15 січня 2026 рокуЛьвівСправа № 300/3782/24 пров. № А/857/3104/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Гуляка В.В.
суддів: Ільчишин Н.В., Матковської З.М.
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області,
на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31 грудня 2024 року (суддя - Шумей М.В., час ухвалення - не вказаний, місце ухвалення - м. Івано-Франківськ, дата складання повного рішення - не зазначено),
в адміністративній справі № 300/3782/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області,
про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
У травні 2024 року ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся в суд із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі - відповідач), в якому просив: 1) визнати протиправною відмову відповідача у здійсненні перерахунку пенсії позивачу оформленої листом від 02.05.2024 за №0900-0202-8/26597 про відмову у перерахунку пенсії; 2) зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 29.02.2024 зарахувавши до стажу період його роботи з 01.01.2004 по 07.02.2024 у Комунальному некомерційному підприємстві «Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров'я Івано-Франківської обласної ради» в подвійному розмірі згідно ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечує проти позову з підстав викладених у відзиві. Просить відмовити у задоволенні позову.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31 грудня 2024 року позов задоволено повністю. Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 оформленої листом від 02.05.2024 за №0900-0202-8/26597 про відмову у перерахунку пенсії. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 29.02.2024 зарахувавши до стажу період його роботи з 01.01.2004 по 07.02.2024 у Комунальному некомерційному Підприємстві «Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров'я Івано-Франківської обласної ради» в подвійному розмірі згідно ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
З цим рішенням суду першої інстанції не погодився відповідач та оскаржив його в апеляційному порядку, вважає, що рішення суду підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
В обґрунтування апеляційних вимог апелянт зазначає, що відповідач листом від 02.05.2024 за №0900-0202-8/26597 повідомив представника позивача про відмову у перерахунку пенсії позивачу шляхом зарахування до стажу періоду його роботи з 01.01.2004 по 07.02.2024 у Комунальному некомерційному підприємстві «Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров'я Івано-Франківської обласної ради» в подвійному розмірі, оскільки статтею 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено зарахування стажу в подвійному розмірі особам, які працювали в психіатричних закладах охорони здоров'я до 01.01.2004 (дата введення в дію Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»), а після 01.01.2004 зарахування стажу в подвійному розмірі із вказаної підстави законом не передбачено. Тому, вважає апелянт, що відповідач правомірно не врахував стаж роботи позивача з 01.01.2004 по 07.02.2024 у подвійному розмірі. Крім цього, звертає увагу апелянт на те, що суд не може зобов'язувати пенсійний орган призначати пенсію, оскільки саме на останній покладено обов'язок обрахування стажу роботи особи та встановлення всіх необхідних умов для призначення пенсії. Тому належним способом захисту є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву про призначення пенсії за віком, з врахуванням зазначених у рішенні суду висновків.
За результатами апеляційного розгляду апелянт просить скасувати рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.12.2024 року та постановити рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Суд апеляційної інстанції, дослідивши матеріали справи та докази по справі, обговоривши доводи, межі та вимоги апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, вважає, що апеляційну скаргу необхідно задоволити частково.
Суд встановив такі фактичні обставини справи.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Після призначення пенсії позивач продовжував працювати.
29.02.2024 представник позивача звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з адвокатським запитом, щодо надання належним чином завірених копій документів із пенсійної справи, а саме усіх протоколів (розпоряджень) про призначення (перерахунок) пенсії ОСОБА_1 , про періоди страхового стажу та заробітної плати, яка врахована при розрахунку пенсії (а.с. 16).
На виконання адвокатського запиту від 29.02.2024 відповідач листом від 05.03.2024 за №0900-0202-8/13478 надіслав документи із пенсійної справи позивача (а.с.17, 18-28).
29.02.2024 року позивачем через Портал електронних послуг Пенсійного фонду України подано заяву до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про перерахунок пенсії з проханням зарахувати до стажу період його роботи з 01.01.2004 по 07.02.2024 у Комунальному некомерційному підприємстві «Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров'я Івано-Франківської обласної ради» в подвійному розмірі згідно ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (а.с. 26).
29.04.2024 адвокат в інтересах позивача звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з адвокатським запитом, з вимогою надати належним чином завірені копії відповіді на звернення ОСОБА_1 про перерахунок пенсії, з яким він звертався 29.02.2024 року через Портал електронних послуг Пенсійного фонду України (а.с. 29).
У відповідь на адвокатський запит від 29.04.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області листом від 02.05.2024 за №0900-0202-8/26597 повідомило представника позивача, зокрема про те, що 29.02.2024 року позивач через Портал електронних послуг Пенсійного фонду України звернувся зі заявою про перерахунок пенсії, а саме допризначення у зв'язку з додатковими документами, оскільки періоди страхового стажу згідно довідки №2305 від 07.02.2024 уже взяті до розрахунку пенсії, то після проведеного перерахунку, розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 не змінився (а.с. 30-31).
Вважаючи протиправною відмову у перерахунку пенсії з зарахуванням до стажу періоду роботи з 01.01.2004 по 07.02.2024 в подвійному розмірі, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та рішенню суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів апеляційного суду враховує наступне.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначаються Законом України від 09.07.2023 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(далі - Закон № 1058-ІV).
Відповідно до ч. 1ст. 44 Закону № 1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно частини п'ятої статті 45 Закону №1058-IV, документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду України та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 № 13-1) затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Порядок №22-1).
Відповідно до пункту 1.1 Порядку №22-1, заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Пунктом 1.8 Порядку № 22-1 встановлено, що днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал або засобами Порталу Дія днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі або засобами Порталу Дія заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів). Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій, якщо інше не передбачено цим Порядком), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів (пункт 4.3 Порядку № 22-1).
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження (пункт 4.7 Порядку № 22-1).
Таким чином, рішення винесене пенсійним органом за результатами розгляду заяви та всіх поданих заявником документів, повинно містити, зокрема обгрунтування із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Суд апеляційної інстанції враховує, що із змісту листа Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 02.05.2024 за №0900-0202-8/26597 видно, що він є відповіддю на адвокатський запит від 29.04.2024, а не рішенням, прийнятим за результатами розгляду заяви позивача від 29.02.2024 року про перерахунок пенсії з зарахуванням до стажу періоду його роботи з 01.01.2004 по 07.02.2024 в подвійному розмірі, згідно ст.60 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку, що відповідачем не розглянуто по суті заяву позивача і, відповідно, жодного з передбачених Порядком №22-1 рішень за наслідками розгляду такої заяви не прийнято, що свідчить про недотримання ним встановленого законодавством порядку вирішення цього питання і суперечить вищенаведеним нормам.
Таким чином, відповідач, за наслідками розгляду заяви позивача від 29.02.2024, допустив протиправну бездіяльність та не ухвалив жодного передбаченого законом рішення, а тому відповідач зобов'язаний розглянути заяву позивача від 29.02.2024 та прийняти вмотивоване рішення по суті заявлених вимог.
Наведених вище норм законодавства і фактичних обставин справи суд першої інстанції не врахував та дійшов помилкового висновку про те, що відповідь Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області оформлена листом від 02.05.2024 за №0900-0202-8/26597 являється рішенням про відмову у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 ..
Таким чином, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог, а саме, визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не розгляду по суті заяви позивача від 29.02.2024 про перерахунок пенсії та зобовязання відповідача за результатами розгляду заяви позивача від 29.02.2024 прийняти законне та вмотивоване рішення.
З урахуванням наведених вище норм законодавства та фактичних обставин справи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що судом першої інстанції не з'ясовано фактичних обставини справи, рішення суду першої інстанції винесено з порушенням норм матеріального і процесуального права, а тому, відповідно до статті 317 КАС України, рішення суду першої інстанції слід скасувати і прийняти нове судове рішення про часткове задоволення позовних вимог.
Суд апеляційної інстанції також зазначає, що відповідно до п.2 ч.5 ст.328 КАС України, не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження).
Проаналізувавши характер спірних правовідносин, предмет доказування, склад учасників справи, та враховуючи, що дану адміністративну справу було розглянуто судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження, суд апеляційної інстанції зазначає, що дана адміністративна справа є справою незначної складності, а тому рішення суду апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Керуючись ст.ст. 243, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд
постановив:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області - задоволити частково.
Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31 грудня 2024 року в адміністративній справі № 300/3782/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії - скасувати і прийняти нову постанову.
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задоволити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо нерозгляду по суті заяви ОСОБА_1 від 29 лютого 2024 року про перерахунок пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області розглянути по суті заяву ОСОБА_1 від 29 лютого 2024 року про перерахунок пенсії, і за результатами розгляду прийняти обгрунтоване і законне рішення.
У задоволенні решта позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення і касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя В. В. Гуляк
судді Н. В. Ільчишин
З. М. Матковська