Рішення від 15.01.2026 по справі 200/8884/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2026 року Справа№200/8884/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Троянової О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС в Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ПАЛЕТ СХІД» про стягнення податкового боргу на суму 280682,41 грн

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Головне управління ДПС в Донецькій області звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ПАЛЕТ СХІД» про стягнення до бюджету кошти з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, у розмірі суми податкового боргу - 280 682,41 грн, а саме: з податку на прибуток підприємств, який сплачують інші платники (код класифікації доходів бюджету 11021000, код за КАТОТТГ UA14120090000098500, Краматорська територіальна громада), у сумі 73 009,10 грн; з податку на додану вартість (код класифікації доходів бюджету 14010100, код за КАТОТТГ UA14000000000091971) у сумі 207 673,31 гривень.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 21 листопада 2025 року суд прийняв до розгляду позовну заяву та відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) без виклику учасників справи.

За правилами частини 1 статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином.

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що відповідач перебуває на податковому обліку в органах ДПС та є платником податків за основним місцем обліку. Зазначив, що за відповідачем обліковується податковий борг у розмірі 280 682,41 грн, який виник з причини несплати податкових зобов'язань нарахованих контролюючим органом на підставі податкових повідомлень-рішень та нарахованої пені. З метою погашення податкового боргу контролюючим органом було направлено відповідачу податкову вимогу «Ю» від 12.04.2024 №0000119-1302-0599. Враховуючи викладене, просить стягнути з відповідача податковий борг в розмірі 280 682,41 гривень.

Відповідач не скористався правом на подання відзиву на позовну заяву. Був повідомлений належним чином, відповідачу надсилалася кореспонденція рекомендованим листом з повідомлення, який не був вручений, про, що свідчать відомості про повернення адресату 08.01.2026 року з поміткою "не вручено за закінченням терміну зберігання".

Враховуючи положення ч. 6 ст. 162 КАС України суд дійшов висновку про розгляд справи за наявними матеріалами у справі.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

Позивач, Головне управління ДПС у Донецькій області, у розумінні п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України, є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах згідно ст.43 КАС України має адміністративну процесуальну дієздатність.

Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності, порядок адміністрування податків та зборів, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю визначені Податковим кодексом України.

Таким чином, позивач у справі - суб'єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції стосовно контролю у сфері податкових взаємовідносин.

Відповідач, Товариство з обмеженою відповідальністю «ПАЛЕТ СХІД», код ЄДРПОУ 42770303, адреса місцезнаходження: 84301, Донецька область, м. Краматорськ, бул. Краматорський, буд. 10, кв. (офіс) 91, зареєстроване з 24.01.2019 року, перебуває на податковому обліку як платник податків в Головному управлінні ДПС у Донецькій області, Краматорська ДПІ.

Підставою виникнення податкового боргу слугувало таке.

19.02.2022 року Товариство з обмеженою відповідальністю «ПАЛЕТ СХІД» подало до контролюючого органу податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за 2021 рік, в якій відповідач самостійно визначив суму податкового зобов'язання у розмірі 76350 грн.

У зв'язку з тим, що в особовому рахунку Товариством з обмеженою відповідальністю «ПАЛЕТ СХІД» станом на 31.12.2021 року була наявна переплата з податку на прибуток у розмірі 23 грн та у зв'язку з несплатою узгодженого податкового зобов'язання податковим органом 11.03.2022 року збільшено недоїмку на підставі вказаної податкової декларації на суму 76327 грн.

В подальшому Товариство з обмеженою відповідальністю «ПАЛЕТ СХІД» частково сплатило податкове зобов'язання з податку на прибуток 22.11.2024 року на суму 4727 грн та 25.02.2025 року на суму 1141,67 грн, розмір недоїмки на підставі вказаної податкової декларації становить 70 458,33 грн.

22.11.2024 року на виконання приписів статті 129 ПКУ відповідачу нараховано пеню за податковою декларацію з податку на прибуток підприємств 9432164400 від 20.02.2022 року за період з 10.06.2022 по 22.11.2024 року в сумі 1049,81 грн.

25.02.2025 року на виконання приписів статті 129 ПКУ відповідачу нараховано пеню за податковою декларацію з податку на прибуток підприємств 9432164400 від 20.02.2022 року за період з 10.06.2022 по 25.02.2025 року в сумі 294,34 грн.

01.04.2025 року на виконання приписів статті 129 ПКУ відповідачу нараховано пеню за податковою декларацію з податку на прибуток підприємств 9432164400 від 20.02.2022 року за період з 10.06.2022 по 25.02.2025 року в сумі 13,62 грн.

Крім того, 28.01.2025 року працівниками ГУ ДПС у Донецькій області за результатами камеральної перевірки дотримання вимог податкового законодавства в частині неподання/несвоєчасного подання податкової звітності з податку на прибуток Товариством з обмеженою відповідальністю «ПАЛЕТ СХІД» складено акт №309/05-99-04-10/42770303, відповідно до якого перевіркою встановлено порушення вимог п. 49.2 та пп. 49.18 ст. 49 ПК України, а саме податкова декларація з податку на прибуток за 1 квартал 2022 рік №9309294285 фактично надана 01.03.2023 року, тоді як граничний строк подання - 20.07.2022 року.

Вказаний акт направлено відповідачу засобами поштового зв'язку та повернуто податковому органу за зворотною адресою за закінченням терміну зберігання.

05.03.2025 року Головне управлінням ДПС у Донецькій області на підставі акту перевірки від 28.01.2025 року №309/05-99-04-10/42770303 (форма «ПС») прийнято податкове повідомлення-рішення №1030/05-99-04-10/42770303, яким застосовано штрафні санкції у сумі 340 грн.

Зазначене податкове повідомлення-рішення направлено на адресу відповідача засобами поштового зв'язку та повернуто за зворотною адресою у зв'язку з відсутністю адресата за адресою.

Доказів оскарження вказаного податкового повідомлення-рішення в судовому порядку в матеріалах справи не містять.

05.05.2025 року Товариство з обмеженою відповідальністю «ПАЛЕТ СХІД» подало до контролюючого органу уточнюючу податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за 2024 рік, в якій відповідач самостійно визначив суму податкового зобов'язання у розмірі 903 грн.

Отже, загальна сума податкового боргу з податку на прибуток підприємств на момент звернення до суду становить 73009,10 гривень.

Зазначена заборгованість підтверджується карткою особового рахунку з податку на прибуток підприємств.

Крім того, 19.12.2023 року Товариство з обмеженою відповідальністю «ПАЛЕТ СХІД» подало до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за листопад 2023 року, в якій відповідач самостійно визначив суму податкового зобов'язання у розмірі 47527 грн, та суму податкового кредиту у розмірі 41391 грн, позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, яке сплачується до державного бюджету - 6136 грн.

21.01.2024 року Товариство з обмеженою відповідальністю «ПАЛЕТ СХІД» подало до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за грудень 2023 року, в якій відповідач самостійно визначив суму податкового зобов'язання у розмірі 55366 грн, та суму податкового кредиту у розмірі 25452 грн, позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, яке сплачується до державного бюджету - 29914 грн.

06.02.2024 року на виконання приписів статті 129 ПКУ відповідачу нараховано пеню за податковою декларацію з податку на додану вартість 9146125488 від 20.06.2023 року за період з 29.09.2023 по 06.02.2024 року в сумі 1763,39 грн.

06.02.2024 року на виконання приписів статті 129 ПКУ відповідачу нараховано пеню за податковою декларацію з податку на додану вартість 9146125488 від 20.06.2023 року за період з 29.09.2023 по 06.02.2024 року в сумі 5,78 грн.

Крім того, 06.02.2024 року працівниками ГУ ДПС у Донецькій області за результатами камеральної перевірки дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних Товариством з обмеженою відповідальністю «ПАЛЕТ СХІД» складено акт №161/05-99-04-09/42770303, відповідно до якого перевіркою встановлено порушення вимог абз. 1, 2 п. 120-1.1 статті 120-1 ПК України, а саме порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних до ЄРПН на суму 662181,82 грн.

Вказаний акт направлено відповідачу засобами поштового зв'язку та повернуто за податковому органу за зворотною адресою за закінченням терміну зберігання.

19.03.2025 року Головним управлінням ДПС у Донецькій області на підставі акту перевірки від 06.02.2024 року №161/05-99-04-09/42770303 прийнято податкове повідомлення-рішення (форма «Н») №489/05-99-04-09/42770303, яким за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних застосовано штраф у сумі 16175,96 грн.

Зазначене податкове повідомлення-рішення направлено на адресу відповідача засобами поштового зв'язку та повернуто за зворотною адресою у зв'язку з відсутністю адресата за адресою.

Доказів оскарження вказаного податкового повідомлення-рішення в судовому порядку в матеріалах справи не містять.

19.03.2024 року Товариство з обмеженою відповідальністю «ПАЛЕТ СХІД» подало до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за лютий 2024 року, в якій відповідач самостійно визначив суму податкового зобов'язання у розмірі 42500 грн, та суму податкового кредиту у розмірі 41286 грн, позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, яке сплачується до державного бюджету - 1214 грн.

19.07.2024 року Товариство з обмеженою відповідальністю «ПАЛЕТ СХІД» подало до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2024 року, в якій відповідач самостійно визначив суму податкового зобов'язання у розмірі 180404 грн, та суму податкового кредиту у розмірі 178439 грн, позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, яке сплачується до державного бюджету - 1965 грн.

23.07.2024 року на виконання приписів статті 129 ПКУ відповідачу нараховано пеню за податковою декларацію з податку на додану вартість 9146125488 від 20.06.2023 року за період з 29.09.2023 по 23.07.2024 року в сумі 241,81 грн.

19.08.2024 року Товариство з обмеженою відповідальністю «ПАЛЕТ СХІД» подало до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2024 року, в якій відповідач самостійно визначив суму податкового зобов'язання у розмірі 91667 грн, та суму податкового кредиту у розмірі 63171 грн, позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, яке сплачується до державного бюджету - 28496 грн.

28.08.2024 року на виконання приписів статті 129 ПКУ відповідачу нараховано пеню за податковою декларацію з податку на додану вартість 9146125488 від 20.06.2023 року за період з 29.09.2023 по 28.08.2024 року в сумі 1186,31 грн.

28.08.2024 року на виконання приписів статті 129 ПКУ відповідачу нараховано пеню за податковою декларацію з податку на додану вартість 9211698872 від 20.08.2023 року за період з 29.11.2023 по 28.08.2024 року в сумі 2094,95 грн.

19.09.2024 року Товариство з обмеженою відповідальністю «ПАЛЕТ СХІД» подало до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за серпень 2024 року, в якій відповідач самостійно визначив суму податкового зобов'язання у розмірі 148938 грн, та суму податкового кредиту у розмірі 141565 грн, позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, яке сплачується до державного бюджету - 7373 грн.

02.10.2024 року на виконання приписів статті 129 ПКУ відповідачу нараховано пеню за податковою декларацію з податку на додану вартість 9211698872 від 20.08.2023 року за період з 29.11.2023 по 02.10.2024 року в сумі 264,65 грн.

02.10.2024 року на виконання приписів статті 129 ПКУ відповідачу нараховано пеню за податковою декларацію з податку на додану вартість 9237226268 від 14.09.2023 року за період з 01.01.2024 по 02.10.2024 року в сумі 539,68 грн.

20.10.2024 року Товариство з обмеженою відповідальністю «ПАЛЕТ СХІД» подало до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за вересень 2024 року, в якій відповідач самостійно визначив суму податкового зобов'язання у розмірі 162335 грн, та суму податкового кредиту у розмірі 151468 грн, позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, яке сплачується до державного бюджету - 10867 грн.

22.10.2024 року на виконання приписів статті 129 ПКУ відповідачу нараховано пеню за податковою декларацію з податку на додану вартість 9237226268 від 14.09.2023 року за період з 01.01.2024 по 22.10.2024 року в сумі 512 грн.

22.10.2024 року на виконання приписів статті 129 ПКУ відповідачу нараховано пеню на уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок №9277101424 від 19.10.2023 року за період з 18.01.2024 по 22.10.2024 року в сумі 233,68 грн.

22.10.2024 року на виконання приписів статті 129 ПКУ відповідачу нараховано пеню за податковою декларацію з податку на додану вартість 9277998673 від 20.10.2023 року за період з 29.01.2024 по 22.10.2024 року в сумі 1441,16 грн.

30.10.2024 року на виконання приписів статті 129 ПКУ відповідачу нараховано пеню за податковою декларацію з податку на додану вартість 9277998673 від 20.10.2023 року за період з 29.01.2024 по 30.10.2024 року в сумі 938,50 грн.

19.11.2024 року Товариство з обмеженою відповідальністю «ПАЛЕТ СХІД» подало до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2024 року, в якій відповідач самостійно визначив суму податкового зобов'язання у розмірі 241999 грн, та суму податкового кредиту у розмірі 237215 грн, позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, яке сплачується до державного бюджету - 4784 грн.

20.11.2024 року на виконання приписів статті 129 ПКУ відповідачу нараховано пеню за податковою декларацію з податку на додану вартість 9313582518 від 19.11.2023 року за період з 29.02.2024 по 20.11.2024 року в сумі 132,67 грн.

29.11.2024 року на виконання приписів статті 129 ПКУ відповідачу нараховано пеню за податковою декларацію з податку на додану вартість 9313582518 від 19.11.2023 року за період з 29.02.2024 по 29.11.2024 року в сумі 482,65 грн.

07.01.2025 року на виконання приписів статті 129 ПКУ відповідачу нараховано пеню за податковою декларацію з податку на додану вартість 9313582518 від 19.11.2023 року за період з 29.02.2024 по 07.01.2025 року в сумі 783,73 грн.

05.02.2025 року на виконання приписів статті 129 ПКУ відповідачу нараховано пеню за податковою декларацію з податку на додану вартість 9313582518 від 19.11.2023 року за період з 29.02.2024 по 05.02.2025 року в сумі 429,41 грн.

12.03.2025 року на виконання приписів статті 129 ПКУ відповідачу нараховано пеню за податковою декларацію з податку на додану вартість 9313582518 від 19.11.2023 року за період з 29.02.2024 по 12.03.2025 року в сумі 1900 грн.

12.03.2025 року на виконання приписів статті 129 ПКУ відповідачу нараховано пеню за податковою декларацію з податку на додану вартість 9345403140 від 19.12.2023 року за період з 02.04.2024 по 12.03.2025 року в сумі 345,94 грн.

12.03.2025 року на виконання приписів статті 129 ПКУ відповідачу нараховано пеню за податковою декларацію з податку на додану вартість 9345403140 від 19.12.2023 року за період з 02.04.2024 по 12.03.2025 року в сумі 249,51 грн.

20.01.2025 року Товариство з обмеженою відповідальністю «ПАЛЕТ СХІД» подало до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за грудень 2024 року, в якій відповідач самостійно визначив суму податкового зобов'язання у розмірі 159768 грн, та суму податкового кредиту у розмірі 156365 грн, позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, яке сплачується до державного бюджету - 3403 грн.

19.02.2025 року товариство з обмеженою відповідальністю «ПАЛЕТ СХІД» подало до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за січень 2025 року, в якій відповідач самостійно визначив суму податкового зобов'язання у розмірі 97842 грн, та суму податкового кредиту у розмірі 69371 грн, позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, яке сплачується до державного бюджету - 28471 грн.

12.03.2025 року Товариство з обмеженою відповідальністю «ПАЛЕТ СХІД» подало до контролюючого органу уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за звітний період квітень 2023 року, в якому відповідач самостійно збільшив суму податкового зобов'язання на суму 20 020 грн.

19.03.2025 року Товариство з обмеженою відповідальністю «ПАЛЕТ СХІД» подало до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за лютий 2025 року, в якій відповідач самостійно визначив суму податкового зобов'язання у розмірі 59439 грн, та суму податкового кредиту у розмірі 26250 грн, позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, яке сплачується до державного бюджету - 33189 грн.

Отже, загальна сума податкового боргу з податку на прибуток підприємств на момент звернення до суду становить 207 673,31 гривень.

Зазначена заборгованість підтверджується карткою особового рахунку з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг).

12.04.2024 року з метою погашення податкового боргу ГУ ДПС у Донецькій області сформовано податкову вимогу форми «Ю» №0000119-1302-0599 та направлено на адресу відповідача засобами поштового зв'язку та повернуто за зворотною адресою за закінченням терміну зберігання.

Враховуючи зазначене, станом на час розгляду справи, за Товариством з обмеженою відповідальністю «ПАЛЕТ СХІД» обліковується податковий борг у розмірі 280682,41 грн, який позивач просить стягнути в судовому порядку.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до підпункту 16.1.4. пункту 16.1. статті 16 Податкового кодексу України платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи, що, у відповідності до статті 36 Кодексу, є податковим обов'язком. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком, збором та є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

До обов'язків платника податків входить сплата належних сум податків і зборів у встановлені законами терміни.

Пунктом 15.1 статті 15 Податкового кодексу України встановлено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Статтею 31 Податкового кодексу України встановлено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк. вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.

Підстави припинення податкового обов'язку, крім його виконання, визначені пунктом 37.3. статті 37 Податкового кодексу України. Згідно пункту 38.1. статті 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Пунктом 38.2. статті 38 Податкового кодексу України визначено, що сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, - податковим агентом, або представником платника податку.

За змістом пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно з підпунктами 54.3.1., 54.3.3. пункту 54.3. статті 54 Податкового кодексу України у редакції, чинній на час прийняття податкових повідомлень-рішень контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо:

платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію, а при здійсненні заходів податкового контролю встановлено факти здійснення платником податків діяльності, що призвела до виникнення об'єктів оподаткування, наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу та наявності діючих (у тому числі призупинених) ліцензій на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством (пп. 54.3.1 ст. 54 Податкового кодексу України)

згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган (пп. 54.3.3. ст. 54 Податкового кодексу України).

Пунктом 56.11 статті 56 Податкового кодексу України передбачено, що не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.

Пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлено, що відповідач подавав контролюючому органу податкові декларації з податку на прибуток підприємств та з податку на додану вартість, в яких самостійно визначав суми грошового зобов'язання.

Статтею 49 Податкового кодексу України передбачено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.

Пунктом 57.3. статті 57 визначено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Судом встановлено вище, що податковими повідомленнями-рішеннями від 19.03.2024 року №489/05-99-04-09/42770303, від 05.03.2025 року №1030/05-99-04-10/42770303 контролюючий орган визначив відповідачу суму грошового зобов'язання зі сплати штрафних санкцій на загальну суму 16175,96 грн, 340 грн відповідно, які направлено відповідачу за зареєстрованою адресою місцезнаходження та повернуті за зворотною адресою за закінченням встановленого терміну зберігання, або направлені у електронний кабінет платника.

Відповідно до пункту 42.2 статті 42 Податкового кодексу України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

Згідно пункту 42.4 статті 42 Податкового кодексу України документ, надісланий контролюючим органом в електронний кабінет, вважається врученим платнику податків або фінансовому агенту, якщо він сформований з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та є доступним в електронному кабінеті.

Датою вручення платнику податків або фінансовому агенту документа є дата, зазначена у квитанції про доставку у текстовому форматі, що відправляється з електронного кабінету автоматично та свідчить про дату та час доставки документа платнику податків/фінансовому агенту. У разі якщо доставка документа відбулася після 18 години, датою вручення документа платнику податків/фінансовому агенту вважається наступний робочий день. Якщо доставка відбулася у вихідний чи святковий день, датою вручення документа платнику податків/фінансовому агенту вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем.

Враховуючи викладене, вказані податкові повідомлення-рішення вважаються вручені відповідачу належним чином, та відповідно є узгодженими.

Згідно підпункту 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.

Відповідно до пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України на суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

Нарахування пені відповідно до підпункту 129.3.1 пункту 129.3 статті 129 Кодексу припиняється в день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.

В зв'язку з несплатою узгодженого податкового зобов'язання контролюючий орган нарахував відповідачу пені з податку на прибуток підприємств та з податку на додану вартість, що на день судового розгляду цієї справи відповідачем не сплачена.

Як вже вказано судом, сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом є податковим боргом.

Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Пунктом 59.5 статті 59 Податкового кодексу України встановлено, що у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Головне управління ДПС у Донецькій області сформувало податкову вимогу форми «Ю» від 12 квітня 2024 року № 0000119-1302-0599, яку надіслано на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням та повернуто за зворотною адресою "за закінченням терміну зберігання".

Вжиті податковим органом заходи не призвели до погашення податкового боргу.

Доказів оскарження вказаної податкової вимоги в адміністративному чи судовому порядку суду не надано, а тому вона є чинною та підлягає до виконання.

Пунктом 110.1 статті 110 Податкового кодексу України платники податків, податкові агенти, а також інші суб'єкти у випадках, прямо передбачених цим Кодексом, несуть фінансову відповідальність за вчинення податкових правопорушень. За порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема: фінансову відповідальність (пп. 111.1.1 п. 111.1 ст. 111 Податкового кодексу України).

Як зазначено у пункті 95.1 статті 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно абзацу 1 пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Відповідно до пункту 20.1.19 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи, зокрема, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Доказів погашення податкової заборгованості станом на день винесення судом даного рішення, матеріали справи не містять. Відзив на позовну заяву, сплату узгодженої суми податкової заборгованості у добровільному порядку або оскарження її відповідачем надано не було, жодних доказів на спростування позиції контролюючого органу відповідачем також не надано.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з нормами частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Нормами частини другої зазначеної статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд, відповідно до положень частини п'ятої статті 77 КАС України, вирішує справу на підставі наявних доказів.

Відповідно до пункту 10 частини 2 статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

З огляду на зазначене, враховуючи вимоги ст.ст. 72-79, 90 Кодексу адміністративного судочинства України та беручи до уваги докази, які наявні у матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги контролюючого органу є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

У відповідності до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподіл судових витрат не здійснюється.

На підставі вищевикладеного та керуючись статтями 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 132, 159-161, 164, 192-194, 224-228, 241-247, 255, 253-262, 293-295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління ДПС в Донецькій області (код ЄДРПОУ 44070187, адреса: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ПАЛЕТ СХІД» про стягнення податкового боргу на суму 280682,41 грн - задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ПАЛЕТ СХІД» (юридична адреса: 84301, Донецька область, м. Краматорськ, бул. Краматорський, буд. 10, кв. (офіс) 91, код ЄДРПОУ 42770303) до бюджету кошти з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/ емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, у розмірі суми податкового боргу - 280 682,41 грн, а саме:

- з податку на прибуток підприємств, який сплачують інші платники (код класифікації доходів бюджету 11021000, код за КАТОТТГ UA14120090000098500, Краматорська територіальна громада), у сумі 73 009,10 грн;

- з податку на додану вартість (код класифікації доходів бюджету 14010100, код за КАТОТТГ UA14000000000091971), у сумі 207 673,31 гривень.

Рішення прийнято, складено та підписано в повному обсязі 15 січня 2026 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя О.В. Троянова