Рішення від 15.01.2026 по справі 200/8462/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2026 року Справа№200/8462/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стойки В.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної установи «Табір для тримання військовополонених «Центр 5» (Криворізький район, с. Макорти, вул. Центральна, 53121, ЄДРПОУ 08562973) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державної установи «Табір для тримання військовополонених «Центр 5».

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що під час перебування на службі позивачу не вірно сплачувалась поточна індексація грошового забезпечення, а саме: не було визначено березень 2018 року в якості базового місяця.

Позивач наголошує, що 01 березня 2018 року вступила в дію постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", внаслідок чого посадовий оклад було збільшено, а тому, з урахуванням п. 5 Порядку №1078 в редакції від 15.12.2015, саме березень 2018 року є базовим місяцем.

Враховуючи наведене позивач вважає свої права порушеними та просить суд:

визнати протиправною бездіяльність Державної установи «Табір для тримання військовополонених «Центр 5» (вул. Центральна, с. Макорти, Криворізький район, Дніпропетровська область, 53121) щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2024 року по 18 червня 2025 року, з встановленням базового місяця - березень 2018 року;

зобов'язати Державну установу «Табір для тримання військовополонених «Центр 5» (вул. Центральна, с. Макорти, Криворізький район, Дніпропетровська область, 53121) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з 01 січня 2024 року по 18 червня 2025 року із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) - березень 2018 року, відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, з урахуванням раніше виплачених сум.

10.11.2025 року провадження по справі було відкрито, призначено справу до розгляду в порядку спрощеного провадження.

27.11.2025 року відповідачем надано відзив по справі, згідно змісту якого зазначено, що відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09.11.2023 р. № 3460-IX обчислення індексу споживчих цін (ІПЦ) для індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 у 2024 році проводилось наростаючим підсумком, починаючи з 01.01.2024 р. з урахуванням базового місяця січень 2024 року, а з 01.01.2025 з урахуванням базового місяця - січень 2025 року відповідно до ст.34 Закону «Про Державний бюджет України на 2025 рік»

Відповідач вважає, що застосування базового місяця березень 2018 року для проведення індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 у 2024-2025 роках суперечить Законам про Державний бюджет України, які є спеціальними актами прямої дії.

Крім того у відзиві зазначено, що установа не володіє жодними первинними бухгалтерськими документами на ОСОБА_1 про нараховані та виплачені розміри його грошового забезпечення у 2018 році - періоді , коли набрала чинність Постанова Кабміну № 704, якою з 01.03.2018 були встановлені нові розміри окладів військовослужбовців, в тому числі осіб рядового і начальницького складу ДКВС.

Таким чином, в державній установі «Табір для тримання військовополонених «Центр 5» відсутні належні докази про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 за лютий 2018 та березень 2018 року, які повинні враховуються для визначення його права на індексацію на момент підвищення посадових окладів (березень 2018 року).

За таких обставин дії державної установа «Табір «Центр 5» щодо виплати ОСОБА_1 поточної індексації є правомірними, оскільки вчинені на підставі , в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

01.12.2025 року представником позивача надано відповідь на відзив, згідно змісту якої позовні вимоги підтримано.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , з 21.04.2022 проходив службу в Державній установі «Софіївська виправна колонія (№ 45)», з 31.10.2024 Державну установу «Софіївська виправна колонія (№ 45)» перепрофільовано у Державну установу «Табір для тримання військовополонених «Центр 5». Відповідно до наказу Державної установи «Табір для тримання військовополонених «Центр 5» від 31.07.2025 № 224/ОС-25 Позивача було звільнено зі служби в Державній кримінально-виконавчій службі України з посади начальника відділу нагляду Державної установи «Табір для тримання військовополонених «Центр 5» за власним бажанням відповідно до п. 7 частини 1 статті 77 Закону України про Національну поліцію.

Відповідно довідки Державної установи «Табір для тримання військовополонених «Центр 5» від 15.10.2025 року № 398, позивач:

з 08.11.2023 року по 30.10.2024 року працював на посаді начальника відділу нагляду та безпеки;

з 31.10.2024 року по 31.07.2025 року на посаді начальника відділу нагляду.

Згідно Довідки про нарахування грошового забезпечення з травня 2022 року по липень 2025 року ОСОБА_1 ДУ «Табір для тримання військовополонених «Центр 5» в частині спірних періодів індексація сплачена в серпні 2024 року в сумі 130,20 грн., у вересні 2024 року в сумі 130,20 грн., у жовтні 2024 року - 130,20 грн., у листопаді 2024 року - 130,20 грн., у грудні 2024 року - 254,35 грн.

З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України "Про індексацію грошових доходів населення" № 1282-ХІІ від 03.07.1991 р. (далі - Закон № 1282-ХІІ).

Положеннями ст.1 Закону № 1282-ХІІ визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно зі ст.2 Закону № 1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).

Статтею 4 Закону № 1282-ХІІ передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення, у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок № 1078).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 1078 він визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.

Згідно п.1-1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка.

Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Згідно з пунктом 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

За приписами пункту 5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (посадових окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

З аналізу даних правових норм вбачається, що індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці. Через вимоги законодавства проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язком для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, механізм індексації має універсальний характер. У свою чергу, правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють наступне виникнення права на отримання індексації.

Підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення посадових окладів. Тобто, початком відліку для обчислення індексу споживчих цін є місяць підвищення посадового окладу. З цього місяця значення індексу споживчих цін приймають за 1 або 100 відсотків, а приріст індексу розраховується з наступного місяця. При цьому, нарахування індексації проводиться в місяці, наступному за місяцем, у якому був офіційно опублікований індекс інфляції.

Згідно з пунктом 10-2 Порядку № 1078 для працівників, військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, яких переведено на іншу роботу (місце проходження служби) на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу, організацію або іншу місцевість та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці (умов проходження служби) у разі продовження такими особами роботи (проходження служби), для новоприйнятих працівників, військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, а також для тих, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати (грошового забезпечення), передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (посадового окладу), за посадою, яку займає працівник, військовослужбовець, поліцейський, особа рядового і начальницького складу.

Аналіз наведених норм законодавства України дає підстави дійти висновку, що місяць, в якому відбулося підвищення оплати праці (суми її постійних складових), є базовим при проведенні індексації.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" (далі - Постанова № 1294), а саме Додатком 23, визначено схему посадових окладів осіб рядового і молодшого начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби.

Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 р. № 1036 внесено зміни у Постанову № 1294 щодо осіб рядового і молодшого начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яка набрала чинності з 01.01.2017 р., в Додатку 23 якої збільшено посадовий оклад.

Отже, з 01.01.2017 р. було встановлено нові розміри посадових окладів осіб рядового і молодшого начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які були чинні до дати набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 р. № 704, якою встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, водночас осіб рядового і молодшого начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, а саме, до 01 березня 2018 року.

Після прийняття Постанови № 704 у спірному періоді з 01.01.2024 р. по 18.06.2025 р. розміри посадових окладів осіб рядового і молодшого начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби не змінювалися.

Пунктом 3 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" зупинено на 2023 рік дію, зокрема, Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", проте ст.39 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" установлено, що обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з 1 січня 2024 року.

Тобто, з 01.01.2024 р. поновлено нарахування індексації грошового забезпечення.

Статтею 34 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" установлено, що обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з січня 2025 року, який приймається за 1 або 100 відсотків. Сума індексації, яка склалася у грудні 2024 року, у січні 2025 року не нараховується.

За інформацією Держстату України, розміщеною на офіційному веб-сайті установи, індекс споживчих цін наростаючим підсумком з січня по червень 2024 року перевищив 103% (103,8% - за посадами працівників, у яких посадові оклади підвищені з 1 січня 2024 року ((100,0% (місць підвищення приймається 100,4% х 100,3% х 100,5% х 100,2% х 100,6% х 102,2%) і 104,3% - за посадами, працівників і військовослужбовців, у яких не відбулось підвищення посадових окладів, згідно з Законом України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" обчислення індексу споживчих цін провадиться з 1 січня 2024 року (100,4% х 100,3% х 100,5% х 100,2% х 100,6% х 102,2%) індексація нараховується в серпні.

Отже індексації в межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3028 грн.) підлягають грошові доходи (заробітна плата, грошове забезпечення) починаючи з серпня 2024 року.

Відтак, відповідач не мав підстав для нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з січня по липень 2024 року.

Нарахування і виплата індексації повинні були розпочатись у серпні 2024 року, що, згідно з довідкою щодо нарахування та виплати грошового забезпечення позивачу і було здійснено відповідачем (нарахована та виплачено індексацію грошового забезпечення у серпні, вересні, жовтні, листопаді 2024 року в сумі 130,20 грн., та у грудні 2024 року - 254,35 грн).

Також, суд зазначає, що за період січень-червень 2025 року не було перевищено поріг індексації (103 %), у зв'язку з чим відсутні підстави для нарахування індексації грошового забезпечення позивачу в цей період.

Суд зауважує, що встановлення ст.39 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" правила, що обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з 1 січня 2024 року, не впливає на визначення базового місяця, оскільки після прийняття Урядом Постанови № 704, якою було затверджені схеми окладів осіб рядового і молодшого начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які до теперішнього часу не змінювалися, та з прийняттям якої саме й було обумовлено визначення базового місяця для проведення індексації грошового забезпечення осіб рядового і молодшого начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, тому базовим місяцем для визначення індексації залишився березень 2018 року.

Між тим, відповідачем обраховано індексацію грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.08.2024 р. по 31.12.2024 р. без застосування березня 2018 року як місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін, у зв'язку з чим суд вважає таку бездіяльність відповідача протиправною та приходить до висновку про необхідність зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.08.2024 р. по 31.12.2024 р. із застосуванням березня 2018 року як місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 в цій частині підлягають частковому задоволенню.

Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної установи «Табір для тримання військовополонених «Центр 5» (Криворізький район, с. Макорти, вул. Центральна, 53121, ЄДРПОУ 08562973) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Державної установи «Табір для тримання військовополонених «Центр 5» (вул. Центральна, с. Макорти, Криворізький район, Дніпропетровська область, 53121) щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) індексації грошового забезпечення за період з 01.08.2024 р. по 31.12.2024 р., з встановленням базового місяця - березень 2018 року.

Зобов'язати Державну установу «Табір для тримання військовополонених «Центр 5» (вул. Центральна, с. Макорти, Криворізький район, Дніпропетровська область, 53121) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з 01.08.2024 р. по 31.12.2024 р. із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) - березень 2018 року, відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, з урахуванням раніше виплачених сум.

В іншій частині позову, - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

У разі застосування судом частини третьої статті 243 КАС України строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.В. Стойка