Єдиний унікальний номер 725/292/26
Номер провадження 1-кс/725/43/26
14.01.2026 року м. Чернівці
Слідчий суддя Чернівецького районного суду міста Чернівців ОСОБА_1
за участю
секретаря: ОСОБА_2 ,
прокурора: ОСОБА_3 ,
підозрюваного: ОСОБА_4 ,
захисника: ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Чернівці клопотання слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності Чернівецького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області ОСОБА_6 у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12020260000000004 від 03.01.2020 року, про застосування запобіжного заходу у виді застави, відносно
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, українця, уродженця м. Чернівці, проживаючого по АДРЕСА_1 , з вищою освітою, фізичної особи-підприємця, раніше не судимого
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України,-
Слідчий ОСОБА_6 за погодженням з прокурором Окружної прокуратури міста Чернівці ОСОБА_3 , звернувся до слідчого судді з вищевказаним клопотанням.
В клопотанні слідчий посилається на те, що 05.11.2018 між Департаментом житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради (Замовник) в особі директора ОСОБА_7 та ТзОВ «Компанія «Євродор» (Підрядник) в особі директора ОСОБА_8 , укладено договір № 845. Вказаний договір укладений на підставі рішення тендерного комітету Департаменту від 19.10.2018 (ідентифікатор закупівлі в системі Прозоро ЦА-2018-09-25-002027-с). Згідно п.1.1 вказаного Договору Підрядник зобов'язується виконати у встановлені договором строки, відповідно до проектно-кошторисної документації та умов Договору, роботи з капітального ремонту проспекту Незалежності (від вул. Героїв Майдану до вул. Головної) в м. Чернівцях, а Замовник прийняти і оплатити такі роботи.
Відповідно до п.1.2 Договору Підрядник в межах договірної ціни, складеної згідно з Правилами визначення вартості будівництва ДСТУ Б.Д. 1.1-1-2013, згідно з проектно-кошторисною документацією виконує на свій ризик власними і залученими силами, та відповідними засобами всі передбачені замовленням роботи, здає в обумовлені строки об'єкт в експлуатацію Замовнику, усуває протягом гарантійного терміну експлуатації об'єкту недоліки, які зумовлені неякісним виконанням робіт.
Пунктом 2.1 вказаного договору передбачено, що роботи і матеріальні ресурси, що використовуються для їх виконання повинні відповідати державним стандартам, будівельним нормам, іншим нормативним документам, кошторисній документації та Договору.
Згідно п.3.1 договору договірна ціна робіт є невід'ємною частиною договору (Додаток №1), визначається на підставі кошторису є динамічною в межах кошторисної вартості та складає 80 802 536 грн. 80 коп. з урахуванням ПДВ за рахунок коштів міського бюджету.
Пунктом 6.3.1 визначено зобов'язання Підрядника здійснити роботи якісно та відповідно до проектно-кошторисної документації у строки, визначені цим договором, а згідно п.6.3.6 - використовувати для робіт вироби та матеріали, які мають сертифікат відповідності.
Відповідно до п.12.1 невід'ємною частиною цього договору є Договірна ціна і Графік виконання робіт. Вид договірної ціни: динамічна. Ціна складена в поточних цінах станом на 10 жовтня 2018 року. Згідно календарного графіку виробництва робіт по вказаному об'єкту в розділі освітлення передбачалось встановлення 216 шт. одиниць протягом травня-червня 2019 року.
Відповідно до додаткового договору №1 від 16.11.2018 року до договору №845 від 05.11.2018 на виконання робіт з капітального ремонту проспекту Незалежності (від вул. Героїв Майдану до вул. Головної) в м. Чернівцях, підписаний зі сторони Замовника - директором Департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради ОСОБА_7 та зі сторони Підрядника - директором ТзОВ «Євродор» ОСОБА_8 встановлено, що Сторони, керуючись підпунктом З пункту 4 статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі», внесли зміни та виклали в новій редакції п.3.1 договору від 05.11.2018 №845, а саме. «п. 3.1 Договірна ціна робіт є невід'ємною частиною договору, визначається на підставі кошторису є твердою в межах кошторисної вартості та складає 80802536,80 грн. з урахуванням ПДВ за рахунок коштів міського бюджету». В решті зміст договору залишається без змін.
В той же час, підпунктом 3 пункту 4 статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі» в редакції, що діяла на момент виникнення договірних зобов'язань між сторонами, передбачено, що умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі. Зміна виду договірної ціни не є покращенням якості предмета закупівлі.
Пунктом 6.1.2. Договору передбачено, що Замовник зобов'язаний здійснювати контроль і технічний нагляд за відповідністю обсягів, вартості і якості виконаних робіт кошторису, будівельним нормам і правилам, а також матеріалів, що використовуються - державним стандартам і технічним умовам, на будь-якому етапі їх виконання.
Пунктом 6.1.3. Договору встановлено, що у разі виявлення Замовником недоліків (дефектів) протягом гарантійних строків, він зобов'язаний у порядку, визначеному цим договором, повідомити про це підрядника і запросити останнього для складення відповідного акту про порядок і строки усунення виявлених недоліків (дефектів).
Разом із тим, укладання договору із здійснення технічного нагляду за виконанням будівельних робіт відповідно до положень Постанови КМУ № 668 від 01.08.2005 «Про затвердження Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві» не звільняє Замовника від відповідальності перед Підрядником за невиконання або неналежне виконання договірних зобов'язань, а також не позбавляє права здійснювати контроль за ходом, якістю, вартістю та обсягами виконання робіт.
06 листопада 2018 року між Департаментом житлово-комунального господарства Чернівецької міської в особі ОСОБА_7 (Замовник) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 (Виконавець) укладено договір № 850 про надання послуг на здійснення технічного нагляду за об'єктом: «Роботи з капітального ремонту проспекту Незалежності (від вул. Героїв Майдану до вул. Головної) в м. Чернівцях строком дії до 31.12.2019.
Відповідно до умов договору № 850 від 06.11.2018 про надання послуг на здійснення технічного нагляду за об'єктом: « Роботи з капітального ремонту проспекту Незалежності (від вул. Героїв Майдану до вул. Головної) в м. Чернівцях Замовник доручає, а Виконавець бере на себе зобов'язання здійснити технічний нагляд за вказаним об'єктом, а Замовник оплатити такі послуги. Технічний нагляд за об'єктом: «Роботи з капітального ремонту проспекту Незалежності (від вул. Героїв Майдану до вул. Головної) в м. Чернівцях» повинен здійснюватися протягом всього періоду будівництва, з метою забезпечення технологічних, будівельних та інших технічних рішень об'єктів будівництва.
Крім цього, у відповідності до умов вищевказаного договору № 850 від 06.11.2018 встановлено, що виконавець зобов'язаний здійснювати технічний нагляд за ходом будівельних робіт, дотримання підрядною організацією технології та якості проведення робіт протягом всього періоду будівництва.
Так, згідно ст. 11 Закону України «Про архітектурну діяльність» встановлено, що під час будівництва об'єкта архітектури здійснюється технічний нагляд. Технічний нагляд забезпечується замовником та здійснюється особами, які мають відповідний кваліфікаційний сертифікат. У разі виявлення відхилень від проектних рішень, допущених під час будівництва об'єкта архітектури, та відмови підрядника щодо їх усунення особа, яка здійснює авторський або технічний нагляд, повідомляє про це замовника і орган державного архітектурно-будівельного контролю для вжиття заходів відповідно до законодавства.
Згідно п.п. 5.1., 5.3., 5.4., 5.5. Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 903 від 11.07.2007, особи, що здійснюють технічний нагляд проводять перевірку наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються під час будівництва об'єкта, відповідності виконаних будівельно-монтажних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів, відповідності обсягів та якості виконаних будівельно-монтажних робіт проектно-кошторисної документації; проводять разом з підрядником огляд та оцінку результатів виконаних робіт, у тому числі прихованих, і конструктивних елементів; повідомляють підряднику про невідповідність виробів, матеріалів та обладнання вимогам нормативних документів; оформляють акти робіт, виконаних з недоліками.
Згідно п. 6 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №903 від 11.07.2007, особи, що здійснюють технічний нагляд, мають право вимагати від підрядника виконання робіт відповідно до проектно-кошторисної та іншої технічної документації, дотримання вимог нормативних документів щодо порядку виконання і прийняття робіт; зупинення робіт у разі застосування ним матеріалів, деталей, конструкцій та виробів, які не відповідають вимогам нормативних документів.
Згідно п.7 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №903 від 11.07.2007, у разі виявлення відхилень від проектних рішень, допущених під час будівництва об'єкта, та відмови підрядника їх усунути особа, що здійснює технічний нагляд, повідомляє про це замовнику і відповідній інспекції державного архітектурно-будівельного контролю для вжиття заходів відповідно до законодавства.
Водночас, ОСОБА_4 , будучи фізичною особою-підприємцем, який відповідності до вимог «Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №903 від 11.07.2007 отримав кваліфікаційний сертифікат відповідного виконавця окремих видів робіт (послуг), пов'язаних зі створенням об'єктів архітектури серії АТ № 007477 за категорією інженер технічного нагляду, у порушення вимог вищевказаних нормативно-правових актів та умов договору № 850 від 06.11.2018 на здійснення технічного нагляду за об'єктом: «Роботи з капітального ремонту проспекту Незалежності (від вул. Героїв Майдану до вул. Головної) в м. Чернівцях»,будучи наділеним на час виконання договору і здійснюючи організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, тобто згідно ч. 3 ст. 18 КК України будучи службовою особою, допустив зловживання службовим становищем за наступних обставин.
Так, в ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_4 , будучи службовою особою, діючи умисно, всупереч ст. 11 Закону України «Про архітектурну діяльність», п.п. 5.1., 5.3., 5.4., 5.5, 6, 7 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №903 від 11.07.2007 та п. 1.2, 1.3, 1.4, 1.5 вищевказаного договору № 850 від 06.11.2018 достовірно знаючи про порядок здійснення технічного нагляду під час будівництва (реконструкції) об'єкта архітектури та маючи реальну можливість належним чином виконати свої обов'язки, у період часу з 06.09.2019 по 11.10.2019, перебуваючи у м. Чернівці по вул. Шевченка, 19/4, під час перевірки обсягів та якості фактично виконаних ТзОВ «Євродор» будівельних робіт за договором № 850 від 06.11.2018 на виконання робіт по об'єкту «Роботи з капітального ремонту проспекту Незалежності (від вул. Героїв Майдану до вул. Головної) в м. Чернівцях», при цьому погодив та завірив підписом і печаткою акт № 8/850 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за вересень 2019 року на суму 2 798 120, 27 грн., акт № 10/850 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за жовтень 2019 року на суму 1 279 390,89 грн., по яким завищено обсяги виконаних будівельних робіт на суму 719 101,91 грн..
Так, згідно акту №8/845 за вересень 2019 року Підрядником виконано на об'єкті роботи на загальну суму 2 798 120,27 грн., в тому числі - установлено 61 світильник світлодіодний вуличний «LED 50Вт» по ціні 4351,14 грн./шт. (без ПДВ), з урахуванням ПДВ - 5221,37 грн., та 32 світильники світлодіодні вуличні «LED 100Вт» по ціні 5058,79 грн./шт. (без ПДВ), з урахуванням ПДВ - 6070,55 гривень.
Згідно акту №10/845 за жовтень 2019 року Підрядником виконано на об'єкті роботи на загальну суму 1 279 390,89 грн., в тому числі - установлено 92 світильники вуличні «LED 100Вт» по ціні 5058,79 грн./шт. (без ПДВ), з урахуванням ПДВ - 6070,55 грн., які оплачені в повному обсязі.
На підставі вищевказаних актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за договором № 850 від 06.11.2018, із недостовірними відомостями, підписаних директором Департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міської ОСОБА_7 та директором ТзОВ «Євродор» ОСОБА_8 , а також фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 , який здійснював технічний нагляд за виконанням робіт на об'єкті, в період часу з 06.09.2019 по 11.10.2019 було складено та видано наступні офіційні документи:
- довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ-3 за вересень 2019 року на суму 2 798 120,27 грн.;
- довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ-3 за жовтень 2019 року на суму 1 279 390,89 грн.
Надалі, на виконання договору № 850 від06.11.2018 на виконання робіт по об'єкту Роботи з капітального ремонту проспекту Незалежності (від вул. Героїв Майдану до вул. Головної) в м. Чернівцях», на підставі вищевказаних офіційних документів Департаментом житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради перераховано на розрахунковий рахунок ТзОВ «Євродор» грошові кошти на загальну суму 4 077 511,16 грн., з яких безпідставно перераховано 719 101,91 грн., внаслідок чого Департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради спричинено тяжкі наслідки на вказану суму.
Отже, ОСОБА_4 , підозрюється в тому, що він, будучи службовою особою, достовірно знаючи, що на вказаному об'єкті змінено марку світильників значно меншої ринкової вартості ніж передбачено у проектно-кошторисній документації, без проведення моніторингу цін на ринку та внесення змін до договірної ціни та проектно-кошторисної документації, діючи всупереч ст. 11 Закону України «Про архітектурну діяльність», п.п. 5.1., 5.3., 5.4., 5.5, 6, 7 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №903 від 11.07.2007 та п. 1.2, 1.3, 1.4, 1.5, договору № 850 від 06.11.2018 про надання послуг на здійснення технічного нагляду за об'єктом: «Роботи з капітального ремонту проспекту Незалежності (від вул. Героїв Майдану до вул. Головної) в м. Чернівцях», достовірно знаючи про порядок здійснення технічного нагляду під час будівництва (реконструкції) об'єкта архітектури та маючи реальну можливість належним чином виконати свої обов'язки, за попередньою змовою з ОСОБА_7 та ОСОБА_8 перебуваючи у м. Чернівці по вул. Шевченка, 19/4, під час перевірки обсягів та якості фактично виконаних ТзОВ «Євродор» будівельних робіт за договором № 850 від 06.11.2018 на виконання робіт по об'єкту «Роботи з капітального ремонту проспекту Незалежності (від вул. Героїв Майдану до вул. Головної) в м. Чернівцях», перевірки обсягів та якості фактично виконаних ТзОВ «Євродор» будівельних робіт, при цьому погодив та завірив підписом і печаткою акт № 8/850 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за вересень 2019 року на суму 2 798 120, 27 грн., акт № 10/850 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за жовтень 2019 року на суму 1 279 390,89 грн., по яким завищено обсяги виконаних будівельних робіт на суму 719 101,91 грн., внаслідок чого, Департаментом житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради безпідставно перераховано на розрахунковий рахунок ТзОВ «Євродор» грошові кошти на суму 719 101,91 грн., чим Департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради спричинено тяжкі наслідки на вказану суму.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, а саме у заволодінні чужим майном, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненій в особливо великих розмірах за попередньою змовою групою осіб.
08 січня 2026 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
На підставі вищевикладеного, слідчий клопоче застосувати до підозрюваного запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 217 прожиткових мінімумів для працездатних осіб та покласти відповідні обов'язки.
Підозрюваний ОСОБА_4 до суду прибув самостійно.
Копія клопотання та матеріалів, якими обґрунтовується необхідність застосування запобіжного заходу надана підозрюваному 08 січня 2026 року о 17 год. 05 хв..
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив суд застосувати запобіжний захід.
Підозрюваний та його захисник проти клопотання заперечували. Просили застосувати запобіжний захід у виді домашнього арешту або мінімальний розмір застави.
Вивчивши клопотання та докази, якими обґрунтовується клопотання, заслухавши думку прокурора, пояснення підозрюваного та його захисника, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Встановлено, що 08 січня 2026 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 182 КПК України застава полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків, під умовою звернення внесених коштів у доход держави в разі невиконання цих обов'язків.
Слідчий суддя вважає, що прокурором та доказами, які надані слідчим та які містяться в матеріалах клопотання у їх сукупності доводиться наявність вагомих доказів вчинення підозрюваним ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Враховуючи, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, яке відповідно до ч. 6 ст. 12 КК України відноситься до особливо тяжких злочинів, за вчинення якого кримінальним законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 7-ми до 12-ти років, тому відповідно до вимог п.4 ч.1 ст.184 КПК України під час досудового розслідування встановлено наявність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, а саме: покладається необхідність запобігання спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь яку із речей або документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; вчинити інше кримінальне правопорушення.
Щодо застосування запобіжного заходу у виді домашнього арешту слідчий суддя зауважує, що нормами КПК України не передбачено застосування запобіжного заходу більш тяжкого ніж клопоче орган досудового розслідування.
Враховуючи вимоги ст. 177, 179, 194 КПК України вважаю, що відносно ОСОБА_4 необхідно застосувати запобіжний захід у виді застави, з метою забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків.
Відповідно до ст. п. 3 ч. 5 ст. 182 КПК України розмір застави визначається щодо особи, підозрюваної у вчиненні особливо тяжкого злочину - від вісімдесяти до трьохсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Виходячи з того, що підозрюваний погодився на мінімальний розмір застави, який в даному випадку становить 80 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також не доведеності, що підозрюваний має можливість сплати заставу в розмірі 217 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 722 176 грн..
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 176-179, 182, 184, 185, 193, 194, 196, 198, 199 КПК України,-
Клопотання задовольнити частково.
Застосувати відносно підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у виді застави в розмірі 80 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що складає 266 240 (двісті шістдесят шість тисяч двісті сорок) гривень, яка може бути внесена як самим підозрюваним, так і іншою фізичною або юридичною особою (заставодавцем) за наступними реквізитами: Одержувач - ТУ ДСА України в Чернівецькій області, код ЄДРПОУ: 26311401, МФО 820172, банк: Казначейство України, рахунок: UA548201720355279001000008745 призначення платежу застава (із зазначенням інформації про ухвалу суду, прізвище ім'я по-батькові підозрюваного).
Покласти на підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наступні обов'язки:
-Прибувати до уповноваженого слідчого Чернівецького РУП ГУНП в Чернівецькій області, прокурора та суду за першою їх вимогою;
-Не відлучатися за межі Чернівецької області без дозволу слідчого, прокурора або суду;
-Повідомляти, слідчого, прокурора чи суд про зміну місця свого проживання та/або роботи;
-Здати на зберігання до державної міграційної служби свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Дані обов'язки застосовуються до ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на строк до 13 год. 00 хв. 08 березня 2026 року.
Підозрюваний, не пізніше п'яти днів з дня обрання запобіжного заходу у вигляді застави зобов'язаний внести кошти на відповідний рахунок або забезпечити їх внесення заставодавцем та надати документ, що це підтверджує, слідчому, прокурору, суду. З моменту обрання запобіжного заходу у вигляді застави щодо особи, яка не тримається під вартою, в тому числі до фактичного внесення коштів на відповідний рахунок, підозрюваний, обвинувачений, заставодавець зобов'язані виконувати покладені на них обов'язки, пов'язані із застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави.
Роз'яснити, що у разі невиконання обов'язків заставодавцем, а також, якщо підозрюваний, обвинувачений, будучи належним чином повідомлений, не з'явився за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду без поважних причин чи не повідомив про причини своєї неявки, або якщо порушив інші покладені на нього при застосуванні запобіжного заходу обов'язки, застава звертається в дохід держави та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України й використовується у порядку, встановленому законом для використання коштів судового збору.
Контроль за виконанням ухвали покласти на уповноваженого у кримінальному провадженні слідчого СВ Чернівецького РУП в Чернівецькій області.
Копію ухвали вручити підозрюваному негайно після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Чернівецького апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення.
Слідчий суддя Чернівецького
районного суду міста Чернівців ОСОБА_1