Рішення від 15.01.2026 по справі 320/28405/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2026 року м. Київ справа №320/28405/24

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Панченко Н.Д., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу у місті Києві за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368; 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16), в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 21.02.2024 № 13/4718 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 21.02.2024 № 13/4718 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, з урахуванням вже виплачених сум.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач є пенсіонером та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

З 01.01.2018 пенсія позивача була перерахована на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103. Водночас під час такого перерахунку органом Пенсійного фонду були враховані виключно посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та надбавка за вислугу років, що було зумовлено внесенням змін до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, якою визначено порядок перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ.

Надалі рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, а також пов'язані з ними зміни до Порядку №45, що обмежували складові грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку пенсій.

У зв'язку з набранням законної сили зазначеним судовим рішенням, з 05.03.2019 у позивача виникло право на перерахунок пенсії з урахуванням усіх передбачених законом складових грошового забезпечення.

З цією метою позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії, додавши оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, видану уповноваженим органом.

Однак відповідач відмовив у проведенні такого перерахунку, мотивуючи свою позицію тим, що після набрання законної сили рішенням суду у справі №826/3858/18 Кабінетом Міністрів України не було прийнято нових нормативно-правових актів, які б визначали умови, порядок та розміри перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ.

Позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною, оскільки вона фактично нівелює наслідки судового рішення, яке набрало законної сили, та порушує його право на отримання пенсії у розмірі, визначеному законом. На переконання позивача, відновлення порушених прав можливе виключно шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, у тому числі щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2024 року відкрито провадження в адміністративній справі та визначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, у порядку письмового провадження.

Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 дійсно визнано протиправними та нечинними пункти 1 і 2 постанови Кабінету Міністрів України №103, однак, на думку відповідача, відсутність після цього нових нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України унеможливлює здійснення перерахунку пенсій, у зв'язку з чим виплата пенсії позивачу продовжується у раніше встановлених розмірах.

Відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається судом у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотань учасників справи про інше. Учасники справи з клопотаннями про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін до суду не зверталися.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про можливість та доцільність розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши подані докази та матеріали справи в їх сукупності, всебічно і повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази з точки зору їх належності, допустимості, достовірності та достатності, суд дійшов таких висновків.

Судом установлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві та з 2005 року отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).

Матеріалами справи підтверджується, що ІНФОРМАЦІЯ_2 було складено та направлено до пенсійного органу довідку від 21.02.2024 №13/4718 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, яка містить відомості про всі складові грошового забезпечення, у тому числі щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії, з метою перерахунку пенсії з 01.04.2019.

Позивач, реалізуючи своє право на належне пенсійне забезпечення, звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі зазначеної довідки. Водночас відповідач відмовив у здійсненні такого перерахунку, посилаючись на відсутність нормативно-правових актів, які визначають умови та порядок перерахунку пенсій після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18.

Оцінюючи наведені доводи відповідача, суд виходить з такого.

Правовідносини щодо призначення та перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, врегульовані, зокрема, Законом №2262-ХІІ та Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (Закон №2011-ХІІ).

Згідно з частинами першою, другою та четвертою статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій здійснюється на підставі документів, що є у пенсійній справі, а також додаткових документів, поданих пенсіонером, у разі зміни розміру грошового забезпечення відповідних категорій осіб. При цьому всі пенсії, призначені за цим Законом, підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Частиною 18 статті 43 та частиною третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ прямо передбачено обов'язок невідкладного перерахунку пенсії у разі зміни складових грошового забезпечення, а також встановлено, що у випадку, коли такий перерахунок не проведено з вини органів Пенсійного фонду чи органів, які видають довідки, він здійснюється з дати виникнення права без обмеження строком.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, було визнано протиправними та нечинними положення Постанови Кабінету Міністрів України №103, зокрема зміни до додатка 2 Порядку №45, якими було виключено додаткові види грошового забезпечення зі структури довідки для перерахунку пенсій.

Отже, з 05.03.2019 відновлено дію попередньої редакції додатка 2 до Порядку №45, яка передбачає врахування всіх складових грошового забезпечення, у тому числі щомісячних додаткових виплат. Саме з цієї дати виникли правові підстави для перерахунку пенсій відповідно до вимог статей 43 та 63 Закону №2262-ХІІ.

Суд звертає увагу, що повноваження органів Пенсійного фонду при здійсненні перерахунку пенсій є похідними та обмеженими: вони не наділені правом самостійно визначати склад і розмір грошового забезпечення, а зобов'язані діяти виключно на підставі довідок, виданих уповноваженими органами. При цьому перевірка довідок обмежується лише формальною відповідністю, без втручання у зміст визначених у них показників.

Як установлено судом, довідка від 21.02.2024 №13/4718 видана уповноваженим органом, відповідає вимогам законодавства, не скасована, не визнана недійсною та не оскаржена у встановленому порядку. Відповідач не скористався своїм правом ініціювати перевірку обґрунтованості її видачі, що свідчить про відсутність у нього сумнівів щодо її правомірності.

За таких обставин суд доходить висновку, що відмова відповідача у здійсненні перерахунку пенсії на підставі зазначеної довідки є протиправною, оскільки ґрунтується на помилковому тлумаченні норм матеріального права та фактично зводиться до ігнорування обов'язкових наслідків судового рішення, яке набрало законної сили.

З урахуванням наведеного, а також з огляду на усталену правову позицію Верховного Суду, у тому числі викладену за результатами розгляду зразкової справи №160/8324/19, суд вважає обґрунтованими позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 на підставі довідки від 21.02.2024 №13/4718 та провести відповідні виплати згідно із законом.

Відповідач, на якого відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України покладено обов'язок доведення правомірності своїх дій, не надав суду належних і допустимих доказів на спростування доводів позивача.

Оцінивши докази у їх сукупності та дотримуючись принципів верховенства права, юридичної визначеності та пропорційності, суд доходить висновку, що заявлений адміністративний позов є обґрунтованим і підлягає задоволенню в повному обсязі.

Керуючись статтями 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ: 42098368, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16) щодо відмови ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) в проведенні перерахунку та виплаті пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 21.02.2024 року № 13/4718, виданої станом на 05.03.2019 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ: 42098368, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16) з 01.04.2019 року перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 21.02.2024 року №13/4718, виданої станом на 05.03.2019, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 15.01.2026.

Суддя Панченко Н.Д.