12 січня 2026 року м. Харків Справа № 917/965/25
Східний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:головуючий суддя Склярук О.І., суддя Гетьман Р.А. , суддя Россолов В.В.
при секретарі судового засідання, Погребняк А. М.,
за участю представників сторін:
позивача Гуйван П.Д.;
відповідача Штепа Д.Ю.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Східного апеляційного господарського суду апеляційну скаргу відповідача, за вх. №2159 п/1 на рішення господарського суду Полтавської області від 11.09.25 ( повний текст 22.09.25, суддя Тимощенко О. М . ) у справі № 917/965/25
за позовною заявою Виконавчого комітету Глобинської міської ради, м. Глобине, Кременчуцький район, Полтавська область,
до Акціонерного товариства "Полтаваобленерго", м. Полтава,
про визнання недійсним та скасування рішення комісії
Позивач звернувся до Господарського суду Полтавської області з позовом до відповідача - Акціонерного товариства "Полтаваобленерго", в якому просив визнати недійсним та скасувати рішення комісії Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" по розгляду акта про порушення споживачем правил користування електричною енергією (ПРРЕЕ), оформлене протоколом № 00011547 від 27.02.2024.
Рішенням Господарського суду Полтавської області від 11.09.2025 у справі №917/965/25 позов задоволено. Визнано недійсним та скасовано рішення комісії Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" по розгляду акта про порушення споживачем правил користування електричною енергією (ПРРЕЕ), оформлене протоколом № 00011547 від 27.02.2024 року.
Не погодившись з ухваленим судом першої інстанції судовим рішенням , апелянт звернувся до Східного апеляційного господарського суду зі скаргою, в якій просив скасувати рішення Господарського суду Полтавської області від 11.09.2025 у справі № 917/965/25 повністю та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовної заяви у повному обсязі.
Апелянт в обґрунтування доводів апеляційної скарги вказує на таке.
АТ "Полтаваобленерго" забезпечило технічну можливість приєднання електроустановок, також, проведено тестову подачу напруги, перевірено, що роботи виконані відповідно до технічних рішень, після цього подачу напруги припинено, шляхом переведення автоматичного вимикача у вимкнене положення.
Таким чином, факт приєднання електроустановок позивача до мережі відповідача не давав права споживати електричну енергію, оскільки відсутній ряд заходів, які необхідно вчинити, а саме ввести вузол обліку в облік, укласти договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.
Позивач вчинив самовільне підключення з порушенням схеми обліку, оскільки договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії між позивачем та відповідачем відносно об'єкту укладено не було.
Судом першої інстанції не враховано, що автоматичний вимикач за допомогою якого позивач фактично вчинив самовільне підключення не був опломбований, доступ до нього був через оглядове віконце, яке знаходиться на шафі обліку, а відтак наявні пломби, які розміщені на шафі обліку не перешкоджали вчинити самовільне підключення електроустановок споживача, що і було зроблено позивачем.
Для розгляду справи шляхом автоматизованого розподілу судової справи між суддями, визначено склад колегії суддів: головуючий суддя Склярук О.І., суддя Гетьман Р.А., суддя Россолов В.В.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 15.10.2025 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою відповідача, за вх.№2159 п/1 на рішення господарського суду Полтавської області від 11.09.25 у справі №917/965/25; встановлено учасникам справи строк до 31.10.2025 включно для подання відзивів на апеляційну скаргу з доказами їх надсилання (доданих до них документів) іншим учасникам справи; витребувано матеріали справи №917/965/25 з Господарського суду Полтавської області.
До суду апеляційної інстанції з господарського суду Полтавської області надійшли матеріали справи № 917/965/25.
04.11.2025 на адресу суду від позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому останній просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, оскаржуване рішення місцевого господарського суду залишити без змін. Також, позивач просить стягнути з відповідача на свою користь 12000,00 грн. витрат на правову допомогу понесених у суді апеляційної інстанції.
В обґрунтування своєї правової позиції позивач вказує на те, що протокол комісії відповідача складений незаконно, оскільки незаконно спричинив неправомірну появу у позивача матеріально -правового обов'язку сплачувати за правопорушення, яке не вчинялось. На думку позивача, акт про порушення №0001547 від 15.01.2024 складено з недоліками, що унеможливлює його застосування як належного доказу у справі, оскільки в акті не зазначено переліку струмоприймачів, приєднаних споживачем до електричної мережі та режим роботи. Позивач вважає, що якщо акт складений без дотримання обов'язкових за законом вимог щодо його змісту, то він є недійсним та не несе жодних правових наслідків.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 24.11.2025 призначено справу № 917/965/25 до розгляду на 08.12.2025; явку сторін в судове засідання визнано не обов'язковою.
Також, колегія суддів зауважує, що на час винесення даної ухвали, в Україні введено дію воєнного стану, а також особливий режим роботи Східного апеляційного господарського суду, що може привести до подовження процесуальних строків розгляду справи.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 08.12.2025 оголошено перерву у судовому засіданні до "12" січня 2026 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою програмного забезпечення "EаsyCon", з використанням власних технічних засобів представника відповідача.
У судовому засіданні 12.01.2026 засіданні приймали участь представники позивача та відповідача, які підтримали свої вимоги та заперечення.
Відповідно до приписів статті 269 Господарського процесуального кодексу України, Суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
У суді апеляційної інстанції справи переглядаються за правилами розгляду справ у порядку спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей, передбачених у цій главі. ( ч.1 ст.270 ГПК України)
Заслухавши доповідь головуючого по справі (суддю доповідача), дослідивши матеріали справи, апеляційну скаргу, відзив на апеляційну скаргу, заслухавши представників сторін, які приймали участь у судовому засіданні, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, судова колегія зазначає наступне.
Судом першої інстанції встановлено такі обставини справи.
22.07.2019 Виконавчий комітет Глобинської міської ради (далі - позивач, споживач, замовник) звернувся до Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" (далі - відповідач, оператор системи, виконавець послуг) із заявою про приєднання електроустановки певної потужності (типова форма), де зазначено об'єкт замовника: будівництво міської каналізаційної системи "Центр" (напірний колектор та самопливний колектор по вул. Мічуріна) у м. Глобине, Полтавської області, мета приєднання - нове приєднання, ступінь напруги в точці приєднання - 0,68 кВ, ІІІ категорія надійності електропостачання - 25 (а. с. 28).
Листом (вих. № 03-271 11677 від 31.07.2019) АТ "Полтаваобленерго" направило на адресу позивача відповідь на заяву від 22.07.2019 року про виготовлення та можливість отримання проекту договору про приєднання до електричних мереж та технічних умов електропостачання електроустановок об'єкту "Будівництво міської каналізаційної системи "Центр" (напірний колектор та самопливний колектор по вул. Мічуріна, 19) у м. Глобине, Полтавської області".
31.07.2019 між сторонами було підписано договір про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №2435 (далі - договір про приєднання до електричних мереж), відповідно до якого до електричних мереж системи розподілу виконавця послуг, який надає послуги з розподілу, приєднуються електроустановки об'єкта: "Будівництво міської каналізаційної системи "Центр" (напірний колектор та самопливний колектор по вул. Мічуріна, 19) у м. Глобине, Полтавської області" (п. 1.1 договору про приєднання до електричних мереж).
Місце (точка) забезпечення потужності об'єкта замовника встановлюється на опорі №6 Пл-0,4 кВ Л-2 КТП-1210 (п. 1.2 договору про приєднання до електричних мереж).
Точка приєднання (межа балансової належності об'єкта замовника) встановлюється на відхідних клемах ввідного комутаційного апарату з апаратами захисту ввідного пристрою об'єкта замовника, встановленого виконавцем послуг (п. 1.3 договору про приєднання до електричних мереж).
Тип приєднання об'єкта замовника: стандартне. Величина потужності, замовленої до приєднання (у точці приєднання) - 25,0 кВт (пункти 1.4, 1.5 договору про приєднання до електричних мереж).
Відповідно до п. 2.1 договору про приєднання до електричних мереж виконавець послуг забезпечує приєднання електроустановок об'єкта замовника (будівництво, реконструкція, технічне переоснащення та введення в експлуатацію електричних мереж зовнішнього електрозабезпечення об'єкта замовника від точки забезпечення потужності до точки приєднання) відповідно до схеми зовнішнього електрозабезпечення і проектної документації та здійснює підключення електроустановок об'єкта замовника до електричних мереж системи розподілу на умовах цього договору.
Додатком №1 до договору про приєднання до електричних мереж - Технічні умови стандартного приєднання №40/2435 до електричних мереж електроустановок (далі - додаток №1) було визначено вимоги щодо улаштування вузла комерційного обліку:
- для комерційного обліку електричної енергії передбачити встановлення засобів вимірювальної техніки (далі - ЗВТ) (лічильники електричної енергії і вимірювальні трансформатори), які відповідають вимогам Кодексу комерційного обліку електричної енергії (далі - ККО), ЗУ "Про метрологію та метрологічну діяльність" та іншим нормативно - правовим актам, що містять вимоги до таких ЗВТ;
- клас точності, функціональність, умови використання ЗВТ для комерційного обліку електричної енергії визначаються відповідно до ПУЕ, ККО, технічних характеристик заводу виробника ЗВТ;
- місця встановлення вузлів обліку електроенергії (далі - ВОЕ) визначаються відповідно до ПУЕ, ККО та проектних рішень. ВОЕ необхідно розміщувати таким чином, щоб була забезпечена можливість доступу до нього з метою повірки ЗВТ, контрольного огляду та/або технічної перевірки. ВОЕ має бути захищеним від доступу сторонніх осіб, як правило, у шафах обліку, конструкція яких має окремі дверцята (або екран), що закривають електролічильник та повинні мати оглядове віконце (пункти 1.1.3 - 1.1.3.2., 1.1.3.4 додатку №1).
Додатковою угоди №1 до договору про приєднання до електричних мереж від 24.10.2019 було внесено зміни реквізитів банку та продовжено термін приєднання до 31.12.2019.
Актами здачі-приймання наданих послуг з приєднання до електричних мереж від 13.08.2025 та від 31.12.2019, підписаних представниками сторін та скріплених печатками юридичних осіб, було зафіксовано, що АТ "Полтаваобленерго" забезпечило технічну можливість приєднання об'єкту "Будівництво міської каналізаційної системи "Центр" (напірний колектор та самопливний колектор по вул. Мічуріна) у м. Глобине, Полтавської області" в точці приєднання до електричних мереж Ат "Полтаваобленерго" згідно договору №2435 від 31.07.2019 року. Замовником сплачено 36 120,00 грн за надані послуги. Послуги надані в повному обсязі. Сторони взаємних претензій не мають.
Відповідно до квитанції (7310(7) 3122) та платіжного доручення №7 від 19.08.2019 позивачем було сплачено послугу з приєднання ел. установки згідно з договором №2435 від 31.07.2019 року, сума з ПДВ - 36 120,00 грн.
31.12.2019 відповідачем було здійснено подачу напруги в тестовому режимі на об'єкт, що належить Виконавчому комітету Глобинської міської ради, а саме: "Міська каналізаційна система "Центр"".
Відповідно до Акту подачі напруги в тестовому режимі на об'єкт від 31.12.2019 встановлено, що виміри якості напруги відповідають нормам електроустановки. Виконавчий комітет Глобинської міської ради від'єднало від мережі оператора системи розподілу шляхом переведення ввідного автоматичного вимикача в положення "вимкнено", що розташований у шафі обліку. Також, у вказаному акті вказано, що для здійснення розподілу електричної енергії оператором системи розподілу на об'єкт, споживачу необхідно укласти договір споживача про надання послуг розподілу електричної енергії.
15.01.2024 уповноваженими представниками АТ "Полтаваобленерго" інженером ГТА ОСОБА_1 та контролером ГТА ОСОБА_6 на об'єкті позивача Міська каналізаційна система "Центр" (№ договору 20400852, ЕІС-код відсутній), що розташований за адресою: вул. Мічуріна, 19, м. Глобине, було виявлено порушення п. 8.2.4, підпункт 6 підпункту 8.4.2 ПРРЕЕ - самовільне підключення електроустановки до електричної мережі оператора системи. Самовільне підключення виконане кабелем AS*3к 4*50 від ТП-1210 Л.4 до (огорожена територія міська каналізаційна система "Центр") на автоматичний вимикач 50А від автоматичного вимикача дротом 6 мм на лічильник NIK 2303 AR Р3.1002.МС.11 №10789612 (що не є розрахунковим). Виявити порушення при контрольному огляді можливості не було.
За фактом виявленого порушення у присутності ОСОБА_5 був складений Акт про порушення № 00011547 з додатками.
В пункті 1 акту про порушення зазначено відомості про засоби вимірювання електричної енергії споживача на дату складання акта про порушення: заводський номер - 10789612, типNIK2303 ARР3.1002.МС.11, покази R+ 002141,52, R+ 000293,66, R- 000189,62, дата повірки - лютий 2019, номінальний струм, А - 5 (120), місце встановлення - фасад, позначення на схемі місця встановлення - 3. Лічильник не є розрахунковим.
Відповідно до п. 2 акту про порушення було зафіксовано в наявності пломби оператора системи: шафа - С55370700, клемна кришка - С55370699, оптопорт пломба - С55370698.
Згідно з п. 4 акту про порушення було здійснено вимірів параметрів схеми електроживлення при неповністю включеному навантаженні.
В пункті 5 акту про порушення зазначено, що споживач відмовився від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність. Паспортні дані всіх струмоприймачів - не надані. Споживач не допустив представників ОСР на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної потужності струмоприймачів.
Самовільне підключення виявлено при проведенні рейдових заходів (п. 6 акту про порушення).
В пункті 10 акту про порушення вказано, що було вилучено та укладено в пакет лічильник NIK 2303 AR Р3.1002.МС.11 №10789612, пломби ОСР С55370700, С55370699, С55370698, зразок дроту, АВ 50А. Пакет опломбовано пломбою №СП0370198, №СП0370199, №СП 0370204 та вилучений представниками оператора системи.
Акт про порушення підписаний представниками оператора системи ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . Також в акті зазначено, що відмова від підпису споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача) зафіксована свідком та відеофіксацією (свідок ОСОБА_4, посвідчення водія НОМЕР_1 від 10.07.2001 року Семенівським МРЕВ).
До акту про порушення додано: 1. Схема електроживлення споживача, 2. Акт пломбування реч. доказу, 3. Акт технічної перевірки, 4. Фото, відео з телефону "Росо".
В якості додатків до акту про порушення представниками АТ "Полтаваобленерго" було складено додатки: схема електроживлення споживача, 2 акти про пломбування речового доказу від 15.01.2024.
АТ "Полтаваобленерго" здійснило направлення на адресу позивача запрошення на комісію по розгляду акту про порушення №00011547 від 15.01.2024, що відбудеться 27.02.2024 10 год. 30 хв.
В якості до датку до якого додано акт про порушення №00011547 від 15.01.2024, копію схеми електроживлення споживача від 15.01.2024 та копії актів про пломбування речового доказу від 15.01.2024 (вих. № 04.34/2212 від 23.01.2024).
Вказане запрошення Виконавчий комітет Глобинської міської ради отримав 31.01.2024 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (№060081379243).
27.02.2024 відбулося засідання комісії АТ "Полтаваобленерго" по розгляду акта про порушення споживачем ПРРЕЕ, в якому прийняли також участь представники Виконавчого комітету Глобинської міської ради - Недосік О. С. та Пономарьов С. Б.
За результатами вказаного засідання комісії було прийнято рішення, оформлене протоколом №00011547 від 27.02.2024 (далі - протокол №00011547), відповідно до якого було встановлено, що споживач на об'єкті вул. Матросова, 19, м. Глобине, Кременчуцький район, Полтавська область, 39000 було здійснено безоблікове споживання електроенергії, чим порушив ПРРЕЕ шляхом порушення п. 8.2.4, підпункт 6 підпункту 8.4.2 ПРРЕЕ - самовільне підключення електроустановки до електричної мережі оператора системи. Самовільне підключення виконане кабелем AS*3к 4*50 від ТП-1210 Л.4 до (огорожена територія міська каналізаційна система "Центр") на автоматичний вимикач 50А від автоматичного вимикача дротом 6 мм на лічильник NIK 2303 AR Р3.1002.МС.11 №10789612 (що не є розрахунковим). Виявити порушення при контрольному огляді можливості не було.
В протоколі вказано наступні дані для розрахунку:
ЕІС-код відсутній; потужність самовільного підключення кВт - 29,7 час роботи струмоприймачів протягом доби, год. - 12, сила струму з Акту ПРРЕЕ, А - 50, лічильник - 10789612, тип - НІК 2303. ARР3.1002.МС.11, покази при останньому КО/ТП - 1, розрахунковий коефіцієнт - 1.
За результатами вказаного засідання комісії АТ "Полтаваобленерго" було прийнято рішення про донарахування за період з 15.01.2023 по 14.01.2024 (режим роботи - 12 годин на добу, без вихідних) згідно з п. 8.4.12 ПРРЕЕ обсяг та вартість необлікованої електроенергії (130 084 кВт*год. на суму 902 085,16 грн).
Копію протоколу №00011547 була вручена представнику споживача Поньомарьову С. під підпис.
Позивач посилається на те, що Акт про порушення №00011547 від 27.02.2024 було складено з порушенням вимог ПРРЕЕ. Позивач є таким, що приєднався до публічного договору про розподіл електричної енергії відповідно до ПРРЕЕ, що спростовує вказане в акті порушення щодо самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи; електроенергія, що споживалася на місці виконання робіт, обліковувалася електролічильником, встановленим АТ "Полтаваобленерго", який в подальшому разом з пломбами, зразком дроту та автоматичним вимикачем на 50А був безпідставно вилучений працівниками відповідача, при цьому на експертизу (як це передбачено вимогами ПРРЕЕ) не направлявся; вилучений електролічильник NIK 2303 призначений для вимірювання активної електроенергії мережі змінного струму 380 В, номінальною потужністю 5 А, максимальною 120 А; представники відповідача прибули на технічну перевірку без попередження та завчасного ознайомлення з програмою перевірки та правами споживача, чим було порушено п. 6.5.11 ККО ЕЕ. При цьому, позивач як споживач не надавав жодної заявки на проведення позачергової технічної перевірки обладнання; акт про порушення №00011547 від 15.01.2024 року складений без присутності споживача; працівники оператора не запросили у ОСОБА_5 документу, що посвідчує його особу, в акті про порушення не зафіксовано про відмову ОСОБА_5 надати документи, що посвідчує його особу, що також не зафіксовано відеозаписом; відсутня відео зйомка, як доказ відмови представника споживача від підпису спірного акту про порушення, що передбачено п. 8.2.5 ПРРЕЕ; свідок, підпис якого міститься в акті про порушення №00011547 від 15.01.2024 року, не відповідає критеріям, вказаному в ПРРЕЕ (є працівником АТ "Полтаваобленерго" та його особа не посвідчена якимось документом); у п. 5 спірного акту про порушення не вказано переліку струмоприймачів, приєднаних до мережі, та режим їх роботи, що унеможливлює проведення законного розрахунку кількості спожитого товару; оператор системи неправильно та незаконно обрав формулу розрахунку, за якою нарахував нелегітимні санкції споживачу.
Вказані вище обставини стали підставою для звернення позивача з відповідним позовом до господарського суду першої інстанції.
Вище вказано, що рішенням Господарського суду Полтавської області від 11.09.2025 у справі №917/965/25 позов задоволено.
Місцевий господарський суд, задовольняючи позовні вимоги виходив з того, що визначення обсягу і вартості необлікованої електричної енергії за рішенням відповідача по розгляду акта про порушення від 15.01.2024 №00011547, оформленим протоколом від 27.02.2024 №00011547, здійснене відповідачем з порушенням вимог ПРРЕЕ.
Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову, з огляду на нижче викладене.
Предметом позову є немайнова вимога позивача до відповідача про визнання недійсним та скасування рішення комісії Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" по розгляду акта про порушення споживачем ПРРЕЕ.
Підставами позову є обставини, якими позивач обґрунтовує незаконність рішення комісії відповідача, відсутність порушення зі сторони позивача вимог ПРРЕЕ.
Відповідно до частини 2 статті 76 ГПК України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Предметом доказування у даній справі є обставини порушення позивачем правил обліку електричної енергії; обставини виявлення відповідачем факту порушення позивачем правил обліку електричної енергії та складення акту про порушення; підстави та порядок прийняття відповідачем рішення за наслідками розгляду акту про порушення; обсяг та вартість необлікованої електричної енергії; період нарахування; порушення суб'єктивного права, за захистом якого позивач звернувся до суду.
За приписами статей 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Судова колегія враховує правові висновки, викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 14.01.2020 р. у справі № 910/17955/17, де, зокрема, вказано, що вимога про визнання незаконним та скасування рішення комісії оператора системи про визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та її вартості є способом захисту прав та інтересів, установленим законом, оскільки таке рішення комісії, оформлене протоколом з розгляду акта про порушення ПРРЕЕ, безпосередньо впливає на права та обов'язки відповідного суб'єкта господарювання в контексті його відносин з електропередавальною організацією, встановлює обсяг і вартість недоврахованої електроенергії та створює загрозу припинення електропостачання відповідного споживача.
Відповідно до частини 2 ст. 5 ГПК України, яка встановлює порядок здійснення судочинства у господарських судах, здійснюючи правосуддя, господарський суд захищає права та інтереси фізичних і юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного права чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
Отже, процесуальним законом господарському суду надано право здійснювати захист порушених прав і законних інтересів, способами захисту виходячи із їх ефективності.
За таких обставин, є належним та таким, що відповідає законодавству обраний позивачем спосіб захисту своїх прав шляхом визнання недійсним та скасування рішення комісії відповідача по розгляду акта про порушення споживачем правил користування електричною енергією (ПРРЕЕ), оформлене протоколом № 00011547 від 27.02.2024.
Так, правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище визначаються Законом України "Про ринок електричної енергії" та Правилами роздрібного ринку електричної енергії, які затверджені постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №312 (далі - ПРРЕЕ).
Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов'язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби.
ПРРЕЕ є обов'язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
У п. 1.1.2 ПРРЕЕ надані визначення, зокрема, таких термінів:
акт про порушення - документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення на об'єкті споживача цих Правил;
договір про постачання електричної енергії споживачу - домовленість двох сторін (електропостачальник і споживач), що є документом певної форми, яка передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником за вільними цінами;
засіб вимірювальної техніки - технічні засоби, які використовуються для вимірювання обсягів та/або якості електричної енергії в точці вимірювання відповідної точки комерційного обліку і мають нормовані метрологічні характеристики;
необлікована електрична енергія це обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно;
паспорт точки розподілу/передачі - акт (документ), складений оператором системи, в якому зазначаються технічні параметри точки підключення споживача;
самовільне підключення - несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення (у тому числі після відключення) електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, що є підставою для оформлення акта про порушення та визначення обсягу необлікованої електричної енергії внаслідок такого підключення;
самовільне підключення з порушенням схеми обліку - несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі за схемою, не передбаченою проєктними рішеннями та/або договором з оператором системи, та/або без укладення договору з оператором системи;
споживач електричної енергії - фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання;
учасники роздрібного ринку електричної енергії (учасники роздрібного ринку) - електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов'язані з постачанням електричної енергії споживачу, з метою використання ним електричної енергії на власні потреби.
Підпунктом 20 пункту 5.5.5 ПРРЕЕ передбачено, що споживач електричної енергії зобов'язаний не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Відповідно до п. 8.2.4 ПРРЕЕ у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
У разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил (п. 8.2.5. ПРРЕЕ).
Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.
В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням, ЕІС код площадки комерційного обліку, за якою виявлено порушення (за наявності), та у разі виявлення порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.
Особа, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, має пред'явити представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу. Відповідні дані, що посвідчують особу, зазначаються в акті про порушення (крім випадку складення акта у присутності споживача). У разі відмови особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, пред'являти представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу, відповідна відмова особи має фіксуватися відеозйомкою, про що зазначається в акті про порушення.
Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення та пред'являти документ, що посвідчує його особу, про що зазначається в акті про порушення.
В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. Якщо графи та рядки акта про порушення не стосуються виявленого порушення, у них проставляються прочерки.
В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки.
У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення або залишення ним місця порушення в акті про порушення робиться відповідний запис. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.
Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Відповідно до пп. 3 п. 8.4.2 глави 8.4 розділу VІІІ ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення такого порушення, як пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) або відсутність засобів вимірювальної техніки (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, та у разі пошкодження засобів вимірювальної техніки за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки), інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі невстановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання електромагнітних полів тощо).
Відповідно до п. 8.2.6. ПРРЕЕ на підставі акту про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу (абз. 9 вказаного Пункту).
У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків (абз. 10 вказаного Пункту).
Вище вказано, що 15.01.2024 року уповноваженими представниками АТ "Полтаваобленерго" інженером ГТА ОСОБА_1 та контролером ГТА ОСОБА_6 на об'єкті позивача Міська каналізаційна система "Центр", що розташований за адресою: вул. Мічуріна, 19, м. Глобине, було виявлено порушення п. 8.2.4, підпункт 6 пункту 8.4.2 ПРРЕЕ - самовільне підключення електроустановки до електричної мережі оператора системи. Самовільне підключення виконане кабелем AS*3к 4*50 від ТП-1210 Л.4 до (огорожена територія міська каналізаційна система "Центр") на автоматичний вимикач 50А від автоматичного вимикача дротом 6 мм на лічильник NIK 2303 AR Р3.1002.МС.11 №10789612 (що не є розрахунковим). Виявити порушення при контрольному огляді можливості не було.
За фактом виявленого порушення у присутності ОСОБА_5 був складений Акт про порушення № 00011547 з додатками.
Відповідно до п. 8.4.2. ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень, зокрема: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку.
Отже, дослідженню підлягає питання чи дійсно позивачем було порушено правило ПРРЕЕ - самовільно підключено електроустановку, струмоприймачі або електропроводку до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку та чи складено акт про порушення в порядку, визначеному ПРРЕЕ.
Як зазначалось вище, самовільне підключення з порушенням схеми обліку - несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі за схемою, не передбаченою проєктними рішеннями та/або договором з оператором системи, та/або без укладення договору з оператором системи.
За матеріалами справи, 31.07.2019 між сторонами було підписано договір про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №2435, відповідно до умов якого до електричних мереж системи розподілу виконавця послуг, який надає послуги з розподілу, приєднуються електроустановки об'єкта: "Будівництво міської каналізаційної системи "Центр" (напірний колектор та самопливний колектор по вул. Мічуріна, 19) у м. Глобине, Полтавської області" (п. 1.1 договору про приєднання до електричних мереж).
Відповідно до умов договору про стандартне приєднання електричних мереж, місце (точка) забезпечення потужності об'єкта замовника встановлюється на опорі №6 Пл-0,4 кВ Л-2 КТП-1210 (п. 1.2 договору про приєднання до електричних мереж).
Точка приєднання (межа балансової належності об'єкта замовника) встановлюється на відхідних клемах ввідного комутаційного апарату з апаратами захисту ввідного пристрою об'єкта замовника, встановленого виконавцем послуг (п. 1.3 договору про приєднання до електричних мереж).
Тип приєднання об'єкта замовника: стандартне. Величина потужності, замовленої до приєднання (у точці приєднання) - 25,0 кВт (пункти 1.4, 1.5 договору про приєднання до електричних мереж).
Відповідно до п. 2.1 договору про приєднання до електричних мереж виконавець послуг забезпечує приєднання електроустановок об'єкта замовника (будівництво, реконструкція, технічне переоснащення та введення в експлуатацію електричних мереж зовнішнього електрозабезпечення об'єкта замовника від точки забезпечення потужності до точки приєднання) відповідно до схеми зовнішнього електрозабезпечення і проектної документації та здійснює підключення електроустановок об'єкта замовника до електричних мереж системи розподілу на умовах цього договору.
Додатком №1 до договору про приєднання до електричних мереж - Технічні умови стандартного приєднання №40/2435 до електричних мереж електроустановок (далі - додаток №1, а. с. 36 - 39) було визначено джерело електропостачання - ПС 150/35/10 кВ "Глобино", номер комірка №23, точка забезпечення потужності: ПЛ-0,4 кВ Л-2 КТП-1210, номер опора №6; точка приєднання: на вхідних клемах ввідного комунітаційного апарату з апаратами захисту ввідного пристрою об'єкта замовника, встановленого виконавцем послуг. Напруга в точці приєднання - 0,38 кВ. Також додатком №1 визначено вимоги щодо улаштування вузла комерційного обліку:
Актом здачі-приймання наданих послуг з приєднання до електричних мереж від 31.12.2019, підписаним представниками сторін та скріпленим печатками юридичних осіб, було зафіксовано, що АТ "Полтаваобленерго" забезпечило технічну можливість приєднання об'єкту "Будівництво міської каналізаційної системи "Центр" (напірний колектор та самопливний колектор по вул. Мічуріна) у м. Глобине, Полтавської області" в точці приєднання до електричних мереж Ат "Полтаваобленерго" згідно договору №2435 від 31.07.2019 року. Замовником сплачено 36 120,00 грн за надані послуги. Послуги надані в повному обсязі. Сторони взаємних претензій не мають.
Апелянт посилається на те, що факт приєднання електроустановок позивача до мережі відповідача не давав права споживати електричну енергію, оскільки відсутній ряд заходів, які необхідно вчинити, а саме ввести вузол обліку в облік, укласти договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії. На думку апелянта, позивач вчинив самовільне підключення з порушенням схеми обліку, оскільки договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії між позивачем та відповідачем відносно об'єкту укладено не було.
Колегія суддів з такими доводами апелянта не погоджується та зазначає на таке.
За змістом статей 626, 627, 628 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Сторони є вільними у виборі контрагента, укладенні договору та визначенні його умов з урахуванням вимог законодавства, звичаїв ділового обороту, принципів розумності та справедливості. Зміст договору становлять погоджені сторонами умови, а також обов'язкові умови, встановлені актами цивільного законодавства.
Договором може бути передбачено, що його окремі умови визначаються відповідно до типових умов договорів певного виду (стаття 630 ЦК України).
Відповідно до частини 1 статті 633 ЦК України публічним є договір, в якому підприємець бере на себе обов'язок здійснювати надання послуг кожному, хто до нього звернеться, а умови такого договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім осіб, яким законом надано пільги. При цьому зміна умов публічного договору приєднання для окремого споживача не допускається, оскільки це призводило б до порушення принципу рівності прав інших учасників таких відносин.
Частиною 6 статті 633 ЦК України передбачено, що умови публічного договору, які суперечать обов'язковим для сторін правилам укладення і виконання такого договору, є нікчемними. Договір вважається укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди щодо всіх істотних умов договору (стаття 638 ЦК України). Істотними є умови про предмет договору, умови, визначені законом, а також ті, щодо яких за заявою хоча б однієї зі сторін має бути досягнуто згоди.
Згідно зі статтею 634 ЦК України, договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією зі сторін у формулярах або стандартних формах і можуть бути прийняті іншою стороною лише шляхом приєднання до договору в цілому без права на внесення змін до його змісту.
Згідно п. 2.1.5. ПРРЕЕ, договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил та як правило, укладається шляхом приєднання споживача за заявою-приєднанням до розробленого оператором системи договору на умовах складеного оператором системи паспорта точки розподілу/передачі.
Оператор системи зобов'язаний забезпечити можливість укладення/приєднання до договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії за допомогою інформаційно-комунікаційних систем та/або засобів електронної комунікації та розмістити на сторінці свого офіційного вебсайту роз'яснення щодо порядку укладення цього договору з використанням електронної ідентифікації.
За змістом п.2.1.3 ПРРЕЕ, споживачі укладають договір споживача про розподіл (передачу) електричної енергії шляхом приєднання до публічного договору за наявності паспорта точки розподілу. У разі надання послуги з приєднання до електричних мереж ініціатором укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії є оператор системи.
Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням ст.ст. 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України на основі типового договору, що є додатком 3 до ПРРЕЕ.
Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії за ініціативою споживача або оператора системи відповідно до визначених цими Правилами випадків, як правило, укладається шляхом приєднання споживача за заявою до розробленого оператором системи розподілу договору на умовах складеного оператором системи розподілу паспорта точки розподілу.
У відповідності до 2.1.7 ПРРЕЕ, у разі незгоди споживача приєднуватися до умов договору про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії споживач не має права використовувати електричну енергію із системи розподілу/передачі та має подати оператору системи письмову заяву про припинення розподілу/передачі електричної енергії на його об'єкт.
Фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.
Отже, у даній справі наявність договірних відносин між сторонами підтверджується фактичним наданням та споживанням послуг, що підтверджується сплатою рахунку та споживанням позивачем електроенергії.
Окрім того, 31.12.2019 відповідачем було здійснено подачу напруги в тестовому режимі на об'єкт, що належить Виконавчому комітету Глобинської міської ради, а саме: "Міська каналізаційна система "Центр".
Відповідно до висновку акту подачі напруги в тестовому режимі на об'єкт від 31.12.2019 встановлено, що виміри якості напруги відповідають нормам електроустановки. Виконавчий комітет Глобинської міської ради від'єднало від мережі оператора системи розподілу шляхом переведення ввідного автоматичного вимикача в положення "вимкнено", що розташований у шафі обліку.
В пункті 1 акту про порушення №00011547 від 15.01.2024 зазначено відомості про засоби вимірювання електричної енергії споживача на дату складання акта про порушення: заводський номер - 10789612, типNIK2303 ARР3.1002.МС.11, покази R+ 002141,52, R+ 000293,66, R- 000189,62, дата повірки - лютий 2019 р., номінальний струм, А - 5 (120), місце встановлення - фасад, позначення на схемі місця встановлення - 3. Лічильник не є розрахунковим.
Відповідно до п. 2 акту про порушення було зафіксовано в наявності пломби оператора системи: шафа - С55370700, клемна кришка - С55370699, оптопорт пломба - С55370698.
В пункті 10 акту про порушення вказано, що було вилучено та укладено в пакет лічильник NIK 2303 AR Р3.1002.МС.11 №10789612, пломби ОСР С55370700, С55370699, С55370698, зразок дроту, АВ 50А. Пакет опломбовано пломбою №СП0370198, №СП0370199, №СП 0370204 та вилучений представниками оператора системи.
В акті порушення було зафіксовано, що самовільне підключення виконане кабелем AS*3к 4*50 від ТП-1210 Л.4 до (огорожена територія міська каналізаційна система "Центр") на автоматичний вимикач 50А від автоматичного вимикача дротом 6 мм на лічильник NIK 2303 AR Р3.1002.МС.11 №10789612 (що не є розрахунковим).
Відповідно до пояснень свідка ОСОБА_3 , зафіксованих у заяві свідка від 24.01.2025 - на території споживача об'єкта був улаштований вузол обліку електричної енергії, який складається з автоматичного вимикача та лічильника електричної енергії, розміщених в шафі обліку. Ввідний автоматичний вимикач, що розташований в шафі обліку на території споживача, знаходився у відключеному положенні. Також свідок ОСОБА_1 зазначив, що самовільне підключення виконане кабелем на огороженій території міської каналізаційної системи "Центр" шляхом включення автоматичного вимикача 50А, який розміщений в шафі обліку разом з лічильником NIK 2303 AR Р3.1002.МС.11 №10789612
При цьому, в акті подачі напруги в тестовому режимі на об'єкт від 31.12.2019 вказано, що ввідний автоматичний вимикач, що розташований у шафі обліку, переведено в положення "вимкнено".
Посилання апелянта на те, що судом першої інстанції не враховано, що автоматичний вимикач за допомогою якого позивач фактично вчинив самовільне підключення не був опломбований, доступ до нього був через оглядове віконце, яке знаходиться на шафі обліку, а відтак наявні пломби, які розміщені на шафі обліку не перешкоджали вчинити самовільне підключення електроустановок споживача, що і було зроблено позивачем, не приймаються судовою колегією, оскільки відповідно до акту про порушення, шафа обліку була опломбована оператором системи; зауваження щодо наявності, цілісності пломб, пломбувального матеріалу, щодо пошкодження або відсутність засобів вимірювальної техніки в акті порушення №00011547 працівниками оператора системи не зафіксовано.
Отже, наявними в матеріалах справи доказами підтверджено, що саме АТ "Полтаваобленерго" здійснило підключення електроустановок об'єкта замовника до електричних мереж системи розподілу на умовах договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №2435 від 31.07.2019.
Матеріалами справи спростовуються доводи апелянта щодо того, що позивачем було порушено п.п. 6 п. 8.4.2 ПРРЕЕ, а саме: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку.
Відсутність доступу до автоматичного вимикача 50А та лічильника NIK 2303 AR Р3.1002.МС.11 №10789612, що були розташовані в шафі обліку та опломбовані пломбами оператора системи (за відсутності зауважень їх наявності та цілісності, як зазначено в акті про порушення), також спростовують аргументи апелянта , щодо самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку.
До того ж, матеріали справи не містять ані схеми приєднання електроустановок об'єкта замовника станом на 31.12.2019 для порівняння з додатком до акту про порушення - схемою електроживлення споживача, ані акта про пломбування шафи (пломба С55370700), клемної кришки (С55370699) та оптопорту (С55370698) з підписом споживача, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобу вимірювальної техніки та установлених пломб саме ВК Глобинської міської ради.
Протоколом №00011547 від 27.02.2024 комісія прийняла рішення донарахувати не обліковану електроенергію за період з 15.01.2023 по 14.01.2024, режим роботи - 12 годин на добу без вихідних згідно з п. 8.4.12 ПРРЕЕ, де було використано потужність самовільного підключення - 29,7 кВт.
При цьому, в пункті 5 акту про порушення зазначено, що споживач відмовився від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність. Паспортні дані всіх струмоприймачів - не надані. Споживач не допустив представників ОСР на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної потужності струмоприймачів.
Разом з цим, перелік струмоприймачів є вагомим показником, який має бути покладений у розрахунок обсягу спожитої не облікованої електроенергії.
За змістом положень п.5.1.1. ПРРЕЕ, Оператор системи має право: на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до розрахункових засобів вимірювання електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживачів та інших учасників роздрібного ринку, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності оператора системи; на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки вимірювання та/або точки обліку відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору; на отримання доступу до засобів вимірювальної техніки, систем автоматизованого вимірювання та баз даних результатів такого вимірювання (з метою отримання інформації) для контролю обсягів розподілу електричної енергії та величини потужності.
Споживач електричної енергії зобов'язаний забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред'явлення ними службових посвідчень) до об'єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок, у тому числі генеруючих установок, установок зберігання енергії та їх налаштувань, та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) в установленому цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень (положення п.5.5.5. ПРРЕЕ).
Відмова в доступі до об'єкта споживача - дії та/або бездіяльність споживача (власника або користувача об'єкта споживача) та/або власника, користувача земельної ділянки, на якій розташований/розміщений об'єкт споживача, внаслідок яких створюються перешкоди представникам електропостачальника, оператора системи розподілу (передачі) щодо виконання своїх функцій, передбачених цими Правилами, що засвідчується відповідним актом про недопуск (п.1.1.2. ПРРЕЕ).
Втім, Акту про недопуск до об'єкта споживача, матеріали справи не містять.
Таким чином, місцевий господарський суд дійшов вірного висновку про відсутність підстав стверджувати про наявність перешкод представникам АТ "Полтаваобленерго" у вимірюванні струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність та щодо не допуску представників ОСР на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної потужності струмоприймачів.
Отже, були забезпечені усі необхідні умови для реалізації підпункту 2 пункту 8.4.12 ПРРЕЕ.
Як вбачається з матеріалів справи, питання визначення потужності, виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складення акта про порушення струмоприймачів на максимальну потужність, на час складення акта про порушення перед представником споживача електричної енергії не порушувалося, що спростовує твердження АТ "Полтаваобленерго" про те, що представник Виконавчого комітету Глобинської міської ради відмовлено від вимірювання відповідачем струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність.
Також при розрахунку добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснено самовільне підключення, потужність самовільного підключення (Рс.п.) було вирахувано з урахуванням підключення до 3 фаз, тоді як матеріали справи не містять доказу встановлення на спірному об'єкті лічильника NIK 2303 AR Р3.1002.МС.11 №10789612, дати такого встановлення, технічних характеристик вказаного лічильника тощо.
Зазначивши в акті про порушення про вилучення та укладення в опломбований пакет лічильника NIK 2303 AR Р3.1002.МС.11 №10789612, при цьому відповідач у акті №00011547 від 15.01.2024 зазначив, що даний лічильник є не розрахунковим.
При цьому, наявні невідповідні дані в акті про порушення від 15.01.2024 та в протоколі засідання комісії від 27.02.2024, оскільки в пункті 1 акту про порушення зазначено відомості про засоби вимірювання електричної енергії споживача на дату складання акта про порушення: заводський номер - 10789612, тип NIK2303 ARР3.1002.МС.11, покази R+ 002141,52, R+ 000293,66, R- 000189,62, дата повірки - лютий 2019 , номінальний струм, А - 5 (120), місце встановлення - фасад, позначення на схемі місця встановлення - 3. Лічильник не є розрахунковим, а в протоколі зазначено, що покази вищезазначеного лічильника при останньому КО/ТП - 1, інформація відносно показів лічильника при складанні акта відсутня.
Окрім того, комісією було розглянуто такий документ як договір "№20400852 ВК Глобинської МР, особовий рахунок НОМЕР_2 ", що суперечить позиції відповідача відносно відсутності укладеного договору зі споживачем щодо розподілу електричної енергії.
Положеннями п. 8.2.5 ПРРЕЕ визначено коло осіб, у присутності яких оформлюється відповідний акт про порушення та коло осіб, якими такий акт про порушення підписується.
Зокрема, такими особами, згідно з підпунктами 1, 8 пункту 8.2.5 ПРРЕЕ, є представник (представники) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживач (представник споживача) або інша особа, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).
Аналогічні вимоги містить і пункт 6.5.13 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, згідно якого у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки порушень цього Кодексу або Правил роздрібного ринку електричної енергії, зокрема фактів безоблікового споживання електричної енергії, пошкодження чи зриву пломб тощо, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення відповідно до ПРРЕЕ.
У підпункті 66 пункту 1.1.2 ПРРЕЕ зазначено, що споживач електричної енергії - це фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання.
Поряд з тим, ні ПРРЕЕ, ні Кодекс комерційного обліку електричної енергії не надають визначення (вимог) щодо представника споживача та іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).
У той же час у підпункті 11 пункту 8.2.5 ПРРЕЕ лише визначено, що представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Аналіз наведених вище положень ПРРЕЕ та Кодексу комерційного обліку електричної енергії дає підстави для висновку, що представник споживача повинен бути наділений такими ж правами як і споживач. Тобто представником споживача слід вважати особу, яку споживачем, у передбаченому чинним законодавством порядку, уповноважено, крім участі в процесі контрольного огляду або технічної перевірки, вносити пояснення та зауваження до акта про порушення, викладати мотиви своєї відмови від підписання акта про порушення, підписувати акт про порушення без зауважень.
У правових висновках Верховного Суду, викладених у постанові від 03.08.2021 у справі №910/5998/20 зазначено, що за відсутності визначення, зокрема, ПРРЕЕ, поняття "інша особа, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи)", наведене у підпунктах 1, 8 пункту 8.2.5 ПРРЕЕ, такою особою слід вважати особу, яка: 1) має доступ до електрифікованої споруди, частини електрифікованої споруди, сукупності електрифікованих споруд на одній території, що належить на праві власності або користування споживачу, або має доступ до території, на якій розміщено електрифікована споруда, частина електрифікованої споруди, сукупність електрифікованих споруд, що належить на праві власності або користування споживачу; 2) має можливість допуску представників оператора системи до електрифікованої споруди, частини електрифікованої споруди, сукупності електрифікованих споруд на одній території, що належить на праві власності або користування споживачу, або до території, на якій розміщено електрифікована споруда, частина електрифікованої споруди, сукупність електрифікованих споруд, що належить на праві власності або користування споживачу, для проведення перевірки; 3) таку особу встановлено за документами, які унеможливлюють виникнення будь-яких сумнівів щодо цієї особи.
При цьому п. 8.2.5 ПРРЕЕ (в редакції на дату складання акту про порушення) передбачено, що особа, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, має пред'явити представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу. Відповідні дані, що посвідчують особу, зазначаються в акті про порушення (крім випадку складення акта у присутності споживача).У разі відмови особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, пред'являти представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу, відповідна відмова особи має фіксуватися відеозйомкою, про що зазначається в акті про порушення.
Так, під час складання акту про порушення був присутній не споживач, а інша особа - ОСОБА_5, дані, що посвідчують особу ОСОБА_5 в спірному акті про порушення не зазначені; в матеріалах справи відсутній доказ - відеозйомка з фіксацією відмови вказаної особи пред'явити представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу.
Долучені відповідачем як докази відео не підтверджують жодних обставин, на які посилається відповідач, не є інформативним, не містить обставин виявлення порушення та складання відповідного акту.
Отже, спірний акт про порушення складений з порушенням ПРРЕЕ.
Також, в абзаці 9 пункту 8.2.5 ПРРЕЕ закріплені положення, що визначають правила дійсності акту про порушення у випадку відмови споживача від його підписання.
Враховуючи те, що в акті про порушення вказано, що ОСОБА_5 відмовився від підписання акта про порушення, то у спірних правовідносинах, що склалися між сторонами у справі, мають місце обставини, які підпадають під урегулювання саме абзацу 9 пункту 8.2.5 ПРРЕЕ.
Відповідно до абзацу 9 пункту 8.2.5 ПРРЕЕ акт про порушення у разі відмови споживача від його підписання може вважатися дійсним у двох випадках:
1) якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи; 2) якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.
У постанові від 03 квітня 2025 року у справі № 912/2011/23 Верховний Суд дійшов висновку, що зазначена норма не передбачає необхідності підписання акту про порушення усіма представниками оператора системи, які брали участь у перевірці. Натомість містить застереження про обов'язкову наявність підписів більше одного уповноваженого представника оператора системи, за умови наявності додатково: або підпису іншої незаінтересованої особи або ж відеозйомки з фіксацією на ній факту відмови споживача від підписання акту про порушення.
Так, акт про порушення не підписаний споживачем.
В акті міститься відмітка про відмову споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію споживача) від підписання акту про порушення.
З наданого відповідачем відеозапису не вдається можливим встановити обставини відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення.
Водночас, акт про порушення підписали два представники АТ "Полтаваобленерго" та свідок ОСОБА_4 (в акті зафіксовані дані документу, що посвідчує особу - посвідчення водія НОМЕР_1 від 10.07.2001 року, виданого Семенівським МРЕВ).
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 13 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20.11.2012 № 5492-VI (зі змінами та доповненнями) документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі - документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються на, зокрема, документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України - паспорт громадянина України та документи, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус: - посвідчення водія.
Таким чином, особу свідка ОСОБА_4 , який був присутній при складенні акту про порушення встановлено на підставі посвідчення водія та можливо ідентифікувати, що відповідає вимогам п. 8.2.5. ПРРЕЕ.
Доказів того, що свідок ОСОБА_4 був заінтересованою особою (працівником АТ "Полтаваобленерго"), матеріали справи не містять.
Відповідно до статті 73 ГПК України доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно з частинами 1, 3 статті 74 зазначеного Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Обов'язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, зі збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи.
Важливим елементом змагальності процесу є стандарти доказування - спеціальні правила, яким суд має керуватися при вирішення справи. Ці правила дозволяють оцінити, наскільки вдало сторони виконали вимоги щодо тягаря доказування і наскільки вони змогли переконати суд у своїй позиції, що робить оцінку доказів більш алгоритмізованою та обґрунтованою.
Відповідно до статті 89 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Обов'язком суду при розгляді справи є дотримання вимог щодо всебічності, повноти й об'єктивності з'ясування обставин справи та оцінки доказів. Усебічність та повнота розгляду передбачає з'ясування всіх юридично значущих обставин та наданих доказів, що запобігає однобічності та забезпечує, як наслідок, постановлення законного й обґрунтованого рішення.
З'ясування відповідних обставин має здійснюватися із застосуванням критеріїв оцінки доказів передбачених статтею 86 ГПК України щодо відсутності у жодного доказу заздалегідь встановленої сили та оцінки кожного доказу окремо, а також вірогідності і взаємного зв'язку доказів у їх сукупності.
За таких обставин, судовою колегією не встановлено, а апелянтом не доведено належними та допустимими доказами у діях позивача фактів порушення господарських зобов'язань, зокрема щодо самовільного підключення електроустановки до електричної мережі оператора системи.
Однією із загальних засад цивільного законодавства є судовий захист цивільного права та інтересу. Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів.
Передумовою для захисту прав та охоронюваних законом інтересів особи є наявність такого права або інтересу та порушення або оспорювання їх іншою особою (іншими особами).
Складення відповідачем рішення, яким позивача визнано причетним до порушення у сфері обліку та споживання електричної енергії та визначення йому обсягу та вартості недорахованої електричної енергії порушує право позивача на отримання послуг з постачання електричної енергії з дотриманням правил роздрібного ринку та відповідно до укладеного з відповідачем договору.
Отже, підсумовуючи наведене вище, визначення обсягу і вартості необлікованої електричної енергії за рішенням відповідача по розгляду акта про порушення споживачем правил користування електричною енергією (ПРРЕЕ), оформлене протоколом № 00011547 від 27.02.2024, здійснене відповідачем з порушенням вимог ПРРЕЕ.
Інші доводи апелянта зводяться до переоцінки вже встановлених та неоспорюваних фактів та не впливають на правильність рішення суду першої інстанції.
Таким чином, спірне рішення, оформлене протоколом №00007038 від 11.10.2022 в основу якого покладено акт про порушення № 00011547 від 27.02.2024, правомірно визнано судом першої інстанції недійсним та скасовано.
Доводи апеляційної скарги обґрунтованих висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому не можуть бути підставою для зміни або скасування рішення суду першої інстанції.
Європейський суд з прав людини у рішенні по справі "Серявін та інші проти України" вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Також, Європейський суд з прав людини зазначив, що, хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід (рішення Європейського суду з прав людини у справі Трофимчук проти України).
Відповідно до приписів статті 275 Господарського процесуального кодексу України, Суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право, зокрема, залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення; скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині або змінити рішення.
Суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. ( ст.276 ГПК України)
В даному випадку, судова колегія приходить до висновку, що рішення по справі прийнято судом першої інстанції з додержанням норм матеріального та процесуального права. у зв'язку з чим, рішення по справі залишається без змін, а апеляційна скарга без задоволення.
Судові витрати за звернення з апеляційною скаргою покладаються на заявника апеляційної скарги.
Керуючись ст. ст. 269,270, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний суд
1.Апеляційну скаргу Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" на рішення Господарського Полтавської області по справі № 917/965/25 від 11.09.2025 - залишити без задоволення.
2.Рішення Господарського суду Полтавської області від 11.09.2025 у справі №917/965/25 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття. Порядок і строки оскарження передбачено ст. 286 -289 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст постанови складено 19.01.2026.
Головуючий суддя О.І. Склярук
Суддя Р.А. Гетьман
Суддя В.В. Россолов