адреса юридична: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36000, адреса для листування: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36607, тел. (0532) 61 04 21, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018
Код ЄДРПОУ 03500004
13.01.2026 Справа № 917/1275/17
Суддя Киричук О.А., розглянувши скаргу Акціонерного товариства "Українська залізниця", вул. Єжи Гедройця, 5, м. Київ, 03150, в особі Регіональної філії "Одеська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця", вул. Пантелеймонівська, 19, м. Одеса, 65012
на дії Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), вул. Героїв-пожежників, 13, м. Полтава, 36014
при виконанні рішення Господарського суду Полтавської області від 12.10.2017 у справі № 917/1275/17
за позовною заявою Акціонерного товариства "Українська залізниця", вул. Єжи Гедройця, 5, м. Київ, 03150, в особі Регіональної філії "Одеська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця", вул. Пантелеймонівська, 19, м. Одеса, 65012
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Полтавський тепловозоремонтний завод", вул. Гайового, 30, м. Полтава, Полтавська область, 36005
третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Приватне акціонерне товариство "Науково-дослідний інститут "Техностандарт", вул. Короленка, 25, кв. 1, м. Харків, 61003
про витребування тепловозів з незаконного володіння
Господарським судом Полтавської області розглядалася справа № 917/1275/17 за позовом Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Одеська залізниця" ПАТ "Українська залізниця" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Полтавський тепловозоремонтний завод", третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Приватне акціонерне товариство "Науково-дослідний інститут "Техностандарт" про витребування тепловозів з незаконного володіння.
Рішенням Господарського суду Полтавської області від 12.10.2017 позов задоволено повністю; витребувано тепловози ЧМЕЗ № 5720, ЧМЕЗ № 1938, ЧМЕЗ № 1613, ЧМЕЗ № 2772, ЧМЕЗ № 3143 з незаконного володіння Товариства з обмеженою відповідальністю "Полтавський тепловозоремонтний завод" на користь Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Одеська залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця"; стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Полтавський тепловозоремонтний завод" на користь Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Одеська залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" 174 963,00 грн витрат по сплаті судового збору.
31.10.2017 на виконання вказаного рішення суду, яке набрало законної сили 24.10.2017, видано відповідні накази.
АТ "Українська залізниця" звернулося до Господарського суду Полтавської області зі скаргою на постанову від 18.02.2022 ВП №61546536 про повернення виконавчого документа стягувачу, за змістом якої просило суд (з урахуванням заяви про уточнення вимог скарги):
- визнати неправомірною (незаконною) постанову заступника начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Лукмасло М. М. про повернення виконавчого документа стягувачу від 18.02.2022 ВП №61547536;
- зобов'язати заступника начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Лукмасло М. М. відновити виконавче провадження №61547536 з виконання наказу Господарського суду Полтавської області від 31.10.2017 по справі №917/1275/17 про витребування тепловозів ЧМЕЗ №5720, ЧМЕЗ №1938, ЧМЕЗ №1613, ЧМЕЗ №2772 та ЧМЕЗ №3143 з незаконного володіння ТОВ "Полтавський тепловозоремонтний завод" на користь АТ "Українська залізниця".
Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 05.07.2022, залишеною без змін постановою Східного апеляційного господарського суду від 07.12.2022, відмовлено у задоволення скарги.
Постановою від 02.03.2023 у cправі № 917/1275/17 Верховним Судом Постанову Східного апеляційного господарського суду від 07.12.2022 та ухвалу Господарського суду Полтавської області від 05.07.2022 у справі № 917/1275/17 скасовано, справу № 917/1275/17 у скасованій частині передано до Господарського суду Полтавської області на новий розгляд.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04.04.2023 справу для розгляду заяви передано судді Киричуку О.А.
Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 10.04.2023 прийнято скаргу до розгляду.
21.04.23 від Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) надійшов відзив на скаргу.
28.04.23 від Акціонерного товариства "Українська залізниця" надійшли пояснення по скарзі.
Відповідно до вказівок Верховного Суду, який направляючи справу на новий розгляд зазначив про суперечливість висновків судів попередніх інстанцій про відсутність у боржника майна, що підлягає передачі стягувачу на виконання наказу від 31.10.2017, для встановлення факту наявності чи відсутності у боржника індивідуально визначеного в натурі майна, а саме тепловозів ЧМЕЗ № 5720, ЧМЕЗ № 1938, ЧМЕЗ № 1613, ЧМЕЗ № 2772, ЧМЕЗ № 3143, суд прийшов до висновку про необхідність призначення судової інженерно-технічної експертизи.
Ухвалою від 30.05.2024 призначено у справі № 917/1275/17 судову інженерно-технічну експертизу; проведення судової інженерно-технічної експертизи доручено експертам Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз ( вул. Липинського, 54, м. Львів); провадження у справі 917/1275/17 зупинено до закінчення проведення судової експертизи.
Від Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз до суду надійшов висновок експерта.
Ухвалою від 17.11.25 поновлено провадження у справі.
Учасниками справи надані пояснення з урахуванням наданого суду висновку експерта.
Розглянувши матеріали справи та скарги, дослідивши та оцінивши подані докази, суд встановив наступне.
Відповідно до п. 1 ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження» рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Як передбачено ст. 124 Конституції України та ст. 326 ГПК України, судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України і виконуються в порядку, визначеному Законом України "Про виконавче провадження".
Законом України "Про виконавче провадження" регламентовано порядок та особливості проведення кожної стадії (дії) виконавчого провадження і відповідних дій державних виконавців.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Стаття 5 Закону України "Про виконавче провадження" передбачає, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Положеннями ч. 1, 2 ст. 18 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов'язаний: 1) здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом; 2) надавати сторонам виконавчого провадження, їхнім представникам та прокурору як учаснику виконавчого провадження можливість ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження; 3) розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання;4) заявляти в установленому порядку про самовідвід за наявності обставин, передбачених цим Законом; 5) роз'яснювати сторонам та іншим учасникам виконавчого провадження їхні права та обов'язки.
Відповідно до ч. 1. ст. 13 Закону України "Про виконавче провадження", під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно п. 6 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження", виконавчий документ повертається стягувачу, якщо у боржника відсутнє визначене виконавчим документом майно, яке він за виконавчим документом повинен передати стягувачу в натурі.
Рішенням Господарського суду Полтавської області від 12.10.2017 у справі №917/1275/17 задоволено повністю позов Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Одеська залізниця" (далі - АТ "Українська залізниця", позивач, стягувач) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Полтавський тепловозоремонтний завод" (далі - ТОВ "Полтавський тепловозоремонтний завод", відповідач, боржник) за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Приватного акціонерного товариства "Науково-дослідний інститут "Техностандарт" (далі - ПрАТ "НДІ "Техностандарт"). Витребувано тепловози ЧМЕЗ №5720, ЧМЕЗ №1938, ЧМЕЗ №1613, ЧМЕЗ №2772 та ЧМЕЗ №3143 з незаконного володіння ТОВ "Полтавський тепловозоремонтний завод" на користь АТ "Українська залізниця".
31.10.2017 на виконання вказаного рішення суду видано відповідний наказ.
У провадженні Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) (далі - Відділ примусового виконання рішень) перебувало виконавче провадження №61547536 з примусового виконання наказу Господарського суду Полтавської області від 31.10.2017 №917/1275/17 про витребування тепловозів ЧМЕЗ №5720, ЧМЕЗ №1938, ЧМЕЗ №1613, ЧМЕЗ №2772 та ЧМЕЗ №3143.
16.06.2020 при виїзді державного виконавця Відділу примусового виконання рішень за місцем реєстрації боржника, що підтверджується актом з технічного огляду локомотивів, встановлено наявність наступного майна:
- замість переданого тепловозу серії ЧМЕЗ №1938 у стані згідно з актом №04 від 10.01.2013 наявний модернізований тепловоз серії ЧМЕ-ЗМ №1938 відповідно до конструкторської документації ЧМЕ-ЗМ.00.00.000 "Адаптація проекту комплексної модернізації тепловозів серії ЧМЕЗ";
- замість переданого тепловозу серії ЧМЕЗ №1613 у стані згідно з актом №03 від 10.01.2013 наявний модернізований тепловоз серії ЧМЕ-ЗМ №1613 відповідно до конструкторської документації ЧМЕ-ЗМ.00.00.000 "Адаптація проекту комплексної модернізації тепловозів серії ЧМЕЗ";
- замість переданого тепловозу серії ЧМЕЗ №5720 згідно з актом №02 від 10.01.2013 наявне відремонтоване та модернізоване обладнання тепловозу відповідно до конструкторської документації ЧМЕ-ЗМ.00.00.000 "Адаптація проекту комплексної модернізації" тепловозів серії ЧМЕЗ та ремонтом тягових електродвигунів у обсязі КР-2 з класом ізоляції Н";
- замість переданого тепловозу серії ЧМЕЗ №2772 згідно з актом №70-42.32.1 від 14.08.2013 наявне відремонтоване та модернізоване обладнання тепловозу відповідно до конструкторської документації ЧМЕ-ЗМ.00.00.000 "Адаптація проекту комплексної модернізації тепловозів серії ЧМЕЗ, та ремонтом тягових електродвигунів в обсязі КР-2 з класом ізоляції Н";
- замість переданого тепловозу серії ЧМЕЗ №3143 згідно з актом №70-42.31.1 від 14.08.2013 наявне відремонтоване та модернізоване обладнання тепловозу відповідно до конструкторської документації ЧМЕ-ЗМ.00.00.000 "Адаптація проекту комплексної модернізації тепловозів серії ЧМЕЗ". Колісні пари та тягові електродвигуни в наявності та потребують ремонту.
У зв'язку із тим, що у державного виконавця відсутні спеціальні знання в галузі "Дослідження технічного стану рухомого складу залізничного транспорту", а також у зв'язку із неможливістю однозначної деталізації тепловозів, які підлягають витребуванню, державним виконавцем постановою від 02.10.2020 вирішено призначити експерта та суб'єкта оціночної діяльності Львівський науково-дослідний інститут судових експертиз із спеціальними знаннями у вищезазначеній галузі для проведення інженерно-технічної експертизи у виконавчому провадженні №61547536.
На вирішення експерта Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз поставлено наступні питання:
1. Чи є технічна можливість привести у ТОВ "Полтавський тепловозоремонтний завод" модернізовані тепловози серії ЧМЕ3М №5720, ЧМЕ3М №1938, ЧME3M №1613, ЧМЕ3М №2772 та ЧME3M №3143 до стану, у якому вони були передані замовником відповідно до актів прийому-передачі: - ЗРУ-1 №02 від 10.01.2013; - ЗРУ №03 від 10.01.2013 та акта №70-42/1.1 від 24.02.2011; - ЗРУ-1 №04 від 10.01.2013 та акта №70-42/8.1 від 24.02.2011; - ЗРУ-1 №70-42.31.1 від 14.08.2013; - ЗРУ-1 №70-42.32.1 від 14.08.2013.
2. Яка вартість на момент проведення дослідження тепловозів ЧМЕ3М №5720, ЧМЕ3М №1938, ЧМЕ3М №1613, ЧМЕ3М №2772 та ЧME3M №3143 з урахуванням їх технічного стану на момент передачі замовником у модернізацію згідно актів прийому-передачі: - ЗРУ-1 №02 від 10.01.2013; - ЗРУ № 03 від 10.01.2013 та акта №70-42/1.1 від 24.02.2011; - ЗРУ-1 №04 від 10.01.2013 та акта №70-42/8.1 від 24.02.2011; - ЗРУ-1 №70-42.31.1 від 14.08.2013; - ЗРУ-1 №70-42.32.1 від 14.08.2013.
За результатами проведення інженерно-технічної експертизи по виконавчому провадженню №61547536 Львівським науково-дослідним інститутом судових експертиз складено висновок експерта від 19.01.2021 №6425. Зі змісту резолютивної частини названого висновку убачається наступне:
- технічної можливості привести у ТОВ "Полтавський тепловозоремонтний завод" модернізовані тепловози серії ЧМЕ3М №5720, ЧME3M №1938, ЧME3M №1613, ЧМЕ3М №2772 та ЧME3M №3143 до стану, в якому вони були передані замовником відповідно до актів прийому-передачі, немає;
- питання друге виходить за межі компетенції експерта.
Державним виконавцем постановою від 27.10.2020 призначено суб'єкта оціночної діяльності - суб'єкта господарювання для участі у виконавчому провадженні - Приватне підприємство "Центр незалежної оцінки та експертизи" для визначення вартості на момент проведення дослідження тепловозів ЧМЕЗМ №5720, ЧМЕЗМ №1938, ЧМЕЗМ №1613, ЧМЕЗМ №2772 та ЧME3M №3143 з урахуванням їх технічного стану на момент передачі замовником у модернізацію згідно з актами прийому-передачі: ЗРУ-1 №02 від 10.01.2013; ЗРУ №03 від 10.01.2013 та акта №70-42/1.1 від 24.02.2011; ЗРУ-1 №04 від 10.01.2013 та акта №70-42/8.1 від 24.02.2011; ЗРУ-1 №70-42.31.1 від 14.08.2013; ЗРУ-1 №70-42.32.1 від 14.08.2013.
За результатами проведення дослідження Приватним підприємством "Центр незалежної оцінки та експертизи" складено звіт №174 про незалежну оцінку майна тепловозів серії ЧМЕЗ №3143, ЧМЕЗ №1613, ЧМЕЗ №1938, ЧМЕЗ №2772, ЧМЕЗ №5720 з урахуванням їх стану на момент передачі в модернізацію згідно з відповідними актами прийому-передачі.
У названому звіті встановлено, що в серпні 2013 року ТОВ "Полтавський тепловозоремонтний завод" поступили на модернізацію тепловози ЧМЕЗ у розукомплектованому стані. Після огляду (про що складено відповідний акт, який міститься в додатках до даного звіту) та повернення брухту металів, який утворився в процесі підготовки тепловозів до модернізації (про що складено відповідний акт, який міститься в додатках до даного звіту), об'єкти оцінки фактично представляли собою наступне обладнання в стані, не придатному для подальшого використання:
- тепловоз серії ЧМЕЗ №5720: рама кузова 1 од.; рама візка - 2 од.; тяговий електродвигун - 6 од.; колісна пара - 6 од.;
- тепловоз серії ЧМЕЗ №1938: рама кузова - 1 од.; рама візка - 2 од.; тяговий електродвигун - 6 од.; колісна пара - 6 од.;
- тепловоз серії ЧМЕЗ №1613: рама кузова - 1 од.; рама візка - 2 од.; тяговий електродвигун - 6 од.; колісна пара - 6 од.;
- тепловоз серії ЧМЕЗ №3143: рама кузова - 1 од.; рама візка - 2 од.; тяговий електродвигун - 6 од.; колісна пара - 6 од.;
- тепловоз серії ЧМЕЗ №2772: рама кузова - 1 од.; рама візка - 2 од.; тяговий електродвигун - 6 од.; колісна пара - 6 од.
Згідно з висновками (додатками до звіту) тепловози серії ЧМЕ3 №3143, ЧМЕ3 №1613, ЧМЕ3 №1938, ЧМЕ3 №2772 та ЧМЕ3 №5720 з огляду на їх технічний стан та строк служби "не придатні до виконання їм ремонту (модернізації) та подальшої експлуатації та мають бути комісійно, відповідно до п.5-7 Інструкції про порядок виключення з інвентарю залізниць тягового рухомого складу №ЦТ-0002, виключені з інвентарю. Виходячи з вищезгаданого найкращим та найбільш ефективним використанням об'єктів оцінки в даному випадку буде їх розгляд як брухту чорного та кольорових металів, що має утворитися в результаті їх подальшого розбирання.
На переконання Відділу примусового виконання рішень, вищевикладені обставини унеможливлюють виконання рішення Господарського суду Полтавської області від 12.10.2017 у справі №917/1275/17, оскільки первісне майно, що підлягає поверненню, у боржника - ТОВ "Полтавський тепловозоремонтний завод" відсутнє, а наявні тепловози модернізовані і повернути їх у первісний стан технічно неможливо.
Враховуючи зазначене, Відділ примусового виконання рішень звернувся до Господарського суду Полтавської області із заявою про зміну способу виконання рішення від 12.10.2017 у справі №917/1275/17 шляхом стягнення з відповідача (боржника) на користь позивача (стягувача) майна, що підлягає витребуванню відповідно до висновку суб'єкта оціночної діяльності, у вигляді металобрухту.
Ухвалою господарського суду Полтавської області від 19.04.2021, залишеною без змін постановою Східного апеляційного господарського суду від 29.06.2021, відмовлено у задоволенні заяви Відділу примусового виконання рішень про зміну способу виконання рішення від 12.10.2017 у справі №917/1275/17. В основу судового рішення покладено висновки про те, що позивачем заявлено саме віндикаційний позов, задоволення якого унеможливлює зміну способу та порядку виконання рішення, оскільки таким чином змінюється суть рішення та спосіб захисту, з яким звертався позивач у даній справі. Разом з тим зауважено, що зазначене призведе до неможливості у подальшому повернути у власність АТ "Українська залізниця" тепловози, які перебувають у володінні відповідача та які можуть бути відчужені виключно відповідно до Порядку розпорядження майном АТ "Українська залізниця" (постанова Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 №1054).
Постановою Заступника начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) від 18.02.2022 ВП №61547536 повернуто виконавчий документ (наказ Господарського суду Полтавської області від 31.10.2017 №917/1275/17) стягувачу у зв'язку із відсутністю у боржника визначеного виконавчим документом майна, яке він за виконавчим документом повинен передати стягувачу в натурі.
АТ "Українська залізниця" звернулося до Господарського суду Полтавської області зі скаргою на постанову від 18.02.2022 ВП №61546536 про повернення виконавчого документа стягувачу, за змістом якої просило суд (з урахуванням заяви про уточнення вимог скарги):
- визнати неправомірною (незаконною) постанову заступника начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Лукмасло М. М. про повернення виконавчого документа стягувачу від 18.02.2022 ВП №61547536;
- зобов'язати заступника начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Лукмасло М. М. відновити виконавче провадження №61547536 з виконання наказу Господарського суду Полтавської області від 31.10.2017 по справі №917/1275/17 про витребування тепловозів ЧМЕЗ №5720, ЧМЕЗ №1938, ЧМЕЗ №1613, ЧМЕЗ №2772 та ЧМЕЗ №3143 з незаконного володіння ТОВ "Полтавський тепловозоремонтний завод" на користь АТ "Українська залізниця".
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 02 березня 2023 року ухвалу Господарського суду Полтавської області від 05.07.2022, та постанову Східного апеляційного господарського суду від 07.12.2022 р. скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Верховний суд, направляючи справу на новий розгляд зазначив про суперечливість висновків судів попередніх інстанцій про відсутність у боржника майна, що підлягає передачі стягувачу на виконання наказу від 31.10.2017, тільки на підставі проведеної у виконавчому провадженні експертизи, оскільки відповідні висновки судів не відповідають як меті призначення експертизи у виконавчому провадженні, так і зробленому експертом за результатом проведення інженерно-технічної експертизи висновку щодо технічного стану тепловозів, а також установленим у цій справі обставинам.
Верховний суд зазначив також: «50. Разом з тим, з аналізу зазначених вище вимог законодавства вбачається, що поверненню державним виконавцем виконавчого документа стягувачу на підставі пункту 6 частини 1 статті 37 Закону України "Про виконавче провадження", має передувати встановлення факту відсутності у боржника майна, що має бути передано стягувачу на виконання рішення суду.
51. Вказаних обставин судами попередніх інстанцій встановлено не було, натомість суди установили наявність у боржника майна в іншому стані, ніж на момент передачі їх АТ "Українська залізниця" на модернізацію.»
Таким чином, Верховний Суд визначив про необхідність дослідження факту наявності чи відсутності у боржника індивідуально визначеного в натурі майна, а саме : тепловозів ЧМЕ3 №№ 5720, 1938, 1613, 2772, 3143.
Ухвалою від 30.05.2024 призначено у справі № 917/1275/17 судову інженерно-технічну експертизу. На вирішення експертизи поставлено питання: чи являються наявні у Товариства з обмеженою відповідальністю "Полтавський тепловозоремонтний завод" технічні засоби в стані, визначеному в Акті огляду державного виконавця від 16.06.20, тепловозами серії ЧМЕЗ № 5720, ЧМЕЗ № 1938, ЧМЕЗ № 1613, ЧМЕЗ № 2772, ЧМЕЗ № 3143, які передані згідно актів форми ЗРУ1 від 10.01.13 №№ 02,03, 04, від 14.08.13 № 70-42.32.1, № 70-42.31.1.
Висновком експерта Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз від 30.10.2025 № 2284-Е встановлено, що тепловози ЧМЕЗ № 5720, ЧМЕЗ № 1938, ЧМЕЗ № 1613, ЧМЕЗ №2772, ЧМЕЗ №3143 були поставлені на Полтавський тепловозоремонтний завод у розукомплектованому стані, на них було відсутнє або було розукомплектоване базове обладнання, яке необхідне для виконання основної функції маневрового тепловоза.
Модернізовані тепловози ЧМЕЗМ №1938 та ЧМЕЗМ №1613 значно відрізняються за своєю конструкцією від тепловозів ЧМЕЗ №1938 та ЧМЕЗ №1613. У процесі модернізації тепловозів ЧМЕЗ№1938 та ЧМЕЗ№1613 залишена лише рама тепловоза, яка і є базовим елементом екіпажної частини та тепловоза в цілому. Замінено на інші типи також усе допоміжне та силове обладнання (дизель, генератор, холодильна камера, пульт управління та ін.) у надвізковій будові цих тепловозів. Тобто з технічної точки зору, тепловози ЧМЕЗМ№1938 та ЧМЕЗМ№1613 є іншими локомотивами, при побудові яких використані рами тепловозів ЧМЕЗ№1938 та ЧМЕЗ№1613.
Набори частин (вузлів, деталей та агрегатів) тепловозів ЧМЕЗ№5720, ЧМЕЗ№2772, ЧМЕЗ№ЗНЗ у стані, визначеному в Акті огляду державного виконавця від 16.06.20, не можуть з технічної точки зору розглядатися як об'єкти - маневрові тепловози ЧМЕЗ№5720, ЧМЕЗ№2772, ЧМЕЗ№3143, що здатні виконувати свою функцію.
Наявні у Товариства з обмеженою відповідальністю «Полтавський тепловозоремонтний завод» технічні засоби в стані, визначеному в Акті огляду державного виконавця від 16.06.20, які передані згідно актів форми ЗРУ від 10.01.13 №№02, 03, 04 від 14.08.13 №70- 42.32.1, №70-42.31.1, не являються тепловозами серії ЧМЕЗ № 5720, ЧМЕЗ № 1938, ЧМЕЗ № 1613, ЧМЕЗ №2772, ЧМЕЗ №3143.
Таким чином, судом встановлено, що у боржника наявне майно, а саме технічні засоби, які є набором комплектуючих та незворотньо відозмінених елементів конструкцій тепловозів, які не є тим майном, яке визначене в рішенні Господарського суду Полтавської області від 12.10.2017.
Посилання стягувача на обставини щодо того, що наявність у боржника майна в іншому технічному стані не є підставою для повернення виконавчого документа стягувачу внаслідок відсутності у боржника майна, визначеного виконавчим документом, не приймається судом до уваги, оскільки наявні у боржника об'єкти є тепловозами серії ЧМЕ 3М (модернізовані) в різній ступені завершеності, які є абсолютно іншими одиницями техніки.
За даних обставин встановлено відсутність у боржника майна, яке він повинен передати стягувачу в натурі.
Таким чином, суд вважає, що постанова заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Полтавській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Лукмасло М. М. від 18.02.2022 ВП 61547536 про повернення виконавчого документа стягувачу на підставі п. 6 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження" є правомірною.
Відповідно до статті 343 ГПК за результатами розгляду скарги суд постановляє ухвалу. У разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов'язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника). Якщо оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність були прийняті або вчинені відповідно до закону, в межах повноважень державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця і право заявника не було порушено, суд постановляє ухвалу про відмову в задоволенні скарги.
На підставі вищевикладеного суд дійшов висновку, що підстави для задоволення скарги стягувача відсутні.
Керуючись ст. 234, 339-343 ГПК України, суд
В задоволенні скарги відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення (у разі неявки всіх учасників справи з моменту її підписання суддею (суддями) та може бути оскаржена до Східного апеляційного господарського суду протягом 10 днів з моменту складення повного тексту ухвали (ст. 235, 255-256 ГПК України). Згідно ст.257 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст ухвали підписано 19.01.2026 р.
Суддя Киричук О.А.