Ухвала від 14.01.2026 по справі 725/293/26

Єдиний унікальний номер 725/293/26

Номер провадження 1-кс/725/44/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.01.2026 року м. Чернівці

Слідчий суддя Чернівецького районного суду міста Чернівців ОСОБА_1

за участю

секретаря: ОСОБА_2 ,

прокурора: ОСОБА_3 ,

підозрюваного: ОСОБА_4 ,

захисника: ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Чернівці клопотання слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності Чернівецького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області ОСОБА_6 у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12020260000000004 від 03.01.2020 року, про застосування запобіжного заходу у виді застави, відносно

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, українця, уродженця м. Чернівці, проживаючого по АДРЕСА_1 , на момент вчинення інкримінованих кримінальних правопорушень був депутатом Чернівецької міської ради, раніше не судимого

підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191, ч.2 ст. 28 ч. 2 ст. 366 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

Слідчий ОСОБА_6 за погодженням з прокурором Окружної прокуратури міста Чернівці ОСОБА_3 , звернувся до слідчого судді з вищевказаним клопотанням.

В клопотанні слідчий посилається на те, що Досудовим розслідуванням встановлено, що з 2006 року ОСОБА_4 був депутатом Чернівецької міської ради V, VI, VII та VIII скликань та відповідно до рішення №1835 Чернівецької міської ради VIII скликання від 27.06.2024 достроково припинив повноваження депутата Чернівецької міської ради.

Згідно із розпорядженням Чернівецької міської ради №1358-К від 26.09.2018, ОСОБА_4 призначено на посаду директора Департаменту житлово-комунального господарства міської ради, якому присвоєно дев'ятий ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах четвертої категорії посад.

В силу займаної посади ОСОБА_4 є головною посадовою особою Департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради.

Відповідно до «Положення про Департамент житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради», затвердженого рішенням міської ради 7-го скликання 20.12.2018 № 1586, директор департаменту, відповідно до покладених на нього обов'язків здійснює, зокрема серед них:

Загальне керівництво роботою Департаменту, визначає форми й методи взаємодії структурних підрозділів Департаменту;

Забезпечує якісне та своєчасне виконання покладених на Департамент завдань та доручень керівництва Чернівецької міської ради;

Забезпечує формування планів роботи Департаменту, організовує й контролю процес їх виконання;

Діє від імені Департаменту та представляє його у відносинах з державними і недержавними організаціями, підприємствами, установами у суді та органах нотаріату ;

Директор Департаменту є розпорядником фінансових та матеріальних ресурсів Департаменту;

Директор Департаменту несе відповідальність за негативні наслідки своїх розпоряджень, доручень, самостійно прийнятих рішень під час виконання службових обов'язків та бездіяльність.

Таким чином, ОСОБА_4 , обіймаючи зазначену посаду та будучи особою, яка наділена спеціальними повноваженнями на здійснення функцій представника влади, керуючись у своїй діяльності Законом України «Про місцеве самоврядування», «Положенням про Департамент житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради», затвердженого рішенням міської ради 7-го скликання 20.12.2018 № 1586, а отже виконуючи організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, відповідно ч. 3 ст. 18 КК України, є службовою особою.

Згідно розділу IV ст. 22 Закону України «Про запобігання корупції» особам, зазначеним у ст. 3 цього Закону, забороняється використовувати свої службові повноваження та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах, однак, ОСОБА_4 займаючи відповідну посаду, зловживаючи своїм службовим становищем, вчинив умисний злочин за наступних обставин.

Департаментом житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради 25.08.2018 оприлюднено оголошення про проведення відкритих торгів по предмету закупівлі: «Капітальний ремонт проспекту Незалежності (від вул. Героїв Майдану до вул. Головної)» в м. Чернівцях очікуваною вартістю 80 867 917,00 гривень.

Відповідно до технічного завдання, наведеному в складі тендерної документації, в розділі «Освітлення» передбачено встановлення світильників світлодіодних вуличних марки «URBINOLED 29 Вт» в кількості 92штук та світильників світлодіодних вуличних марки «URBINOLED 80 Вт» в кількості 124 штук. Таким чином, технічним завданням передбачено встановлення на об'єкті всього 216 вуличних світильників. При цьому в технічному завданні є примітка: «Вважати зазначені у технічному завданні посилання на конкретні торгівельні марки чи фірми, патент, конструкцію або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника такими, що містять вираз «або еквівалент».

Згідно протоколу розкриття тендерних пропозицій від 19.10.2018 року пропозиції щодо участі у торгах подали наступні учасники: ТОВ «Компанія «Євродор» (80 802 536,80 грн.) та ТОВ «ПБС» (80 852 000,00 грн.). За результатами розгляду тендерних пропозицій переможцем обрано ТОВ «Компанія «Євродор».

У складі тендерної пропозиції учасника ТОВ «Компанія «Євродор» наявний розрахунок договірної ціни, складений в поточних цінах станом на 10.10.2018 року. Вид договірної ціни - динамічна. Згідно розрахунку договірної ціни загальна вартість робіт складає 80 802 536,80 грн., в т.ч. заробітна плата - 2 265 927,49 грн., вартість матеріальних ресурсів - 59 328 732,11 грн., вартість експлуатації будівельних машин і механізмів - 4 432 476,58 грн., загальновиробничі витрати - 1 304 414,94 гри., прибуток - 2 462,96 грн., адміністративні витрати - 1 433,25 грн. та ПДВ - 13 467 089,47 гривень.

Згідно розрахунку договірної ціни, наданої в складі тендерної пропозиції, ціна 1 світильника світлодіодного вуличного марки « URBINOLED 29 Вт» складає 4 351,14 грн. (без ПДВ), а з урахуванням ПДВ - 5 221,37 грн., «URBINOLED 80 Вт» - 5 058,79 грн. (без ПДВ), а з урахуванням ПДВ - 6 070,55 гривень.

Також, в складі тендерної пропозиції ТОВ «Компанія «Євродор» наявна підсумкова відомість ресурсів по об'єкту «Капітальний ремонт проспекту Незалежності (від вул. Героїв Майдану до вул. Головної) в м. Чернівцях». До вказаної підсумкової відомості ресурсів у розділ IV «Будівельні матеріали, вироби і конструкції» включено світильники світлодіодні вуличні марки «URBINOLED 80 Вт» в кількості 124 шт. та світильники світлодіодні вуличні марки «URBINOLED 29 Вт» в кількості 92 шт. Таким чином загальна кількість світильників, що включена до підсумкової відомості ресурсів складає 216 шт. що відповідає технічному завданню.

05.11.2018 між Департаментом житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради (Замовник) в особі директора ОСОБА_4 та ТзОВ «Компанія «Євродор» (Підрядник) в особі директора ОСОБА_7 , укладено договір № 845. Вказаний договір укладений на підставі рішення тендерного комітету Департаменту від 19.10.2018 (ідентифікатор закупівлі в системі Прозоро ЦА-2018-09-25-002027-с).

Згідно п.1.1 вказаного Договору Підрядник зобов'язується виконати у встановлені договором строки, відповідно до проектно-кошторисної документації та умов Договору, роботи з капітального ремонту проспекту Незалежності (від вул. Героїв Майдану до вул. Головної) в м. Чернівцях, а Замовник прийняти і оплатити такі роботи.

Відповідно до п.1.2 Договору Підрядник в межах договірної ціни, складеної згідно з Правилами визначення вартості будівництва ДСТУ Б.Д. 1.1-1-2013, згідно з проектно-кошторисною документацією виконує на свій ризик власними і залученими силами, та відповідними засобами всі передбачені замовленням роботи, здає в обумовлені строки об'єкт в експлуатацію Замовнику, усуває протягом гарантійного терміну експлуатації об'єкту недоліки, які зумовлені неякісним виконанням робіт.

Пунктом 2.1 вказаного договору передбачено, що роботи і матеріальні ресурси, що використовуються для їх виконання повинні відповідати державним стандартам, будівельним нормам, іншим нормативним документам, кошторисній документації та Договору.

Згідно п.3.1 договору договірна ціна робіт є невід'ємною частиною договору (Додаток №1), визначається на підставі кошторису є динамічною в межах кошторисної вартості та складає 80 802 536 грн. 80 коп. з урахуванням ПДВ за рахунок коштів міського бюджету.

Пунктом 6.3.1 визначено зобов'язання Підрядника здійснити роботи якісно та відповідно до проектно-кошторисної документації у строки, визначені цим договором, а згідно п.6.3.6 - використовувати для робіт вироби та матеріали, які мають сертифікат відповідності.

Відповідно до п.12.1 невід'ємною частиною цього договору є Договірна ціна і Графік виконання робіт. Вид договірної ціни: динамічна. Ціна складена в поточних цінах станом на 10 жовтня 2018 року. Згідно календарного графіку виробництва робіт по вказаному об'єкту в розділі освітлення передбачалось встановлення 216 шт. одиниць протягом травня-червня 2019 року.

Відповідно до додаткового договору №1 від 16.11.2018 року до договору №845 від 05.11.2018 на виконання робіт з капітального ремонту проспекту Незалежності (від вул. Героїв Майдану до вул. Головної) в м. Чернівцях, підписаний зі сторони Замовника - директором Департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради ОСОБА_4 та зі сторони Підрядника - директором ТзОВ «Євродор» ОСОБА_7 встановлено, що Сторони, керуючись підпунктом З пункту 4 статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі», внесли зміни та виклали в новій редакції п.3.1 договору від 05.11.2018 №845, а саме. «п. 3.1 Договірна ціна робіт є невід'ємною частиною договору, визначається на підставі кошторису є твердою в межах кошторисної вартості та складає 80802536,80 грн. з урахуванням ПДВ за рахунок коштів міського бюджету». В решті зміст договору залишається без змін.

В той же час, підпунктом 3 пункту 4 статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі» в редакції, що діяла на момент виникнення договірних зобов'язань між сторонами, передбачено, що умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі. Зміна виду договірної ціни не є покращенням якості предмета закупівлі.

Пунктом 6.1.2. Договору передбачено, що Замовник зобов'язаний здійснювати контроль і технічний нагляд за відповідністю обсягів, вартості і якості виконаних робіт кошторису, будівельним нормам і правилам, а також матеріалів, що використовуються - державним стандартам і технічним умовам, на будь-якому етапі їх виконання.

Пунктом 6.1.3. Договору встановлено, що у разі виявлення Замовником недоліків (дефектів) протягом гарантійних строків, він зобов'язаний у порядку, визначеному цим договором, повідомити про це підрядника і запросити останнього для складення відповідного акту про порядок і строки усунення виявлених недоліків (дефектів).

Разом із тим, укладання договору із здійснення технічного нагляду за виконанням будівельних робіт відповідно до положень Постанови КМУ № 668 від 01.08.2005 «Про затвердження Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві» не звільняє Замовника від відповідальності перед Підрядником за невиконання або неналежне виконання договірних зобов'язань, а також не позбавляє права здійснювати контроль за ходом, якістю, вартістю та обсягами виконання робіт.

Однак, в ході виконання договору №845 від 05.11.2018 на виконання з капітального ремонту проспекту Незалежності (від вул. Героїв Майдану до вул. Головної) в м. Чернівцях, в невстановлений досудовим розслідування час, але не пізніше жовтня 2019 року та у невстановленому досудовим розслідуванням місці, у ОСОБА_4 виник злочинний умисел на розтрату бюджетних коштів на користь ТзОВ «Євродор», виділених на відповідний Об'єкт будівництва.

З цією метою ОСОБА_4 , будучи головною посадовою особою Департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради, який в силу цього є розпорядником бюджетних коштів Департаменту, діючи умисно, за попередньою змовою із директором ТзОВ «Євродор» ОСОБА_7 , зловживаючи своїм службовим становищем та використовуючи злочинну недбалість інженера з технічного нагляду ОСОБА_8 , який належним чином не виконав покладених на нього вимогами законодавства та умовами договору № 850 від 06.11.2018 службових обов'язків щодо перевірки обсягів та якості фактично виконаних робіт капітального ремонту проспекту Незалежності (від вул. Героїв Майдану до вул. Головної) в м. Чернівцях, за договором №84505.11.2018, достовірно знаючи, що на вказаному об'єкті змінено марку світильників значно меншої ринкової вартості ніж передбачено у проектно-кошторисній документації, без проведення моніторингу цін на ринку та внесення змін до договірної ціни та проектно-кошторисної документації, перебуваючи в приміщенні Департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради в м. Чернівцях по вул. Героїв Майдану, 176, з метою розтрати бюджетних коштів на користь ТзОВ «Євродор», у період часу з 06.09.2019 по 11.10.2019 підписав та завірив підписом і печаткою Департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради, виготовлені та підписані службовими особами ТзОВ «Євродор» акт № 8/845 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ-3 за вересень 2019 року на суму 2 798 120, 27 грн.; акт № 2 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ-3 за жовтень 2019 року на суму 1 279 390,89 грн., в які були внесені завідомо недостовірні відомості про встановлення світильників завищеної ринкової вартості на суму 719 101,91 грн.

Так, згідно акту №8/845 за вересень 2019 року Підрядником виконано на об'єкті роботи на загальну суму 2 798 120,27 грн., в тому числі - установлено 61 світильник світлодіодний вуличний «LED 50Вт» по ціні 4 351,14 грн./шт. (без ПДВ), з урахуванням ПДВ - 5 221,37 грн., та 32 світильники світлодіодні вуличні «LED 100Вт» по ціні 5 058,79 грн./шт. (без ПДВ), з урахуванням ПДВ - 6 070,55 гривень.

Згідно акту №10/845 за жовтень 2019 року Підрядником виконано на об'єкті роботи на загальну суму 1 279 390,89 грн., в тому числі - установлено 92 світильники вуличні «LED 100Вт» по ціні 5 058,79 грн./шт. (без ПДВ), з урахуванням ПДВ - 6 070,55 грн., які оплачені в повному обсязі.

Надалі службовими особами Департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради, необізнаними про злочинний умисел ОСОБА_4 , який в силу своєї посади наділений правомочністю оперативного управління бюджетними коштами, на підставі підписаних останнім платіжних доручень № 1260 від 06.09.2019 на суму 2 798 120,27 грн.; № 1484 від 11.10.2019 на суму 1 360 069,30 грн. на розрахунковий рахунок ТзОВ «Євродор» № НОМЕР_1 , відкритому у ПАТ «ПриватБанк» із рахунку №35422010000561 Державної казначейської служби України м. Чернівцях здійснено перерахування грошових коштів за виконанні підрядні роботи по договору № 845 у загальній сумі 4 158 189,57 грн., в тому числі зайво перераховані бюджетні кошти за фактично не виконані підрядні роботи на суму 719 101,91 грн., внаслідок чого розтрачено бюджетні кошти в особливо великому розмірі.

Отже, ОСОБА_4 , підозрюється в тому, що він, як директор Департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради, будучи головною посадовою особою, є розпорядником бюджетних коштів Департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради, діючи умисно, за попередньою змовою із директором ТзОВ «Євродор» ОСОБА_7 , зловживаючи своїм службовим становищем та використовуючи злочинну недбалість інженера з технічного нагляду ОСОБА_8 , який належним чином не виконав покладених на нього вимогами законодавства та умовами договору № 850 від 06.11.2018 службових обов'язків щодо перевірки обсягів та якості фактично виконаних робіт капітального ремонту проспекту Незалежності (від вул. Героїв Майдану до вул. Головної) в м. Чернівцях за договором № 845від 05.11.2019 на виконання робіт по об'єкту капітального ремонту проспекту Незалежності (від вул. Героїв Майдану до вул. Головної) в м. Чернівцях, достовірно знаючи, що на вказаному об'єкті змінено марку світильників значно меншої ринкової вартості ніж передбачено у проектно-кошторисній документації, без проведення моніторингу цін на ринку та внесення змін до договірної ціни та проектно-кошторисної документації, перебуваючи в приміщенні Департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради в м. Чернівцях по вул. Героїв Майдану, 176, з метою розтрати бюджетних коштів на користь ТзОВ «Євродор», у період часу з 06.09.2019 по 11.10.2019 підписав та завірив підписом і печаткою Департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради, виготовлені та підписані службовими особами ТзОВ «Євродор» акт № 8/845 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ-3 за вересень 2019 року на суму 2 798 120, 27 грн.; акт № 10/845 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ-3 за жовтень 2019 року на суму 1 279 390,89 грн., в які були внесені завідомо недостовірні відомості про встановлення світильників завищеної ринкової вартості на суму 719 101,91 грн., внаслідок чого, Департаментом житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради, безпідставно перераховано на розрахунковий рахунок ТзОВ «Євродор» грошові кошти на суму 719 101,91 грн., чим розтрачено бюджетні кошти Департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради в особливо великому розмірі, яка у шістсот і більше разів перевищують неоподаткований мінімум доходів громадян на день вчинення кримінального правопорушення та заподіяно матеріальну шкоду Департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради.

Таким чином, ОСОБА_4 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, а саме у розтраті чужого майна, яке перебувало в його віданні, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненій в особливо великих розмірах за попередньою змовою групою осіб.

Крім цього, ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді директора Департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради та будучи, в силу виконання організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, службовою особою, використовуючи своє службове становище, будучи замовником по договору № 845 від 05.11.2018на виконання робіт по об'єкту «Капітальний ремонт проспекту Незалежності (від вул. Героїв Майдану до вул. Головної)», діючи за попередньою змовою із директором ТзОВ «Євродор» ОСОБА_7 , який в силу рішення учасника №3 від 18.04.2017 та статуту ТзОВ «Євродор» наділений організаційно-розпорядчими функціями відносно найманих працівників, який будучи службовою особою, використовуючи своє службове становище підрядника по Договору № 845 від 05.11.2018, достовірно знаючи, що внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, а також складання та видача завідомо неправдивих документів не допускається законом і є порушенням вимог чинного законодавства України, умисно, протиправно, в порушення вимог чинного законодавства України, в тому числі Наказу Мінрегіону від 01.11.2021 № 281 (Настанова з визначення вартості будівництва), якими затверджено типові форми довідок про вартість виконаних підрядних робіт форми КБ-3 та актів приймання виконаних підрядних робіт форми КБ-2в, а також вимог договору № 845 від 05.11.2019, підозрюється у вчиненні службового підроблення, тобто внесенні службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, вчиненого за попередньою змовою групою осіб за наступних обставин.

Так, директор ТзОВ «Євродор» ОСОБА_7 , діючи умисно, зловживаючи службовим становищем, мав на меті незаконно заволодіти бюджетними коштами, виділеними на Об'єкт будівництва, з метою надання видимості законності використання таких коштів на зазначеному об'єкті, будучи достовірно обізнаним, що на вказаному об'єкті змінено марку світильників значно меншої ринкової вартості ніж передбачено у проектно-кошторисній документації, без проведення моніторингу цін на ринку та внесення змін до договірної ціни та проектно-кошторисної документації, перебуваючи у невстановленому органом досудового розслідування місці, у невстановлений досудовим розслідування час, але не пізніше жовтня 2019 року склав акт № 8 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ-3 за вересень 2019 року на суму 2 798 120, 27 грн; акт № 2 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ-3 за жовтень 2019 року на суму 1 279 390,89 грн., в які були внесені завідомо недостовірні відомості про встановлення світильників завищеної ринкової вартості на суму 719 101,91 грн..

Зокрема, згідно акту №8/845 за вересень 2019 року Підрядником виконано на об'єкті роботи на загальну суму 2 798 120,27 грн., в тому числі - установлено 61 світильник світлодіодний вуличний «LED 50Вт» по ціні 4 351,14 грн./шт. (без ПДВ), з урахуванням ПДВ - 5221,37 грн., та 32 світильники світлодіодні вуличні «LED 100Вт» по ціні 5 058,79 грн./шт. (без ПДВ), з урахуванням ПДВ - 6 070,55 гривень.

Згідно акту №10/845 за жовтень 2019 року Підрядником виконано на об'єкті роботи на загальну суму 1 279 390,89 грн., в тому числі - установлено 92 світильники вуличні «LED 100Вт» по ціні 5 058,79 грн./шт. (без ПДВ), з урахуванням ПДВ - 6 070,55 грн., які оплачені в повному обсязі.

Далі директор ТзОВ «Євродор» ОСОБА_7 , передав їх інженеру з технічного нагляду ОСОБА_8 , який діючи із злочинною недбалістю не перевірив обсяги та якість фактично виконаних робіт капітального ремонту проспекту Незалежності (від вул. Героїв Майдану до вул. Головної) в м. Чернівцях, підписав зазначені документи, які скріпив особистою печаткою та передав їх ОСОБА_4 ..

В свою чергу, ОСОБА_4 , будучи замовником по договору № 845 від 05.11.2018на виконання робіт по об'єкту «Капітальний ремонт проспекту Незалежності (від вул. Героїв Майдану до вул. Головної)», достовірно знаючи, що внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, а також складання та видача завідомо неправдивих документів не допускається законом і є порушенням вимог чинного законодавства України, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи настання суспільно-небезпечних наслідків та бажаючи їх настання, в порушення вимог чинного законодавства України, в тому числі Наказу Мінрегіону від 01.11.2021 № 281 (Настанова з визначення вартості будівництва), яким затверджено типові форми довідок про вартість виконаних підрядних робіт форми КБ-3 та актів приймання виконаних підрядних робіт форми КБ-2в, а також вимог вищезазначених договорів, з метою надання видимості законності використання одержаних з бюджету коштів на зазначеному Об'єкті будівництва, з метою розтрати бюджетних грошових коштів, достовірно знаючи, що на об'єкті роботи проведено з порушенням умов передбачених договором № 845 від 05.11.2019, а саме: змінено марку світильників значно меншої ринкової вартості ніж передбачено у проектно-кошторисній документації, без проведення моніторингу цін на ринку та внесення змін до договірної ціни та проектно-кошторисної документації, достовірно знаючи, що акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в є офіційними документами, які він уповноважений підписувати та скріплювати печаткою Департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради, що буде свідчити підряднику про прийняття замовником виконаних підрядником робіт, тобто відповідності обсягів та якості виконаних робіт, виробів та матеріалів проектним рішенням та вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, а також проектно-кошторисній документації, перебуваючи у приміщенні Департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради, за адресою м. Чернівці вул. Героїв Майдану, 176, підписав та завірив підписом і печаткою Департаменту житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради, акт № 8/845 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за вересень 2019 року на суму 2 798 120,27 грн. та акт № 10/845 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за жовтень 2019 року на суму 1 279 390,89 грн. грн., за виконанні підрядні роботи по договору № 845, в які умисно при складанні було внесено недостовірні відомості директором ТзОВ « ОСОБА_9 , підписані ним та скріплені печаткою даного підприємства.

Таким чином, ОСОБА_4 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 366 КК України, а саме у службовому підробленні, тобто внесенні службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, вчиненого за попередньою змовою групою осіб, що спричинило тяжкі наслідки.

08 січня 2026 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 366 КК України.

На підставі вищевикладеного, слідчий клопоче застосувати до підозрюваного запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 217 прожиткових мінімумів для працездатних осіб та покласти відповідні обов'язки.

Підозрюваний ОСОБА_4 до суду прибув самостійно.

Копія клопотання та матеріалів, якими обґрунтовується необхідність застосування запобіжного заходу надана підозрюваному 12 січня 2026 року о 15 год. 15 хв..

В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив суд застосувати запобіжний захід.

Підозрюваний та його захисник проти клопотання заперечували та пояснили, що такий розмір застави є непомірним для ОСОБА_4 оскільки у нього на утриманні перебуває дружина та матір яка є інвалідом 2 групи. Крім того просили врахувати, що ОСОБА_4 офіційно працевлаштований у ТОВ «Українські сервіси розмінування» та для забезпечення взятих на себе зобов'язань у сфері протимінної діяльності виникає потреба у перебуванні в межах Київської, Миколаївської, Харківської, Чернівецької та закарпатської областей.

Вивчивши клопотання та докази, якими обґрунтовується клопотання, заслухавши думку прокурора, пояснення підозрюваного та його захисника, слідчий суддя приходить до наступного висновку.

Встановлено, що 08 січня 2026 року ОСОБА_10 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 366 КК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 182 КПК України застава полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків, під умовою звернення внесених коштів у доход держави в разі невиконання цих обов'язків.

Згідно ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про:

1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення;

2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор;

3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

При цьому згідно ч. 4 ст. 194 КПК України якщо при розгляді клопотання про обрання запобіжного заходу прокурор доведе обставини, передбачені пунктами 1 та 2 частини першої цієї статті, але не доведе обставини, передбачені пунктом 3 частини першої цієї статті, слідчий суддя, суд має право застосувати більш м'який запобіжний захід, ніж той, який зазначений у клопотанні, а також покласти на підозрюваного, обвинуваченого обов'язки, передбачені частинами п'ятою та шостою цієї статті, необхідність покладення яких встановлена з наведеного прокурором обґрунтування клопотання.

Слідчий суддя вважає, що прокурором та доказами, які надані слідчим та які містяться в матеріалах клопотання у їх сукупності доводиться наявність вагомих доказів вчинення підозрюваним ОСОБА_4 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 366 КК України.

Враховуючи, що ОСОБА_4 підозрюється в тому числі у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, яке відповідно до ч. 6 ст. 12 КК України відноситься до особливо тяжких злочинів, за вчинення якого кримінальним законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 7-ми до 12-ти років, тому відповідно до вимог п.4 ч.1 ст.184 КПК України під час досудового розслідування встановлено наявність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, а саме: покладається необхідність запобігання спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; незаконно впливати на свідків у кримінальному провадженні; вчинити інше кримінальне правопорушення.

Поряд з цим слідчий суддя вважає, що прокурором не доведено недостатність застосування більш м'якого запобіжного заходу для запобігання ризикам, зазначеним у клопотанні з огляду на те, що діяння які інкримінуються ОСОБА_4 мали місце у 2019 році та досудове розслідування у даному кримінальному провадженні триває вже понад 6 років, а тому підстав для застосування запобіжного заходу у виді застави з огляду на встановлені обставини слідчий суддя немає, а тому на підставі вимог ч. 4 ст. 194 КПК України слід застосувати більш м'який запобіжних захід у виді особистого зобов'язання із покладенням обов'язків передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України.

На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 176-179, 182, 184, 185, 193, 194, 196, 198, 199 КПК України,-

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання про застосування запобіжного заходу у виді застави - відмовити.

Застосувати відносно підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у виді особистого зобов'язання.

Покласти на підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наступні обов'язки:

-Прибувати до уповноваженого слідчого Чернівецького РУП ГУНП в Чернівецькій області, прокурора та суду за першою їх вимогою;

-Не відлучатися за межі території України без дозволу слідчого, прокурора або суду;

-Повідомляти, слідчого, прокурора чи суд про зміну місця свого проживання та/або роботи;

-Повідомляти слідчого, прокурора чи суд про своє тимчасове місце перебування під час виконання трудових обов'язків, засобами телефонного зв'язку;

-Здати на зберігання до державної міграційної служби свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Дані обов'язки застосовуються до ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на строк до 12 год. 30 хв. 08 березня 2026 року.

Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого Чернівецького РУП ГУНП в Чернівецькій області ОСОБА_6 ..

Підозрюваному ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , роз'яснити, що в разі невиконання покладених на нього обов'язків до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2-х розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Чернівецького апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення.

Слідчий суддя Чернівецького

районного суду міста Чернівців ОСОБА_1