням Рівненської міської ради від 2 липня 2020 року №7565 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Рівного» затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Рівного та введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста Рівного з 01 січня 2021 року.

Землекористувачів повідомлялось про зміну нормативної грошової оцінки за земельні ділянки у м. Рівному через засоби масової інформації (оголошення у тижневику «Сім днів» (№28 (1383) від 9 липня 2020 року), а також на сайті Рівненської міської ради та її виконавчого комітету (http://rivnerada.gov.ua/portal/landing).

Пунктом 289.1 статті 289 Податкового кодексу України визначено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель (пункт 289.3 статті 289 ПКУ).

Інформація про коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за кожен рік оприлюднюється у медіа та на офіційному сайті Держгеокадастру України.

Відтак коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки становив за 2021 рік -1,1; за 2022 рік - 1,15; за 2023 - 1,051.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 5610100000:01:008:0053 площею 276 м2, станом на 2021 рік, становить: 516 799,18 грн., а за 109 м2 (частка із земельної ділянки площею 276 м2) - 204 098,23 грн. (витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 24.05.2021 №5347 додається).

Отже нормативна грошова оцінка орендованої земельної ділянки:

- за 2022 рік становить 224 508,05 грн. (204 098,23*1,1), а орендна плата 10102,86 грн. (224 508,056*4,5%);

- за 2023 рік становить 258 184,26 грн. (204 098,23*1,1*1,15), а орендна плата 11 618,29 грн. (258 184,26*4,5%);

- за 2024 рік становить 271 351,66 грн. (204 098,23*1,1*1,15*1,051), а орендна плата 12 210,82 грн. (271 351,66*4,5%).

Відповідно до листа Головного управління ДПС у Рівненській області від 18.09.2025 №6181/5/17-00-04-01-05 повідомлено, що Департамент з питань будівництва та архітектури Рівненської ОДА (код ЄДРПОУ 36565276)1 - у податковій декларації з плати за землю за 2022 рік задекларував дві орендовані земельні ділянки на території м. Рівне, зокрема площею 0,0142 га з кадастровим номером 5610100000:01:015:0002 та площею 0,0109 га з кадастровим номером 5610100000:01:008:0053. Загальна сума задекларованих зобов'язань за вказані земельні ділянки 26 993,71 грн. При цьому, податкові зобов'язання на земельну ділянку площею 0,0109 га з кадастровим номером 5610100000:01:008:0053 розраховані лише за січень-лютий 2022 року в сумі 1 503,41 грн.

Починаючи з 2023 року Департамент з питань будівництва та архітектури Рівненської ОДА у податкових деклараціях з плати за землю земельну ділянку площею 0,0109 га з кадастровим номером 5610100000:01:008:0053 не декларує, орендну плату не сплачує.

Отже загальна сума орендної плати, несплаченої орендарем відповідно до нової нормативної грошової оцінки становить 32 248,16 грн (за 10 місяців 2022 року 8 419,05 грн (10 102,86/12*10=8 419,05), за 2023 рік - 11 618,29 грн., за 2024 рік - 12 210,82 грн.).

Відповідач заперечуючи проти позову зокрема зазначив, рішенням Господарського суду Рівненської області від 23.02.2022 №918/854/21, що набрало законної сили, встановлено факт припинення договірних відносин між Рівненською міською радою та департаментом у силу закону.

Зокрема вказаним рішенням встановлено: « що заміна орендаря земельної ділянки та перехід користування земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_1, за Договором оренди земельної ділянки від 13.10.2006 року до нового набувача нерухомого майна - ОСОБА_1 - відбувся в силу прямого припису закону, незалежно від волі органу, який уповноважений розпоряджатися земельною ділянкою - Рівненської міської ради.

Зважаючи на викладене, судом встановлено, що у позивача відсутнє порушене право відповідачами-1 та -2 за Договором оренди земельної ділянки від 13.10.2006 року, як і відсутній обов'язок сплачувати орендні платежі за даним Договором із 24.04.2019 року в силу закону. При цьому Договір оренди земельної ділянки від 13.10.2006 року діє, відбулася заміна сторони в зобов'язанні за договором - з Департаменту питань будівництва та архітектури Рівненської обласної державної адміністрації на ОСОБА_1 ».

Враховуючи викладене вище, рішення Господарського суду Рівненської області від 23.02.2022 №918/854/21, з урахуванням норм частини 4 ст. 75 ГПК України, має преюдиційний характер до правовідносин, що розглядаються в межах провадження по справі №918/1062/25 в частині обов'язку сплати за земельну ділянку, що вибула з власності департаменту, а відтак позовні вимоги є необгрунтованими.

Норми права, що підлягають до застосування, та мотиви їх застосування, оцінка аргументів, наведених сторонами.

Правовідносини сторін за договором оренди землі регулюються спеціальним Законом України Про оренду землі, Земельним кодексом України, Податковим кодексом України та загальними нормами Цивільного та Господарського кодексів України (в редакції чинній на момент укладення правочину)

Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до Закону.

Статтями 206 Земельного кодексу України та ст. 270 Податкового кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.

Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 270 Податкового кодексу України (розділ Податок на майно) об'єктами оподаткування платою за землю є об'єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.

Передача прав володіння і користування земельною ділянкою згідно статті 206 Земельного кодексу України, пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України здійснюється за плату, що має вноситися на користь міської територіальної громади, на підставі договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до вимог статті 124 Земельного кодексу України передача землі в оренду здійснюється на підставі цивільно-правової угоди.

Відповідно до статті 1 Закону України Про оренду землі оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно зі статтею 13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

У статті 21 Закону України Про оренду землі передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

За положеннями статті 24 Закону України Про оренду землі орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Тож, згідно положень ст. 21 Закону України Про оренду землі та підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Цивільні зобов'язання виникають з підстав, передбачених ст. 11 ЦК України, зокрема з договорів та інших правочинів.

У відповідності до ст. 509 ЦК України, ст. 173 ГК України (в редакції чинній на момент укладення правочину), в силу господарського зобов'язання, яке виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання, один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Відповідно до ч. 1 ст. 283 ГК України (в редакції чинній на момент укладення правочину), яка кореспондується з приписами ст. 759 ЦК України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

Згідно з ч. 1 статті 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

За приписами пункту 287.1 статті 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (пункт 287.3 статті 287 Податкового кодексу України).

За змістом ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Статтями 525, 526 ЦК України визначено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

У відповідності до ч.ч. 1, 2 ст. 193 ГК України (в редакції чинній на момент укладення правочину) суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Відповідно до приписів ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Виходячи із змісту вищенаведених норм права, на відповідача мав би бути покладений обов'язок щодо повної та своєчасної сплати орендних платежів за користування земельною ділянкою за договором, а саме: обов'язок щомісячно рівним частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, на розрахунковий рахунок місцевого бюджету сплачувати орендну плату.

По при це, як встановлено судом і це вбачається із матеріалів справи рішенням Господарського суду Рівненської області від 23.02.2022 №918/854/21, що набрало законної сили, встановлено факт припинення договірних відносин між Рівненською міською радою та відповідачем у силу закону, як наслідок департамент з питань будівництва та архітектури Рівненської обласної державної адміністрації не має обов'язку зі сплати орендної плати за користування земельною ділянкою перед позивачем.

Згідно ч. 4 ст. 75 ГПК України закріплено, що обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Суд також погоджується із твердженням відповідача про пасивну поведінку органу місцевого самоврядування щодо прийняття рішення (вчинення дій) про припинення права землекористування.

Висновки суду за результатами вирішення спору.

Сукупним аналізом наведених вище норм права, взятих судом до уваги тверджень сторін та досліджених доказів, суд констатує про відсутність підстав для задоволення позову.

Таким чином, за результатами з'ясування обставин, підтверджених тими доказами, які були досліджені судом під час розгляду справи, і з наданням оцінки всім аргументам у їх сукупності та взаємозв'язку, як це передбачено вимогами ст. ст. 75-79, 86 ГПК України, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.

Розподіл судових витрат.

Згідно з ч.1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Відповідно до п.2 ч.1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

У зв'язку із відмовою у задоволені позову судові витрати залишаються за позивачем.

Керуючись ст. ст. 73, 74, 76-79, 91, 120, 123, 129, 233, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

В задоволені позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://rv.arbitr.gov.ua/sud5019/.

Повний текст рішення складено та підписано 19.01.2026 року.

Суддя Н. Церковна