Рішення від 16.01.2026 по справі 160/22653/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2026 рокуСправа №160/22653/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Царікової О.В.,

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_4 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) щодо нарахування зниженого розміру додаткової винагороди, військовослужбовцю військової частини НОМЕР_4 , за період з 24.05.2024 року по 14.05.2025 року за час забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії за час виконання бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно;

- зобов'язати військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити мені різницю між додатковою винагородою у розмірі 100000 грн. за період з 24.05.2024 року по 14.05.2025 року в розрахунку на місяць пропорційного часу участі у забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії;

- зобов'язати військову частину НОМЕР_2 перерахувати позивачу періоди безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з 08.02.2023 по 25.04.2023, з 04.05.2023 по 24.08.2024, з 03.09.2023 по 23.11.2023, 05.12.2023 по 28.06.2024, з 04.07.2024 по 21.01.2025, з 23.01.2025 по 18.04.2025 та з 09.05.2025 по 14.05.2025 на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці відповідно до абзацу першого підпункту "а" пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що останній був призваний 26.08.2022 до Збройних Сил України для проходження військової служби у зв'язку з мобілізацією відповідно до Указу виконувача обов'язків Президента України №303/2014 від 17.03.2014 «Про часткову мобілізацію» на території України. 08 лютого року 2023 року позивача було направлено до військової частини НОМЕР_4 для подальшого проходження служби. Того ж дня наказом командира військової частини НОМЕР_4 № 39 позивача було зараховано до списків особового складу частини, поставлено на всі види забезпечення та призначено на посаду водія військової частини НОМЕР_6 .

В періоди з 08.02.2023 по 25.04.2023, з 04.05.2023 по 24.08.2024, з 03.09.2023 по 23.11.2023, 05.12.2023 по 28.06.2024, з 04.07.2024 по 21.01.2025, з 23.01.2025 по 18.04.2025 та з 09.05.2025 по 14.05.2025 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України, перебуваючи в Донецька область, Покровський район, Курахівська територіальна громада, с. Вознесенка, Донецька область, Донецька область, Покровський район, Селидівська міська громада, с. Вишневе, Донецька область, Торецька міська громада, Бахмутський район, Торецька міська громада, с. Суха Балка, Донецька область, Покровський район, Селидівська міська громада, м. Селидове, Донецька область, Покровський район, Іллінівська територіальна громада, с. Бересток, Донецька область, АДРЕСА_4 . Разом з тим, військова частина НОМЕР_4 не здійснила нарахування та виплату додаткової винагороди у розмірі 100000 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання бойових (спеціальних) завдань, що свідчить про порушення військовою частиною НОМЕР_4 прав військовослужбовця на достатнє грошове забезпечення, передбаченого частиною 1 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.08.2025 означену позовну заяву залишено без руху. Позивачеві встановлено строк - п'ять днів з дня отримання копії цієї ухвали, для усунення недоліків позову шляхом подання до суду уточненої позовної заяви, яка буде відповідати вимогам статті 160 КАС України та в якій вірно визначити суб'єктний склад сторін, із зазначенням відомостей, передбачених п.2 ч.5 ст.160 КАС України (для суду та для сторін, що будуть брати у участь у справі).

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду засобами поштового зв'язку від позивача надійшла уточнена позовна заява відповідно до вимоги зазначеної в ухвалі суду про залишення позовної заяви без руху. В уточненій позовній заяві зазначено, що Військова частина НОМЕР_4 , до якої позивач був зарахований наказом командира частини №39 від 08.02.2023, у липні 2025 році була розформована відповідно до Директиви Генерального штабу Збройних Сил України від 22 травня 2025 року № Д-3/265 та Директиви ІНФОРМАЦІЯ_1 від 22 травня 2025 року № Д-22/АКС. Згідно з довідкою про реорганізацію, правонаступником військової частини НОМЕР_4 є військова частина НОМЕР_2 .

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позивачем повністю усунуто недоліки позовної заяви та у строк, встановлений в ухвалі суду про залишення позовної заяви без руху.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.08.2025 відкрито провадження в адміністративній справі №160/22653/25 та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

09.09.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. №47472/25), в якому представник відповідача заперечує проти задоволення позовних вимог. Вказує, що виконання бойових завдань військовослужбовцем в районі ведення бойових дій саме по собі не є достатньою підставою для виплати додаткової винагороди у розмірі 100 000 грн на місяць, передбаченої Постановою № 168. Ключовою умовою для здійснення виплати такої додаткової винагороди є безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії в період здійснення зазначених заходів» на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових завдань військовою частиною першого ешелону оборони або наступу до батальйону включно. У відповідача відсутня інформація про виконання бойових завдань Позивачем у спірний період на глибині виконання бойових завдань військовою частиною першого ешелону оборони або наступу до батальйону включно за кожен день. У зв'язку із тим, що виконання завдань військовослужбовцем в районі ведення бойових дій саме по собі не є достатньою підставою для виплати додаткової винагороди у розмірі 100 000 грн на місяць, передбаченої постановою № 168 та Позивачем не надано доказів виконання бойових (спеціальних) завдань, за виконання яких діючим законодавством передбачено збільшення розміру додаткової грошової винагороди до 100 000 грн. на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах вимоги Позивача є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.

Розумність строків є одним із основоположних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п.8 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним уважається строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального і процесуального права.

Поряд з цим, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Ухвалою суду продовжено строк розгляду справи до 16.01.2026.

Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 257, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , був призваний 26.08.2022 до Збройних Сил України для проходження військової служби у зв'язку з мобілізацією відповідно до Указу виконувача обов'язків Президента України №303/2014 від 17.03.2014 «Про часткову мобілізацію» на території України. 08 лютого року 2023 року позивача було направлено до військової частини НОМЕР_4 для подальшого проходження служби. Того ж дня наказом командира військової частини НОМЕР_4 № 39 позивача було зараховано до списків особового складу частини, поставлено на всі види забезпечення та призначено на посаду водія військової частини НОМЕР_6 .

Згідно довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України від 14.05.2025 №1557/2020, виданою військовою частиною НОМЕР_4 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в періоди з 08.02.2023 по 25.04.2023, з 04.05.2023 по 24.08.2023, з 03.09.2023 по 23.11.2023, 05.12.2023 по 28.06.2024, з 04.07.2024 по 21.01.2025, з 23.01.2025 по 18.04.2025 та з 09.05.2025 по 14.05.2025 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України, перебуваючи в Донецька область, Покровський район, Курахівська територіальна громада, с. Вознесенка, Донецька область, Донецька область, Покровський район, Селидівська міська громада, с. Вишневе, Донецька область, Торецька міська громада, Бахмутський район, Торецька міська громада, с. Суха Балка, Донецька область, Покровський район, Селидівська міська громада, м. Селидове, Донецька область, Покровський район, Іллінівська територіальна громада, с. Бересток, Донецька область, Краматорський район, Іллінівська територіальна громада, с. Зоря.

Підстава: бойовий наказ ОТУ «Донецьк» №БН-132Т/УО від 05.08.2022, бойове розпорядження ОТУ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » № БР-119/1/4070T/ОТУ від 23.05.2024, бойове розпорядження ОТУ «Донецьк» № БР-119/1/6128T/OTУ від 24.07.2024, журнал бойових дій військової частини НОМЕР_4 №4Т (розпочатий 27.27.2022), журнал бойових дій військової частини НОМЕР_4 №5T (розпочатий 13.05.2023), журнал бойових дій військової частини НОМЕР_4 №6Т (розпочатий 03.01.2024), журнал бойових дій військової частини НОМЕР_4 №7T (розпочатий 30.06.2024), журнал бойових дій військової частини НОМЕР_6 №8T (розпочатий 01.11.2024), журнал бойових дій військової частини № НОМЕР_7 (розпочатий 08.02.2025), журнал бойових дій військової частини НОМЕР_4 № 15Т (розпочатий 13.04.2025).

Позивач зазначає, що йому не нараховувалась та не виплачувалась додаткова винагорода у розмірі 100 000 грн. за період з 24.05.2024 по 14.05.2025, а також не було зараховано вказані періоди в зоні бойових дій як один місяць служби за три місяці відповідно до абзацу першого підпункту «а» пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб».

Позивач, вважаючи протиправними дії Військової частини НОМЕР_2 щодо невиплати на користь останнього додаткової винагороди у сумі 100 000,00 гривень, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 за період з 24.05.2024 року по 14.05.2025 року, звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби здійснює та визначає Закон України від 25.03.1992 №2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон №2232-XII, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону №2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

За змістом статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон №2011-ХІІ).

За приписами статті 1 Закону №2011-ХІІ соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з частиною 2 статті 1-2 Закону №2011-ХІІ у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Відповідно до частин 1-4 статті 9 Закону №2011-ХІІ обумовлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Порядок і розміри грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних навчальних закладів для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі, визначаються Кабінетом Міністрів України.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який в подальшому продовжувався та діє на цей час.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" від 28.02.2022 №168 (далі - Постанова №168), установлено, зокрема, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, які беруть безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах їх здійснення, на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, на території держави-агресора, щомісяця виплачується додаткова винагорода у розмірі 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Постанову №168 доповнено пунктом 2-1 згідно з Постановою від 07.07.2022 №793, яка застосовується з 24.02.2022, відповідно до якого установлено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.

Щодо безпосередньої участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у спірному періоді, суд зазначає таке.

Відповідно до частин 1, 2 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до пунктів 2, 3, 8 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (зі змінами та доповненнями) грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується, зокрема, Міністерством оборони. Умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються цією постановою та іншими актами Кабінету Міністрів України.

Відповідно до п.2 Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженому наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 року №260 ( зі змінами та доповненнями) грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення. До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років. До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту; премія. До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди (крім винагороди військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту), а також додаткова винагорода на період дії воєнного стану; допомоги. На період дії воєнного стану військовослужбовцям додаткова винагорода згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» виплачується в таких розмірах: 100000 грн. - тим, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), та виконують бойові (спеціальні) завдання (в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах): під час ведення бойових (спеціальних) дій на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно; у районах ведення воєнних (бойових) дій з виявлення повітряних цілей противника; із здійснення польотів у районах ведення воєнних (бойових) дій, ведення повітряного бою; у районах ведення воєнних (бойових) дій з вогневого ураження противника у складі підрозділу (засобу) ракетних військ і артилерії; на території противника (в тому числі на території між позиціями військ противника та своїх військ, тимчасово окупованих (захоплених) противником територіях); з вогневого ураження повітряних (морських) цілей противника; з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту; кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії (поза межами внутрішніх акваторій портів, пунктів базування, місць тимчасового базування); у районах ведення воєнних (бойових) дій медичному персоналу медичних частин та підрозділів; з відбиття збройного нападу (вогневого ураження противника) на об'єкти, що охороняються, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою. Райони ведення воєнних (бойових) дій, склад діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави, розгорнутих пунктів управління Генерального штабу Збройних Сил України та склад резерву Головнокомандувача Збройних Сил України Сил оборони держави визначаються відповідними рішеннями Головнокомандувача Збройних Сил України. Підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях, виконанні бойового (спеціального) завдання або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у період здійснення зазначених дій або заходів здійснюється на підставі таких документів: бойовий наказ (бойове розпорядження); журнал бойових дій (вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад); рапорт (донесення) командира підрозділу (групи), корабля (судна), катера про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, які беруть безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах їх здійснення, на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, щомісяця виплачується додаткова винагорода у розмірі 100000 грн. в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Нарахування та сплата податків, зборів, внесків до відповідних бюджетів здійснюється у порядку, визначеному законодавством як для грошового забезпечення. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Аналізуючи докази у справі та законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд зауважує, що нарахування та виплати додаткової винагороди у розмірі 100000 грн. здійснюється з-за певних умов, які передбачені вищевказаним законодавством.

Суд враховує, що згідно довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України від 14.05.2025 №1557/2020, виданою військовою частиною НОМЕР_4 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в періоди з 08.02.2023 по 25.04.2023, з 04.05.2023 по 24.08.2023, з 03.09.2023 по 23.11.2023, 05.12.2023 по 28.06.2024, з 04.07.2024 по 21.01.2025, з 23.01.2025 по 18.04.2025 та з 09.05.2025 по 14.05.2025 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України, перебуваючи в Донецька область, Покровський район, Курахівська територіальна громада, с. Вознесенка, Донецька область, Донецька область, Покровський район, Селидівська міська громада, с. Вишневе, Донецька область, Торецька міська громада, Бахмутський район, Торецька міська громада, с. Суха Балка, Донецька область, Покровський район, Селидівська міська громада, м. Селидове, Донецька область, Покровський район, Іллінівська територіальна громада, с. Бересток, Донецька область, Краматорський район, Іллінівська територіальна громада, с. Зоря.

Підстава: бойовий наказ ОТУ «Донецьк» №БН-132Т/УО від 05.08.2022, бойове розпорядження ОТУ «Донецьк» № БР-119/1/4070T/ОТУ від 23.05.2024, бойове розпорядження ОТУ «Донецьк» № БР-119/1/6128T/OTУ від 24.07.2024, журнал бойових дій військової частини НОМЕР_4 №4Т (розпочатий 27.27.2022), журнал бойових дій військової частини НОМЕР_4 №5T (розпочатий 13.05.2023), журнал бойових дій військової частини НОМЕР_4 №6Т (розпочатий 03.01.2024), журнал бойових дій військової частини НОМЕР_4 №7T (розпочатий 30.06.2024), журнал бойових дій військової частини НОМЕР_6 №8T (розпочатий 01.11.2024), журнал бойових дій військової частини № НОМЕР_7 (розпочатий 08.02.2025), журнал бойових дій військової частини НОМЕР_4 № 15Т (розпочатий 13.04.2025).

Враховуючи викладене, суд визнає протиправними дії військової частини НОМЕР_2 щодо нарахування зниженого розміру додаткової винагороди, військовослужбовцю військової частини НОМЕР_4 ОСОБА_1 за час забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії за час виконання бойових (спеціальних) завдань.

Стосовно вимоги нарахувати та виплатити різницю між додатковою винагородою у розмірі 100000 грн. за період з 24.05.2024 року по 14.05.2025 року в розрахунку на місяць пропорційного часу участі у забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, суд зазначає наступне.

Суд зазначає, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Як вже зазначалося, згідно довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України від 14.05.2025 №1557/2020, виданою військовою частиною НОМЕР_4 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в періоди з 08.02.2023 по 25.04.2023, з 04.05.2023 по 24.08.2023, з 03.09.2023 по 23.11.2023, 05.12.2023 по 28.06.2024, з 04.07.2024 по 21.01.2025, з 23.01.2025 по 18.04.2025 та з 09.05.2025 по 14.05.2025 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України

Враховуючи викладене, задоволенню підлягають саме періоди перебування позивача в зоні бойових дій, а саме - з 08.02.2023 по 25.04.2023, з 04.05.2023 по 24.08.2023, з 03.09.2023 по 23.11.2023, 05.12.2023 по 28.06.2024, з 04.07.2024 по 21.01.2025, з 23.01.2025 по 18.04.2025 та з 09.05.2025 по 14.05.2025.

Враховуючи вищезазначене, а також позовну вимогу позивача, суд вбачає підстави для часткового задоволення позовної вимоги та зобов'язує військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити позивачу різницю між додатковою винагородою у розмірі 100000 грн. за період з 24.05.2024 по 28.06.2024, з 04.07.2024 по 21.01.2025, з 23.01.2025 по 18.04.2025 та з 09.05.2025 по 14.05.2025 в розрахунку на місяць пропорційного часу участі у забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.

Стосовно вимоги перерахувати позивачу періоди безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з 08.02.2023 по 25.04.2023, з 04.05.2023 по 24.08.2024, з 03.09.2023 по 23.11.2023, 05.12.2023 по 28.06.2024, з 04.07.2024 по 21.01.2025, з 23.01.2025 по 18.04.2025 та з 09.05.2025 по 14.05.2025 на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці, суд зазначає наступне.

Згідно витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_4 від 14.05.2025 №145 молодшого сержанта ОСОБА_1 вважати таким, що справи та посаду здав і вибув зі складу сил та засобів оперативно-тактичного угруповання “ ІНФОРМАЦІЯ_3 » до нового місця служби. Вислуга років у Збройних Силах станом на 14.05.2025 становить: календарна - 04 роки 01 місяць 21 день; пільгова - не обраховувалась.

Відповідно до абзацу 7 підпункту 1 пункту 2.3 розділу II «Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей» затвердженого наказом Міноборони України від 14.08.2014 року № 530, час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.

Отже, час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

В свою чергу, час проходження військової служби, протягом якого військовослужбовець брав участь в антитерористичній операції в особливий період, зараховується до страхового стажу на пільгових умовах одного місяця служби за три.

Аналогічна правова позиція наведена Верховним Судом в постанові від 05.06.2018 року у справі № 348/347/17, від 30.07.2019 року у справі № 346/1454/17, від 02.04.2020 року у справі № 185/4140/17, 16.06.2020 року у справі № 185/7049/16-а.

Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом від 14.08.2014 № 530, передбачено обчислення вислуги років (загального страхового стажу) для призначення пенсій за вислугу років особам, звільненим з військової служби, відповідно до статті 17-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) та постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей" (зі змінами) (далі - Положення № 530)

Відповідно до п. 2.1 розділу ІІ положення № 530 особам, звільненим з військової служби, які мають право на пенсію відповідно до Закону, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються, зокрема, військова служба.

Пунктом 2.3 розділу II Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України № 530 від 14 серпня 2014 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 року за № 1294/26071, визначено, що при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу): один місяць служби за три місяці час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, а також інші періоди, зазначені в підпункті а пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей (зі змінами).

Відповідно до підпункту а пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей, до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, зокрема, участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Аналіз наведених норм права дає можливість дійти висновку, що зазначена служба підлягає зарахуванню на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Згідно довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України від 14.05.2025 №1557/2020, виданою військовою частиною НОМЕР_4 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в періоди з 08.02.2023 по 25.04.2023, з 04.05.2023 по 24.08.2023, з 03.09.2023 по 23.11.2023, 05.12.2023 по 28.06.2024, з 04.07.2024 по 21.01.2025, з 23.01.2025 по 18.04.2025 та з 09.05.2025 по 14.05.2025 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України

Враховуючи викладене, суд доходить висновку про необхідність виходу за межі позовних вимог та зобов'язання військової частини НОМЕР_2 перерахувати позивачу періоди безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з 08.02.2023 по 25.04.2023, з 04.05.2023 по 24.08.2023, з 03.09.2023 по 23.11.2023, 05.12.2023 по 28.06.2024, з 04.07.2024 по 21.01.2025, з 23.01.2025 по 18.04.2025 та з 09.05.2025 по 14.05.2025 на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці відповідно до абзацу першого підпункту "а" пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб.

Відповідно до ч. 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу.

Згідност. 90 Кодексу адміністративного судочинства Українисуд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Щодо судового збору, то суд зазначає, що позивач звільнений від його сплати згідно п.1 ч. 1 ст. 5 Закону України “Про судовий збір».

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_2 щодо нарахування зниженого розміру додаткової винагороди, військовослужбовцю ОСОБА_1 , за період з 24.05.2024 по 28.06.2024, з 04.07.2024 по 21.01.2025, з 23.01.2025 по 18.04.2025 та з 09.05.2025 по 14.05.2025 року за час забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії за час виконання бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення з противником на глибину виконання бойових (спеціальних) завдань військовою частиною (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) до батальйону включно.

Зобов'язати військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 різницю між додатковою винагородою у розмірі 100000 грн. за період з 24.05.2024 по 28.06.2024, з 04.07.2024 по 21.01.2025, з 23.01.2025 по 18.04.2025 та з 09.05.2025 по 14.05.2025 року в розрахунку на місяць пропорційного часу участі у забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.

Зобов'язати військову частину НОМЕР_2 перерахувати ОСОБА_1 періоди безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з 08.02.2023 по 25.04.2023, з 04.05.2023 по 24.08.2023, з 03.09.2023 по 23.11.2023, 05.12.2023 по 28.06.2024, з 04.07.2024 по 21.01.2025, з 23.01.2025 по 18.04.2025 та з 09.05.2025 по 14.05.2025 на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці відповідно до абзацу першого підпункту "а" пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складено 16.01.2026.

Суддя О.В. Царікова