61022, м. Харків, пр. Науки, 5
19.01.2026р. Справа №905/617/16
за заявою Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля"
про заміну сторони виконавчого провадження у справі №905/617/16
за позовом Публічного акціонерного товариства “ДТЕК Павлоградвугілля», м. Павлоград, Дніпропетровська область
до відповідача Державного підприємства “Донецька залізниця», м. Донецьк
про стягнення 1427 грн. 20 коп.
Суддя Левшина Г.В.
за участю секретаря судового засідання Ревенко Д.С.
від позивача: не з'явився
від відповідача: не з'явився
Рішенням суду від 14.04.2016р. (суддя Мельниченко Ю.С.) позовні вимоги задоволено повністю; стягнуто з Державного підприємства “Донецька залізниця» на користь Публічного акціонерного товариства “ДТЕК Павлоградвугілля» суму вартості недостачі вантажу у розмірі 1427 грн. 20 коп. та витрати зі сплати судового збору у сумі 1378 грн. 00 коп.
04.05.2016р. на виконання вищевказаного рішення видано відповідний наказ на примусове виконання рішення суду.
29.12.2025р. через підсистему «Електронний суд» від Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" надійшла заява про заміну сторони виконавчого провадження, за змістом якої останній просить суд замінити боржника у виконавчому провадженні №51990471 з виконання рішення Господарського суду Донецької області від 14.04.2016р. у справі №905/617/16, а саме: Державне підприємство «Донецька залізниця» його правонаступником - Акціонерним товариством «Українська залізниця».
У зв'язку з відрахуванням судді Мельниченко Ю.С. із штату суддів Господарського суду Донецької області, розпорядженням керівника апарату Господарського суду Донецької області від 29.12.2025р. №02-01/133 призначений повторний автоматичний розподіл справи.
Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу справ між суддями від 29.12.2025р. для розгляду справи №905/617/16 визначено суддю Левшину Г.В.
Ухвалою суду від 30.12.2025р. призначено до розгляду заяву Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" про заміну сторони виконавчого провадження в судовому засіданні на 19.01.2026 на 13:30 год.; запропоновано відповідачу та державному виконавцю надати письмові пояснення/заперечення з викладенням своєї позиції по суті заяви.
У судове засідання 19.01.2026р. учасники справи не з'явились, про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином, що підтверджується довідками суду про доставку ухвали суду до електронного кабінету учасників процесу, а також оголошенням на офіційній сторінці господарського суду Донецької області веб-порталу «Судова влада України».
Розглянувши заяву Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" про заміну сторони виконавчого провадження, дослідивши наявні матеріали справи та документи, додані до заяви, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.334 Господарського процесуального кодексу України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець.
Зазначена норма права кореспондується з положеннями ч.5 ст.15 Закону України "Про виконавче провадження", згідно з якою у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником.
Матеріалами справи підтверджено, що виконавче провадження №51990471 з примусового виконання наказу господарського суду Донецької області від 04.05.2016р. по справі №905/617/16 про стягнення заборгованості з ДП “Донецька залізниця» є відкритим.
Відповідно до ч.ч.1, 5 ст.104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Згідно ч.3 ст.3 Закону України "Про акціонерні товариства" акціонерне товариство може бути створене шляхом заснування або злиття, поділу, виділу чи перетворення підприємницького (підприємницьких) товариства, державного (державних), комунального (комунальних) та інших підприємств у акціонерне товариство. Товариство вважається створеним і набуває прав юридичної особи з дати його державної реєстрації в установленому законодавством порядку.
Відповідно до ч.15 ст.37 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" (в редакції, яка діяла на дату реєстрації Акціонерного товариства Укрзалізниця) злиття вважається завершеним з моменту державної реєстрації новоутвореної юридичної особи та державної реєстрації припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті злиття.
Законом України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування" визначено правові, економічні та організаційні особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування, 100 відсотків акцій якого належать державі, управління і розпорядження його майном та цей Закон спрямований на забезпечення економічної безпеки і захисту інтересів держави.
Відповідно до ч.ч.3, 6, 7, 9 ст.2 цього нормативно-правового акту:
- товариство утворюється як публічне акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності, на базі Державної адміністрації залізничного транспорту України, а також підприємств, установ та організацій залізничного транспорту загального користування, які реорганізовуються шляхом злиття;
- товариство є правонаступником усіх прав і обов'язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту;
- оприлюднення затвердженого Кабінетом Міністрів України переліку підприємств залізничного транспорту, на базі яких утворюється товариство, є офіційним повідомленням для кредиторів про припинення таких суб'єктів господарювання;
- одночасно з прийняттям рішення про утворення товариства Кабінет Міністрів України формує комісію з утворення товариства, до складу якої входять представники Кабінету Міністрів України, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, Державної адміністрації залізничного транспорту України, Фонду державного майна України, центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, профспілок, що діють у галузі;
- комісія у чотиримісячний строк з дня затвердження її складу подає центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, для затвердження у місячний строк зведений передавальний акт, зведений акт оцінки майна залізничного транспорту загального користування, а також проект статуту товариства для подання Кабінету Міністрів України;
- зведені передавальний акт та акт оцінки складаються на основі узагальнених даних передавальних актів та актів оцінки, складених стосовно цілісного майнового комплексу кожного підприємства залізничного транспорту;
- розмір статутного капіталу товариства визначається під час його утворення згідно зі зведеним актом оцінки майна залізничного транспорту загального користування.
Пунктом 2 розділу ІІІ Перехідні та прикінцеві положення цього Закону встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно з Законом України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування", постанови №200 від 25.06.2014р. Кабінету Міністрів України "Про утворення публічного акціонерного товариства Українська залізниця", статуту Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця", всі права та обов'язки, зокрема, Державного підприємства "Донецька залізниця" переходять до правонаступника Акціонерного товариства "Українська залізниця".
Державну реєстрацію Акціонерного товариства Укрзалізниця здійснено 21.10.2015р.
Згідно зі статутом, затвердженим постановою №735 від 02.09.2015р. Кабінету Міністрів України, акціонерне товариство є правонаступником усіх прав і обов'язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту, серед яких Державне підприємство "Донецька залізниця". Товариство набуває статусу юридичної особи з дня його державної реєстрації в установленому законом порядку.
При реорганізації юридичної особи відбувається універсальне правонаступництво. При універсальному правонаступництві все майно особи як сукупність прав та обов'язків, які їй належать, переходить до правонаступника чи правонаступників, при цьому в цій сукупності переходять усі окремі права та обов'язки, які належали на момент правонаступництва правопопереднику незалежно від їх виявлення на той момент.
Ухвалюючи рішення про реорганізацію, уповноважений орган юридичної особи спрямовує свою волю на передачу не окремого майна, прав або обов'язків, а усієї їх сукупності.
У процедурі реорганізації підприємств залізничного транспорту у формі злиття все майно, права та обов'язки державних підприємств, які припиняються, переходять до правонаступника Акціонерного товариства Укрзалізниця. Держава не має права вилучити якусь частину майна, зокрема, ту, що знаходиться на неконтрольованій території, і не передати її (частину) правонаступнику.
При реорганізації у формі злиття немає значення, чи вказано в передавальному акті про правонаступництво щодо певного майна, прав чи обов'язків. Адже правонаступник лише один, що унеможливлює виникнення будь-яких спорів щодо переходу майна, прав чи обов'язків.
За змістом ч.ч.2, 3 ст.107 Цивільного кодексу України до внесення до них змін згідно з Законом України Про внесення змін до Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, який набрав чинності 13.12.2015р., мали таку редакцію: Після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), які мають містити положення про правонаступництво щодо всіх зобов'язань юридичної особи, що припиняється, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов'язання, які оспорюються сторонами. Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом. Тобто і для передавального акта, і для розподільчого балансу встановлювалися однакові вимоги.
Натомість у редакції, чинній з 13.12.2015р., цими нормами установлено, що після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов'язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов'язання, які оспорюються сторонами.
Отже, лише при припиненні суб'єкта господарювання шляхом поділу в розподільчому балансі визначається правонаступництво. Внаслідок же злиття, приєднання або перетворення правонаступником є лише одна особа і будь-який розподіл прав та обов'язків при таких видах реорганізації неможливий.
Законом про особливості утворення Укрзалізниці, постановами Кабінету Міністрів України №200 та №604, а також статутом передбачено, що товариство володіє майном на двох режимах:
- на праві власності (майно передане до статутного капіталу);
- на праві повного господарського відання (майно, що знаходиться на тимчасово окупованих територіях та в зоні проведення антитерористичної операції, тобто майно, яке вибуло із фактичного володіння держави; майно, що залишається у державній власності і щодо якого встановлені певні обмеження щодо розпорядження для Акціонерного товариства Українська залізниця).
Передача майна не у власність Акціонерному товариству Укрзалізниця, а у повне господарське відання, не означає, що це майно залишилося в повному господарському віданні державних підприємств залізничної галузі, які припиняються, або те, що реорганізація не відбулась чи призупинена.
Так, ст.10 Закону України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування" має назву Обмеження щодо розпорядження майном Товариства і визначає, що магістральні залізничні лінії загального користування та розміщені на них технологічні споруди, передавальні пристрої, що безпосередньо використовуються для забезпечення процесу перевезень, а саме: залізничні станції та колії загального користування, тягові підстанції, контактна мережа та інші пристрої технологічного електропостачання, системи сигналізації, централізації, блокування та управління рухом поїздів, об'єкти і майно, призначені безпосередньо для виконання аварійно-відновлювальних робіт, є державною власністю та закріплюються за Товариством на праві господарського відання. Товариство не може відчужувати, передавати в користування, оренду, лізинг, концесію, управління, заставу, безоплатне користування, вносити до статутного (складеного) капіталу суб'єктів господарювання майно, зазначене в частині першій цієї статті, та вчиняти щодо нього інші правочини, наслідком яких може бути відчуження такого майна.
За змістом п.п.4, 5 постанови №200 від 25.06.2014р. Кабінету Міністрів України "Про утворення публічного акціонерного товариства Українська залізниця" комісія з утворення Акціонерного товариства Укрзалізниця мала у чотиримісячний строк з дати затвердження її персонального складу подати Міністерству інфраструктури: зведений акт оцінки майна, що вноситься до статутного капіталу товариства; зведені передавальні акти майна, земельних ділянок; проект статуту товариства. Міністерство інфраструктури мало, серед іншого забезпечити проведення інвентаризації, затвердити переліки та зведені акти інвентаризації майна (зокрема Державної адміністрації залізничного транспорту та підприємств, зазначених у додатку 1); затвердити зведений акт оцінки, зведені перелік і передавальний акт майна; подати в установленому порядку Кабінетом Міністрів України на затвердження проект статуту товариства; вжити до 31.12.2015р. заходів для припинення Державної адміністрації залізничного транспорту та підприємств, зазначених у додатку.
Відповідно до ч.15 ст.37 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" (в редакції, що діяла станом на 21.10.2015р. дату реєстрації Акціонерного товариства Укрзалізниця) злиття вважається завершеним з моменту державної реєстрації новоутвореної юридичної особи та державної реєстрації припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті злиття.
Законом України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування", постановою №200 від 25.06.2014р. Кабінету Міністрів України утворено Публічне акціонерне товариство Українська залізниця передбачено наступні етапи проведення реорганізації: 1) інвентаризація майна юридичних осіб, які підлягають злиттю, та складення передавального акта, 2) затвердження статуту нової юридичної особи (Акціонерного товариства Укрзалізниця), 3) державна реєстрація Акціонерного товариства Укрзалізниця; 4) припинення державних підприємств залізничного транспорту.
Як вказувалось, державну реєстрацію Акціонерного товариства Укрзалізниця здійснено 21.10.2015р., однак припинення Державного підприємства Донецька залізниця не зареєстровано.
Враховуючи, що відповідно до ч.6 ст.2 Закону України Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування товариство є правонаступником усіх прав і обов'язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту, правонаступництво не пов'язується з державною реєстрацією припинення підприємства залізничного транспорту, датою виникнення універсального правонаступництва Акціонерного товариства Укрзалізниця щодо підприємств залізничної галузі, які припиняються шляхом злиття, слід вважати дату його державної реєстрації 21.10.2015р., з якої воно є правонаступником Державного підприємства Донецька залізниця.
Такий висновок підтверджується зі змістом ст.3 3акону України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування", якою установлено обмеження в діяльності Державної адміністрації залізничного транспорту України, підприємств залізничного транспорту, що реорганізовуються. Закон передбачає, що з дня прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про утворення Акціонерного товариства Укрзалізниця і до його державної реєстрації Державна адміністрація залізничного транспорту України, підприємства залізничного транспорту, господарські товариства, 100 відсотків акцій (часток, паїв) яких належать державі та вносяться до статутного капіталу Товариства, не мають права без згоди центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту: вчиняти правочини, які можуть призвести до відчуження майна, вартість якого становить більше 5 відсотків балансової вартості активів Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту на день затвердження останнього балансового звіту; скорочувати чисельність працівників; здійснювати випуск цінних паперів, надавати позики; передавати нерухоме майно в оренду; передавати майно в заставу або безоплатне користування; придбавати акції (частки, паї) у статутному (складеному) капіталі господарських товариств. Ураховуючи, що такі обмеження встановлені саме до дати державної реєстрації Акціонерного товариства Укрзалізниця, можна дійти висновку, що з дати державної реєстрації саме Акціонерне товариство Укрзалізниця має право на здійснення господарської діяльності та укладення відповідних правочинів, а не державні підприємства, які припиняються.
Стаття 5 Закону України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування" передбачає, що Акціонерне товариство Укрзалізниця провадить діяльність, у тому числі пов'язану з державною таємницею, до отримання необхідних ліцензій та інших документів дозвільного характеру на основі відповідних документів, отриманих підприємствами залізничного транспорту, у межах строку їх дії. Отже, з дня державної реєстрації Акціонерне товариство Укрзалізниця мало право здійснювати будь-які види господарської діяльності, які потребували ліцензій чи дозволів, на підставі ліцензій та інших дозвільних документів, отриманих підприємствами залізничної галузі, які знаходилися в процедурі припинення, включаючи Державним підприємством Донецька залізниця.
Пунктами 51, 52 розділу ІІІ Перехідні та прикінцеві положення Закону України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування" зі змінами, внесеними згідно із Законами №1787-VIII від 20.12.2016р. "Про внесення змін до деяких законів України щодо підприємств залізничного транспорту, майно яких розташоване на території проведення антитерористичної операції" та №2604-VIII від 18.10.2018р. "Про внесення змін до деяких законів України щодо підприємств залізничного транспорту, майно яких розміщене в районі відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, проведення антитерористичної операції", встановлено, що до проведення відповідно до законодавства інвентаризації і оцінки майна підприємств залізничного транспорту, що розміщене на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та затвердження передавального акта щодо цього майна Товариству як правонаступнику прав і обов'язків зазначених підприємств встановити мораторій на звернення стягнення на активи Товариства за зобов'язаннями таких підприємств. Мораторій на звернення стягнення на активи Товариства, встановлений згідно з пунктом 5-1 цього розділу, втрачає чинність після проведення відповідно до законодавства інвентаризації і оцінки майна підприємств залізничного транспорту, що розміщене на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та затвердження передавального акта щодо цього майна Товариству, але не пізніше ніж через шість місяців з дня припинення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях та відновлення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей.
Наведені норми також свідчать про перехід майна (прав та обов'язків) підприємств залізничного транспорту, розміщених на території проведення антитерористичної операції, до Акціонерного товариства Укрзалізниця. Отже, якщо вважати, що обов'язки таких підприємств не перейшли до акціонерного товариства, то введення мораторію позбавлене юридичного змісту.
Висновок щодо такого застосування норм права у подібних правовідносинах викладений у постанові Великої Палати Верховного суду від 16.06.2020р. по справі №910/5953/17.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що Акціонерне товариство Українська залізниця є правонаступником Державного підприємства Донецька залізниця з 21.10.2015р. дати державної реєстрації Акціонерного товариства Укрзалізниця.
В той же час, у постанові від 03.11.2020р. у справі №916/617/17 Велика Палата Верховного Суду, розглядаючи питання заміни сторони виконавчого провадження, зазначила про те, що оскільки виконавче провадження є самостійною стадією судового процесу, сторони виконавчого провадження належать до учасників справи, а отже, якщо процесуальне правонаступництво має місце на стадії виконавчого провадження, заміна сторони виконавчого провадження означає й заміну учасника справи.
На стадії виконавчого провадження як на завершальній стадії судового провадження можлива заміна сторони виконавчого провадження правонаступником за наявності відкритого виконавчого провадження. Після відкриття виконавчого провадження та до його закінчення заміна сторони виконавчого провадження (з одночасною заміною відповідного учасника справи) правонаступником здійснюється у порядку, передбаченому статтею 334 цього Кодексу, з урахуванням підстав, визначених статтею 52 ГПК України. У цьому випадку приписи статті 334 ГПК України, що містить процесуальні особливості здійснення правонаступництва на стадії виконання судового рішення, застосовуються разом з положеннями статті 52 цього Кодексу.
У постанові від 08.02.2022р. у справі №2-7763/10 Велика Палата Верховного Суду підкреслила, зокрема: "… що відповідно до правових висновків Великої Палати Верховного Суду (дивитись mutatis mutandis постанову Верховного Суду від 03.11.2020р. у справі №916/617/17, пункти 73-75) оскільки виконавче провадження є самостійною стадією судового процесу, сторони виконавчого провадження належать до учасників справи, а отже, якщо процесуальне правонаступництво має місце на стадії виконавчого провадження, заміна сторони виконавчого провадження означає й заміну учасника справи. Але заміна учасника справи не обов'язково означає заміну сторони відкритого виконавчого провадження " (пункт 79 постанови).
Як вже було раніше встановлено судом, виконавче провадження №51990471 з примусового виконання наказу господарського суду Донецької області від 04.05.2016р. є відкритим. Доказів виконання рішення суду №905/617/16 матеріали справи не містять.
З урахуванням викладеного, оцінивши фактичні обставини справи, суд дійшов висновку про наявність підстави для заміни сторони відповідача у справі та сторони боржника у виконавчому провадженні, у зв'язку з чим заява Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» про заміну сторони виконавчого провадження, підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 52, 234, 235, 334 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,
Задовольнити заяву Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" про заміну сторони виконавчого провадження.
Замінити відповідача у справі №905/617/16 та боржника у виконавчому провадженні №51990471 з примусового виконання наказу господарського суду Донецької області від 04.05.2016р. - Державне підприємство «Донецька залізниця» (код ЄДРПОУ 01074957) його правонаступником - Акціонерним товариством «Українська залізниця» (код ЄДРПОУ 40075815).
Ухвалу складено та підписано 19.01.2026 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Східного апеляційного господарського суду у строк та в порядку, встановленими статтями 256-257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Г.В. Левшина