Справа № 420/37571/25
16 січня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванова Е.А., розглянувши у письмовому провадженні в приміщені суду в м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся з вищевказаним позовом до суду в якому просить визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі відповідач) щодо відмови у здійснення перерахунку пенсії у разі втрати годувальника з моменту звернення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою вперше і до моменту переведення на пенсію у разі втрати годувальника, тобто з 29.11.2023 по 02.05.2025; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Одеській області здійснити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перерахунок призначеної пенсії у разі втрати годувальника з 29.11.2023 по 02.05.2025, тобто від моменту звернення із заявою про призначення пенсії у разі втрати годувальника вперше і до моменту переведення на пенсію у зв'язку з втратою годувальника. Позивач вказує, що після смерті її чоловіка ОСОБА_2 , 29.11.2023 вона звернулась до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про перехід з одного виду пенсії на інший, а саме по втраті годувальника. За принципом екстериторіальності заяву позивача було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області яке рішенням від 04.12.2023 року №951050117207 відмовило ОСОБА_1 у переведенні на пенсію по втраті годувальника, у зв'язку з відсутністю документів про перебування на утриманні годувальника, виданих у встановленому законодавством порядку.
У зв'язку з чим, позивачем 29.12.2023 до Приморського районного суду м.Одеси заяву про встановлення факту проживання з годувальником на час смерті та перебування на його утриманні.
Рішенням Приморського районного суду м.Одеси від 21.01.2025 заяву ОСОБА_1 було задоволено та встановлено факт постійного проживання однією сім'єю ОСОБА_1 з її чоловіком ОСОБА_2 до дня його смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 та факт перебування дружини ОСОБА_1 на утриманні її чоловіка ОСОБА_2 до дня його смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 . Рішення суду набрало законної сили 30.01.2025.
В подальшому, позивач 02.05.2025 року повторно звернулась до Головного управління ПФУ в Одеській області із заявою про переведення з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника та долученими до неї документами, зокрема рішення суду та 09.05.2025 року здійснено переведення на пенсію по втраті годувальника.
В липні 2025 року вона звернулась до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії по втраті годувальника з моменту звернення із заявою вперше , а саме 29.11.2023 року по 02.05.2025 року та відповідач відмовив з чим вона не згодна.
Ухвалою суду від 11.11.2025 року відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач надав до суду відзив у якому вимоги не визнав з підстав того, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області від 04.12.2023 прийнято Рішення № 951050117207, яким Позивачці відмовлено у переведенні на пенсію в разі втрати годувальника, у зв'язку з відсутністю документів про перебування на утриманні годувальника. За заявою Позивачки від 02.05.2025 та долученими документами, зокрема рішенням Приморського районного суду м.Одеси від 21.01.2025, рішенням Головного управління від 09.05.2025 Позивачку переведено з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника з 02.05.2025.
Оскільки Позивачкою оформлені належним чином документи, зокрема рішення Приморського районного суду м. Одеси від 21.01.2025, яким встановлено факт проживання однією родиною, надано тільки 02.05.2025, то право на переведення з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника настає з моменту подання повного пакету документів, передбаченого п. 2.3 Порядку 22-1. Враховуючи вищевикладене, дату перерахунку пенсії Позивачці визначено правильно, для проведення перерахунку пенсії з 29.11.2023 підстави відсутні.
Дослідивши заяви по суті справи, інші письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному і об'єктивному дослідженні, проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, суд доходить висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом під час розгляду справи встановлено наступне.
ОСОБА_1 перебувала на обліку в ГУ ПФУ та отримувала пенсію віком.
29.11.2023 року позивач звернулась до пенсійного органу із заявою про переведення її на пенсію в разів трати годувальника чоловіка ОСОБА_2 .
Заява за принципом екстериторіальності заяву була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області яке рішенням від 04.12.2023 року №951050117207 відмовило ОСОБА_1 у переведенні на пенсію по втраті годувальника, у зв'язку з відсутністю документів про перебування на утриманні годувальника, виданих у встановленому законодавством порядку.
Вказане рішення ГУ ПФУ в Полтавській області позивачем не оскаржувалось.
02.05.2025 року позивач звернулась до Головного управління ПФУ в Одеській області із заявою про переведення на пенсію в разі втрати годувальника до якого додала рішення Приморського районного суду м.Одеси від 21.01.2025 по справі №522/24799/23-Е яким встановлений факт постійного проживання однією сім'єю позивача та ОСОБА_2 та перебування на утриманні у чоловіка до дня смерті.
Рішенням відповідача заява була задоволена та позивача переведено на пенсію в разі втрати годувальника ОСОБА_2 з 02.05.2025 року.
Представник позивача у вересні 2025 року звернувся до відповідача із заявою у якій просив провести перерахунок пенсії позивача в разі втрати годувальника з 29.11.2023 року на що відповідач листом від 23.09.2025 року вих.№27158-25168/М-02/1500/25 відмовив.
Позивач не погодилась із вказаною відмовою та звернулась до суду з позовом.
Джерела права та висновок суду.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел передбачено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ГУ (далі по тексту Закон № 1058-ГУ).
Згідно із положеннями ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі також Закон №1058-IV).
Стаття 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачає, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Статтею 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначені види пенсій: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.
Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.
Так, статтею 8 вказаного Закону №1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до ч. 1 ст. 36 Закону №1058-IV пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), та непрацездатним членам сім'ї особи, якій відповідно до Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» надано правовий статус особи, зниклої безвісти за особливих обставин, - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.
Згідно з ч.1 ст.44 Закону №1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1.
Відповідно до пункту 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1 (…)подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 45 Закону №1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків: пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.
Проте суд вважає, що даний пункт статті 45 ЗУ №1058 не може бути застосований до даних правовідносин, так як позивач подавав заяву не про призначення пенсії у разі втрати годувальника, а про переведення на пенсію в разі втрати годувальника.
Відповідно до пункту 1.7 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління ПФУ від 25.11.2005 року №22-1 днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Пунктом 4.1, 4.3 розділу IV Порядку №22-1 визначено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Згідно з п. 1.9 розділу І Порядку № 22-1 особам, які одержують пенсію, призначену за іншими законами, або допомогу, призначену органами соціального захисту населення, пенсія призначається з дати виникнення права на неї з урахуваннямпункту1.8цього розділу.
Згідно з п. 1.8 розділу І Порядку № 22-1 ( в редакції станом на 02.05.2025 року) днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал або засобами Порталу Дія днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі або засобами Порталу Дія заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Якщо заява пересилається поштою (у випадках, передбачених абзацами четвертим та п'ятим пункту 1.1 цього розділу цього Порядку), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія.
Якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).
Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням, продовженням виплати пенсії(…) вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Як встановлено судом позивач вперше подала заяву до пенсійного органу про переведення з пенсії за віком на пенсію про втрату годувальника 29.11.2023 року.
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що складено свідоцтво про смерть НОМЕР_1 від 13.11.2023 року.
Рішення ГУ ПФУ в Полтавській області від 04.12.2023 року №951959117207 позивачу відмовлено у переведенні на пенсію у разі втрати годувальника через відсутність документів про перебування на утриманні годувальника.
З вказаним рішенням позивач погодилась та не оскаржувала його.
Вдруге позивач подала заяву про переведення на пенсію в разі втрати годувальника вже 02.05.2025 року, яка була задоволена та проведено відповідачем переведення її на пенсію у разі втрати годувальника з дня подачі заяви -02.05.2025 року.
За вищенаведених обставин суд вважає, що позивачем був пропущений строк встановлений як законом, так й Порядком № 22-1, так як від дати подачі позивачем заяви вперше -29.11.2023 року до дати подачі вдруге- 02.05.2025 року з необхідним пакетом документів минуло більш ніж 1.5 року, а тому підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу датою подачи заяви 29.11.2023 року у відповідача відсутні, а тому він правомірно відмовив позивачу.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Враховуючи те, що суд відмовив у задоволенні позову, то відповідно до ст.139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись вимогами ст.ст. 2, 6-11, 241-246 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )рнокпп1755912222.
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м. Одеса, вул. Канатна 83) код ЄДРПОУ 20987385.
Суддя Е.А.Іванов
.