Постанова від 16.01.2026 по справі 260/8525/23

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2026 рокуЛьвівСправа № 260/8525/23 пров. № А/857/28967/24

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді: Запотічного І.І.,

суддів: Глушка І.В., Довгої О.І.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м.Львові апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2024 року (суддя- Микуляк П.П., ухвалене в м. Ужгород) у справі № 260/8525/23 за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області", Міністерства внутрішніх справ України про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

03 жовтня 2023 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області" та Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправними дії Державної установи « Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України» та Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови ОСОБА_1 , у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області оновленої довідки про розмір мого грошового забезпечення станом на 03 березня 2019 року, у відповідності до Закону України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статей 43, 51,63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, для здійснення обчислення, перерахунку розміру та виплати пенсії з 01 квітня 2019 року (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії); зобов'язання Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України» та Міністерство внутрішніх справ України виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 03 березня 2019 року, відповідно до Закону України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статей 43,51,63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №6988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, для здійснення обчислення, перерахунку розміру та виплати пенсії, із врахуванням: розміру посадового окладу - 3400 грн. на місяць; доплати до посадового окладу 50% - 1700 грн.; окладу по військовому або спеціальному званню - 2400 грн.; процентної надбавка за вислугу років у розмірі 40 % грошового утримання - 3000 грн.; щомісячна надбавка 100 % - 10500 грн.; таємність - 10% від окладів - 510 грн.; доплати за особливі умови служби 50% грошового утримання - 3750 грн.; доплати у розмірі 100% пенсії за вислугу 20 і більше років на посадах слідчих - 45422,96 грн.; доплати за слідчу роботу - 25% грошового утримання - 3750 грн.; доплати за безперервну службу 90% до грошового забезпечення - 66990 грн.; премії 33,3 % - 47093,84грн., а всього із суми місячного грошового забезпечення 188516,8грн., у розмірі 76 % грошового забезпечення, з 01 квітня 2019 року (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2024 року позов задоволено повністю.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, його оскаржило Міністерство внутрішніх справ України, подавши апеляційну скаргу до Восьмого апеляційного адміністративного суду, та з наведених в ній підстав, покликаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняте нове про відмову в задоволені позову.

Позивач у відзиві на апеляційну скаргу рішення суду першої інстанції вважає законним та просить залишити його без змін.

Оскільки апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, колегія суддів, керуючись п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, вирішила розглядати справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, відзив, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.

Як вірно встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, що на підставі заяви позивача від 09 листопада 2022 року про видачу оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення з прирівняною посадою поліцейських, Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області » видано позивачеві для перерахунку пенсії довідку за №33/27-2362 від 25 листопада 2022 року, з наступними видами грошового забезпечення: посадовий оклад - 3 400 грн.; оклад за спеціальним званням полковник міліції - 2 400 грн.; надбавка за стаж служби в поліції 50% - 2 900 грн.; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 74,57% - 6486,59 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% -340,00 грн.; премія - 76,81% -11 926,74 грн. Всього - 27 454,33 грн.

Позивач вважає, що дії Міністерства внутрішніх справ України та Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області» є протиправними, через включення в довідку протиправних та нечинних видів грошового забезпечення та не включення до переліку видів грошового забезпечення, які обов'язково повинні включатися до довідки про розмір його грошового забезпечення, і які в подальшому повинні враховуватися пенсійним органом під час обчислення пенсії та проведення її перерахунку.

У зв'язку із чим звернувся з даним позовом до суду.

Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 129 від 25 лютого 2019 року в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсії є Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України, запити до якого зобов'язані направляти сектори із соціально-гуманітарних питань, в даному випадку Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області».

Згідно Положення про Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України за № 440 від 24 травня 2018 року, Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України є структурним підрозділом апарату Міністерства внутрішніх справ України та не має статусу окремої юридичної особи.

Всі перераховані вище підрозділи: сектор із соціально-гуманітарних питань, Департамент - є структурними підрозділами Міністерства внутрішніх справ.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що ОСОБА_1 , проходив службу в Управління Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області (далі - УМВС) і наказом УМВС за №376 о/с від 23 грудня 2005 року був звільнений зі служби (за віком) у відставку, з посади першого заступника начальника слідчого управління - начальника відділу по розслідуванню особливо важливих справ та злочинів, скоєних організованими групами, УМВС України в Закарпатській області з 30 грудня 2005 року, у званні полковника міліції, вислуга років на день звільнення для призначення пенсії складала 27 років 04 місяці 10 днів (а.с.13).

Згідно Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), позивачеві була призначена пенсія, та з 17 січня 2006 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлянні Пенсійного фонду України в Закарпатській області.

Сума пенсії відповідно до розрахунку вислуги років була встановлена в розмірі 76% грошового забезпечення, яке (відповідно до грошового атестата № 174 від 30 грудня 2005 року, виданого УМВС України в Закарпатській області) включає такі щомісячні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 193,00 грн.; доплата до посадового окладу 50% - 96,50 грн.; оклад по військовому або спеціальному званню - 135,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років у розмірі 40 % - 169,80 грн.; щомісячна надбавка 100 % - 594,30 грн.; таємність - 10% від окладів - 28,85 грн.; доплата за особливі умови служби 50% - 212,00 грн.; доплата у розмірі 100% пенсії за вислугу 20 і більше років на посадах слідчих - 2571,09 грн.; доплата за слідчу роботу 25% - 106,13 грн.; доплата за безперервну службу 90% - 3696,32 грн.; премія 33,3% - 2598,51 грн.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є зокрема, Закон № 2262-ХІІ.

Відповідно до статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно ч.2 ст.9 Закону № 2011-ХІІ, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною третьою статті 9 Закону № 2011-XІІ передбачено, що грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Відповідно до статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно частин першої, другої та четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно частини вісімнадцятої статті 43 Закону № 2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частини третьої статті 51 згаданого Закону перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно пункту 1 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до абзацу першого пункту 5 Порядку № 45 у редакції Постанови № 103 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Як вірно зазначено судом першої інстанції, що Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18 визнав, зокрема щодо переліку видів грошового забезпечення, які обов'язково повинні включатися до довідки про розмір грошового забезпечення позивача (військового пенсіонера) та які в подальшому повинні враховуватися пенсійним органом під час обчислення пенсії та проведення її перерахунку, а також щодо форми цієї довідки, пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Верховний суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у зразковій справі № 160/8324/19 від 17 грудня 2019 року встановив: “...зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін ».

Згідно п. 39 нього ж зразкового рішення зазначено: “До того ж рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України».

Конституційний Суд України у рішенні від 13.05.2015 за № 4-рп/2015 у справі за конституційним зверненням громадянина ОСОБА 5 щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України № 2262-ХІІ наголосив на тому, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.

Порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.

Згідно пункту 24 Порядку№ 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.

Також, чинним є пункт 5 Постанови №103, згідно з яким перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту З цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (Офіційний вісник України, 2008 p., № 12, ст. 301).

Як вірно зазначено судом першої інстанції, аналогічний алгоритм дій визначає Інструкція про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та з інших соціальних питань», затверджена наказом МВС України від 17 вересня 2018 року №760 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 жовтня 2018 року за №1152/32604; далі Інструкція №760) та Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007р. №3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Аналогічна правова позиція відображена у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.

З врахуванням наведеного, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що згідно абзацу другого розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 02 липня 2015 року № 580-VIII “Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до статті 94 Закону України “Про Національну поліцію», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988), з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260, затверджено Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260).

Судом першої інстанції зазанчено, що на підставі вказаних змін, виникла необхідність перерахунку раніше встановленої позивачу пенсії, з урахуванням зміни розміру посадового окладу та окладу за спеціальним званням, зокрема: посадовий оклад - 3400,00 грн.; доплата до посадового окладу 50% - 1700,00 грн.; оклад по військовому або спеціальному званню - 2400,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років у розмірі 40 % грошового утримання - 3000,00 грн.; (3400+2400+1700=7500 х 40% = 3000); щомісячна надбавка 100 % - 10500,00 грн.; (3400+1700+2400+3000 =10500); таємність - 10% від окладів - 510,00 грн.; (3400+ 1700= 5100 х 10% = 510); доплата за особливі умови служби 50% грошового утримання - 3750,00 грн.; (3400 +1700 + 2400 =7500 х 50% = 3750). Примітка: основні види грошового забезпечення складають - 25260,00 грн. (3400 грн. + 1700 грн. + 2400 грн. + 3000 грн. + 10500 грн. + 510 грн. + 3750 грн. = 25260 грн.); доплата у розмірі 100% пенсії за вислугу 20 і більше років на посадах слідчих - 45422,96 грн.;

1. 25260 грн.(основне грош.забезп.) х 90 % ( за безп. служб.) = 22734 грн.

2. 25260 грн. + 22734 грн. = 47994 грн.

3. 47994 грн. х 33,3% (премія) = 15982 грн.

4. 25260 грн.(осн.грош.забезп.) + 22734 грн.(безп.служб.) + 15982грн.(прем.) = 63976 грн.;

5. 63976 грн. х 71 % = 45422,96 грн..

Доплата за слідчу роботу - 25% грошового утримання - 3750,00 грн.;

Доплата за безперервну службу 90% до грошового забезпечення - 66990,00 грн;

1. (25260 грн (осн.грош.забезп.) + 45422,96 грн. (пенсійна доплата)+3750 грн. (слід.роб.) = 74432,96 грн.;

2. 74432,96 грн. х 90% = 66990 грн.

Премія 33,3% - 47093,84 грн.

1. 25260 грн.(осн.грош.заб.)+45422,96 грн.(пенс.доп.) +66990 грн. (безп. служб.) + 3750 грн. ( слід.роб.) =141422,92 грн.

2. 141422,96 грн. х 33,3% = 47093,84 грн..

Загально (сума з якої вираховується пенсія): 25260 грн.(осн. грош.заб.) + 45422,96 грн. (пенс.доп.) + 66990 грн. (безп. служб.) + 3750 грн. (слід.роб.) + 47093,84(33,3%) = 188516,80 грн.

Згідно статей 12, 13 Закону України № 2262-ХІІ та Висновку призначення пенсії за вислугу років згідно з Законом України “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького складу органів внутрішніх справ» від 09 квітня 1992 року сума пенсії до розрахунку вислуги років була встановлена в розмірі 76%.

Колегія суддів апеляційного суду аналізуючи норми права та встановлені обставини даної справи вважає, що зазначення конкретних відомостей про розміри основних і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій для обчислення, перерахунку розміру та виплати пенсії позивачу віднесено до дискреційних повноважень відповідного органу державної влади, в даному випадку Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України» по закарпатській області.

Згідно ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Щодо доводів апелянта про те, що постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.08.2023 року у справі №260/5515/22, з тим самим предметом спору і з тих самих підстав, в задоволені позову ОСОБА_1 відмовлено, апеляційний суд зазначає наступне.

При розгляді адміністративної справи 260/5515/22 апеляційний суд прийшов до висновку, що Міністерство внутрішніх справ України не є належним відповідачем у справі, та суд апеляційної інстанції позбавлений можливості провести його заміну або залучити співвідповідача (другого відповідача), як і позбавлений можливості направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції, судова колегія вважає, що у даному випадку слід відмовити позивачу у задоволенні позову з підстав пред'явлення його до неналежного органу.

Також апеляційний суд постановив, що інші доводи апеляційної скарги у справі № 260/5515/22, які безпосередньо стосувалися питання щодо законності відмови у виготовленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача, з огляду на висновок суду апеляційної інстанції про відмову у задоволенні позову з підстав пред'явлення його до неналежного органу, не можуть бути перевірені судом апеляційної інстанції у даній справі.

При цьому, в постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.08.2023 року у справі №260/5515/22, колегія суддів зауважує, що відмова у задоволенні адміністративного позову, заявленого до неналежного відповідача, враховуючи неможливість його заміни на стадії перегляду судового рішення в апеляційному порядку, не позбавляє позивача права на повторне звернення до суду з тим самим позовом до належного відповідача/відповідачів.

Таким чином, апеляційний суд вважає, що Міністерство внутрішніх справ України не є належним відповідачем у справі.

Приписами частини 1 статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Підсумовуючи наведене, на переконання апеляційного суду, суд першої інстанції допустив неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи. Відтак, рішення суду першої інстанції слід скасувати та прийняти нове про часткове задоволення позову.

Оскільки суд апеляційної інстанції за результатами розгляду даної справи дійшов висновку про часткове задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції з прийняттям постанови про часткове задоволення позову, керуючись статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України слід стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати по сплаті судового збору за подання позову в розмірі 536, 80 грн, що становить половину суми сплаченого судового збору.

Керуючись статтями 308, 310, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України задовольнити частково.

Рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2024 року у справі № 260/8525/23 скасувати та прийняти нове, яким позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області" щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 03 березня 2019 року.

Зобов'язати Державну установу "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області" виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 03 березня 2019 року, відповідно до Закону України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статей 43,51,63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", із зазначенням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, для здійснення обчислення, перерахунку розміру та виплати пенсії.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області" (код ЄДРПОУ - 08734492) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 536 (п'ятсот тридцять шість ) грн. 80 коп.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя І. І. Запотічний

судді І. В. Глушко

О. І. Довга