Постанова від 15.01.2026 по справі 510/2321/25

Справа № 510/2321/25

Провадження № 3/510/431/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2026 року м. Рені

Суддя Ренійського районного суду Одеської області Дудник В.І., розглядаючи матеріали, що надійшли від впс « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянки України, уродж. м. Рені Одеської області, меш. за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 , працюючої інспектором прикордонної служби І категорії - інструктором кінологічного відділення впс « ІНФОРМАЦІЯ_1 », протягом року не піддавалась адміністративному стягненню за вчинення адміністративного правопорушення, зміст ст. 268 КУпАП роз'яснено, клопотань не надходило,-

за ч. 2 ст. 17218 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ

Як виходить з наданих суду матеріалів, інспектор прикордонної служби І категорії - інструктор кінологічного відділення впс « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_1 - інструктор кінологічного відділення впс « ІНФОРМАЦІЯ_1 », будучи призначеною до зміни прикордонного наряду «СКОГ» в ППр «Ренійський МТП» 17.10.2025р. під час перевірки судна «BAHAR» із ІМО 8230156 допустила порушення обов'язків прикордонного наряду, затверджених наказом МВС від 19.10.2015р. №1261 (п. 6 глава 2 розділ ІІ), п. 4, 5 розділу ІІІ Інструкції про порядок використання автоматичної фото- і відеотехніки під час виконання службових обов'язків посадовими і службовими особами ДПСУ, затвердженої наказом МВС від 04.04.2019р. №244 , а саме на період всього часу здійснення перевірки судна «BAHAR» не закріпила на формений одяг відеореєстратор та не здійснювала фото- відеозапис під час здійснення перевірки - виконання нею службових обовязків. Таким чином, за порушення правил несення прикордонної служби в умовах особливого періоду, відносно ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення про притягнення її до відповідальності за ч. 2 ст. 172-18 КУпАП.

ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомлена, до судового засідання не явилась, причина її неявки суду невідома.

До матеріалів адміністративної справи були додані наступні докази: протокол про адмінправопорушення від 28.10.2025р.; лист 1-го заст. начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 ДПСУ від 27.10.2025р. «Про результати попереднього розгляду»; копія доповідної запски від 25.10.2025р. за результатами попереднього розгляду інформації, викладеної у інформаційному повідомленні про можливі факти корупційного правопорушення; копія витягу з книги обліку особового складу впс « ІНФОРМАЦІЯ_1 » станом на 17.10.2025р.- 18.10.2025р.; копія витягу з книги пс впс « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б) 02.22-11 том 1 за номенклатурою справ на 2025р.; письмові пояснення ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 ; копія паспорту громадянина України, оформленого на ім'я ОСОБА_1 ; витяг з ЗУ «Про правовий режим воєнного стану».

Інших доказів на момент розгляду справи суду не надано.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши докази, суд прийшов до висновку, що провадження в даній справі слід закрити за відсутністю у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-18 КУпАП, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративне правопорушення це протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно з положеннями ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасно, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інших обставин справи, що мають значення для її правильного вирішення. Ці фактичні дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, а також іншими документами.

Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише при наявності в її діях складу адміністративного правопорушення, обов'язковими елементами якого є: об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт, суб'єктивна сторона (вина). Відсутність хоча б одного із вказаних елементів виключає склад правопорушення взагалі, а порушена справа підлягає закриттю.

У відповідності до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Об'єктивна сторона ст.172-18 КУпАП характеризується порушенням тих чи інших вимог встановленого порядку несення служби прикордонного наряду, яке може бути вчинене як активними діями, так і бездіяльністю.

В контексті рішення ЄСПЛ «Надточій проти України» (Заява F7460/03) правопорушення, яке розглядається, має ознаки, притаманні “кримінальному обвинуваченню» у значенні статті 6 Конвенції, що вимагає дотримання стороною обвинувачення, яку в цій справі представляє автор протоколу про адміністративне порушення, відповідного доказового забезпечення, що передбачає такий рівень доказування, який не залишає жодних розумних сумнівів щодо доведеності вини обвинуваченого.

Частина 2 ст. 172-18 КУпАП передбачає відповідальність за порушення правил несення прикордонної службив умовах особливого періоду.

Відповідно до приписів статті 19 Закону України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» (далі - Статут ВС) встановлено, що кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положенням та інструкціями.

Відповідно до п. 3 ч. 1 розділу І «Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України» затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 19 жовтня 2015 року № 1261 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за № 1391/27836 (далі за текстом Інструкція № 1261), закріплено, що «Прикордонним нарядом» є одна або кілька озброєних чи спеціально екіпірованих уповноважених службових осіб Державної прикордонної служби України, які безпосередньо виконують завдання з охорони державного кордону України або здійснюють інші повноваження у випадках, передбачених Законом України "Про Державну прикордонну службу України". Прикордонні наряди можуть виконувати завдання спільно з військовослужбовцями Збройних Сил України, Національної гвардії України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, посадовими особами правоохоронних органів, контрольних органів і служб у пунктах пропуску (пунктах контролю, контрольних пунктах в'їзду - виїзду), членами громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону, а також із представниками прикордонної охорони суміжних держав, на території України та за її межами, у порядку, визначеному міжнародними договорами України. Прикордонні наряди виконують завдання самостійно або у складі змін прикордонних нарядів.

Також згідно п. п. 6, 7 ч. 2 розділу ІІ Інструкції № 1261, кожен прикордонник під час несення служби у прикордонному наряді відповідає за точне та своєчасне виконання покладених на нього завдань та обов'язків. Під час несення служби прикордонні наряди зобов'язані окрім іншого: нести службу відповідно до вимог отриманого наказу на охорону державного кордону; стежити за сигналами, що подаються з підрозділу на ділянку та з ділянки у підрозділ, та діяти за ними; постійно підтримувати зв'язок з підрозділом охорони кордону; здійснювати постійний контроль за повітряним простором (водною поверхнею) на визначеній ділянці; припиняти будь-які спроби незаконної зміни проходження лінії державного кордону України; виявляти та припиняти кримінальні та адміністративні правопорушення, протидію яким законодавством віднесено до компетенції Державної прикордонної служби України; здійснювати контроль за дотриманням режиму державного кордону, прикордонного режиму, режиму в пунктах пропуску через державний кордон та в контрольних пунктах в'їзду-виїзду і т.д.

Інструкція про порядок використання автоматичної фото- і відеотехніки під час виконання службових обов'язків посадовими і службовими особами Державної прикордонної служби України, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 04.04.2019 № 244, зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 22 квітня 2019 р. за № 419/33390 визначає порядок зберігання, обліку, видачі, приймання та використання автоматичної фото- і відеотехніки посадовими та службовими особами Державної прикордонної служби України (далі - Держприкордонслужба) під час виконання службових обов'язків у пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон України (далі - пункти пропуску) і контрольних пунктах в'їзду-виїзду (далі - КПВВ), у контрольованих прикордонних районах та в межах виключної (морської) економічної зони України, а також зберігання й використання інформації, отриманої за результатами використання автоматичної фото- і відеотехніки, з метою запобігання, виявлення або фіксування правопорушень та забезпечення публічної безпеки і правопорядку в пунктах пропуску, КПВВ, а також у контрольованих прикордонних районах та в межах виключної (морської) економічної зони України.

Розділ III цієї Інструкції визначає «Порядок використання автоматичної фото- і відеотехніки».

Так, у вищевказаному розділі зазначено, що використання уповноваженими особами Держприкордонслужби автоматичної фото- і відеотехніки здійснюється відкрито відповідно до статті 307 Цивільного кодексу України і пункту 47 частини першої статті 20 Закону України "Про Державну прикордонну службу України". Під час охорони державного кордону на морі, річках, озерах та інших водоймах і суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні попередження осіб про здійснення фото-, відеозйомки здійснюється лише за безпосереднього контакту з особами. Перед застосуванням автоматичної фото- і відеотехніки уповноважена особа Держприкордонслужби перевіряє точну дату й час у її налаштуваннях, а також встановлює автоматичні налаштування якості зйомки. Фотознімки та відеозаписи мають візуально відображати дату і час проведення зйомки. При активації автоматичної фото- і відеотехніки в режимі відеозапису, крім автоматичної фото- і відеотехніки, що є конструктивною частиною обладнання транспортного засобу, уповноважена особа Держприкордонслужби здійснює ідентифікацію користувача шляхом направлення її об'єктива в режимі відеозапису на своє обличчя протягом 2 - 3 секунд. Після здійснення ідентифікації користувача уповноважена особа Держприкордонслужби розміщує автоматичну фото- і відеотехніку на весь час виконання службових обов'язків на форменому одязі або встановлює на службовому транспортному засобі в місці, що забезпечує ефективну і якісну зйомку. Процедура ідентифікації користувача, передбачена абзацом першим цього пункту, здійснюється щоразу після активації автоматичної фото- і відеотехніки в режимі відеозапису, якщо під час виконання службових обов'язків вона вимикалася у випадках, передбачених пунктом 5 цього розділу. Створювати будь-які перешкоди перед об'єктивом автоматичної фото- і відеотехніки (затуляти об'єктив рукою, одягом, іншими предметами тощо) під час зйомки забороняється. Уповноваженим особам Держприкордонслужби під час виконання службових обов'язків забороняється вимикати автоматичну фото- і відеотехніку, крім випадків, передбачених абзацом другим цього пункту. Автоматична фото- і відеотехніка не використовується уповноваженою особою Держприкордонслужби під час приймання їжі, відпочинку, перебування в місцях особистого користування (у вбиральні, роздягальні, душовій), а також у службових приміщеннях, де фотозйомка і відеозапис заборонені. У випадках, передбачених абзацом другим цього пункту, автоматична фото- і відеотехніка вимикається.

Висновок службового розслідування до адмінматеріалів не був наданий, оскільки службове розслідування в даний час ще триває. Однак, до адмінматеріалів був наданий лист 1-го заст. начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 полковника ОСОБА_2 ДПСУ від 27.10.2025р. «Про результати попереднього розгляду» згідно якого на виконання вимог листа ПРУ ДПС «Про здійснення розгляду повідомлення» в управлінні прикордонного загону проведено попередній розгляд інформаційного повідомлення про можливі факти корупційного правопорушення, в якому було зазначено інформацію щодо безпідставного затримання і ненадання дозволу на вихід в море завантаженого судна в пункті пропуску «Ренійський МТП». За результатами такого попереднього розгляду було встановлено порушення ОСОБА_1 вимог абз. 2 п. 4 Розділу ІІІ Інструкції про порядок використання автоматичної фото- і відеотехніки під час виконання службових обов'язків посадовими і службовими особами Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 04.04.2019 № 244, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 22 квітня 2019 р. за № 419/33390, складений адмінпротокол відносно неї за ч. 2 ст. 172-18 КУпАП, який було направлено до суду для розгляду.

Згідно п. 5 доповідної запски від 25.10.2025р. за результатами попереднього розгляду інформації, викладеної у інформаційному повідомленні про можливі факти корупційного правопорушення «встановлено, що під час здійснення процедури прикордонного контролю на судні «BAHAR» із ІМО 8230156 …. штаб -сержант ОСОБА_8 здійснила зняття з форменого одягу нагрудної відеокамери (бодікамери) , чим порушила вимоги абз. 2 п. 4 Розділу ІІІ Інструкції про порядок використання автоматичної фото- і відеотехніки під час виконання службових обов'язків посадовими і службовими особами Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 04.04.2019 № 244, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 22 квітня 2019 р. за № 419/33390, яким передбачено розміщення автоматичної фото- і відеотехніки на весь час виконання службових обов'язків на форменому одязі».

Згідно письмових пояснень ОСОБА_1 на питання «Чи проводилась відеофіксація або складалися будь-які службові записи,акти чи рапорти під час оформлення судна тощо?» ОСОБА_1 надала відповідь : « Відеофіксація здійснювалась у відповідності до наказу МВС №244 та наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону №693-АГ. Також було складено акт огляду судна та довідка про результати контрою судна.».

Отже, як було встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, питання про факт невключення камери ОСОБА_1 , нерозміщення нею камери на форменому одязі під час проведення перевірки судна ОСОБА_1 не ставилися, ця тема не досліджувалась та не була взагалі освітлена у її письмових поясненнях. Крім того, будь-яких інших доказів (самого відеозапису) щодо непроведення відеофіксації ОСОБА_1 (або проведення із перервами без поважних причин, непроведення ідентифікаціїї особою, що проводила зйомку) суду не надано.

Таким чином, сама ОСОБА_1 факт нездійснення нею відеофіксації під час перевірки судна заперечувала, пояснень з приводу нерозміщення бодікамери на форменому одязі (із зазначенням можливих причин) не надавала, сам відеозапис суду не наданий.

Статтею 62 Конституції України встановлено, що ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. За змістом цієї норми на особу не може бути покладений і обов'язок доводити свою невинуватість в учиненні адміністративного правопорушення.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

За таких обставини в справі відсутні належні докази, які б підтверджували наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-18 КУпАП, а тому провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ч. 2 ст. 172 -18, ст. 247 ч. 1 п. 1, 251, 252, 283 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

У притягненні ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 172-18 КУпАП - відмовити. Провадження у справі закрити.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого ст.ст. 32, 321 КоАП України.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.

Суддя Вячеслав ДУДНИК