Постанова від 08.01.2026 по справі 607/25298/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.01.2026 Справа №607/25298/25 Провадження №3/607/626/2026

м. Тернопіль

Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Воробель Н.П., за участю прокурора Яциків О., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який зареєстрований в АДРЕСА_1 , проживає в АДРЕСА_2 , не працює, РНОКПП НОМЕР_1 ,

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),

встановила:

ОСОБА_1 , будучи звільнений з посади головного державного інспектора Відділу охорони водних біоресурсів «Рибоохоронний патруль» Управління Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Тернопільській області, та відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону), примітки до статті 172-6 КУпАП, суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме 31.05.2024 о 09:56 подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією.

У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що повністю розуміє зміст роз'яснених йому прав, передбачених ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП, вину у вчиненні правопорушення визнав за обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення. Пояснив, що при звільненні не був повідомлений кадровиком про необхідність подання декларації. Просив накласти на нього мінімальний розмір штрафу.

Прокурор Яциків О. у судовому засіданні подала висновок (в порядку ч. 1 ст. 250 КУпАП) у справі про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, щодо ОСОБА_1 , у якому викладено обставини вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, які аналогічні тим, що зафіксовані у протоколі про адміністративне правопорушення.

Прокурор доходить висновку: визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 (ста) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700,00 гривень.

Прокурор поданий нею висновок підтримала з підстав, наведених у ньому.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, доводи прокурора, дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов такого висновку:

диспозиція ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Згідно з п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тобто державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.

Відповідно до наказу начальника Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства у Тернопільській області від 21.02.2022 №08-П «Про призначення ОСОБА_2 », ОСОБА_1 з 22 лютого 2022 року призначено на посаду головного державного інспектора Відділу охорони водних біоресурсів «Рибоохоронний патруль» в порядку просування по службі, як переможця конкурсу. Стаж державної служби ОСОБА_1 становить 7 днів 3 місяці 2 роки, має 9 (дев'ятий) ранг державного службовця.

Статтею 8 Закону України «Про державну службу» визначено, що державний службовець зобов'язаний, зокрема, дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Також частина 5 статті 5 Закону України «Про державну службу» визначає, що на державних службовців поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».

Відтак ОСОБА_1 є особою, на яку поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та, відповідно, є суб'єктом декларування.

Абзацом 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Також підпунктом 2 пункту 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 252/23 від 08.11.2023, визначено, що декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - протягом 30 днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду. Декларація при звільненні не подається у таких випадках: особа, яка припинила здійснення діяльності на одній посаді, продовжує здійснювати діяльність на іншій посаді; особа, яка припинила здійснення діяльності, упродовж 30 днів з дня припинення діяльності знову розпочала здійснення діяльності. Втрата статусу суб'єкта декларування у зв'язку із внесенням змін до закону або статусу юридичної особи публічного права не вважається припиненням діяльності та не зобов'язує особу подавати декларацію будь-якого виду.

Наказом тимчасово виконуючого обов'язки начальника Управління Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Тернопільській області від 04.04.2024 №44-3 «Про звільнення ОСОБА_2 », ОСОБА_1 з 04.04.2024 звільнено з посади головного державного інспектора відділу охорони водних біоресурсів «Рибоохоронний патруль», за угодою сторін.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи звільнений з посади головного державного інспектора Відділу охорони водних біоресурсів «Рибоохоронний патруль» Управління Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Тернопільській області, зобов'язаний був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), не пізніше 00:00 05.05.2024.

Водночас згідно з інформацією, яка наявна в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), лише 31.05.2024 о 09:56, оприлюднивши її на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Окрім власного визнання вини, вина ОСОБА_1 у вчиненому доводиться матеріалами, дослідженими у судовому засіданні, а саме:

- даними, які містяться у протоколі №406 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 01.12.2025,в якому зафіксовані конкретні обставини вчинення адміністративного правопорушення, а також пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності: «Не вчасно подав декларацію про звільнення, бо забув»;

- скріншотом з офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, з якого вбачається, що 31.05.2024 о 09:56 ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні);

- декларацією особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), поданою ОСОБА_3 31.05.2024 о 09:56;

- рапортом т.в.о. начальника 1-го сектору (протидії корупції) УСР в Тернопільській області ДСР Національної поліції України А.Сагайдака від 30.10.2025, згідно з яким в ході телефонної розмови ОСОБА_1 повідомив, що з вимогами Закону України «Про запобігання корупції» ознайомлений. Щодо несвоєчасного подання декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) повідомив, що не був обізнаний про необхідність подання декларації, а після того, як йому повідомили про обов'язок її подати, одразу подав;

- поясненнями ОСОБА_1 від 01.12.2025, відповідно до яких він згідно з ст. 63 Конституції України відмовився від надання будь-яких пояснень;

- довідкою т.в.о. начальника 1-го сектору (протидії корупції) УСР в Тернопільській області ДСР Національної поліції України А.Сагайдака, відповідно до якої згідно з відомостями інформаційного порталу Національної поліції України ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності не притягувався;

- копією листа Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України №39218/02-2025 від 02.10.2025 «Про скерування матеріалів»;

- копією листа Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій НАЗК №47-06/78714-25 від 24.09.2025;

- повідомленням Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 30.05.2024 №01;

- роздруківкою послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_4 ;

- копією запиту Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України №119064-2025 від 21.10.2025;

- копією відповіді на запит Управління Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Тернопільській області №1-7-9/741-25 від 28.10.2025;

- копією наказу начальника Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства у Тернопільській області від 21.02.2022 №08-П «Про призначення ОСОБА_2 »;

- копією наказу тимчасово виконуючого обов'язки начальника Управління Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Тернопільській області від 04.04.2024 №44-3 «Про звільнення ОСОБА_2 »;

- копією посадової інструкції, затвердженою 21.02.2022 начальником Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства у Тернопільській області, з якою ОСОБА_1 ознайомлений 22.02.2022 під особистий підпис;

- копією посадової інструкції державного службовця, затвердженою 04.04.2023 т.в.о. начальника Управління Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Тернопільській області, з якою ОСОБА_1 ознайомлений 04.04.2023 під особистий підпис;

- копією особової картки державного службовця,з якої вбачається, що ОСОБА_1 ознайомлений, зокрема, з вимогами і обмеженнями щодо прийняття та проходження державної служби відповідно до Закону України «Про державну службу», Закону України «Про запобігання корупції» та зобов'язується їх дотримуватися;

- копією журналу навчань та інструктажів з питань застосування антикорупційного законодавства Тернопільського рибоохоронного патруля, відповідно до якого 15.01.2024 ОСОБА_1 під особистий підпис ознайомлений із темою заняття/інструктажу «Декларування та інші вимоги фінансового контролю»;

- позитивною характеристикою на ОСОБА_1 , наданою т.в.о. начальника Управління Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Тернопільській області;

- роздруківкою Положення про Управління Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Тернопільській області, затвердженою Наказом Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм від 15.02.2024 №77;

- листом Департаменту проведення спеціальних перевірок та моніторингу способу житті НАЗК від 06.08.2024 №47-10/57396-24;

- копією витягу з положення про Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, затвердженим наказом Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України №17 від 06.11.2019.

Таким чином, зібрані по справі докази є належними та допустимими, взаємоузгодженими між собою та відповідають дійсним фактичним обставинам справи, встановленим у судовому засіданні.

Відповідно до роз'яснень, викладених у абз. 9 пп. 1 п. 2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017 «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією», під поважними причинами несвоєчасного подання декларації слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребування відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебування (тримання) під вартою тощо.

На підставі наведених положень законодавства, у судовому засіданні не встановлено наявності поважних причин несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні).

За таких обставин, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а тому його слід притягнути до відповідальності та накласти на нього адміністративне стягнення.

При накладенні адміністративного стягнення, беручи до уваги характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, відсутність обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, вважаю за доцільне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією статті.

Також, враховуючи вимоги ст. 40-1 КУпАП, вважаю за необхідне стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення.

Керуючись ст.ст. 33, 40-1, 172-6 ч. 1, 221, 276, 277, 283, 284, 294 КУпАП, суддя

постановила:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень, який стягнути в дохід держави.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з ОСОБА_1 стягується подвійний штраф в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700,00 грн (одна тисяча сімсот гривень 00 копійок) в дохід держави та витрати на облік зазначеного правопорушення, розмір яких визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу підлягає примусовому виконанню після закінчення строку, установленого частиною першою статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, шляхом звернення до виконання протягом трьох місяців з дня винесення. В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги. У разі відстрочки виконання постанови відповідно до статті 301 Кодексу України про адміністративні правопорушення перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 КУпАП, якщо апеляційної скарги не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду апеляційним судом.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.

Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня винесення постанови до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.

Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.

CуддяН. П. Воробель