Постанова від 14.01.2026 по справі 725/190/26

Єдиний унікальний номер 725/190/26

Номер провадження 3/725/77/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.01.2026 року м. Чернівці

Суддя Чернівецького районного суду міста Чернівців Войтун О.Б., розглянувши справи про порушення митних правил, які надійшли від Чернівецької митницi Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 481 ч. 6 МК України громадянки Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , закордонний паспорт № НОМЕР_1 , проживає по АДРЕСА_1 , -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про порушення митних правил №0730/UA408000/2025, 11.12.2025 року о 10 год. 04 хв. на територію п/п «Дяківці-Раковець» м/п «Дяківці» Чернівецької митниці в'їхав автомобіль «LEXUS UX200» під керуванням гр.. Румунії ОСОБА_3 , який прямував з Румунії до України в приватних справах. У квазаному транспортному засобі в якості пасажира прямувала громадянка Румунії ОСОБА_1 .

При здійсненні митних процедур було встановлено, що громадянка Румунії ОСОБА_1 , 15.09.2024 року ввезла на митну територію України в режимі тимчасового ввезення терміном до 1-го року автомобіль марки «NІSSAN X-TRAIL», реєстраційний номерний знак Румунії « НОМЕР_2 », VIN: НОМЕР_3 та як станом на 15.09.2025 року так і 11.12.2025 року його не вивезла за межі митної території України.

Таким чином громадянка Румунії ОСОБА_1 , перевищила встановлений відповідно до ст. 380 МК України строк перебування автомобіля марки «NІSSAN X-TRAIL», реєстраційний номерний знак Румунії « НОМЕР_2 », VIN: НОМЕР_3 у митному режимі тимчасового ввезення на митній території України більше ніж тридцять діб.

Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України.

Крім того відповідно до протоколу про порушення митних правил №0731/UA408000/2025, 11.12.2025 року о 10 год. 04 хв. на територію п/п «Дяківці-Раковець» м/п «Дяківці» Чернівецької митниці в'їхав автомобіль «LEXUS UX200» під керуванням гр.. Румунії ОСОБА_3 , який прямував з Румунії до України в приватних справах. У квазаному транспортному засобі в якості пасажира прямувала громадянка Румунії ОСОБА_1 .

При здійсненні митних процедур було встановлено, що громадянка Румунії ОСОБА_1 , 10.09.2024 року ввезла на митну територію України в режимі тимчасового ввезення терміном до 1-го року автомобіль марки «BMW X5», реєстраційний номерний знак Румунії « НОМЕР_4 », VIN: НОМЕР_5 та як станом на 10.09.2025 року так і 11.12.2025 року його не вивезла за межі митної території України.

Таким чином громадянка Румунії ОСОБА_1 , перевищила встановлений відповідно до ст. 380 МК України строк перебування автомобіля марки «BMW X5», реєстраційний номерний знак Румунії « НОМЕР_4 », VIN: НОМЕР_5 у митному режимі тимчасового ввезення на митній території України більше ніж тридцять діб.

Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України.

Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП адміністративні справи №725/190/26 та 725/192/26 про притягнення до адміністративної відповідальності громадянки Румунії ОСОБА_1 за ч. 6 ст. 481 МК України об'єднані в одне провадження.

Громадянка Румунії ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, хоча належним чином була повідомлена про день та час розгляду справи, про причини неявки суд не повідомила.

Відповідно до ст. 526 МК України, вважаю можливим провести розгляд справи у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та не з'явилася в судове засідання, хоча належним чином повідомлялась про час і місце розгляду справи, що підтверджується її підписом у протоколі.

Суд зауважує, що Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях зазначає, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Дослідивши письмові матеріали вказаної вище об'єднаної справи про порушення митних правил, суд приходить до наступних висновків.

Завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Частиною 6 ст. 481 МК України передбачена відповідальність за перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування.

За вчинення правопорушення передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України передбачено адміністративне стягнення у вигляді накладення штрафу в розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскацію таких транспортних засобів.

Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

У відповідності до вимог ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; поясненнями свідків, поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; висновком експерта , іншими документами.

Згідно ч. 1 ст. 380 Митного кодексу України, тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено органами доходів і зборів з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Обов'язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом.

Частиною 2 статті 380 Митного кодексу України визначено, що транспортні засоби особистого користування, що тимчасово ввозяться на митну територію України громадянами-нерезидентами, не підлягають письмовому декларуванню та звільняються від проведення заходів офіційного контролю, а також від подання документів та/або відомостей, що підтверджують дотримання встановлених заборон та/або обмежень щодо переміщення транспортних засобів особистого користування через митний кордон України. Пропуск таких транспортних засобів через митний кордон України здійснюється без застосування до них заходів гарантування, передбачених розділом X цього Кодексу. Пальне, що міститься у звичайних (встановлених заводом-виробником) баках зазначених транспортних засобів, не підлягає письмовому декларуванню та не є об'єктом оподаткування митними платежами.

Частиною 5 статті 380 Митного кодексу України визначено, що тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.

Відповідно до п. 2 Розділу 8 Порядку виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 31.05.2012 №657 обставини непереборної сили - надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище (замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадянські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно-правового характеру, обов'язкових для особи, закриття шляхів, проток, каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події. Факт аварії чи дії обставин непереборної сили - часткове чи повне пошкодження (зіпсуття, знищення, втрата тощо) товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем, або позбавлення можливості виконання відповідною особою передбачених законодавством України з питань державної митної справи або встановлених відповідним митним органом України вимог щодо вчинення відповідних дій з товарами, транспортними засобами, що перебувають під митним контролем.

Статтею 460 Митного кодексу України визначено, що вчинення порушення митних правил, передбачених, в тому числі статтею 481 Митного кодексу України, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої Митним кодексом України.

Одночасно, обставин, передбачених ст. 460 Митного кодексу України, з настанням яких діяння, передбачене ст. 481 Митного кодексу України, не тягне за собою адміністративної відповідальності під час судового розгляду не встановлено, як не встановлено дії обставин непереборної сили, які стали причиною пропуску строку тимчасового ввезення на митну територію України транспортних засобів марки «NІSSAN X-TRAIL», реєстраційний номерний знак Румунії « НОМЕР_2 », VIN: НОМЕР_3 та «BMW X5», реєстраційний номерний знак Румунії « НОМЕР_4 », VIN: НОМЕР_5 .

З огляду на наведене, вважаю, що в діях громадянки Румунії ОСОБА_1 наявні ознаки правопорушень, передбачених ч. 6 ст. 481 МК України, а саме остання перевищила строк тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування на митну територію України більше ніж на тридцять діб, що підтверджується даними, що містяться у протоколі про порушення митних правил, службовими записками, доповідною запискою, та іншими матеріалами справи, які знаходяться у об'єктивному взаємозв'язку між собою, нічим не спростовані, доповнюються та уточнюються іншими доказами.

Таким чином, аналізуючи наведені докази по даній справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності та достатності, за відсутності будь-яких істотних суперечностей, приходжу до висновку, що вина громадянки Румунії ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 6 ст. 481 МК України доведена повністю.

Вирішуючи питання про призначення виду стягнення за порушення митних правил, суд приймає до уваги, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

З урахуванням характеру вчиненого порушення, особи порушника (громадянин іншої держави), суд вважає за необхідне накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу.

У відповідності до ст. 487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Так, ст. 40-1 КУпАП передбачено, що судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Керуючись ст.ст. 458, 459, 461, 481, 486, 527, 528 МК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративні справи 725/190/26 (протокол №0731/UA408000/2025) та 725/192/26 (протокол №0730/UA408000/2025) про притягнення до адміністративної відповідальності громадянки Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 за ст. 481 ч. 6 на підставі ч. 2 ст. 36 КУпАП об'єднати в одне провадження та присвоїти їм номер 725/190/26.

Громадянку Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , закордонний паспорт № НОМЕР_1 , визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України (протокол №0731/UA408000/2025) та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 8 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 136 000 гривень у дохід держави.

Громадянку Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , закордонний паспорт № НОМЕР_1 , визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України (протокол №0730/UA408000/2025) та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 10 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170 000 гривень у дохід держави.

На підставі ч. 2 ст. 36 КУпАП остаточно накласти на громадянку Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , закордонний паспорт № НОМЕР_1 , адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 10 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170 000 гривень (сто сімдесят тисяч) у дохід держави.

Стягнути з громадянки Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , закордонний паспорт № НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 665 грн. 60 коп..

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти діб з дня винесення постанови до Чернівецького апеляційного суду через Чернівецький районний суд міста Чернівців.

Суддя Чернівецького районного

суду міста Чернівців Войтун О. Б.