Постанова від 15.01.2026 по справі 460/14639/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2026 рокуЛьвівСправа № 460/14639/24 пров. № А/857/8152/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Гуляка В.В.

суддів: Ільчишин Н.В., Матковської З.М.

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області,

на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 23 січня 2025 року (суддя - Зозуля Д.П., час ухвалення - не вказаний, місце ухвалення - м. Рівне, дата складання повного рішення - 23.01.2025),

в адміністративній справі № 460/14639/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області,

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

У листопаді 2024 ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся в суд із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (надалі - відповідач-1) та до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (надалі - відповідач-2), в якому просив: 1) визнати протиправним та скасування Рішення відповідача-2 № 956150126654 від 03.09.2024 щодо переходу на інший вид пенсії (на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2); 2) зобов'язати відповідача-1 перевести позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 2 та виплачувати пенсію за віком з 28.08.2024.

Відповідач-2 подав відзив на позовну заяву, у якому висловив свої заперечення проти його задоволення. Просив відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 23 січня 2025 року позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 03.09.2024 №956150126654 щодо відмови ОСОБА_1 у переведення із пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 2, відповідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перевести ОСОБА_1 із пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 2, відповідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 28.08.2024. В задоволенні позовних вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області - відмовлено. Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області витрати по сплаті судового збору на суму 605,60 грн..

З цим рішенням суду першої інстанції не погодився відповідач-2 та оскаржив його в апеляційному порядку, вважає, що рішення суду є незаконним та необгрунтованим, винесене з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, а тому рішення суду підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі.

В обґрунтування апеляційних вимог апелянт зазначає, що працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці передбаченого абз.1 п.2 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами 1, 15-23 цього пункту відповідного страхового стажу, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абз.1 ч.1 ст.26 цього Закону. Зазначив апелянт, що стаж роботи позивача за списком № 2 становить 10 років 8 місяців 7 днів, тобто в нього відсутній повний пільговий стаж (12 років 6 місяців). Звертає увагу апелянт, що згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 зі змінами) (далі - Порядок 22-1), до заяви додаються документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зокрема, довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видана підприємством, установою, організацією відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу, та документи про проведення атестації робочих місць за умовами праці відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 року № 442 «Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» (далі Порядок 442) (для зарахування до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періодів робіт з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 або із шкідливими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України після 21 серпня 1992 року). Враховуючи вищенаведені обставини та норми законодавства, апелянт вважає, що у позивача відсутнє право на переведення на пенсію за віком, відповідно до ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

За результатами апеляційного розгляду апелянт просить скасувати рішення суду від 23.01.2025 року в справі № 460/14639/24 та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 в повному обсязі.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та докази по справі, обговоривши доводи, межі та вимоги апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Судом встановлено такі фактичні обставини справи.

Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, як особа з інвалідністю 3 групи та отримує пенсію по інвалідності, відповідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

28.08.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області із заявою про переведення із пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 2, відповідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідач-2, за принципом екстериторіальності, розглянув вищезгадану заяву від 28.08.2024, та за результатами цього розгляду прийняв Рішення від 03.09.2024 №956150126654 про відмову позивачу у переведенні на пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 2 (а.с.8-9).

Підставою для відмови у Рішенні від 03.09.2024 № 956150126654 вказано те, що на підтвердження пільгового стажу за списком № 2 позивачем до заяви надано довідку від 20.10.2023 № 108 за періоди роботи позивача на посаді машиніста з 12.05.2000 по 01.02.2002, з 08.05.2002 по 06.10.2008, з 19.05.2009 по 02.08.2010, з 24.05.2011 по 26.09.2012, видану ПАТ "Бродівський завод сухого знежиреного молока". Стаж роботи за списком № 2, обчислений на підставі вказаної довідки становить 10 років 8 місяців 7 днів. Отже у позивача відсутній повний пільговий стаж за списком № 2 (12 років 6 місяців), право на переведення на пенсію за віком, відповідно до ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відсутнє.

Позивач, не погодившись з відмовою відповідача, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи у взаємозв'язку з нормами законодавства, що регулюють спірні правовідносини, колегія суддів апеляційного суду погоджується із висновками суду першої інстанції про часткове задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

Судом вірно враховано, що принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV).

Відповідно до абз. 1, 2 п. 2 Розділу XV "Прикінцеві положення" № 1058-VI пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Згідно частини першої статті 114 Закону № 1058-VI, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Пунктом 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-VI передбачено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи; жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.

Крім того, судом вірно зазначено та враховано, що атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України 01 серпня 1992 року №422 (далі - Порядок №442), та Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01 вересня 1992 року №41 (далі - Методичні рекомендації).

Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає в регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу в несприятливих умовах.

Згідно з Порядком № 442 при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5- річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації. Атестація робочих місць за умовами праці проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.

Результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Відповідно до пункту 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затв. наказом Міністерства праці і соціальної політики України від 18.11.2005 № 383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що були чинні в період роботи особи. При цьому для підтвердження стажу роботи з шкідливими та важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку з оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи та виписку із наказу про проведення атестації робочого місця, якщо робота, яка дає право на пільгове пенсійне забезпечення, має місце після 21 серпня 1992 року.

Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 зі змінами) (далі - Порядок 22-1), до заяви додаються документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зокрема, довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видана підприємством, установою, організацією відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу, та документи про проведення атестації робочих місць за умовами праці відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 року № 442 «Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» (далі Порядок 442) (для зарахування до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періодів робіт з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 або із шкідливими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України після 21 серпня 1992 року).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, підпункт, найменування списків бо їх номери, куди включається цей період роботи; відомості про проведені атестації робочих місць із зазначенням дати проведення атестації вперше, періоди перебування у відпустках без збереження заробітної плати, по догляду за дитиною, простої, тощо; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Разом з тим, пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затв. Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637, (далі - Порядок №637) визначено, що основним документом який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Згідно п. 20 Порядку №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Так, з матеріалів справи, а саме записів копії трудової книжки НОМЕР_1 видно та не заперечується сторонами по справі те, що позивач працював з 12.05.2000 по 01.02.2002, з 08.05.2002 по 06.10.2008, з 19.05.2009 по 02.08.2010, з 24.05.2011 по 26.09.2012 у ПАТ "Бродівський завод сухого знежиреного молока" на посаді машиніста холодильних установок (а.с. 10-20).

Згідно із копією висновку № 2326 про результати експертизи якості атестації робочих місць за умовами праці у ВАТ "Бродівський завод сухого знежиреного молока", за результатами атестації наказом від 18.10.2001 № 174 "Про результати проведення атестації умовами праці у 2001р." право пільгових пенсій обґрунтовано підтверджено на робочих місцях: за списком № 2 "Механічна майстерня": машиніст холодильних установок - КП- 8163.2, поз.23200000-14341 (а.с. 22).

Вищенаведені обставини роботи позивача на робочих місцях, передбачених Списком № 2 та проведення атестації цих робочих місць, відповідачами не заперечуються.

При цьому, відповідач-2 у оскаржуваному Рішенні від 03.09.2024 № 956150126654 покликається на відсутність у позивача повного пільгового стажу за Списком № 2 (12 років 6 місяців).

Як уже зазначалося вище, пунктом 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-VIП встановлено, що працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.

З цього приводу, судом першої інстанції вірно враховано, що станом на дату звернення зі заявою від 28.08.2024, позивач досягнув віку 56 років та має право на зменшення пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону на 4 роки.

Крім того, позивач має більше половини стажу на зазначених роботах (10 років 8 місяців 7 днів).

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що у позивача наявне право на переведення на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Враховуючи встановлені обставини справи та наведені вище норми права, оскаржуване Рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 03.09.2024 № 956150126654 є протиправним та підлягає скасуванню.

Доводи апеляційної скарги рішення суду не спростовують та зводяться до непогодження із ним, а тому апеляційним судом визнаються як необґрунтовані.

Колегія суддів також враховує, що рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні решти позовних вимог - позивач не оскаржує.

З врахуванням наведених вище норм законодавства та фактичних обставин справи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції є законним і обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права з повним встановленням обставин справи, що не спростовано доводами апеляційної скарги, які колегією суддів відхиляються як необґрунтовані з урахуванням наведеного вище правового регулювання спірних правовідносин.

Суд апеляційної інстанції також зазначає, що відповідно до п.2 ч.5 ст.328 КАС України, не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження).

Проаналізувавши характер спірних правовідносин, предмет доказування, склад учасників справи та враховуючи, що дану адміністративну справу було розглянуто судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження, суд апеляційної інстанції зазначає, що дана адміністративна справа є справою незначної складності, а тому рішення суду апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Керуючись ст.ст. 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд -

постановив:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області - залишити без задоволення.

Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 23 січня 2025 року в адміністративній справі № 460/14639/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення і касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя В. В. Гуляк

судді Н. В. Ільчишин

З. М. Матковська