Ухвала від 16.01.2026 по справі 280/5390/23

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

16 січня 2026 рокуСправа № 280/5390/23 м. Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Богатинського Б.В., розглянувши у письмовому провадженні питання прийняття звіту про виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Основний командний пункт оперативно-тактичне угруповання « ІНФОРМАЦІЯ_1 », про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 15 вересня 2023 року у справі № 280/5390/23 позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Основний командний пункт оперативно-тактичне угруповання « ІНФОРМАЦІЯ_1 », про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, - задоволено, суд вирішив:

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у розмірі 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно дням безпосередньої участі в бойових діях та забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, з 01.06.2022 по 10.06.2022, з 11.06.2022 по 31.06.2022, з 01.07.2022 по 31.07.2022, з 01.08.2022 по 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022, з 01.10.2022 по 31.10.2022, з урахуванням фактично виплачених сум.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, передбачену Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у розмірі 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно дням безпосередньої участі в бойових діях та забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, у період здійснення зазначених заходів з 01.06.2022 по 10.06.2022, з 11.06.2022 по 31.06.2022, з 01.07.2022 по 31.07.2022, з 01.08.2022 по 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022, з 01.10.2022 по 31.10.2022, з урахуванням фактично виплачених сум.

07 листопада 2024 року рішення набрало законної сили.

01 вересня 2025 року до суду надійшла представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення у справі, у якій позивач просить суд зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 надати звіт про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15 вересня 2023 року по адміністративній справі №280/5390/23 у встановлений законодавством строк. В обґрунтування заяви представник позивача повідомляє, що рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15 вересня 2023 року у справі № 280/5390/23 не виконується, чим порушено права та законні інтереси позивача.

Ухвалою суду від 11 вересня 2025 року встановлено судовий контроль за виконанням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15 вересня 2023 року у справі №280/5390/23. Зобов'язано суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалено судове рішення Військову частину НОМЕР_1 , подати у двомісячний строк, з дати отримання копії цієї ухвали, звіт про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15 вересня 2023 року у справі № 280/5390/23, та докази на підтвердження виконання судового рішення.

06 листопада 2025 року відповідачем поданий звіт про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15 вересня 2023 року у справі №280/5390/23, у якому Військова частина НОМЕР_1 повідомляє, що на цей час нараховано суму невиплачених коштів на користь позивача та зазначений розрахунок з копіями судових рішень направлено до ІНФОРМАЦІЯ_2 , яке є головним розпорядником бюджетних коштів з метою перевірки і погодження зазначеного розрахунку відповідно до тексту судового рішення. Кошти, необхідні для виконання судового рішення включено до розрахунку до заявки на фінансування Військової частини НОМЕР_1 у березні, квітні, травні, червні, липні, серпні 2025 року. Військова частина НОМЕР_1 зверталася до розпорядників бюджетних коштів щодо забезпечення ефективного відповідних рішень судів, проте кошти на виконання судових рішень не виділені. Покладені судом зобов'язання на відповідача можуть бути виконані в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на відповідача лише після надходження відповідних коштів з Державного бюджету України.

Ухвалою суду від 14 листопада 2025 року прийнято звіт Військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15 вересня 2023 року у справі № 280/5390/23. Зобов'язано суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалено судове рішення - Військову частину НОМЕР_1 , подати у двомісячний строк, з дати отримання копії цієї ухвали, звіт про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15 вересня 2023 року у справі № 280/5390/23, та належним чином засвідчені докази на підтвердження виконання судового рішення.

23 грудня 2025 року до суду надійшла копія постанови державного виконавця про закінчення виконавчого провадження №78015940 від 14.10.2025, у якій зазначено залишок нестягненої суми за виконавчим документом становить 0 грн, до суду надсилається виконавчий лист.

07 січня 2026 року відповідачем наданий до суду звіт про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15 вересня 2023 року у справі №280/5390/23, у якому Військова частина НОМЕР_1 повідомляє, що на цей час нараховано суму невиплачених коштів на користь позивача та зазначений розрахунок з копіями судових рішень направлено до ІНФОРМАЦІЯ_2 , яке є головним розпорядником бюджетних коштів з метою перевірки і погодження зазначеного розрахунку відповідно до тексту судового рішення. Кошти, необхідні для виконання судового рішення включено до розрахунку до Заявки на фінансування військової частини НОМЕР_1 у березні, квітні, травні, червні, липні, серпні, вересні, жовтні, листопаді, грудні 2025 року (остання - вих. № 2803/фес від 08.12.2025. Військова частина НОМЕР_1 зверталася до розпорядників бюджетних коштів щодо забезпечення ефективного відповідних рішень судів, проте кошти на виконання судових рішень не виділені. Покладені судом зобов'язання на відповідача можуть бути виконані в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на відповідача лише після надходження відповідних коштів з Державного бюджету України.

Розглянувши звіт про виконання судового рішення, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд враховує наступне.

Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Згідно з частиною третьою статті 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду. (частина перша статті 382-2 КАС України).

Відповідно до положень статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.

Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Суд на підставі відповідних доказів зменшує розмір штрафу, накладеного на керівника суб'єкта владних повноважень, на суму штрафу, який було накладено за такі самі дії державним виконавцем відповідно до законодавства про виконавче провадження.

Ухвалу суду про накладення штрафу може бути оскаржено в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції за правилами статті 149 цього Кодексу.

З наступного дня після набрання ухвалою законної сили на суму штрафу без додаткового судового рішення нараховується пеня у розмірі три відсотки річних з урахуванням індексу інфляції.

Якщо суб'єктом владних повноважень є колегіальний орган і суд зобов'язав подати звіт про виконання судового рішення його членів, за наслідками розгляду звіту про виконання судового рішення суд, враховуючи індивідуальні дії або бездіяльність кожного з членів такого колегіального органу, своєю ухвалою може накласти штраф на членів, які в межах своїх повноважень, завдань чи функцій не забезпечили виконання судового рішення.

У разі неподання звіту у строк, встановлений судом, суд своєю ухвалою встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на кожного з членів колегіального органу, які не подали зазначений звіт.

Суд розглядає питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення за правилами статті 378 цього Кодексу.

У разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.

Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

Отже, з вказаних законодавчих положень встановлено, що судом можуть бути вжиті заходи судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту та накладення штрафу на особу, відповідальну за виконання рішення суду.

Поряд з тим, суд зауважує, що такі заходи судового контролю підлягають застосуванню у разі неподання звіту суб'єктом владних повноважень про виконання рішення суду або якщо в поданому звіті причини невиконання чи неповного виконання судового рішення є неповажними.

Як встановлено судом з наданих до матеріалів справи документів, відповідачем здійснене нарахування суми невиплачених коштів на користь позивача, відповідно до постанови державного виконавця про закінчення виконавчого провадження №78015940 від 14.10.2025 залишок нестягненої суми за виконавчим документом становить 0 грн.

З огляду на зазначене, суд вважає можливим прийняти звіт про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15 вересня 2023 року у справі №280/5390/23.

Керуючись статтями 248, 370, 371, 382 - 382-3 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15 вересня 2023 року у справі № 280/5390/23.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду, у строк та в порядку, встановленими статтями 293-297 КАС України.

Ухвалу складено та підписано 16.01.2026.

Суддя Б.В. Богатинський