ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"16" січня 2026 р. справа № 300/2959/25
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боброва Ю.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач) про визнання дій протиправними щодо складання довідки від 23.07.2024 №10/1/4998 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 з урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, обчислених з окладів станом на 01.01.2018 і зменшення відсоткового розміру надбавки за особливості проходження служби з 65% до 0%, премії з 204% до 10% та зобов'язання підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, на виконання судового рішення, довіку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, зокрема, надбавки за особливості проходження служби - 65% та премії - 204% обчислених із урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2023 року, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2023 пенсії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 протиправно зазначено в довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року, яка видана на виконання судового рішення, розміри додаткових видів грошового забезпечення (надбавки та премію), які не відповідають розмірам встановленим чинними нормативно-правовими актами. Зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 оформлено довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023, у якій відповідачем протиправно зменшено розмір відсоткового значення надбавки за особливості проходження служби з 65% до 0%, премії з 204% до 10%. Вказав, що відповідно до приписів пункту 5 Порядку КМУ №45 для перерахунку пенсії щомісячні надбавки, доплати та премія враховуються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Позивач вважає, що відповідач не дотримався вимог абзацу 5 пункту 5 Порядку КМУ № 45 при оформленні довідки на виконання вищевказаного судового рішення. При цьому, рішенням МОУ від 01.02.2023 за № 2683/з підтверджується те, що за відповідною (аналогічною) посадою, яку він обіймав на день звільнення зі служби, нараховується та виплачується надбавку за особливості проходження служби та премію за січень 2023 року у розмірі 65% та 204%, відповідно. Вказав, що відповідачем також протиправно розраховано розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення з посадового окладу та окладу за військовим званням станом на 01.01.2018, а не станом на 01.01.2023. Отже, дії відповідача щодо оформлення йому спірної довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 із зазначенням в ній додаткових видів грошового забезпечення (надбавку та премію) у розмірах, які не відповідають розмірам встановленим чинними нормативно-правовими актами, є протиправними.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
ІНФОРМАЦІЯ_2 скористався правом подання відзиву на позовну заяву, згідно якого представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив. Вказав, що відповідно до Порядку 260 надбавка за особливості проходження служби збільшується на відповідний коефіцієнт лише визначеним категоріям військовослужбовців та у межах бюджетних асигнувань. Зазначив, що у довідці про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 правильно розраховано складові грошового забезпечення, оскільки керівним документом для відповідача у питанні відсоткових показників додаткових видів грошового забезпечення є Постанова КМУ № 704, положення якої не містять імперативної вказівки на обов'язковий відсоток виплати надбавки за особливості проходження служби особовим складом у мінімальному розмірі 65% (від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) та премії у мінімальному розмірі 35% (від посадового окладу). Окрім того, відповідач вказав, що накази (рішення) Міністра оборони України, якими встановлено показники грошового забезпечення військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії, а визначають саме розмір виду грошового забезпечення на поточний рік для діючих військовослужбовців. Тому, окреме доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 №2683/з не може бути підставою для перерахунку пенсій відповідно до приписів передбачених частиною 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ, а відтак не спричиняє правових наслідків у вигляді покладання на відповідача обов'язку внесення у довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії надбавки за особливості проходження служби та премії у розмірах, що визначені даним дорученням. Просив суд відмовити в задоволенні позову повністю.
Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, за наявними у справі матеріалами, дослідивши і оцінивши докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.05.2024 по справі №300/3226/24, зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 за №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" із визначенням посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023.
На виконання зазначеного судового рішення, ІНФОРМАЦІЯ_2 складено довідку від 23.07.2024 №10/1/4998 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023, у якій визначено наступні види грошового забезпечення, зокрема: таємність 10% - 352 грн.; класність 5% - 176 грн., надбавка за особливості проходження служби 0%; премія 10% - 352 грн. (а.с. 10).
Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо зменшення у довідці про розмір грошового забезпечення відсоткового значення надбавки за особливості проходження служби та премії та щодо розрахунку розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення з посадового окладу та окладу за військовим званням станом на 01.01.2018, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами з урахуванням норм матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, суд установив наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Статтею 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (надалі Закон №2011-ХІІ) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частиною 2 статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина 3 статті 9 Закону № 2011-ХІІ).
Відповідно до частини 4 статті 9 Закону № 2011-ХІІ грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Частиною 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (частина 18 статті 43 Закону № 2262-ХІІ).
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно з якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку, а підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІ, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Кабінетом Міністрів України 30.08.2017 прийнято постанову № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», набрала чинності 01.03.2018, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років та пунктом 2 якої встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (надалі Постанова КМУ № 704).
Зокрема, пунктом 5 Постанови КМУ № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання: 1) установлювати: посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 1-11 за аналогічними посадами; посадові оклади заступникам керівників структурних підрозділів, посади яких не передбачені цією постановою, на 1-5 відсотків нижче від посадового окладу відповідного керівника; надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою; 2) здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення; 3) надавати один раз на рік військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення, та допомогу для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення.
Наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (надалі Порядок МОУ №260), що розроблений, зокрема відповідно до Постанови КМУ №704, яким визначено механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам.
Пунктом 2 Порядку МОУ №260 передбачено, що грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення. До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років. До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія. До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди; допомоги.
Відповідно до пункту 3 розділу І Порядку МОУ № 260 підставами для розрахунку та виплати основних і додаткових видів грошового забезпечення є: штат військової частини (установи, організації) (далі - військова частина); накази про призначення на посаду та зарахування до списків особового складу військової частини, про вступ до виконання обов'язків за посадою, в тому числі тимчасово, про зарахування в розпорядження; накази про встановлення та виплату основних і додаткових видів грошового забезпечення; накази про присвоєння військових звань; грошовий атестат або довідка про грошові виплати (за винятком осіб, призваних (прийнятих) на військову службу за контрактом, у тому числі під час проходження строкової військової служби).
Згідно із положеннями пунктів 1, 2 розділу VI Порядку МОУ №260 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків. Виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік надбавка за особливості проходження служби окремим категоріям військовослужбовців збільшується на відповідний коефіцієнт згідно з Переліком окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків (додаток), або може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України у фіксованому розмірі до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.
Розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України. Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків. Залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби збільшується на відповідний коефіцієнт від 1 до 1,55.
Пунктом 5 Розділу VІ Порядку МОУ № 260 передбачено, що виплата надбавки за особливості проходження служби здійснюється на підставі наказу командира про встановлення цієї надбавки.
Згідно із пунктами 1, 2, 3 розділу ХVІ Порядку МОУ № 260 командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.
Розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.
Виплата щомісячної премії військовослужбовцям здійснюється на підставі наказу командира військової частини, який видається до 05 числа місяця, наступного за місяцем преміювання, з урахуванням військової дисципліни, наявності дисциплінарних стягнень, показників виконання службових обов'язків.
З системного аналізу положень Постанови КМУ №704 та Порядку МОУ № 260 вбачається, що чинне нормативне регулювання не встановлює фіксованого розміру спірної складової грошового зобов'язання, що враховується для перерахунку пенсії, а лише передбачає мінімальні її розміри.
При цьому, саме Міністром оборони України встановлюється мінімальний гарантований розмір надбавки за особливості проходження служби та розмір щомісячної премії, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.
Так, окремим дорученням Міністра оборони України від 01.02.2023 за № 2683/з, яким з метою забезпечення належного соціального захисту військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, організації виконання Закону України “Про Державний бюджет України на 2023 рік» в 2023 році встановлено, зокрема іншим військовослужбовцям (крім військовослужбовців Сил Спеціальних операцій Збройних Сил України): надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі - 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; щомісячну премію (в залежності від тарифного розряду) з 01.01.2023 - у розмірах згідно з Додатком 1 до цього доручення. Згідно з Додатком № 1 до доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 за № 2683/з, мінімальний розмір премії з 13 тарифним розрядом (наявним у позивача) складає 204%.
Інших рішень, якими встановлено у 2023 році надбавку за особливості проходження служби та щомісячну премію Міністром оборони України, не приймалося.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених на підставі Закону № 2262-XII визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за № 45 (надалі Порядок КМУ № 45), згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 5 Порядку КМУ № 45 (у редакції, чинній до внесення змін Постановою КМУ № 103, яку рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 визнано протиправною та нечинною у відповідній частині) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання “заслужений» чи “народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах “С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром “Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Аналізуючи вказаний пункт Порядку КМУ № 45, Велика Палата Верховного Суду в постанові від 23.05.2024 у зразковій справі № 380/19324/23 дійшла висновку, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії щодо зазначення розміру надбавки за особливості проходження служби та премії (розмір яких є предметом спору в цій справі) належить вказувати їх середній розмір, що фактично виплачений за місяць, в якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Таку правову позицію щодо необхідності зазначення у відповідних довідках для перерахунку пенсій розміру премії, визначеного у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою, викладено також у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року у справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18) (провадження № 11-308заі18).
Як встановлено судом, за посадою яку позивач обіймав на день звільнення зі служби, у січні 2023 року встановлено надбавку за особливості проходження служби та премію у середніх розмірах 65% та 204%, відповідно.
Вказане підтверджується пунктом 4 Додатку № 1 до доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 за № 2683/з.
Також, за результатом розгляду зразкової справи № 380/19324/23 Верховний Суд дійшов висновку, що надбавка за особливості проходження служби та премія у довідках про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на виконання рішення суду, у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові КМУ № 704, на 50% розміру мінімальної заробітної плати, установленого законом на 1 січня відповідного року, зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Таким чином, суд зазначає, що станом на 01.01.2023 за аналогічною (прирівняною) посадою, з якої був звільнений позивач надбавка за особливості проходження служби та премія у середніх розмірах становили 65% та 204% відповідно, розміри яких встановлено окремим дорученням Міністра оборони України від 01.02.2023 за № 2683/з.
Отже, розмір вказаних додаткових видів грошового забезпечення відповідно до положень абзацу 5 пункту 5 Порядку КМУ № 45 у редакції, чинній до внесення змін Постановою КМУ № 103, мав бути визначений у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 у середніх розмірах, що фактично виплачена за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої позивача було звільнено на пенсію.
В свою чергу, ІНФОРМАЦІЯ_2 не доведено дотримання ним вимог абзацу 5 пункту 5 Порядку КМУ № 45 при оформленні довідки, на виконання судового рішення, про розмір грошового забезпечення станом 01.01.2023 для перерахунку пенсії та правомірності визначення у цій довідці відсоткового розміру надбавки за особливості проходження служби (65%) та премії (140%).
При цьому, суд враховує висновки Верховного Суду, викладені в постанові від 05.03.2024 у зразковій справі № 380/19324/23, де суд зазначив, що розглядаючи справи щодо визначення розміру посадового окладу і окладу за військовим званням відповідно до Постанови КМУ № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, суд в резолютивній частині рішення має вказувати, в якому розмірі (відсоткове значення) мають бути зазначені у довідках щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премія.
Окрім цього, суд звертає увагу, що приписами вищевказаних нормативно-правових актів чітко передбачено, що додаткові види грошового забезпечення обраховуються на підставі сум основних видів грошового забезпечення.
Розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії визначається на дату фактичної зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення, в даному випадку 01.01.2023 відбулася зміна розмір посадового окладу, оскільки прожитковий мінімуму для працездатних осіб, з якого обраховується посадовий оклад, збільшився.
Додаткові види грошового забезпечення визначаються у розмірах, що фактично виплачені за місяць, в якому виникло право на перерахунок пенсі. При цьому такі додаткові види грошового забезпечення та премія, як складові даного грошового забезпечення обраховуються з суми посадового окладу (окладу за військове звання та надбавки за вислугу років) розмір яких збільшився. Отже додаткові види визначають саме з фактичної суми посадового окладу на одну і ту саму календарну дату.
Суд звертає увагу, що чинним законодавством, в тому числі про пенсійне забезпечення, не передбачено право чи обов?язок відповідного органу надавати довідки для перерахунку пенсії, виходячи із розміру посадового окладу, окладу за спеціальне звання і надбавки за вислугу років одного періоду на певну календарну дату, а додаткових видів грошового забезпечення чи їх середньомісячного значення у відсотках та премії за інший період.
Такі відомості, з різним підходом щодо визначення складових грошового забезпечення не можуть міститися в одному документі про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, оскільки нормами діючого законодавства такий обрахунок не передбачено.
При складанні довідок для перерахунку пенсій відповідним компетентним органам необхідно враховувати як підвищені оклади основного грошового забезпечення у зв'язку із зміною розміру грошовго забезпечення діючих військовослужбовців, так і розміри відповідних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які прямо залежать та розраховуються з даних підвищених окладів на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Отже, формуючи нові довідки про розмір грошового забезпечення із розрахунку прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, відповідач повинен був застосовувати розміри додаткових видів грошового забезпечення та щомісячної премії обчислених виключно з врахуванням підвищених основних видів грошового забезпечення, тобто окладів станом на 01.01.2023, як місяць у якому виникло право на перерахунок пенсії.
Також суд зазначає, що додаткові види не можуть обчислюватись жодним іншим чином, аніж шляхом застосування величин, які містяться в цій же довідці. Тож, відповідач мав обчислювати розміри додаткових видів грошового забезпечення на підставі самостійно зазначених ним у довідці основних видів грошового забезпечення, станом на момент їх зміни, жодного іншого правомірного способу обчислення даних величин чинне законодавство не містить.
Як встановлено судом, відповідно до змісту довідки від 23.07.2024 №10/1/4998 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023, додаткові види грошового забезпечення - надбавка за таємність, класність, надбавка за особливості проходження служби, премія, розраховані з посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років станом на 01.01.2018 (1762 грн.), а не відповідно до прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня 2023 року.
Враховуючи вищенаведене, оскільки розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії при обрахунку грошового забезпечення станом на 01.01.2023 повинен розраховуватися відповідно до посадового окладу (окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років) - із застосуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на цю ж дату - 01.01.2023, та не можуть визначатися із врахуванням прожиткового мінімуму на інший рік, то дії відповідача щодо визначення додаткових видів грошового забезпечення та премії, розрахованих із посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років станом на 01.01.2018, тобто із урахуванням прожиткового мінімуму станом на 01.01.2018 є протиправними.
З метою запобігання порушення права позивача та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав, суд вважає необхідним зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 згідно з вимогами статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, з врахуванням положень Постанови КМУ №704, Порядку МОУ № 260, щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, вказавши середній розмір надбавки за особливості проходження служби - 65% та премії - 204%, обчислених із застосуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2023, для здійснення перерахунку пенсії позивачу.
За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким що підлягає задоволенню.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зменшення в довідці від 23.07.2024 №10/1/4998 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, розміру надбавки за особливості проходження служби з 65% до 0%, премії з 204% до 10% та з урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, обчислених з окладів станом на 01.01.2018.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704, Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України 07.06.2018 за № 260, із визначенням посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, вказавши середній розмір надбавки за особливості проходження служби - 65% та премії - 204%, обчислених із застосуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2023, для здійснення перерахунку пенсії.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 295, 297 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Згідно статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ;
відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_2 , код в ЄДРПОУ - НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 .
Суддя /підпис/ Бобров Ю.О.