КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ПОЛТАВИ
Справа №552/2500/25
Провадження № 3-в/552/7/26
16.01.2026 м. Полтава
Суддя Київського районного суду м. Полтави Айдаєв Р.З., за участі секретаря судового засідання Горякіної О.А., розглянувши матеріали подання фахівця Київського районного відділу філії ДУ «Центр пробації» в Полтавській області Турбай Ю. про вирішення питання пов'язаного з виконанням постанови Київського районного суду м. Полтави від 30.04.2025 щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
встановив:
До Київського районного суду м. Полтави 12.01.2026 надійшли матеріали подання фахівця Київського районного відділу філії ДУ «Центр пробації» в Полтавській області Турбай Ю. про вирішення питання пов'язаного з виконанням постанови Київського районного суду м. Полтави від 30.04.2025 щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обґрунтоване тим, що постановою Київського районного суду м. Полтави від 30.04.2025 у справі № 552/2500/25, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, та накладено на нього адміністративне стягнення у виді суспільно корисних робіт на строк сто двадцять годин. З 26.05.2025 зазначена постанова перебуває на виконанні в Київському районному відділі філії ДУ «Центр пробації» в Полтавській області. Порушнику ОСОБА_1 26.05.2025 та 04.06.2025 було направлено виклики за місцем проживання для явки до уповноваженого органу з питань пробації на 02.06.2025 та 10.06.2025, однак ОСОБА_1 не з'явився. 12.06.2025 було здійснено перевірку за місцем проживання ОСОБА_1 , в ході якої двері відчинив батько та повідомив, що син з'являється рідко, працює на охоронній фірмі, надати письмові пояснення за станом здоров'я не зміг, отримав на руки виклик на 13.06.2025. 01.08.2025 та 09.10.2025 повторно було направлено ОСОБА_1 виклик за місцем проживання для явки до уповноваженого органу з питань пробації на 08.08.2025 та 09.10.2025, однак ОСОБА_1 не з'явився. В зв'язку з тим, що ОСОБА_1 не з'являється за викликами для відбуття адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт, чим уникає від відбування призначеного стягнення, просить суд вирішити питання, пов'язане з виконанням постанови.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, не повідомивши суду причин своєї неявки.
Суд, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП та подання, дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що постановою Київського районного суду м. Полтави від 30.04.2025 у справі № 552/2500/25, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, та накладено на нього адміністративне стягнення у виді суспільно корисних робіт на строк сто двадцять годин.
Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 31-1 КУпАП, суспільно корисні роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, оплачуваних робіт, вид яких та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначає відповідний орган місцевого самоврядування. Суспільно корисні роботи призначаються районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судом (суддею) на строк від ста двадцяти до трьохсот шістдесяти годин і виконуються не більше восьми годин, а неповнолітніми - не більше двох годин на день.
Як передбачено ст. 325-1 КУпАП, постанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про накладення адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт надсилається на виконання органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, не пізніше дня, наступного за днем набрання постановою законної сили. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої визначається відповідним органом місцевого самоврядування. За виконання суспільно корисних робіт порушнику нараховується плата за виконану ним роботу. Оплата праці здійснюється погодинно за фактично відпрацьований час у розмірі не меншому, ніж встановлений законом мінімальний розмір оплати праці.
Окрім того, порядок виконання адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачений наказом Міністерства юстиції України № 474/5 від 19.03.2013 року «Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт» (надалі - Порядок).
Так, згідно з розділом ХІ вказаного Порядку, виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт покладається на уповноважений орган з питань пробації.
Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначається відповідним органом місцевого самоврядування. Строк стягнення у вигляді суспільно корисних робіт обчислюється в годинах, протягом яких порушник виконував визначену суспільно корисну працю. Суспільно корисні роботи виконуються не більше восьми годин на день, неповнолітніми - двох годин на день. Щороку на початку року уповноважений орган з питань пробації надсилає запити до органів місцевого самоврядування та власникам підприємств щодо погодження переліку об'єктів, на яких порушники відбуватимуть суспільно корисні роботи, та видів таких робіт.
Функції уповноваженого органу з питань пробації при виконанні адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачені розділом ХІІ Порядку.
Відповідно до п.12.1 Порядку, при виконанні постанов суду (судді) про застосування суспільно корисних робіт на уповноважений орган з питань пробації покладаються: облік порушників; роз'яснення порушникам порядку та умов відбування суспільно корисних робіт; погодження з органами місцевого самоврядування та власниками підприємств переліку об'єктів, на яких порушники виконуватимуть суспільно корисні роботи, та видів таких робіт; контроль за відбуванням стягнення порушниками та виконанням обов'язків власником підприємства за місцем відбування порушниками суспільно корисних робіт; облік відпрацьованого порушниками часу; проведення у разі потреби контрольних перевірок за місцем відбування порушниками суспільно корисних робіт; з'ясування причин невиходу порушників на суспільно корисні роботи; складання протоколу про адміністративне правопорушення стосовно порушників, які ухиляються від відбування суспільно корисних робіт.
Умови виконання постанов суду (судді) про застосування адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачені розділом ХІІІ вказаного вище Порядку.
Відповідно до п. 13.14. Порядку, усі питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, відповідно до статті 304 Кодексу України про адміністративні правопорушення вирішуються судом, який виніс постанову.
За приписами ст.304 КУпАП питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Пунктом 13.13 Порядку передбачено, що якщо після встановлення місця проживання порушника з'ясовано, що він за цим місцем не проживає, місцеперебування його невідоме та наявні підстави, що унеможливлюють виконання постанови суду (судді), уповноважений орган з питань пробації вносить до суду, який виніс постанову, подання щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови.
При цьому фахівцем Київського районного відділу філії ДУ «Центр пробації» в Полтавській області Турбай Ю. не конкретизовано, яке саме питання пов'язане з виконання постанови ставиться на розгляд судді, а суддя не наділений правом самостійно ініціювати вид питання, яке необхідно вирішити, у зв'язку з виконанням постанови.
Керуючись ст. ст. 31-1, 304, 325-4 КУпАП,
постановив:
У задоволенні подання фахівця Київського районного відділу філії ДУ «Центр пробації» в Полтавській області Турбай Ю. про вирішення питання пов'язаного з виконанням постанови Київського районного суду м. Полтави від 30.04.2025 щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Київський районний суд м. Полтави шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний термін з дня проголошення постанови.
Суддя Р.З. Айдаєв