16 січня 2026 року м. Житомир справа № 240/11904/24
категорія 111030600
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Гуріна Д.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомирський бронетанковий завод" до Північного регіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулося Державне підприємство "Житомирський бронетанковий завод" із позовом до Північного регіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 27.05.2024 №32435000402 в частині застосування штрафу у розмірі 504457 грн 45 коп. за несвоєчасну реєстрацію розрахунків коригування до податкових накладних складених 30.12.2022 Товариством з обмеженою відповідальністю «ТРІМЕН УКРАЇНА» та 08.08.2022 Товариством з обмеженою відповідальністю «СКД АВТО».
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що податкове повідомлення-рішення Північного регіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 27.05.2024 №32435000402, яке винесене на підставі акта про результати перевірки термінів реєстрації розрахунків коригування до таких накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ДП "Житомирський бронетанковий завод" від 02.05.2024 №263/35-00-04-02-14/7620094, відповідно до якого встановлено порушення граничних термінів реєстрації РК в ЄРПН на загальну суму 1266777,52 грн в порушення пункту 201.10 статті 201 розділу V Податкового кодексу України, з порушенням терміну реєстрації від 169 до 23 календарних днів, є протиправним. Також, Товариство не погоджується з висновками податкового органу викладеними в акті камеральної перевірки щодо порушення строків реєстрації розрахунків коригування до накладних, оскільки строки реєстрації розрахунків коригування, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику обраховуються саме від дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем), а не від дня складання (виписки такого розрахунку постачальником.
Після усунення позивачем недоліків позову, ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 08.07.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
12.07.2024 на адресу суду від представника позивача надійшла заява про заміну сторони правонаступником вх. №39913/24.
19.07.2024 ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду задоволено клопотання позивача про заміну позивача на його правонаступника. Замінено позивача у справі №240/11904/24 - Державне підприємство "Житомирський бронетанковий завод" на його правонаступника - Товариство з обмеженою відповідальністю "Житомирський бронетанковий завод".
31.07.2024 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позов вх. №42597/24, відповідно до змісту якого відповідач заперечує проти заявлених вимог та просить відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування відзиву вказав, що дані камеральної перевірки свідчать про порушення ТОВ "Житомирський бронетанковий завод" граничних строків реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПНРК. Зокрема, відповідачем зазначено, що розрахунки коригування до податкових накладних, згідно відповіді підприємства на запит №2409/6/35-00-04-02-21 від 25.09.2023, №585/6/35-00-04-02-22 від 21.02.2024, відповідно витягу з реєстру податкових документів бази FREDO: розрахунок коригування №1 від 30.12.2022 на суму -1255509,72 грн отримано 04.07.2023, при цьому реєстрація відбулася 03.07.2023, тобто на думку контролюючого органу не можливо визначити фактичну дату отримання розрахунку коригування, так як реєстрація РК відбулася раніше дати отримання; розрахунок коригування №1 від 08.08.2022 на суму -11267,80 грн отримано 26.09.2022, при цьому реєстрація відбулася 23.09.2022, тобто на думку контролюючого органу не можливо визначити фактичну дату отримання розрахунку коригування, так як реєстрація РК відбулася раніше дати отримання. Оскільки строки реєстрації розрахунків коригування, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, обраховується саме від дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем), для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу, то по складеному акту камеральної перевірки від 02.05.2024 №263/35-00-04-02-14/7620094 - дата отримання розрахунків коригування №1 від 30.12.2022, №1 від 08.08.2022 «Не визначено». У зв'язку з вищевикладеним відповідач вважає, що прийняте за актом перевірки 02.05.2024 №263/35-00-04-02-14/07620094, податкове повідомлення - рішення від 23.05.2024 №32435000402 яким застосовано суму штрафної санкції у розмірі 504457,45 грн відповідає діючому законодавству та скасуванню не підлягає.
05.08.2024 на адресу суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив вх. №43519/24 відповідно до змісту якої позивач заявлені позовні вимоги підтримує повністю та просить їх задовольнити з підстав, що викладені у позовній заяві та цій відповіді на відзив.
29.11.2024 на адресу суду від представника відповідача надійшла заява про виправлення описки в рішенні вх. №65787/24.
02.12.2024 на адресу суду від відповідача надійшла заява вх. №66319/24 про відкликання заяви про виправлення описки та залишення її без розгляду, як помилково поданої.
27.12.2024 ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду повернуто без розгляду заяву Північного регіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про виправлення описки в рішенні у справі №240/11904/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомирський бронетанковий завод" до Північного регіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Частиною 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Відповідно до положень частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що Північним регіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків проведена камеральна перевірка ТОВ "Житомирський бронетанковий завод" з питання своєчасності реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПНРК), складених у період серпень, грудень 2022 року, липень 2023 року та несвоєчасно зареєстрованих у вересні 2022 року, липні 2023 року, квітні 2024 року.
За результатом проведення якої складено акт від 02.05.2024 №263/35-00-04-02-14/7620094 (а.с.6-9).
Згідно висновків акта перевірки встановлено, що ТОВ "Житомирський бронетанковий завод" порушено граничні строки реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних, визначені п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, складених постачальниками у 2022 - 2023 роках.
Північним регіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків винесено податкове повідомлення-рішення (форми «Н») від 27.05.2024 №32435000402 та на підставі пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України застосовано штрафні санкції в сумі 509954,62 грн (за період вересень 2022 року, липень 2023 року, квітень 2024 року) (а.с.10-12).
Позивач, вважаючи вказане податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовим відносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства встановлені Податковим кодексом України.
Відповідно до п.п.19-1.1.1 п.19-1.1 ст.19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків.
Згідно з п.п.20.1.4 та п.п.20.1.19 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право, зокрема, проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення; застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
За приписами пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
При цьому, абзацом першим підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України визначено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних ЄРПН та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.
Згідно з абзацом другим п.п.75.1.1 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах, повнота нарахування та своєчасність сплати податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у разі невідповідності резидента Дія Сіті вимогам, визначеним пунктами 2, 3 частини першої та пунктом 10 частини другої статті 5 Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні»,
Порядок проведення камеральної перевірки встановлено статтею 76 Податкового кодексу України пунктами 76.1 та 76.2 якої, передбачено, що камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення.
Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.
Згідно з підпунктом 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України камеральні податкові перевірки податкових декларацій з податку на додану вартість та уточнюючих розрахунків до них за звітні податкові періоди лютий, березень, квітень, травень 2022 року - розпочинаються на наступний день після 20.07.2022 та закінчуються не пізніше 20.09.2022, червень, липень 2022 року - розпочинаються на наступний день після 20.08.2022 та завершуються не пізніше 20.10.2022.
Пунктом 76.3 статті 76 Податкового кодексу України визначено, що камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.
При цьому, камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 Податкового кодексу України.
Тобто, камеральна перевірка своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 Податкового кодексу України, а саме: протягом 1095 днів.
Згідно з підпунктом 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України ЄРПН - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
При цьому положеннями пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну а електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений Кодексом термін.
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПНРК платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01.07.2017 у ЄРПНРК платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до ЄРПНРК є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків, зокрема: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 до останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Разом з тим, згідно п.89 Підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №2102-ІХ, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано.
Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПНРК повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
- для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції відповідно Податкового кодексу України.
Так, згідно з п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а"-"г" пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 Кодексу) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строків реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Згідно з абзацом третім п.192.1 ст.192 Податкового кодексу України розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН:
- постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;
- отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.
Наведене свідчить, що розрахунки коригування до податкових накладних можуть передбачати:
- збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника;
- коригування кількісних та вартісних показників, що у підсумку не змінює суму компенсації;
- зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику.
У стовпчику 6 розрахунку штрафних санкцій до податкового повідомлення-рішення від 27.05.2024 №32435000402 (а.с.12) по податковим накладним, складеним 30.12.2022 ТОВ «Трімен Україна» та 08.08.2022 ТОВ «СКД Авто» вказані саме від'ємні значення, а тому за цими рядками передбачено зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг.
Тобто, відповідачем в оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні ТОВ "Житомирський бронетанковий завод" було притягнуто до відповідальності за несвоєчасну реєстрацію розрахунків коригування в яких відображено зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику.
Проте, відповідачем під чає проведення камеральної перевірки та винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення не було враховано положення п.89 Підрозділу 2 Розділу Податкового кодексу України, яким передбачено, що реєстрація розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПНРК, які складені на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, здійснюється протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
А тому, строки реєстрації розрахунків коригування, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику обраховуються саме від дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем), а не від дня складання (виписки) такого розрахунку постачальником.
Оскільки, стовпчик 6 розрахунку до податкового повідомлення-рішення від 27.05.2024 №32435000402 з назвою «Сума ПДВ, грн» в оскаржуваній частині містить саме від'ємні значення, то для притягнення позивача до відповідальності, контролюючий орган, зобов'язаний був в акті камеральної перевірки чи в розрахунку штрафних санкцій до оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, вказати не дату виписки податкової накладної/розрахунку коригування, як це було зроблено у 4 стовпчику розрахунку до податкового повідомлення-рішення, а зазначити дату отримання покупцем (позивачем) таких розрахунків коригування.
Відповідно, обов'язковою умовою встановлення факту порушення граничного строку реєстрації розрахунку коригування у випадку порушення граничного строку - 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем) є саме встановлення дати отримання розрахунків коригування до податкових накладних отримувачем (покупцем).
Разом із тим, ані акт камеральної перевірки, ані розрахунок штрафних санкцій до оскаржуваного податкового повідомлення-рішення не містять інформації про дату отримання покупцем розрахунків коригування до податкових накладних, які надійшли від ТОВ «Трімен Україна» на суму від'ємного значення ПДВ; - 1255509,72 грн та ТОВ «СКД Авто» на суму від'ємного значення ПДВ: - 11267,80 грн.
Враховуючи, що наведені норми Податкового кодексу України чітко встановлюють, строк у який покупець повинен здійснити дії щодо реєстрації розрахунків коригування до податкової накладної (18 календарних днів з моменту їх отримання від постачальника), позивачем ужито всіх залежних від нього заходів із реєстрації розрахунків коригування до податкової накладної.
03.07.2023 на суму від'ємного значення ПДВ; -1255509,72 грн (дата фактичного надходження розрахунку коригування від ТОВ «Трімен Україна» до ТОВ "Житомирський бронетанковий завод": 29.06.2023).
23.09.2022 на суму від'ємного значення ПДВ; -11267,80 грн (дата фактичного надходження розрахунку коригування від ТОВ «СКД Авто» до ТОВ "Житомирський бронетанковий завод": 22.09.2022).
На підтвердження дати фактичного надходження розрахунків коригування від постачальників до ТОВ "Житомирський бронетанковий завод", до позовної заяви долучено електронні відображення (скріншоти) із програмного забезпечення «FREDO», що використовується позивачем для подачі звітності онлайн до центральних або територіальних органів з питань оподаткування та обміну первинними документами між контрагентами в електронному вигляді (а.с.13, 15-20, 22-26).
На підставі вищевказаного, Північне регіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків накладаючи на ТОВ "Житомирський бронетанковий завод" штрафні санкції у розмірі 504457,45 грн за відсутності відомостей про фактичну дату отримання позивачем розрахунків коригування до податкових накладних складених постачальниками, та не здійснивши заходів щодо перевірки і отримання даної інформації, діяло протиправно, а тому податкове повідомлення-рішення від 27.05.2024 №32435000402 підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Підсумовуючи наведене, Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків в ході судового розгляду справи не довело правомірність оскаржуваного позивачем податкового-повідомлення рішення.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про задоволення позову.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд, у відповідності до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України стягує судові витрати із відповідача.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Задовольнити позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомирський бронетанковий завод" (вул.Дружби народів, 1, с-ще Новогуйвинське, Житомирський р-н, Житомирська обл., 12441, код ЄДРПОУ 07620094) до Північного регіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (вул.Благовіщенська, 30, м.Харків, 61052, код ЄДРПОУ 44131658) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 27.05.2024 №32435000402 в частині застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомирський бронетанковий завод" штрафу у розмірі 504457,45 грн за несвоєчасну реєстрацію розрахунків коригування до податкових накладних складених 30.12.2022 Товариством з обмеженою відповідальністю «ТРІМЕН УКРАЇНА» та 08.08.2022 Товариством з обмеженою відповідальністю «СКД АВТО».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Північного регіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомирський бронетанковий завод" судові витрати зі сплати судового збору у сумі розміром 7566,86 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Д.М. Гурін
16.01.26