ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
13 січня 2026 рокум. ОдесаСправа № 916/4996/24
Південно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Філінюка І.Г.
суддів: Аленіна О.Ю., Богатиря К.В.
секретар судового засідання - Чеголя Є.О.
за участю:
Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення - Загарія У.Р;
Радіомовної компанії «Радіо-Одеса» у вигляді ТОВ - адвокат Верченко І.І.;
Департаменту комунальної власності ОМР - Сметанюк І.М.;
Виконавчого комітету ОМР - Павлюк В.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги
Департаменту комунальної власності Одеської міської ради та Виконавчого комітету Одеської міської ради
на рішення Господарського суду Одеської області від 03.07.2025
по справі №916/4996/24
за позовом: Радіомовної компанії «Радіо-Одеса» у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю
до відповідача: Виконавчого комітету Одеської міської ради
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Департамент комунальної власності Одеської міської ради
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії
суддя суду першої інстанції - Бездоля Ю.С.
місце винесення рішення: м. Одеса, Господарський суд Одеської області, пр.-т Шевченка, 29,
повний текст рішення складено та підписано: 14 липня 2025 року
У листопаді 2024 року Радіомовна компанія «Радіо-Одеса» у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю звернулась до Господарського суду Одеської області з позовом до Виконавчого комітету Одеської міської ради, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Одеської міської ради щодо невиконання вимог частини 2 статті 21 Закону України «Про медіа» та невжиття заходів для виходу із складу учасників Радіомовної компанії «Радіо-Одеса» у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю;
- зобов'язати Виконавчий комітет Одеської міської ради вжити заходи, передбачені ст. 24 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», звернутися до державного реєстратора юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань та надати передбачений ч.5 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" пакет документів, необхідних для виходу із складу учасників Радіомовної компанії «Радіо-Одеса» у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Виконавчим комітетом Одеської міської ради до теперішнього часу не вжито жодних заходів для виконання вимог ст. 21 Закону України «Про медіа», а бездіяльність відповідача ставить під загрозу діяльність радіомовної компанії, оскільки не надає можливості продовжити строк дії ліцензії на мовлення та може призвести до застосування Національною радою України з питань телебачення та радіомовлення стосовно неї санкцій; окрім того, незважаючи на те, що статтею 24 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» та розділом 6 чинного Статуту Радіомовної компанії передбачено чіткий механізм виходу учасника з товариства, частка якого у статутному капіталі товариства становить менше 50 відсотків, а саме такий учасник товариства може вийти з товариства у будь-який час без згоди інших учасників та отримати вартість його частки та частини прибутку, Виконавчим комітетом Одеської міської ради до теперішнього часу не вжито жодних заходів для виконання вимог ст. 21 Закону України «Про медіа».
Рішенням Господарського суду Одеської області від 03.07.2025 позовні вимоги Радіомовної компанії «Радіо-Одеса» у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю - задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Одеської міської ради щодо невиконання вимог частини 2 статті 21 Закону України «Про медіа».
Зобов'язано Виконавчий комітет Одеської міської ради вжити заходи щодо виходу зі складу учасників Радіомовної компанії «Радіо-Одеса» у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю.
Стягнуто з Виконавчого комітету Одеської міської ради на користь Радіомовної компанії «Радіо-Одеса» у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю 4844, 80 грн. судового збору.
В решті позову - відмовлено.
Обґрунтування судового рішення.
В мотивах прийнятого судового рішення, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовної вимоги позивача та визнання протиправною бездіяльності Виконавчого комітету Одеської міської ради в частині невиконання вимог частини 2 статті 21 Закону України "Про медіа".
Також, в оскаржуваному рішенні, суд першої інстанції зазначив, щодо решти позовних вимог, з урахуванням обставин справи, господарський суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову та зобов'язання Виконавчого комітету Одеської міської ради вжити заходи щодо виходу зі складу учасників Радіомовної компанії «Радіо-Одеса» у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю. При цьому, як було вищевказано судом, спосіб виходу зі складу учасників Радіомовної компанії "Радіо-Одеса" у вигляді товариства з обмеженою визначається самим відповідачем. Після вжиття відповідачем відповідних заходів, їх наслідком має бути державна реєстрація змін до відомостей про склад учасників Радіомовної компанії «Радіо-Одеса» у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю.
Не погодившись із вказаним судовим рішенням, Департамент комунальної власності одеської міської ради звернувся до Південно-західного апеляційного господарського суду, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просить рішення Господарського суду Одеської області від 03.07.2025 у справі №916/4996/24 скасувати повністю і ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог Радіомовної компанії «Радіо-Одеса» у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю до Виконавчого комітету Одеської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.
Узагальнені доводи апеляційної скарги.
В обґрунтування апеляційної скарги скаржник посилається на те, що судом першої інстанції під час винесення оскаржуваного судового рішення не було враховано наступні обставини.
Зокрема, по-перше, судом першої інстанції не надано належну оцінку доказам, які подавалися Департаментом від 10.04.2025, зокрема доповідній записці першого заступника міського голови Олександра Філатова від 31.03.2025 та листу Департаменту комунальної власності ОМР від 08.04.2025.
По-друге, суд першої інстанції не врахував положення Конституції України та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», які визначають компетенцію міської ради та виконавчих органів щодо управління комунальним майном, чим фактично вийшов за межі повноважень, поклавши на Виконавчий комітет як відповідача обов'язки, не передбачені чинним законодавством.
По-третє, під час винесення оскаржуваного судового рішення, суд першої інстанції проігнорував правову природу виходу учасника з товариства як одностороннього волевиявлення, відтак допустив неправильне тлумачення безумовного права учасника на вихід зі складу товариства.
Також, скаржник в апеляційній скарзі зазначив про те, що вихід учасника з товариства є виключно його власною волею, що не потребує схвалення, погодження чи виконання будь-яких додаткових дій з боку інших учасників чи органів товариства, а обов'язок забезпечити цей процес та виплатити вартість частки є лише наслідком реалізації цього суб'єктивного права.
У зв'язку з чим скаржник вважає, що оскаржуване рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню, а у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Також, не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, Виконавчий комітет Одеської міської ради звернувся до Південно-західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просить скасувати рішення Господарського суду Одеської області від 03.07.2025 р. у справі № 916/4996/24 в частині задоволення позовних вимог Радіомовної компанії «Радіо-Одеса» у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю до Виконавчого комітету Одеської міської ради про визнання протиправною бездіяльності Виконавчого комітету Одеської міської ради щодо невиконання вимог ч. 2 статті 21 Закону України «Про медіа» та зобов'язання Виконавчого комітету Одеської міської ради вжити заходи щодо виходу зі складу учасників товариства, в іншій частині рішення Господарського суду Одеської області від 03.07.2025 р. у справі № 916/4996/24 залишити без змін.
Узагальнені доводи апеляційної скарги.
В обґрунтування апеляційної скарги скаржник посилається на те, що висновки Господарського суду Одеської області не відповідають встановленим обставинам справи щодо задоволення позовних вимог та вказують на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, з огляду на таке.
Скаржник в апеляційній скарзі зазначає, що доказів на підтвердження того, що начебто бездіяльність останнього мала для позивача наслідки у вигляді порушення права на здійснення радіомовлення або порушення будь-якого іншого права, матеріали справи № 916/4996/24 не містять, а, отже, вказані висновки суду не відповідають встановленим обставинам справи, що свідчить про необґрунтованість оскаржуваного рішення суду.
Також, скаржник в апеляційній скарзі зазначає про те, що Виконавчий комітет Одеської міської ради не є суб'єктом у сфері медіа для цілей Закону України «Про медіа». Водночас, імперативні приписи ст. 21, пункту 17 розділу X Закону України «Про медіа» спрямовані саме на суб'єктів у сфері аудіовізуальних медіа, яким у межах спірних правовідносин є саме позивач - Радіомовна компанія «Радіо-Одеса» у вигляді ТОВ.
Зазначеного суд першої інстанції під час винесення оскаржуваного судового рішення зазначеного не врахував.
У зв'язку з чим, скаржник вважає, що висновок місцевого господарського суду про те, що саме Виконавчий комітет Одеської міської ради допустив бездіяльність, яка виражена у недотриманні вимог ч. 2 ст. 21 Закону України «Про медіа», є таким, що ухвалений з неправильним застосуванням норми матеріального права - ч. 2 ст. 21 Закону України «Про медіа», адже вказаною нормою визначено обмеження для суб'єктів у сфері аудіовізуальних медіа, яким відповідач у справі не являється.
Також, скаржник в апеляційній скарзі зазначає про те, що спеціально уповноваженим органом у сфері медіа підтверджено той факт, що структура власності Радіомовної компанії «Радіо-Одеса» у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю відповідає вимогам ст. 21 Закону України «Про медіа», а, отже, рішення суду першої інстанції не відповідає критерію обґрунтованості.
Таким чином, Виконавчий комітет Одеської міської ради вважає, що рішення Господарського суду Одеської області від 03.07.2025 р. у справі № 916/4996/24 є необґрунтованим, прийнятим внаслідок неправильного застосування норм матеріального права, викладені висновки суду не відповідають встановленим обставинам справи, а, отже, оскаржуване рішення є таким, що підлягає скасуванню.
Доводи інших учасників провадження у справі.
25.09.2025 до Південно-західного апеляційного господарського суду від Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення надійшли додаткові письмові пояснення по справі, які просила врахувати під час розгляду справи.
29.09.2025 до Південно-західного апеляційного господарського суду від Радіомовної компанії "Радіо-Одеса" у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю надійшов відзив на апеляційні скарги, в якому просила прийняти та долучити до матеріалів справи даний відзив на апеляційні скарги Виконавчого комітету ОМР та Департаменту комунальної власності ОМР на рішення Господарського суду Одеської області від 03.07.2025; апеляційні скарги Виконавчого комітету ОМР та Департаменту комунальної власності ОМР залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Одеської області від 03.07.2025 по справі №916/4996/24 - залишити без змін.
Рух справи у суді апеляційної інстанції.
01.08.2025 до Південно-західного апеляційного господарського суду надійшла апеляційна скарга Департаменту комунальної власності Одеської міської ради на рішення Господарського суду Одеської області від 03.07.2025 по справі №916/4996/24.
Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду справи було визначено колегію суддів у складі: головуючого судді - Філінюк І.Г. судді Аленін О.Ю., Принцевська Н.М., що підтверджується протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 01.08.2025.
На момент надходження апеляційної скарги матеріали справи №916/4996/24 на адресу Південно-західного апеляційного господарського суду не надходили.
Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 06.08.2025 доручено Господарському суду Одеської області невідкладно надіслати матеріали справи №916/4996/24 на адресу Південно-західного апеляційного господарського суду.
Відкладено вирішення питання щодо можливості відкриття, повернення, залишення без руху або відмови у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Департаменту комунальної власності Одеської міської ради на рішення Господарського суду Одеської області від 03.07.2025 по справі №916/4996/24 до надходження матеріалів справи з суду першої інстанції.
06.08.2025 до Південно-західного апеляційного господарського суду надійшла апеляційна скарга Виконавчого комітету Одеської міської ради на рішення Господарського суду Одеської області від 03.07.2025 та на додаткове рішення Господарського суду Одеської області від 18.07.2025 по справі №916/4996/24.
Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду справи було визначено колегію суддів у складі: головуючого судді - Філінюк І.Г. судді Аленін О.Ю., Принцевська Н.М., що підтверджується протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 06.08.2025.
На момент надходження апеляційної скарги Виконавчого комітету Одеської міської ради матеріали справи №916/4996/24 на адресу Південно-західного апеляційного господарського суду також не надходили.
Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 07.08.2025 відкладено вирішення питання щодо можливості відкриття, повернення, залишення без руху або відмови у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Виконавчого комітету Одеської міської ради на рішення Господарського суду Одеської області від 03.07.2025 та на додаткове рішення Господарського суду Одеської області від 18.07.2025 по справі №916/4996/24 до надходження матеріалів справи з суду першої інстанції.
13.08.2025 матеріали справи №916/4996/24 надійшли на адресу Південно-західного апеляційного господарського суду.
У зв'язку з перебуванням судді Принцевської Н.М. з 09.09.2025 до 10.10.2025 у відпустці, розпорядженням керівника апарату суду № 381 від 16.09.2025 призначено повторний автоматизований розподіл справи.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.09.2025, для розгляду справи №916/4996/24 сформовано колегію суддів у складі головуючого судді - Філінюка І.Г., судді: Аленіна О.Ю., Богатиря К.В.
Ухвалою Південно-західного апеляційного господарського суду від 16.09.2025 відкрито апеляційне провадження за апеляційними скаргами Департаменту комунальної власності Одеської міської ради та Виконавчого комітету Одеської міської ради рішення Господарського суду Одеської області від 03.07.2025 по справі №916/4996/24.
Призначено розгляд апеляційних скарг Департаменту комунальної власності Одеської міської ради та Виконавчого комітету Одеської міської ради рішення Господарського суду Одеської області від 03.07.2025 по справі №916/4996/24 до сумісного судового розгляду на 24.11.2025 о 14:00 год.
В судовому засіданні 24.11.2026 оголошено перерву до 13.01.2026 о 15:00 год.
Представники Департаменту комунальної власності Одеської міської ради та Виконавчого комітету Одеської міської ради в судовому засіданні 13.01.2026 вимоги апеляційних скарг підтримали, просили її задовольнити, скасувати рішення Господарського суду Одеської області від 03.07.2025 повністю та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Представник позивача в судовому засіданні заперечував щодо вимог скаржників, викладених в апеляційних скаргах, просив залишити їх без задоволення, а оскаржуване рішення місцевого господарського суду - без змін.
Представник Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення залишив вирішення питання щодо апеляційних скарг на розсуд суду.
Статтею 269 ГПК України встановлено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Перевіривши повноту встановлення господарським судом обставин справи та докази по справі на їх підтвердження, їх юридичну оцінку, а також доводи апеляційної скарги в межах вимог, передбачених статтею 269 ГПК України, колегія суддів Південно-західного апеляційного господарського суду встановила наступне.
Фактичні обставини справи встановлені судом першої інстанції.
Позивачем у справі є Радіомовна компанія «Радіо-Одеса» у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю (65004, Одеська обл., м. Одеса, Думська площа, буд. 1, код ЄДРПОУ 20999247).
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо позивача станом на час розгляду справи вбачається, зокрема:
- розмір статутного (складеного) капіталу (пайового фонду): 800000,00 грн.
- перелік засновників (учасників) юридичної особи: Виконавчий комітет Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 04056919) із розміром частки засновника (учасника): 200000,00 (25%); ТОВ «Одеса-Мама» (код ЄДРПОУ 35818194) із розміром частки засновника (учасника): 600000,00 (75%);
- вид діяльності, зокрема: 60.10 Діяльність у сфері радіомовлення; 60.20 Діяльність у сфері телевізійного мовлення; 63.11 Оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов'язана з ними діяльність.
Статут Радіомовної компанії «Радіо-Одеса» у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю затверджений Загальними зборами учасників, протоколом від 08.10.2010. Відповідно до вказаного Статуту, зокрема:
- кожен учасник може уступити свою частку (її частину) одному чи кільком учасникам, а з письмової згоди решти учасників і третім особам; інші учасники, пропорційно їх часткам у Статутному (складеному) капіталі, користуються переважним правом придбання частки (її частини) учасника, який її відступає; передача частки (її частини) можлива тільки після повного внесення вкладу (його відповідної частини) учасником, який її відступає; при передачі частки (її частини) третій особі відбувається одночасний перехід до неї всіх (відповідної частини) прав та обов'язків, що належали учаснику, який відступив її повністю або частково; частка учасника після повного внесення ним вкладу може бути придбана товариством; у цьому разі зобов'язано передати її іншим учасникам або третім особам у строк, що не перевищує 1 (одного) року, або зменшити свій статутний капітал; протягом цього періоду розподіл прибутку, а також голосування і значення кворуму у загальних зборах учасників провадяться без урахування придбаної товариством частки; придбання частки за ціною, яка відрізняється від розміру вкладу у статутний (складений) капітал власника, що передає частку, не дає набувачеві права претендувати на зміну частки, що передається, у статутному (складеному) капіталі (п.п. 5.1-5.5 Статуту);
- учасник має право вийти з товариства без наміру відступлення своєї частки конкретному учасникові, учасникам, товариству або третім особам, для чого він письмово повідомляє товариство; при виході з товариства учасникові виплачується вартість частини майна товариства, пропорційна його частці у статутному (складеному) капіталі; виплата здійснюється після затвердження звіту за рік, в якому учасник вийшов з товариства і в строк 12 місяців з дня виходу; на вимогу учасника та за згодою Загальних зборів учасників, вклад може бути повернуто повністю або частково у натуральній формі; учаснику, який вибув, також виплачується частка прибутку, одержаного товариством у даному році з моменту його виходу, пропорційна частці цього учасника у статутному (складеному) капіталі товариства; майно, передане учасником товариству тільки у користування, повертається у натуральній формі без винагороди, а у випадку його втрати - грошима за залишковою вартістю (п.п. 6.1-6.4 Статуту).
В матеріалах справи наявна ліцензія на мовлення серії НР №01179-м від 24.07.2017 з додатками, яка видана Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення позивачу - Радіомовній компанії "Радіо-Одеса" у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю, строком дії до 24.07.2024.
У листі від 10.05.2022 №05-10/01 позивач повідомив Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення про те, що виконання умов ліцензії НР №01179-м стало неможливим внаслідок настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).
У листі від 31.05.2022 №24/60 Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення повідомила позивача, що зважаючи на обставини, пов'язані із веденням активних військових дій в Україні, бере до уваги тимчасове припинення мовлення Радіомовної компанії «Радіо-Одеса» у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю.
У листі від 04.03.2024 №03-04/1, на якому міститься відмітка про його отримання відповідачем 04.03.2024, позивач просив відповідача, з метою приведення структури власності Радіомовної компанії «Радіо-Одеса» у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю до вимог Закону України «Про медіа», повідомити у строк до 01.04.2024 про вихід зі складу учасників товариства.
У відповідь на лист позивача від 04.03.2024 №03-04/1, Департамент комунальної власності Одеської міської ради листом від 29.03.2024 №01-10/00204 повідомив позивача про те, що рішення про вихід зі складу учасників товариства повинно прийматися Одеською міською радою на її пленарному засіданні, а про обраний спосіб та прийняте ОМР рішення буде повідомлено додатково.
У листі від 02.04.2024 №01-10/00204 Департамент комунальної власності Одеської міської ради просив позивача надати завірені належним чином копії: діючого Статуту товариства; протоколів Загальних зборів учасників товариства; річної фінансової звітності товариства.
У листі від 03.05.2024 №05/03-24 позивач надав Департаменту комунальної власності Одеської міської ради засвідчені копії документів: Статуту, протоколів Загальних зборів та фінансові звіти за 2014-2020 року, а також просив вжити передбачені чинним законодавством заходи та не затягувати питання виходу зі складу засновників товариства, що є прямою вимогою Закону України «Про медіа».
У листі від 30.05.2024 №01-10/00204 Департамент комунальної власності Одеської міської ради повідомив позивача про те, що на вимогу Департаменту товариством частково надано запитувані документи, у зв'язку з чим просив надати копії наступних документів: фінансову звітність за період 2021-2023 роках та перший квартал 2024 року; оборотно-сальдові відомості; інформацію про всі відкриті рахунки; річні інвентаризаційні описи та штатний розпис.
У листі від 31.05.2024 №06/31-01 позивач просив Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення розглянути заяву Радіомовної компанії «Радіо-Одеса» у вигляді ТОВ щодо продовження ліцензії на мовлення серії НР №01179-м від 23.07.2003. До вказаного листа додано: заяву про продовження строку дії ліцензії та відомості про структуру власності.
У листі від 06.06.2024 №17/3814 Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення повідомила позивача про необхідність доопрацювання поданих документів щодо продовження строку дії ліцензії, зокрема, у пункті d листа зауважено, що: згідно ЄДР засновниками підприємства є Виконавчий комітет Одеської міської ради; відповідно до ч.2 ст. 21 Закону України «Про медіа» суб'єктом у сфері аудіовізуальних медіа не може бути особа, до структури власності якої входять державні органи, органи місцевого самоврядування, їх об'єднання, крім винятків, передбачених законом, політичні партії, їх структурні підрозділи, а також юридичні особи, засновані такими суб'єктами, крім наукових установ, закладів освіти та закладів культури.
У листі від 11.06.2024 №06/11-02 позивач просив Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення відкласти розгляд питання щодо продовження ліцензії на мовлення №01179-м від 23 липня 2003 року до завершення дії воєнного стану в Україні, а також повідомив, що проводиться робота щодо спонукання Виконавчого комітету Одеської міської ради виконати вимоги Закону України «Про медіа».
У листі від 19.06.2024 №06/19-24 позивач направив Департаменту комунальної власності Одеської міської ради копії запитуваних документів та просив вжити передбачені чинним законодавством заходи та не затягувати питання виходу зі складу засновників товариства, що є прямою вимогою Закону України «Про медіа».
У листі від 06.08.2024 №01-10/00204 Департамент комунальної власності Одеської міської ради повідомив позивача про те, що з метою недопущення порушень прав територіальної громади м. Одеси щодо невиплати дивідендів до вирішення питання виходу зі складу Радіомовної компанії «Радіо-Одеса» у вигляді ТОВ, необхідно встановити чи мало товариство чистий прибуток з 2011 року; окрім того, Департамент повідомив про розпочаті підготовчі заходи для замовлення в подальшому аудиторської перевірки.
У листі від 04.11.2024 №11/04-1 позивач просив Одеського міського голову взяти під особистий контроль та вжити термінових заходів для виходу Виконавчого комітету Одеської міської ради зі складу засновників Радіомовної компанії "Радіо-Одеса" у вигляді ТОВ.
У листі від 26.11.2024 позивач повідомив Департамент комунальної власності Одеської міської ради про те, що вживаються відповідні організаційні заходи, передбачені Статутом та законодавством України, яке регулює підстави та порядок виплати дивідендів учасникам товариства з обмеженою відповідальністю; також просив надати підтвердження внесення Виконавчим комітетом Одеської міської ради вкладу в статутний фонд Радіомовної компанії «Радіо-Одеса» у вигляді ТОВ.
В матеріалах справи наявний звіт від 03.01.2025, складений ТОВ «Аудіт», про фактичні результати виконаних узгоджених процедур стосовно фінансової інформації Радіомовної компанії «Радіо-Одеса» у вигляді ТОВ за період з 01.01.2010 по 31.12.2022. У вказаному звіті була надана фінансова інформація, а саме - перевірка відображення у бухгалтерському обліку Радіомовної компанії «Радіо-Одеса» у вигляді ТОВ: внесків учасників до статутного капіталу за період з 01.01.2010 по 31.12.2022; нарахування та виплати дивідендів учасникам та визначення суми чистого прибутку, яка підлягала розподілу між учасниками за період з 01.01.2010 по 31.12.2022.
Відповідно до наявного в матеріалах справи протоколу №1 позачергових Загальних зборів учасників Радіомовної компанії «Радіо-Одеса» у вигляді ТОВ від 04.02.2025:
- на Загальних зборах присутні учасники Радіомовної компанії «Радіо-Одеса» у вигляді ТОВ: ТОВ «Одеса-Мама», яке загалом володіє 75%; Виконавчий комітет Одеської міської ради, який загалом володіє 25%; на загальних зборах учасників Товариства присутні всі учасники/представники учасників, які сукупно володіють 100% статутного капіталу; відповідно до вимог закону та Статуту Загальні збори є повноважними;
- порядок денний Загальних зборів: 1.Про обрання Голови та Секретаря Зборів; 2.Про розподіл чистого прибутку Товариства за 2010-2022 років та прийняття рішення про виплату дивідендів; 3.Про стан виконання Товариством вимог Закону України «Про медіа» щодо структури власності суб'єктів у сфері аудіовізуальних медіа; 4.Про внесення змін до статуту Товариства; 5.Про надання повноважень на здійснення дій від імені Товариства;
- з другого питання порядку денного слухали Генерального директора Товариства Козира Олександра Олександровича зі звітом, який повідомив, що за період 2010-2022 років «Радіо-Одеса» у вигляді ТОВ отримано чистий прибуток на загальну суму 418112,93 грн. та збиток у розмірі 1019764,59 грн.; з другого питання порядку денного вирішили: керуючись положеннями Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», Статуту Радіомовної компанії «Радіо-Одеса» у вигляді ТОВ та результатами аудиторського звіту від 03.01.2023, спрямувати 20905,64 грн. з отриманого за період з 01.01.2010 до 31.12.2022 чистого прибутку на загальну суму 418112,93 грн. на формування резервного фонду товариства (418112,93 грн.*5%); суму чистого прибутку в розмірі 397207,29 грн., яка залишається після формування резервного фонду, та кошти резервного фонду у розмірі 20905,64 грн. направити на покриття збитків Радіомовної компанії «Радіо-Одеса» у вигляді ТОВ; голосування з другого питання порядку денного: «За» - учасник Товариства - представник ТОВ «Одеса-Мама», який володіє 75% відсотками голосів; "Проти" -учасник Товариства - представник Виконавчого комітету Одеської міської ради, який володіє 25% відсотками голосів; "Утрималися" - немає; рішення прийнято більшістю голосів - 75%;
- з третього питання порядку денного вирішили: зобов'язати Учасника Товариства - Виконавчий комітет Одеської міської ради упродовж 30 днів з дати прийняття рішення Загальних зборів Товариства від 04.02.2025 вжити заходи щодо виходу із складу Учасників Товариства на підставі та у порядку, визначеному Статутом Товариства та Законом України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю"; голосування з третього питання порядку денного: "За" - учасник Товариства - представник ТОВ "Одеса-Мама", який володіє 75% відсотками голосів; "Проти" - учасник Товариства - представник Виконавчого комітету Одеської міської ради, який володіє 25% відсотками голосів; "Утрималися" - немає; рішення прийнято більшістю голосів - 75%.
Відповідачем на підтвердження власних доводів про відсутність підстав для задоволення позову було надано наступні документи, які наявні в матеріалах справи:
- листи між Департаментом комунальної власності Одеської міської ради та Радіомовною компанією «Радіо-Одеса» у вигляді ТОВ за період 2012-2017 роках, які складені іноземною мовою (російською), без надання їх належного перекладу українською мовою, які судом до уваги в якості доказів не приймаються, оскільки вказане унеможливлює для суду оцінку таких документів як доказів у справі, зокрема, достовірно встановити зміст такого документу та дії, які вчинені на підставі вказаного документу особами (постанова КГС ВС від 12.03.2025 у справі №910/20940/21 (№910/19964/23);
- лист від 15.05.2020, в якому Департамент комунальної власності Одеської міської ради просив позивача повідомити про дату, час проведення чергових річних Загальних зборів учасників Радіомовної компанії «Радіо-Одеса» у вигляді ТОВ та включити у порядок денний питання відносно розподілення прибутку, що залишився у Товариства за підсумками роботи у 2015-2019 роках;
- лист від 14.05.2021, в якому Департамент комунальної власності Одеської міської ради просив позивача повідомити про дату, час проведення чергових річних Загальних зборів учасників Радіомовної компанії "Радіо-Одеса" у вигляді ТОВ за підсумками роботи у 2020 році;
- лист від 12.07.2021, в якому Департамент комунальної власності Одеської міської ради просив позивача надати прогнозовані надходження дивідендів учасників Радіомовної компанії "Радіо-Одеса" у вигляді ТОВ на 2022-2024 роки;
- лист від 15.07.2022, в якому Департамент комунальної власності Одеської міської ради просив позивача надати копії діючого Статуту, протоколів Загальних зборів учасників, річних звітів та балансів за 2021 рік;
- лист від 27.02.2023, в якому Департамент комунальної власності Одеської міської ради просив позивача надати перелік послуг, що надавалися/надаються Радіомовною компанією "Радіо-Одеса" у вигляді ТОВ;
- лист від 16.03.2023 №01-13/469, в якому Департамент комунальної власності Одеської міської ради просив позивача надати копії діючого Статуту, протоколів Загальних зборів учасників, річних звітів та балансів за 2010-2022 роки;
- лист від 24.08.2023 №01-13/1877, в якому Департамент комунальної власності Одеської міської ради просив позивача надати прогнозовані надходження дивідендів учасників Радіомовної компанії "Радіо-Одеса" у вигляді ТОВ на 2024 рік;
- рішення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення №1494 від 23.11.2023, яким за результатами планової виїзної перевірки Радіомовної компанії "Радіо-Одеса" у вигляді ТОВ, визнано про відсутність порушень законодавства та умов ліцензії;
- лист від 13.11.2024 №01-13/2222, в якому Департамент комунальної власності Одеської міської ради просив позивача провести річні загальні збори з включенням до порядку денного питання відносно розподілу чистого прибутку Товариства за 2010-2022 роки, прийняття рішення про виплату дивідендів;
- лист Департаменту архівної справи та діловодства Одеської міської ради від 10.12.2024 №2062-11.1-29, до якого додано рішення Одеської міської ради від 15.10.2001 №2676-XXIII «Про передачу функції по управлінню пакетами акцій (частками, паями) міської ради в майна господарських товариств Представництву по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради»; додатком до вказаного рішення ОМР є перелік підприємств, один з засновників яких є - Міськвиконком, серед якого значиться Радіомовна компанія «Радіо-Одеса» у вигляді ТОВ.
Окрім того, в матеріалах справи наявні надані третьою особою - Департаментом комунальної власності Одеської міської ради на спростування позовних вимог наступні документи:
- доповідна записка Одеському міському голові, в якій заявлено прохання надати дозвіл на внесення на розгляд чергового засідання Виконкому, призначеного на 27.03.2025, проекту рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради "Про внесення на розгляд Одеській міській раді проекту рішення "Про включення до переліку об'єктів малої приватизації комунальної власності територіальної громади м. Одеси, які підлягають приватизації частки Виконавчого комітету Одеської міської ради у розмірі 25% у статутному капіталі Радіомовної компанії "Радіо-Одеса" у вигляді ТОВ та її приватизацію" поза порядком денним;
- лист Департаменту комунальної власності Одеської міської від 03.04.2025, в якому повідомлено про підготовку проекту рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради "Про внесення на розгляд Одеській міській раді проекту рішення "Про включення до переліку об'єктів малої приватизації комунальної власності територіальної громади м. Одеси, які підлягають приватизації частки Виконавчого комітету Одеської міської ради у розмірі 25% у статутному капіталі Радіомовної компанії "Радіо-Одеса" у вигляді ТОВ та її приватизацію" та ініційовано його внесення на розгляд на позачерговому засіданні 10.04.2025.
Також в матеріалах справи наявні надані третьою особою - Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення додаткові документи, що додані до останніх пояснень щодо виконання суб'єктами у сфері медіа ч.2 ст. 21 Закону України «Про медіа», а саме: рішення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення №2803 від 26.09.2024; №2804 від 26.09.2024; №3106 від 07.11.2024; рішення Шепетівської міської ради Хмельницької області від 04.07.2024.
Вважаючи, що відповідачем не вжито заходів для виконання вимог ст. 21 Закону України «Про медіа», позивач звернувся до господарського суду з відповідним позовом про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Джерела права та позиція Південно - західного апеляційного господарського суду.
Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно з ч.ч. 1,2 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
У відповідності до ст. 14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Реалізовуючи передбачене ст. 55 Конституції України право на судовий захист, звертаючись до суду, особа вказує в позові власне суб'єктивне уявлення про порушене право чи охоронюваний інтерес та спосіб його захисту.
Статтею 4 ГПК України передбачено, що право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 100 ЦК України учасники товариства мають право вийти з товариства, якщо інше не випливає із закону. Учасник товариства у випадках та в порядку, встановлених законом, може бути виключений з товариства.
За ст.ст. 113, 114 ЦК України господарським товариством є юридична особа, статутний (складений) капітал якої поділений на частки між учасниками. Господарські товариства можуть бути створені у формі повного товариства, командитного товариства, товариства з обмеженою або додатковою відповідальністю, акціонерного товариства. Учасником господарського товариства може бути фізична або юридична особа. Обмеження щодо участі у господарських товариствах може бути встановлено законом. Господарське товариство, крім повного і командитного товариств, може бути створене однією особою, яка стає його єдиним учасником.
Статтею 116 ЦК України передбачено, що учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом: 1) брати участь в управлінні товариством у порядку, визначеному в установчому документі, крім випадків, встановлених законом; 2) брати участь у розподілі прибутку товариства і одержувати його частину (дивіденди); 3) вийти у встановленому порядку з товариства; 4) здійснити відчуження частки (її частини) у статутному (складеному) капіталі товариства, цінних паперів, що засвідчують участь у товаристві, у порядку, встановленому законом. Договір відчуження майна, предметом якого є частка (її частина) у статутному (складеному) капіталі товариства, укладається у письмовій формі; 5) одержувати інформацію про діяльність товариства у порядку, встановленому установчим документом. Учасники господарського товариства можуть також мати інші права, встановлені установчим документом товариства та законом.
За ст. 117 ЦК України учасники господарського товариства зобов'язані: 1) додержуватися установчого документа товариства та виконувати рішення загальних зборів; 2) виконувати свої зобов'язання перед товариством, у тому числі ті, що пов'язані з майновою участю, а також робити вклади (оплачувати акції) у розмірі, в порядку та засобами, що передбачені установчим документом; 3) не розголошувати комерційну таємницю та конфіденційну інформацію про діяльність товариства. Учасники господарського товариства можуть також мати інші обов'язки, встановлені установчим документом товариства та законом.
Згідно зі ст. 169 ЦК України територіальні громади діють у цивільних відносинах на рівних правах з іншими учасниками цих відносин. Територіальні громади можуть створювати юридичні особи публічного права (комунальні підприємства, спільні комунальні підприємства, навчальні заклади тощо) у випадках та в порядку, встановлених Конституцією України та законом. Територіальні громади можуть створювати юридичні особи приватного права (підприємницькі товариства тощо), брати участь в їх діяльності на загальних підставах, якщо інше не встановлено законом.
У відповідності до ч.3 ст. 1 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» управління товариствами з обмеженою відповідальністю та товариствами з додатковою відповідальністю, у статутних капіталах яких є частка держави або органів місцевого самоврядування, регулюється цим Законом з урахуванням особливостей, передбачених спеціальними законами.
Статтею 6 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» визначено, що учасники товариства зобов'язані: 1) дотримуватися статуту; 2) виконувати рішення загальних зборів учасників товариства. Учасники можуть мати обов'язки, встановлені законом та статутом товариства.
За ч.ч. 1, 2 ст. 12 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» розмір статутного капіталу товариства складається з номінальної вартості часток його учасників, виражених у національній валюті України. Розмір частки учасника товариства у статутному капіталі товариства може додатково визначатися у відсотках. Розмір частки учасника товариства у відсотках повинен відповідати співвідношенню номінальної вартості його частки та статутного капіталу товариства.
Відповідно до ч.1 ст. 20 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» учасник товариства має переважне право на придбання частки (частини частки) іншого учасника товариства, що продається третій особі.
У відповідності до ч.ч. 1-3 ст. 21 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» учасник товариства має право відчужити свою частку (частину частки) у статутному капіталі товариства оплатно або безоплатно іншим учасникам товариства або третім особам. Статутом товариства може бути встановлено, що відчуження частки (частини частки) та надання її в заставу допускається лише за згодою інших учасників. Відповідне положення може бути внесене до статуту або виключене з нього одностайним рішенням загальних зборів учасників, у яких взяли участь всі учасники товариства. Учасник товариства має право відчужити свою частку (частину частки) у статутному капіталі лише в тій частині, в якій вона є оплаченою.
Статтею 24 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» передбачено, що учасник товариства, частка якого у статутному капіталі товариства становить менше 50 відсотків, може вийти з товариства у будь-який час без згоди інших учасників. Учасник товариства, частка якого у статутному капіталі товариства становить 50 або більше відсотків, може вийти з товариства за згодою інших учасників. Статутом товариства може бути встановлено, що учасник товариства, частка якого у статутному капіталі товариства становить 50 або більше відсотків, може вийти з товариства без згоди інших учасників. Відповідне положення включається до статуту товариства або виключається з нього одностайним рішенням загальних зборів учасників, у яких взяли участь усі учасники товариства. Рішення щодо надання згоди на вихід учасника з товариства може бути прийнято протягом одного місяця з дня подання учасником заяви, якщо інший строк не передбачений статутом. Якщо для виходу учасника необхідна згода інших учасників товариства, він може вийти з товариства протягом одного місяця з дня надання такої згоди останнім учасником, якщо менший строк не визначений такою згодою. Учасник вважається таким, що вийшов з товариства, з дня державної реєстрації його виходу. Вихід учасника з товариства, внаслідок якого у товаристві не залишиться жодного учасника, забороняється. Не пізніше 30 днів з дня, коли товариство дізналося чи мало дізнатися про вихід учасника, воно зобов'язане повідомити такому колишньому учаснику вартість його частки, надати обґрунтований розрахунок та копії документів, необхідних для розрахунку. Вартість частки учасника визначається станом на день, що передував дню подання учасником відповідної заяви у порядку, передбаченому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань». Товариство зобов'язане протягом одного року з дня, коли воно дізналося чи мало дізнатися про вихід учасника, виплатити такому колишньому учаснику вартість його частки. Статутом товариства, що діє на момент виходу учасника, може встановлюватися інший строк для здійснення такої виплати. Вартість частки учасника визначається виходячи з ринкової вартості сукупності всіх часток учасників товариства пропорційно до розміру частки такого учасника. За погодженням учасника товариства, який вийшов, та товариства зобов'язання зі сплати грошових коштів може бути замінено зобов'язанням із передачі іншого майна. Товариство виплачує учаснику, який вийшов з товариства, вартість його частки або передає майно лише пропорційно до розміру оплаченої частини частки такого учасника. Товариство зобов'язане надавати учаснику, який вийшов з товариства, доступ до документів фінансової звітності, інших документів, необхідних для визначення вартості його частки. Статутом товариства можуть бути передбачені інші строк, порядок, розмір та спосіб проведення розрахунків з учасником, що виходить з товариства, а також порядок вибору суб'єкта оціночної діяльності. Відповідні положення можуть бути внесені до статуту, змінені або виключені з нього одностайним рішенням загальних зборів учасників, у яких взяли участь всі учасники товариства. Положення частин восьмої - одинадцятої цієї статті застосовуються також до відносин щодо наслідків прийняття загальними зборами учасників рішення про виключення учасника з товариства. Не пізніше 30 днів з дня прийняття загальними зборами учасників такого рішення товариство зобов'язане повідомити колишньому учаснику (його спадкоємцю, правонаступнику) вартість його частки. Вартість частки визначається станом на день, що передував дню прийняття загальними зборами учасників рішення про виключення учасника з товариства. Правила цієї статті застосовуються також до відносин щодо виходу з товариства спадкоємця чи правонаступника учасника.
Статтею 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, зокрема, що виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
За ч.2 ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Згідно з ч.1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
У відповідності до ч.ч. 1, 2 ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Відповідно до п.п. 1, 56 ч.1 ст. 1 Закону України «Про медіа» аудіовізуальне медіа - медіа-сервіс, основним призначенням якого або відокремленої частини якого є надання загальній аудиторії доступу до програм, що здійснюється з інформаційною, розважальною чи навчальною метою під редакційним контролем суб'єкта у сфері медіа за допомогою електронних комунікаційних мереж, а саме: телевізійне мовлення (лінійний аудіовізуальний медіа-сервіс) або аудіовізуальний медіа-сервіс на замовлення (нелінійний аудіовізуальний медіа-сервіс); радіомовлення (лінійний аудіомедіа-сервіс) або аудіальний медіа-сервіс на замовлення (нелінійний аудіомедіа-сервіс); структура власності суб'єкта у сфері медіа - система взаємовідносин юридичних та фізичних осіб, що дає змогу визначити: усіх ключових учасників (включаючи публічні компанії) і кінцевого бенефіціарного власника суб'єкта у сфері медіа; усіх ключових учасників кожної юридичної особи, яка існує у ланцюгу володіння корпоративними правами суб'єкта у сфері медіа; усіх осіб, які мають пряму та/або опосередковану істотну участь у суб'єкті у сфері медіа; відносини контролю щодо суб'єкта у сфері медіа між усіма особами, визначеними абзацами другим - четвертим цього пункту.
За ст. 13 Закону України «Про медіа» для цілей цього Закону суб'єктами у сфері медіа є: 1) суб'єкти у сфері аудіовізуальних медіа; 2) суб'єкти у сфері друкованих медіа; 3) суб'єкти у сфері онлайн-медіа; 4) провайдери аудіовізуальних сервісів; 5) провайдери платформ спільного доступу до відео; 6) постачальники електронних комунікаційних послуг для потреб мовлення з використанням радіочастотного спектра.
Частиною 5 ст. 14 Закону України «Про медіа» особливими видами суб'єктів у сфері аудіовізуальних медіа є: 1) суб'єкт у сфері суспільних аудіовізуальних медіа-сервісів - акціонерне товариство «Національна суспільна телерадіокомпанія України», що утворене і діє відповідно до Закону України «Про суспільні медіа України» та цього Закону; 2) суб'єкт у сфері аудіовізуальних медіа-сервісів іномовлення - юридична особа, що утворена і діє відповідно до Закону України «Про систему іномовлення України» та цього Закону; 3) суб'єкти у сфері місцевих публічних аудіовізуальних медіа-сервісів та аудіовізуальних медіа-сервісів громад - суб'єкти, особливості діяльності яких визначено розділом III цього Закону; 4) суб'єкт у сфері парламентського мовлення - державне підприємство «Парламентський телеканал «Рада» або його правонаступник.
Статтею 29 Закону України «Про медіа» визначено, що видами публічних аудіовізуальних медіа в України є: 1) національні публічні аудіовізуальні медіа - суспільні аудіовізуальні медіа та аудіовізуальні медіа іномовлення; 2) місцеві публічні аудіовізуальні медіа; 3) аудіовізуальні медіа громад. Суб'єктом у сфері суспільних аудіовізуальних медіа є акціонерне товариство «Національна суспільна телерадіокомпанія України», що діє відповідно до Закону України «Про суспільні медіа України». Суб'єктом у сфері аудіовізуальних медіа іномовлення є Державне підприємство «Мультимедійна платформа іномовлення України», що діє відповідно до Закону України «Про систему іномовлення України». Суб'єктами у сфері місцевих публічних аудіовізуальних медіа є комунальні некомерційні підприємства, засновані органами місцевого самоврядування, у тому числі на основі договору про співробітництво у порядку, встановленому Законом України "Про співробітництво територіальних громад", а також непідприємницькі товариства, не менш як 50 відсотків статутного капіталу яких належить органам місцевого самоврядування. Суб'єкти у сфері місцевих публічних аудіовізуальних медіа діють у територіальних громадах сіл, селищ та міст, у тому числі в об'єднаних територіальних громадах сіл, селищ та міст, а також у громадах областей та регіонів. Суб'єктами у сфері аудіовізуальних медіа громад можуть бути громадські об'єднання, а також засновані ними установи, непідприємницькі товариства або підприємства, що створені для некомерційної діяльності. Суб'єкти у сфері аудіовізуальних медіа громад діють у громадах, що об'єднані спільним інтересом (національністю, мовою, професією, творчою діяльністю, захопленнями тощо). Публічні аудіовізуальні медіа поширюються з метою задоволення демократичних, інформаційних, соціальних та культурних потреб українського суспільства, аудіовізуальні медіа іномовлення - для об'єктивного інформування іноземної аудиторії про події в Україні та світі. Публічні аудіовізуальні медіа є сервісами загального економічного інтересу.
Згідно з ч.2 ст. 21 Закону України «Про медіа» суб'єктом у сфері аудіовізуальних медіа не може бути особа, до структури власності якої входять державні органи, органи місцевого самоврядування, їх об'єднання, крім винятків, передбачених законом, політичні партії, їх структурні підрозділи, а також юридичні особи, засновані такими суб'єктами, крім наукових установ, закладів освіти та закладів культури. Зазначені обмеження не поширюються на публічні аудіовізуальні медіа та на суб'єкт у сфері парламентського мовлення.
Пунктом 17 розділу X Закону України «Про медіа» визначено, що впродовж шести місяців з дня набрання чинності цим Законом суб'єкти у сфері медіа, структура власності яких не відповідає вимогам цього Закону, зобов'язані привести структуру власності у відповідність із вимогами цього Закону.
Частиною 1 ст. 97 Закону України «Про медіа» визначено, що Національна рада здійснює нагляд та контроль за дотриманням суб'єктами у сфері медіа законодавства та/або умов ліцензій відповідно до вимог цього Закону.
Згідно зі ст. 109 Закону України «Про медіа» за результатами розгляду питання про порушення законодавства та/або умов ліцензії Національна рада ухвалює одне з таких рішень: 1) про відсутність порушення законодавства та/або умов ліцензії; 2) про застосування до суб'єкта у сфері медіа заходів реагування, передбачених цим Законом; 3) про проведення додаткової перевірки. Прийняте Національною радою рішення публікується на офіційному веб-сайті Національної ради, розміщується в електронному кабінеті, а також надсилається у письмовій формі суб'єкту у сфері медіа упродовж трьох робочих днів з дня його оприлюднення.
Відповідно до ч.5 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» для державної реєстрації змін до відомостей про розмір статутного капіталу, розміри часток у статутному капіталі чи склад учасників товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю подаються такі документи: 1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі; 2) документ про сплату адміністративного збору; 3) один із таких відповідних документів: а) рішення загальних зборів учасників (рішення єдиного учасника) товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю про визначення розміру статутного капіталу та розмірів часток учасників; б) рішення загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю про виключення учасника з товариства; в) заява про вступ до товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю; г) заява про вихід з товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю; ґ) акт приймання-передачі частки (частини частки) у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю; д) судове рішення, що набрало законної сили, про визначення розміру статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю та розмірів часток учасників у такому товаристві; е) судове рішення, що набрало законної сили, про стягнення (витребування з володіння) з відповідача частки (частини частки) у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю; 4) структура власності за формою та змістом, визначеними відповідно до законодавства.
Як вбачається з матеріалів справи, станом на час розгляду даної справи у переліку засновників (учасників) юридичної особи позивача - Радіомовної компанії «Радіо-Одеса» у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю значаться: Виконавчий комітет Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 04056919) із розміром частки засновника (учасника): 200000,00 (25%); ТОВ «Одеса-Мама» (код ЄДРПОУ 35818194) із розміром частки засновника (учасника): 600000,00 (75%).
У листі від 06.06.2024 №17/3814 Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення повідомила позивача про необхідність доопрацювання поданих документів щодо продовження строку дії ліцензії, зокрема, у пункті d листа зауважено, що: згідно ЄДР засновниками підприємства є Виконавчий комітет Одеської міської ради; відповідно до ч.2 ст. 21 Закону України «Про медіа» суб'єктом у сфері аудіовізуальних медіа не може бути особа, до структури власності якої входять державні органи, органи місцевого самоврядування, їх об'єднання, крім винятків, передбачених законом, політичні партії, їх структурні підрозділи, а також юридичні особи, засновані такими суб'єктами, крім наукових установ, закладів освіти та закладів культури;
- докази прийняття рішень Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення, зокрема щодо анулювання ліцензії позивача, в матеріалах справи відсутні;
- відповідно до протоколу №1 позачергових Загальних зборів учасників Радіомовної компанії "Радіо-Одеса" у вигляді ТОВ від 04.02.2025: з другого питання порядку денного слухали було вирішено: керуючись положеннями Закону України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю", Статуту Радіомовної компанії "Радіо-Одеса" у вигляді ТОВ та результатами аудиторського звіту від 03.01.2023, спрямувати 20905,64 грн. з отриманого за період з 01.01.2010 до 31.12.2022 чистого прибутку на загальну суму 418112,93 грн. на формування резервного фонду товариства (418112,93 грн.*5%); суму чистого прибутку в розмірі 397207,29 грн., яка залишається після формування резервного фонду, та кошти резервного фонду у розмірі 20905,64 грн. направити на покриття збитків Радіомовної компанії "Радіо-Одеса" у вигляді ТОВ; голосування з другого питання порядку денного: "За" - учасник Товариства - представник ТОВ "Одеса-Мама", який володіє 75% відсотками голосів; "Проти" - учасник Товариства - представник Виконавчого комітету Одеської міської ради, який володіє 25% відсотками голосів; "Утрималися" - немає; рішення прийнято більшістю голосів - 75%; з третього питання порядку денного було вирішено: зобов'язати Учасника Товариства - Виконавчий комітет Одеської міської ради упродовж 30 днів з дати прийняття рішення Загальних зборів Товариства від 04.02.2025 вжити заходи щодо виходу із складу Учасників Товариства на підставі та у порядку, визначеному Статутом Товариства та Законом України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю»; голосування з третього питання порядку денного: «За» - учасник Товариства - представник ТОВ «Одеса-Мама», який володіє 75% відсотками голосів; «Проти» - учасник Товариства - представник Виконавчого комітету Одеської міської ради, який володіє 25% відсотками голосів; «Утрималися» - немає; рішення прийнято більшістю голосів - 75%;
- таким чином, з обох питань порядку денного представником учасника Товариства - Виконавчого комітету Одеської міської ради було проголосовано «проти»;
- в наявних в матеріалах справи листах позивач неодноразово просив вжити передбачені чинним законодавством заходи з питання виходу зі складу засновників товариства із посиланням на те, що це є прямою вимогою Закону України «Про медіа»;
- в матеріалах справи відсутні рішення як Виконавчого комітету Одеської міської ради, так і Одеської міської ради щодо виконання вимог Закону України «Про медіа» та які б стали підставою для припинення корпоративних правовідносин з позивачем.
Так, ч.2 ст. 21 Закону України «Про медіа» визначає, що суб'єктом у сфері аудіовізуальних медіа не може бути особа, до структури власності якої входять державні органи, органи місцевого самоврядування, їх об'єднання, крім винятків, передбачених законом, політичні партії, їх структурні підрозділи, а також юридичні особи, засновані такими суб'єктами, крім наукових установ, закладів освіти та закладів культури. Зазначені обмеження не поширюються на публічні аудіовізуальні медіа та на суб'єкт у сфері парламентського мовлення. Окрім того, пунктом 17 розділу X Закону України «Про медіа» визначено, що впродовж шести місяців з дня набрання чинності цим Законом суб'єкти у сфері медіа, структура власності яких не відповідає вимогам цього Закону, зобов'язані привести структуру власності у відповідність із вимогами цього Закону.
Так, Закон України «Про медіа» набрав чинності 31.03.2023, а отже шестимісячний строк для приведення структури власності відповідно до вимог ч.2 ст. 21 Закону України «Про медіа» сплив 30.09.2023, таким чином, з 01.10.2023 структура власності суб'єктів у сфері медіа повинна відповідати вимогами частини 2 статті 21 Закону України «Про медіа».
Як вірно зауважено місцевим господарським судом, що аналіз ч.2 ст. 21 Закону України «Про медіа» свідчить про те, що вказана норма стосується правовідносин, які виникли у даній справі, оскільки винятки, що зауважені у вказаній статті не відносяться до сторін у справі, оскільки позивач не є ані публічним аудіовізуальним медіа, ані суб'єктом у сфері парламентського мовлення.
Враховуючи викладене, відповідач - Виконавчий комітет Одеської міської ради, як виконавчий орган Одеської міської ради, повинен, з одного боку, діяти виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, а також, з іншого боку, як учасник Радіомовної компанії «Радіо-Одеса» у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю з часткою у 25% повинен виконувати рішення такого товариства, які прийняті відповідно до Статуту, а отже наразі допустив бездіяльність, яка виражена у недотриманні вимог частини 2 статті 21 Закону України «Про медіа».
Так, законодавством чітко визначено шляхи, за якими відповідач мав би можливість виконати вимоги названої статті Закону, а саме: шляхом відчуження частки (ст. 21 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю») або шляхом виходу з товариства (ст. 24 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю»), при цьому, визначення способу, за яким відповідач, як учасник товариства мав би виконати вимоги частини 2 статті 21 Закону України «Про медіа» належить саме відповідачу, проте належні дії та докази такого виконання, які б призвели до припинення корпоративних правовідносин з позивачем та приведення структури власності позивача у відповідність до законодавства, в матеріалах справи відсутні. Для державної реєстрації змін до відомостей про склад учасників товариства з обмеженою відповідальністю подаються такі документи: заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі; документ про сплату адміністративного збору; одним із таких відповідних документів є заява про вихід з товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю.
Проте, в матеріалах справи відсутні як докази відчуження частки Виконавчого комітету Одеської міської ради у Радіомовній компанії «Радіо-Одеса» у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю, так і докази виходу відповідача з товариства, а також докази здійснення державної реєстрації змін до відомостей про склад учасників товариства з обмеженою відповідальністю.
Враховуючи вищевикладене, місцевий господарський суд дійшов вірного висновку про наявність підстав для задоволення позовної вимоги позивача та визнання протиправною бездіяльності Виконавчого комітету Одеської міської ради в частині невиконання вимог частини 2 статті 21 Закону України «Про медіа».
Колегія суддів зауважує, що рішення Національної ради від 23.11.2023 р. № 1494 «Про результати планової виїзної перевірки Радіомовної компанії «РАДІООДЕСА» у вигляді ТОВ, м. Одеса (ідентифікатор у Реєстрі суб'єктів у сфері медіа L11- 01179, лінійне радіомовлення, позивні: «РАДІО СІТІ»)», у якому зафіксовано відсутність порушень законодавства та умов ліцензії, не впливає на правову оцінку факту наявності у структурі власності Позивача органу місцевого самоврядування на момент розгляду питання про продовження строку дії ліцензії, що прямо суперечить положенням ч. 2 ст. 21 Закону України «Про медіа».
Колегія суддів не приймає доводи апеляційних скарг, що суд першої інстанції не врахував положення Конституції України та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», які визначають компетенцію міської ради та виконавчих органів щодо управління комунальним майном, чим фактично вийшов за межі повноважень, поклавши на Виконавчий комітет як відповідача обов'язки, не передбачені чинним законодавством, оскільки суд першої інстанції задовольнив частково позов, та зобов'язав Виконавчий комітет Одеської міської ради вжити заходи щодо виходу зі складу учасників Радіомовної компанії «Радіо-Одеса» у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю, водночас яким буде шлях виходу з товариства залишається за Виконавчим комітетом Одеської міської ради.
Враховуючи вищевикладене, оцінивши всі наявні в матеріалах справи докази, документи апеляційний суд вважає, що позовні вимоги були обґрунтовано задоволені частково.
Висновки апеляційного господарського суду:
Згідно статті 276 ГПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Будь-яких підстав для скасування рішення господарського суду за результатами його апеляційного перегляду колегією суддів не встановлено.
За вказаних обставин оскаржуване рішення господарського суду підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга - залишенню без задоволення із віднесенням витрат на оплату судового збору за подачу апеляційної скарги на скаржника.
Керуючись статтями 129, 232, 233, 236, 240, 269, 270, 275, 276-277, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, Південно-західний апеляційний господарський суд -
Апеляційні скарги Департаменту комунальної власності Одеської міської ради та Виконавчого комітету Одеської міської ради - залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду Одеської області від 03.07.2025 у справі №916/4996/24 - залишити без змін.
Витрати по сплаті судового збору за подання апеляційних скарг покласти на Департамент комунальної власності Одеської міської ради та Виконавчий комітет Одеської міської ради.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду у строки, передбачені статтею 288 ГПК України.
Повний текст постанови складено 19.01.2026.
Головуючий суддя Філінюк І.Г.
Суддя Аленін О.Ю.
Суддя Богатир К.В.